Dominik Kubalík (uprostřed) je chicagskými spoluhráči Jonathanem Toewsem (19) a...

Dominik Kubalík (uprostřed) je chicagskými spoluhráči Jonathanem Toewsem (19) a Patrickem Kanem (88) oslavován za trefu proti Winnipegu. | foto: AP

Palát, Faksa a Kubalík byli mezi střelci, Pastrňák jednou asistoval

• 20
V deseti čtvrtečních zápasech hokejové NHL se dokázali střelecky prosadit tři čeští útočníci. Ondřej Palát (1+1) byl zvolen třetí hvězdou v domácím duelu Tampy. Nezabránil ovšem prohře 3:4PP proti Dallasu, za který se trefil Radek Faksa. Nováček Dominik Kubalík zařídil rozdílový gól Chicaga u triumfu 4:1 nad Winnipegem. Asistence v dalších duelech brali David Pastrňák, David Krejčí, Jakub Voráček a Roman Polák.

Tampa Bay měla v domácím souboji s Dallasem výraznou střeleckou převahu 48:20, na více než zisk bodu za remízu 3:3 z řádné hrací doby to však nestačilo. V první třetině oba celky úřadovaly v přesilových hrách.

Hosty nejprve poslal do vedení v 5. minutě Alexander Radulov a Lightning následně skóre otočili díky využitým výhodám Michaila Sergačjova a Alexe Killorna. U trefy prvně jmenovaného ruského obránce si asistenci připsal i Ondřej Palát, jenž si se stejným spoluhráčem později prohodil role a stal se prvním střelcem druhé hrací části.

Rodák z Frýdku-Místku své 10. branky sezony docílil tečí střely Sergačjova v 24. minutě - 3:1 pro Tampu. Těsně před druhým odchodem do kabin ale Stars předvedli rychlou akci, na jejímž konci byla střela z mezikruží od Radka Faksy (18:11, 1+0, +1, 5 střel). Urostlý centr se radoval v sezoně poosmé.

Nejtěsnější náskok pak domácí ubránili až do 56. minuty, kdy snadnou dorážkou srovnal Jason Dickinson. Asistence putovala i na konto Romana Poláka (15:31, 0+1, +1). V prodloužení pak završil obrat Dallasu útočník Tyler Seguin. Kromě zmiňovaného Paláta (17:29, 1+1, +/-: 0, 3 střely), jenž byl vybrán za třetí hvězdu, za Tampu v utkání nastoupil i obránce Jan Rutta (18:44, -1, 2 střely).

Chicago se na ledě Winnipegu ujalo vedení už v první minutě, když po 59 vteřinách hry skóroval Alex Nylander. Stav 0:1 pak v Bell MTS Place vydržel až do třetí třetiny, v níž hosté znova předvedli bleskový nástup.

Svou druhou asistenci večera si díky skvělému napadání připsal produktivní Patrick Kane a autorem branky byl tentokrát nováček Dominik Kubalík. Devátý gól sezony zapsal ze samostatného úniku zakončeného ranou mezi betony gólmana Connora Hellebuycka.

Když se o pár minut později postaral o snížení Winnipegu Tucker Poolman, byla právě akce Kubalíka nakonec tou rozdílovou. Další gól totiž pozorný gólman Blackhawks Robin Lehner nepustil a hosté v závěru své vedení ještě pojistili. Přesilovku využil bek Erik Gustafsson a poslední slovo si vzal v 57. minutě aktivní Kane, jenž s bilancí 1+3 figuroval u všech branek svých barev. Společně s Kubalíkem (14:39, 1+0, +1, 4 střely) výhru slavil i centr David Kämpf (15:09, +/-: 0).

V nevýrazných výsledcích pokračují hokejisté Bostonu. V konfrontaci druhého se třetím celkem tabulky Východní konference na domácím ledě nakonec podlehli hostujícím Islanders 2:3 po nájezdech a prohráli tak posedmé z posledních osmi startů.

Bodování NHL

Bruins šli do vedení už ve 2. minutě zásluhou Anderse Bjorka. Ve druhém dějství ale New York, jenž během 65 minut hry vyslal na bránu Tuukky Raska jen 21 puků, skóre otočil. Prosadili se Johnny Boychuk a Mathew Barzal. Domácí nakonec zachránila využitá přesilovka z 48. minuty. Po přihrávkách od Davida Pastrňáka (23:52, 0+1, -1, 3 střely) a Davida Krejčího (20:09, 0+1, -1) přesně pálil bek Torey Krug.

Za stavu 2:2 utkání dospělo až do penaltového rozstřelu. V první sérii se prosadil jen hostující Jordan Eberle. Ve druhé dvojici slavili jak Pastrňák, tak Barzal. Když ve třetí sérii měli navrch oba brankáři, druhý bod brali hostující Islanders. Pastrňák stále vévodí tabulce střelců NHL s 28 zásahy před Jackem Eichelem z Buffala s 24 góly, z posledních devíti startů svou produkci ale zpomalil a přidal na své konto jen tři přesné trefy. V produktivitě je s 50 zápisy rodák z Havířova na páté příčce soutěže.

