Český útočník Filip Chytil (vlevo) v dresu New Yorku Rangers oslavuje svůj gól...

Český útočník Filip Chytil (vlevo) v dresu New Yorku Rangers oslavuje svůj gól proti Anaheimu . | foto: AP

Chytil parádním sólem nastartoval Rangers, Rittich byl druhou hvězdou

• 18
Hokejisté Rangers po skóre 5:1 nedali šanci Anaheimu i díky Filipu Chytilovi, jenž parádní individuální akcí už z 8. minuty ukončil své desetizápasové čekání na gól. U jediné trefy Ducks asistoval Ondřej Kaše, v dalších nedělních duelech NHL bodovali ještě Filip Zadina (1+0) a Roman Polák s Tomášem Hertlem (oba 0+1). Asistenci měl i gólman David Rittich, jenž u výhry Calgary 5:1 v Dallasu pochytal 26 puků.

Rangers uspěli po třech porážkách v řadě, když své fanoušky potěšili jasným výsledkem 5:1 nad Anaheimem. Hosté hrající druhý zápas ve dvou dnech tak nenavázali na sobotní výhru 6:5 po nájezdech nad Islanders.

New York měl jasnou střeleckou převahu 41:20 a nebýt dobrého výkonu veterána Ryana Millera mohli Ducks opouštět Madison Square Garden ještě s větším přídělem. Do vedení domácí poslal probuzený střelec Filip Chytil (15:01, 1+0, +1, 3 střely).

Český mladík po deseti startech bez branky zaujal parádním sólem už v 8. minutě, kdy nabral rychlost ve středním pásmu a ukázal bránícímu Adamu Henriqueovi záda. Své deváté trefy sezony docílil bekhendovou střelou z pravého kruhu.

Krátce na to zvyšoval do odkryté klece dorážející Brett Howden. Anaheim vymazal nulu na kontě Henrika Lundqvista v 10. minutě, kdy po střele Ondřeje Kašeho (17:17, 0+1, +/-: 0, 4 střely) z brankoviště doklepl puk do sítě Sam Steel. Nic dalšího už ale švédský rekordman hostům nedovolil a na druhé straně naopak úřadoval urostlý forvard Chris Kreider, jenž v 13. a 37. minutě navýšil své střelecké konto na 10 zásahů. Poslední slovo si vzal v úvodu třetí třetiny při hře v oslabení skórující Mika Zibanejad.

Ve třetí třetině zatrnulo domácím fanouškům, když na ledě zůstal ležet Chytil. Ošklivě vypadající zvrtnutí levé nohy se však naštěstí neukázalo být vážnější, když se v samotném závěru ještě na pár střídání vrátil na led. Na marodce Rangers již aktuálně figuruje druhý český zástupce z kádru, s kolenem laborující obránce Libor Hájek.

Za nedělním úspěchem Calgary na ledě Dallasu stály speciální formace. U výhry 5:1 se totiž třikrát prosadili hráči kanadského celku v přesilovce a jednou dokonce i při hře v oslabení. Hlavními tahouny byli útočníci Matthew Tkachuk (1+2) a Elias Lindholm (0+3). Mezi oba borce se v rámci tří hvězd utkání dostal gólman David Rittich, jenž pochytal 26 z 27 ran domácích a navrch přidal i jednu asistenci. Svůj první bod kariéry v NHL si připsal v 51. minutě, když po jeho rozehrávce využil jednu z přesilovek útočník Mikael Backlund.

Jak Dallas (44 bodů), tak Calgary (43 bodů) se pohybují v tabulce Západní konference těsně nad hranicí postupu do play off. Oba celky spojuje i změna na trenérském postu, když patří mezi pětici celků s odvolaným hlavním koučem během letošní základní části.

„Byli jsme rozhození. Janmark nedohrál (kvůli zranění odstoupil po první třetině), Faksa či Gogliano byli několikrát vyloučení. To jsou právě naši hráči na oslabení,“ kroutil hlavou nad výsledkem dočasný trenér Stars Rick Bowness. Calgary nastoupilo bez útočníka Michaela Frolíka, domácí naopak nasadili Radka Faksu (16:53, -1, 1 střela) i Romana Poláka (18:17, 0+1, +/-: 0). Druhý jmenovaný obránce asistoval u jejich jediné branky ze 13. minuty od Denise Gurianova.

Hokejisté Arizony dali zapomenout na nedávný domácí kolaps po výsledku 5:8 s Minnesotou a naplnili roli favorita na ledě posledního Detroitu. Výhru po skóre 5:2 podpořila jednou trefou i čerstvá posila z New Jersey útočník Taylor Hall, hlavní pozornost ale poutali tříbodoví borci Clayton Keller (2+1) a Oliver Ekman-Larsson (0+3).

Při absenci zraněné brankářské jedničky Darcy Kuempera nastoupil za Coytoes Antti Raanta a zastavil 28 z 30 střel. Překonat jej Red Wings dokázali až ve třetím dějství, kdy alespoň zmírňovali prohru Filip Zadina (12:39, 1+0, -2, 4 střely) a Tyler Bertuzzi.

Pro českého nováčka nastupujícího v elitní formaci po boku Dylana Larkina to byla třetí branka sezony. Radoval se v 50. minutě poté, co zachytil rozehrávku hostů. Před bránou si trpělivě počkal na pohyb gólmana a následně zakončil mezi betony Raanty. Obránce Filip Hronek (23:25, -2, 1 střela) v zápase nebodoval.

