Jakub Vrána (vpravo) a Richard Pánik z Washingtonu oslavují gól. | foto: AP

Skvělý Vrána dvěma góly zařídil výhru, Pastrňák má jubilejní 400. bod

• 24
V devíti úterních zápasech hokejové NHL byli Češi hodně vidět. Útočník Jakub Vrána byl zvolen první hvězdou u výhry Washingtonu 5:4 po prodloužení nad New Jersey, prosadil se v řádné hrací době a druhým gólem ukončil i nastavení. Mezi střelce se svým 400. bodem kariéry zapsal i David Pastrňák, jeho Boston ale podlehl Islanders po nájezdech. V dalších partiích si asistence připsali ještě Voráček, Faksa, Zadina a Hronek.

Skvěle rozehraný zápas Washingtonu proti New Jersey se ve třetí třetině změnil v drama. Domácí v bráně s Vítkem Vaněčkem průběžně vedli 3:0 a 4:1. Podílel se na tom využitou přesilovkou z 28. minuty i český kanonýr Jakub Vrána (12:24, 2+0, +2, 3 střely), jenž se prosadil ranou z první z pravého kruhu po skvělém přenesení hry od Johna Carlsona.

Devils s Pavlem Zachou (19:39, +/-: 0, 3 střely) v sestavě ale v závěrečném dějství zabrali a sérií tří gólů srovnali na 4:4. Českého brankáře Capitals, jenž celkově kryl 27 z 31 střel soupeře, postupně překonali Miles Wood, Jegor Šarangovič a Damon Severson.

Ve druhé minutě následného prodloužení ale ukázal své kvality ve formě hrající Vrána. 24letý rodák z Prahy, jenž bodoval už ve třetím startu za sebou, nabral ve středním pásmu rychlost a po vybídnutí od Jevgenije Kuzněcova prolétl kolem obránce New Jersey a samostatný únik zakončil střelou nad vyrážečku brankáře Scotta Wedgewooda. Svou desátou brankou sezony vyrovnal na druhé příčce střelecké tabulky krajanů v NHL Ondřeje Paláta z Tampy, vedoucí David Pastrňák z Bostonu se trefil 11krát.

Výše jmenovaný Pastrňák se své jedenácté branky sezony dočkal ve stejný hrací den. Ve 20. minutě bombou z pozice obránce využil přesilovou hru. V úterý ale platil za jediného střelce Bostonu, který nakonec na ledě Islanders padl 1:2 po nájezdech.

10. Krejčí (BOST) 19z. - 11b.(0+11)

Nejlepší kanonýr uplynulého ročníku NHL se prosadil i ve zmiňovaných nájezdech, když v první sérii vyrovnával po trefě Jordana Eberleho. Rozdílovou ale nakonec byla branka domácího Anthony Beauvilliera ze třetí dvojice. New York, za který v řádné hrací době vyrovnával na 1:1 v 37. minutě Brock Nelson, tak vyhrál už pošesté v řadě a dále platí za poslední celek NHL bez porážky v řádné hrací době na domácím ledě.

Svěřenci Barryho Trotze, pro kterého to byl jubilejní 1 700. zápas v roli trenéra (v historii NHL 17 stovek zápasů odtrénovaly jen další dvě osobnosti, legendární Scotty Bowman (2 141) a současný šéf střídačky Floridy Joel Quenneville (1 730), bodovali ve všech z dosavadních 13 domácích startů.

Pastrňák (20:41, 1+0, +/-: 0, 5 střel) kromě střelecké tabulky Čechů průběžně kraluje krajanům i v bodech s 21 zápisy (11+10), navíc se dočkal osobního jubilea. Zaokrouhlil totiž svou dosavadní bilanci v nejlepší lize světa na rovných 400 bodů (191+209) z 406 startů. Centr David Krejčí (20:33, +/-: 0, 2 střely) a obránce Jakub Zbořil (22:25, +/-: 0) se za Bruins neprosadili.

Detroit na domácím ledě nakonec nestačil na obhájce Stanley Cupu a padl tak už počtvrté v řadě. V řádné hrací době ale proti favorizované Tampě urval alespoň bod za remízu 3:3, rozdílovou akci duelu zařídil až ve třetí minutě nastavení Blake Coleman.