Philadelphia si i díky produktivitě Jamese van Riemsdyka (2+0) a Travise Konecnyho (0+3) suverénně poradila s oslabeným Buffalem, když své fanoušky potěšila výhrou 6:1. Hned třikrát se Flyers radovali v přesilové hře. U jedné z nich se asistencí prosadil i Jakub Voráček (15:14, 0+1, +/-:0), druhý Čech v sestavě domácích David Kaše (12:44, +/-: 0) tentokrát nebodoval.

O čestný úspěch Sabres, hrajících bez zraněného kapitána Jacka Eichela, se zasloužil až v 52. minutě Victor Olofsson. Švédský talent se ve své premiérové sezoně zlepšil už na 15 branek. Mezi nováčky je suverénně nejlepším střelcem před druhým Dominikem Kubalíkem z Chicaga s devíti zásahy.

V souboji Colorada s Carolinou na souboj českých gólmanů nedošlo. Jak domácí Pavel Francouz, tak hostující Petr Mrázek totiž zůstali jen na střídačkách v roli náhradníků a mohli sledovat dominanci svých kolegů Philippe Grubauera a Jamese Reimera přes úvodních čtyřicet minut hry.

Góly začaly padat až ve třetím dějství. Jako první udeřili Avalanche zásluhou využité přesilovky kapitána Gabriela Landeskoga. Hurricanes si ale na samotný závěr schovali velký obrat. V 58. minutě srovnal Andrej Svečnikov a v čase 58:21 skóre otočil obránce Jaccob Slavin. Do prázdné klece pak ještě výhru, kterou slavil i Martin Nečas (15:17, +/-: 0, 1 střela), pojistil Sebastian Aho.

Jediným českým gólmanem v akci tak ve čtvrtek byl David Rittich z Calgary. Ten čelil kanonádě Montrealu, který na něj vyslal 43 puků. V řádné hrací době se kanadské celky rozešly za smírného stavu 3:3 a ve čtvrté minutě prodloužení rozhodl za hostující Canadiens Max Domi. Ritticha prostřelil ranou přes obránce z vrcholu levého kruhu.

Divoký zápas byl k vidění v Arizoně. Coyotes posílení o hvězdného útočníka Taylora Halla (v zápase 0+1) nezvládli domácí partii s Minnesotou a padli vysoko 5:8. Tři body si za vítězné Wild připsali útočníci Eric Staal, Mats Zuccarello a Marcus Foligno (všichni shodně 1+2). Kromě porážky Coyotes mrzela i ztráta brankářské jedničky Darcy Kuempera, který se zranil ve třetí třetině.

Výsledky NHL:

Arizona Coyotes - Minnesota Wild 5:8 (1:0, 1:4, 3:4)

Branky: 16:14 Kessel (Hall, Dvorak), 29:46 Chychrun (Goligoski, Schmaltz), 40:48 Ekman-Larsson, 43:22 Chychrun (Schmaltz, Goligoski), 45:23 Keller (Schmaltz, Söderberg) - 22:00 Donato (Zuccarello), 23:25 M. Foligno (Soucy, V. Rask), 31:11 Hartman (M. Foligno, Brodin), 38:15 E. Staal (Zuccarello, Hunt), 44:22 Hunt (Greenway, Sturm), 44:57 Zuccarello (E. Staal, Parise), 51:16 Suter (M. Foligno, Hartman), 59:51 Kunin (Parise, E. Staal).

Arizona Coyotes Kuemper (57. Raanta) – Chychrun, Goligoski, Ekman-Larsson, Ljubuškin, Ness, Oesterle – Hall, Dvorak, Kessel – Keller, Söderberg, Schmaltz – Crouse, Stepan, Hinostroza – Grabner, Richardson, Fischer.

Minnesota Wild Dubnyk (Stalock) – Suter, Spurgeon, Brodin, Dumba, Soucy, Hunt – Parise, V. Rask, Fiala – Greenway, E. Staal, Zuccarello – Donato, Johnson, Kunin – M. Foligno, Sturm, Hartman.

Tampa Bay Lightning - Dallas Stars 3:4P (2:1, 1:1, 0:1 - 0:1)

Branky: 12:58 Sergačjov (T. Johnson, Palát), 15:24 Killorn (Kučerov, Hedman), 23:22 Palát (Sergačjov, Shattenkirk) - 04:09 Radulov (Seguin, J. Klingberg), 37:57 Faksa (J. Klingberg, Gurjanov), 55:42 Dickinson (Cogliano, R. Polák), 63:00 Seguin (Radulov). Rozhodčí: Hanson, L ́Ecuyer – Baker, MacPherson. Diváci: 19 092.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (McElhinney) – Rutta, Hedman (A), Černák, McDonagh, Shattenkirk, Sergačjov – Kučerov, B. Point, Palát – Stamkos (C), Cirelli, Killorn (A) – Gourde, Paquette, Maroon – Stephens, T. Johnson, Verhaeghe.

Dallas Stars Chudobin (Bishop) – J. Klingberg (A), Lindell, Heiskanen, Oleksiak, R. Polák, Sekera – Radulov, Seguin (A), Ja. Benn (C) – Pavelski, Hintz, Janmark – Comeau, Faksa, Cogliano – Perry, Dickinson, Gurjanov.