Už třetí prohře v řadě a v delším horizontu dokonce deváté z posledních deseti startů nezabránili trápící se hokejisté San Jose. Naposledy padli 1:3 po gólech ze závěru řádné hrací doby od Vegas.

V úvodu třetí třetiny sice kapitán Sharks Logan Couture za asistencí Brenta Burnse a Tomáše Hertla (22:21, 0+1, +/-: 0, 5 střel) vymazal otevírací branku hostujícího Paula Stastnyho z 38. minuty. Na následnou trefu beka Shea Theodorea již ale domácí nenašli odpověď a poslední slovo si navíc vzal pojistkou z 57. minuty ještě Jonathan Marchessault. Výhru tak mohl slavit i Tomáš Nosek (9:38, +/-: 0, 1 střela).

„Na pár hodin se ho zbavím. Bude to rozhodně veselejší let. Více, než cokoliv jiného, jej ale potěšila týmová výhra. O to tady jde,“ komentoval s úsměvem dobírání svého otce Petera Šťastného útočník Paul, jenž ukončil svou jedenáct startů dlouhou sérii bez gólu (hráči Golden Knigts měli na zápase v rámci klubové akce své otce).

Výsledky NHL:

New York Rangers - Anaheim Ducks 5:1 (3:1, 1:0, 1:0)

Branky: 07:14 Chytil (Lemieux, Skjei), 08:45 B. Howden (DeAngelo, Panarin), 12:16 Kreider, 36:09 Kreider (Zibanejad), 41:16 Zibanejad (R. Strome) - 09:57 Steel (O. Kaše). Rozhodčí: Hebert, L'Eouyer – Nagy, Baker. Diváci: 17 465.

New York Rangers H. Lundqvist (Georgijev (A)) – Skjei, Trouba, M. Staal (A), DeAngelo, R. Lindgren, Fox – Kreider, Zibanejad (A), Fast (A) – Panarin, R. Strome, Bučněvič – Lemieux, Chytil, B. Howden – Haley, McKegg, Br. Smith.

Anaheim Ducks R. Miller (Gibson) – H. Lindholm (A), Manson (A), Fowler, Gudbranson, Ja. Larsson, Del Zotto – Jones, Steel, O. Kaše – D. Shore, Henrique (A), Holzer – Sprong, Comtois, Lundeström – Deslauriers, Carrick, Rowney.

San Jose Sharks - Vegas Golden Knights 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Branky: 43:54 Couture (Burns, Hertl) - 37:33 Stastny (Tuch, Zykov), 48:05 Theodore (W. Karlsson, Hague), 56:35 Marchessault (R. Smith, W. Karlsson). Rozhodčí: StPierre, Brenk – Knorr, Murphy.

San Jose Sharks Dell (M. Jones) – Vlasic, E. Karlsson, Dillon, Burns, Middleton, Heed – E. Kane, Couture, Marleau – Hertl, J. Thornton, Labanc – Sörensen, Goodrow, Meier – M. Karlsson, Kellman, Noesen.

Vegas Golden Knights M. Subban (M.-A. Fleury) – McNabb, Schmidt, Hague, Theodore, Merrill, Engelland – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith – Pacioretty, Stephenson, Mark Stone – Zykov, Stastny, Tuch – Carrier, Nosek, Reaves.

Detroit Red Wings - Arizona Coyotes 2:5 (0:2, 0:1, 2:2)

Branky: 49:59 Zadina, 55:31 Bertuzzi (Biega, Nielsen) - 13:25 Keller (Schmaltz, Ekman-Larsson), 16:43 Keller (Schmaltz, Ekman-Larsson), 20:39 Söderberg (Keller), 45:41 Hall (Oesterle, Kessel), 50:26 Dvorak (Ekman-Larsson, Gross). Rozhodčí: O'Halloran, Pochmara – Driscoll, Smith. Diváci: 19 515.

Detroit Red Wings Howard (Pickard) – Green, Nemeth, Hronek, Daley, Bowey, Biega – Zadina, D. Larkin (A), Bertuzzi – Fabbri, Filppula, Athanasiou – Nielsen, Glendening (A), Helm – Perlini, Ehn, Abdelkader (A).

Arizona Coyotes Raanta (Hill) – Ljubuškin, Ekman-Larsson (C), Goligoski, Chychrun, Oesterle, Gross – Kessel (A), Dvorak, Hall – Schmaltz, Söderberg, Keller – Hinostroza, Stepan (A), Crouse – Garland, Richardson, Grabner.

Dallas Stars - Calgary Flames 1:5 (1:1, 0:2, 0:2)

Branky: 12:49 Gurjanov (Dowling, R. Polák) - 12:11 Mangiapane (E. Lindholm, Tkachuk), 32:28 Tkachuk (E. Lindholm, Monahan), 34:21 Monahan (Tkachuk, E. Lindholm), 50:21 Backlund (D. Ryan, Rittich), 57:56 D. Ryan (Rieder, Giordano).

Dallas Stars Bishop (Chudobin) – Lindell, J. Klingberg, Oleksiak, Heiskanen, Sekera, R. Polák – Hintz, Pavelski, Seguin – Cogliano, Faksa, Comeau – Ja. Benn, Dickinson, Perry – Gurjanov, Dowling, Janmark.

Calgary Flames Rittich (Talbot) – Giordano, Brodie, Hanifin, Hamonic, Mi. Stone, R. Andersson – J. Gaudreau, Monahan, Backlund – Tkachuk, E. Lindholm, Mangiapane – Lucic, D. Ryan, S. Bennett – Rinaldo, Jankowski, Rieder.

5.Nashville6935826215:21778
6.Minnesota6935727220:22077