Hned dvakrát za Red Wings asistoval český zadák Filip Hronek (23:50, 0+2, -2), jenž si tak vylepšil dosavadní sezonní bilanci na 0+12. U první trefy utkání ze 4. minuty, kdy využil přesilovku Adam Erne, si přihrávku připsal kromě Hronka i útočník Filip Zadina (15:54, 0+1, +1, 2 střely).

V dresu vítězů se pro změnu přihrávkou připomněl Ondřej Palát (18:56, 0+1, -1, 1 střela), do obranných řad se po krátké absenci vrátil uzdravený Jan Rutta (16:58, +/-: 0, 2 střely).

Dallas roznesl Chicago jednoznačně 6:1. O polovinu gólů domácích Stars se postarali obránci Jamie Oleksiak, John Klingberg a Esa Lindell. Útočník Jason Robertson si zapsal hned čtyři asistence a vytvořil si tak nový osobní rekord v NHL, kapitán Jamie Benn se radoval ze 700. bodu (304+396). Prosadil se i český centr Radek Faksa (15:15, 0+1, +/-: 0, 3 střely), jenž byl v 28. minutě u využité přesilovky.

Naopak debakl museli skousnout Dominik Kubalík (16:50, +/-: 0, 3 střely) a David Kämpf (16:04, +/-: 0). Zklamaný byl ale hlavně hvězdný Patrick Kane, jenž odehrál svůj jubilejní 1 000. duel v NHL.

Podobně jako Faksa v úterý slavil přihrávku a hlavně výhru svých barev i Jakub Voráček (22:17, 0+1, -1, 5 střel) z Philadelphie po výsledku 5:4 po nájezdech nad trápícím se Buffalem. Výsledek se ale pro Flyers nerodil lehce. Sabres hrající bez zraněného kapitána Jacka Eichela na ledě soupeře disponovali průběžnými trháky 1:3 a 2:4.

Domácí vracel do hry kontaktní trefou kapitán Claude Giroux, kterému v 36. minutě asistoval právě Voráček, a vyrovnání na 4:4 zařídil až v 55. minutě obránce Shayne Gostisbehere. V rozhodujícím penaltovém rozstřelu se za Philadelphii proti Jonasi Johanssonovi prosadili Sean Couturier a Nolan Patrick, domácí brankář Brian Elliott naopak zůstal nepřekonán.

Výsledky:

Philadelphia Flyers - Buffalo Sabres 5:4N (1:3, 2:1, 1:0 - 0:0)pen. 2:0

Branky: 01:56 J. van Riemsdyk (Farabee, Couturier), 22:58 K. Hayes (Laughton, Braun), 35:05 Giroux (Voráček, Provorov), 54:14 Gostisbehere (Couturier, Farabee), Couturier - 04:33 S. Reinhart (Cozens, Hall), 09:39 Sheahan (E. Staal, Olofsson), 16:39 S. Reinhart (Hall, Dahlin), 26:20 Montour (Okposo, Rieder). Rozhodčí: L’Ecuyer, Syvret – Smith, Suchánek. Diváci: 2838.

Philadelphia Flyers Hart (21. Elliott) – P. Myers, Provorov (A), Gostisbehere, Hägg, Braun, Sanheim, E. Gustafsson – Farabee, Couturier (A), J. van Riemsdyk – Konecny, K. Hayes, Laughton – Voráček, Giroux (C), Lindblom – Aube-Kubel, Patrick.

Buffalo Sabres J. Johansson (C. Hutton) – Ristolainen (A), Dahlin, Montour, Bryson, Jokiharju, Irwin – S. Reinhart (A), Cozens, Hall – Sheahan, E. Staal, Olofsson – Mittelstadt, Lazar, Skinner – Okposo (A), Eakin, Rieder.

Washington Capitals - New Jersey Devils 5:4P (1:0, 3:1, 0:3 - 1:0)

Branky: 17:22 Oshie (J. Schultz, Bäckström), 27:42 J. Vrána (Carlson, Bäckström), 30:36 Sprong (Kuzněcov), 35:03 Orlov (Pánik), 61:30 J. Vrána (Kuzněcov) - 32:44 Kuokkanen (Zajac), 45:47 Wood (Bratt, R. Murray), 50:17 Šarangovič (Kuokkanen, Zajac), 52:20 Severson (T. Smith, Zajac). Rozhodčí: Rooney – Sutherland – Sericolo, MacPherson.

Washington Capitals Vaněček (Samsonov) – Carlson (A), Dillon, J. Schultz, Orlov, Jensen, Chára – Oshie, Bäckström (A), Ovečkin (C) – Sprong, Kuzněcov, J. Vrána – Pánik, Eller, Sheary – Hathaway, Dowd, Hagelin.

New Jersey Devils Wedgewood (Blackwood) – Severson (A), T. Smith, P. K. Subban, D. Kulikov, Vatanen, R. Murray – Kuokkanen, Zajac (A), Šarangovič – Palmieri (A), Zacha, M. Malcev – Bratt, J. Hughes, A. Johnsson – Bastian, M. McLeod, Wood.

Columbus Blue Jackets - Florida Panthers 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Branky: 25:45 Del Zotto (Robinson, Texier), 51:38 Bjorkstrand (Werenski) - 04:59 Lammikko (Weegar), 22:45 Hörnqvist (Ekblad, Huberdeau), 38:12 Tippett (Forsling, Wennberg), 59:38 Verhaeghe. Rozhodčí: Brenk, St. Pierre – Rody, Baker.

Columbus Blue Jackets Korpisalo (Merzlikins) – Werenski, S. Jones, G. Carlsson, D. Savard, Gavrikov, Del Zotto – Laine, Riley Nash, Bjorkstrand – N. Foligno (C), Jenner (A), Atkinson (A) – Domi, Roslovic, Bemström – Robinson, Texier, Stenlund.

Florida Panthers Bobrovskij (Driedger) – Weegar, Ekblad, Yandle (A), Gudas, Nutivaara, Forsling – Marchment, Barkov (C), Verhaeghe – Huberdeau (A), Wennberg, Hörnqvist – Vatrano, Luostarinen, Tippett – Lomberg, Lammikko, Acciari.

Dallas Stars - Chicago Blackhawks 6:1 (2:0, 3:1, 1:0)

Branky: 01:40 Kiviranta (Hintz, Robertson), 15:10 Oleksiak (Ja. Benn, Gurjanov), 27:25 J. Klingberg (Dellandrea, Faksa), 29:55 Pavelski (Robertson), 31:25 Lindell (Robertson, Kiviranta), 46:46 Hintz (Robertson) - 21:43 Janmark (Carlsson, de Haan).

Dallas Stars Chudobin (Oettinger) – J. Klingberg, Lindell (A), Heiskanen, Oleksiak, Pysyk, Sekera – Gurjanov, Pavelski (A), Ja. Benn (C) – Kiviranta, Hintz, Robertson – Comeau, Dickinson, Cogliano – Dellandrea, Faksa, Caamano.

Chicago Blackhawks M. Subban (Lankinen) – Boqvist, Keith (A), C. Murphy (A), Zadorov, de Haan, Carlsson – P. Kane (A), Suter, DeBrincat – Kurashev, Söderberg, Janmark – Hagel, Kämpf, D. Kubalík – Highmore, Carpenter, Johnson.

New York Islanders - Boston Bruins 2:1N (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)pen. 2:1

Branky: 36:18 B. Nelson (Pageau, Barzal), Beauvillier - 19:32 Pastrňák (Marchand, Grzelcyk). Rozhodčí: McCauley, Blandina – Tobias, Nagy. Diváci: bez diváků.

New York Islanders Varlamov (I. Sorokin) – Pulock, Pelech, Mayfield, Leddy, Dobson, A. Greene – Eberle, Barzal, Lee (C) – Jo. Bailey (A), B. Nelson, Beauvillier – Wahlstrom, Pageau, Komarov – Clutterbuck (A), Cizikas, M. Martin.

Boston Bruins Halák (Vladař) – McAvoy, Grzelcyk, Clifton, J. Zbořil, Vaakanainen, Tinordi – Pastrňák, Bergeron (C), Marchand (A) – Studnicka, Krejčí (A), N. Ritchie – C. Smith, Coyle, Frederic – Wagner, Kuraly, Bjork.

Detroit Red Wings - Tampa Bay Lightning 3:4P (1:2, 2:0, 0:1 - 0:1)

Branky: 03:04 Erne (Zadina, Hronek), 26:58 Nemeth (Gagner, Naměstnikov), 29:04 D. Larkin (Fabbri, Hronek) - 12:29 B. Point (Hedman, Palát), 13:04 T. Johnson (Coleman, Černák), 49:40 Černák (Maroon), 62:17 Coleman (T. Johnson, Sergačjov). Rozhodčí: MacDougall, Pochmara – Kovačik, Toomey.

Detroit Red Wings Greiss (J. Bernier) – DeKeyser, Hronek, M. Staal, Merrill, Djoos, Nemeth – Fabbri, D. Larkin (C), Mantha – Zadina, Naměstnikov, B. Ryan – Gagner, Rasmussen, Bromé – Erne, Glendening (A), Helm.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (McElhinney) – Hedman (A), Sergačjov, McDonagh, Černák, C. Foote, Borgman, Rutta – Palát, B. Point, Cirelli (A) – Killorn, Gourde (C), Stamkos – Goodrow, T. Johnson, Coleman – Maroon, M. Joseph, Volkov – Barre-Boulet.

Toronto Maple Leafs - Winnipeg Jets 3:4 (2:1, 0:2, 1:1)

Branky: 08:16 Hyman (Brodie), 17:44 Matthews (Rielly, Marner), 58:06 Matthews (W. Nylander, Tavares) - 12:20 Copp (Pionk, Ehlers), 32:45 Morrissey (Stastny, Scheifele), 37:42 Connor (Ehlers, Lowry), 47:53 Appleton (Copp). Rozhodčí: Joannette, Pollock – Cherrey, Cormier.

Toronto Maple Leafs Andersen (Hutchinson) – Brodie, Rielly, Holl, Muzzin, Bogosian, Dermott – Marner, Matthews, J. Thornton – W. Nylander, Tavares, Kerfoot – Hyman, Engvall, I. Michejev – Spezza, Boyd, Vesey.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – Poolman, Morrissey, Pionk, Forbort, DeMelo, Beaulieu – Wheeler, Scheifele, Stastny – Ehlers, Dubois, Connor – Appleton, Lowry, Copp – Lewis, N. Thompson, Perreault.

Pittsburgh Penguins - New York Rangers 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)

Branky: 18:54 Guentzel (Crosby), 22:40 Blueger (B. Tanev, Dumoulin), 39:40 Kapanen (Malkin, Rodrigues), 59:27 Crosby - 09:16 J. Johnson (J. Gauthier, Kreider), 43:18 R. Strome (Bučněvič, Fox). Rozhodčí: Luxmore, Morton – Fournier, Daisy. Diváci: 2 800.

Pittsburgh Penguins Jarry (DeSmith) – Dumoulin, Letang (A), Matheson, Ceci, M. Pettersson, Marino – Guentzel, Crosby (C), Rust – Rodrigues, Malkin (A), Kapanen – Aston-Reese, Blueger, B. Tanev – Sceviour, Jankowski, Angello.

New York Rangers Kinkaid (A. Georgijev) – R. Lindgren, Fox, K'A. Miller, Trouba (A), Br. Smith, J. Johnson – Lafreniere, Zibanejad (A), Bučněvič – Kreider (A), R. Strome, Kakko – Rooney, Chytil, J. Gauthier – Di Giuseppe, B. Howden, Blackwell.

Carolina Hurricanes - Nashville Predators 3:2P (0:0, 2:2, 0:0 - 1:0)

Branky: 34:58 J. Staal (Aho, Trocheck), 37:38 Aho (D. Hamilton, Trocheck), 64:25 J. Staal (Slavin) - 21:01 Benning (Tolvanen, Borowiecki), 33:37 Johansen (Fabbro, F. Forsberg). Rozhodčí: Lambert, Chmielewski – Racicot, Pancich. Diváci: 2 924.

Carolina Hurricanes Nedeljkovic (Reimer) – D. Hamilton, Slavin (A), Pesce, Skjei, Bean, H. Fleury – Foegele, Aho, B. McGinn – Nečas, Trocheck, Niederreiter – Fast, J. Staal (C), Svečnikov – Martinook (A), Lorentz, Paquette.

Nashville Predators Rinne (Kaskisuo) – Fabbro, Ekholm (A), Benning, Borowiecki, A. Carrier, Davies – Arvidsson, Johansen, F. Forsberg (A) – Järnkrok, Pitlick, Mikael Granlund – Tolvanen, Sissons, Cousins – Olivier, Richardson, Trenin.