Columbus Blue Jackets - Los Angeles Kings 3:2P (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 02:55 Werenski (Nyquist, Dubois), 58:17 Jenner (Werenski, Bjorkstrand), 61:11 Dubois (Nyquist, S. Jones) - 00:42 A. Kempe (B. Hutton, Roy), 31:16 J. Carter. Rozhodčí: G. Hebert – G. Skilliter (oba CAN).

Columbus Blue Jackets Korpisalo (Merzlikins (A)) – S. Jones, Werenski, G. Carlsson, Kukan, Harrington, Gavrikov – Bjorkstrand, Jenner (A), Nyquist – Robinson, Dubois, Texier – Atkinson (A), Wennberg, N. Foligno (C) – Stenlund, Riley Nash, Daňo.

Los Angeles Kings J. Campbell (Quick) – Doughty (A), J. Ryan, Roy, B. Hutton, Walker, MacDermid – D. Brown, Kopitar (C), Iafallo – Clifford, J. Carter (A), Lewis – Toffoli, Amadio, Prochorkin – Wagner, Lizotte, A. Kempe.

Vancouver Canucks - Vegas Golden Knights 5:4P (3:1, 0:2, 1:1 - 1:0)

Branky: 02:49 Roussel (Gaudette, Virtanen), 07:08 Pearson (Leivo, Virtanen), 19:32 E. Pettersson (J. T. Miller), 49:19 E. Pettersson (Boeser), 61:30 Ch. Tanev (Horvat, Boeser) - 13:58 Marchessault (W. Karlsson, R. Smith), 31:01 R. Smith (Marchessault, W. Karlsson), 32:10 Holden (Mark Stone, Engelland), 55:40 Mark Stone (Pacioretty, Theodore). Rozhodčí: Nicholson, Rehman – Gawryletz, Galloway. Diváci: 18.871.

Vancouver Canucks DiPietro (Markström) – Jo. Benn, Ch. Tanev, Q. Hughes, T. Myers, Fantenberg, Stecher – J. T. Miller, E. Pettersson, Boeser – Pearson, Horvat, Leivo – Roussel, Gaudette, Virtanen – Motte, Beagle, Schaller.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (M. Subban) – McNabb, Schmidt, Merrill, Theodore, Engelland, Holden, Hague – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith – Pacioretty, Stephenson, Mark Stone – Zykov, Stastny, Tuch – Carrier, Nosek, Reaves.

Winnipeg Jets - Chicago Blackhawks 1:4 (0:1, 0:0, 1:3)

Branky: 45:09 Poolman (Ehlers, Morrissey) - 00:59 A. Nylander (P. Kane, D. Strome), 40:37 D. Kubalík (P. Kane), 50:58 E. Gustafsson (P. Kane), 56:39 P. Kane (A. Nylander, Boqvist). Rozhodčí: Dwyer, Sutherland – Brisebois, Mills.. Diváci: 15 325.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – Poolman, Morrissey (A), Pionk, Sbisa, Beaulieu, Bitetto – Laine, Scheifele (A), Connor – Roslovic, Wheeler (C), Ehlers – Appleton, Lowry, G. Bourque – L. Shaw, N. Shore, Luoto.

Chicago Blackhawks Lehner (Crawford) – C. Murphy, Keith (A), E. Gustafsson, Gilbert, Boqvist, Määttä – Saad, J. Toews (C), D. Kubalík – P. Kane (A), D. Strome, A. Nylander – Carpenter, Dach, DeBrincat – Highmore, Kämpf, Z. Smith.

Ottawa Senators - Nashville Predators 5:4P (0:1, 3:0, 1:3 - 1:0)

Branky: 23:02 White (Tierney, Borowiecki), 23:52 Naměstnikov (Pageau), 38:41 Anisimov (Ennis, Hainsey), 41:20 B. Tkachuk (Pageau, Duclair), 62:40 Duclair (Chabot, Pageau) - 11:16 C. Smith (Turris), 41:35 Grimaldi (Duchene, Ellis), 49:39 Johansen (Ellis, Duchene), 53:07 Josi. Rozhodčí: Skilliter, Hebert – Sericolo, Kovachik. Diváci: 10 407.

Ottawa Senators M. Högberg (Gustavsson) – Hainsey (A), Chabot, Brännström, Borowiecki (A), Goloubef, Englund – Co. Brown, Pageau (A), B. Tkachuk – Duclair, Tierney, N. Paul – Ennis, Anisimov, Naměstnikov – White, Beaudin, L. Brown.

Nashville Predators Saros (Rinne) – Ellis (A), Josi (C), Fabbro, Ekholm, Irwin, Hamhuis – Järnkrok, Johansen, Trenin – Grimaldi, Duchene, F. Forsberg – C. Smith (A), Turris, Blackwell – Watson, Bonino, Sissons.

Boston Bruins - New York Islanders 2:3N (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0)pen. 1:2

Branky: 01:58 Bjork (Coyle), 47:24 Krug (Krejčí, Pastrňák) - 23:26 Boychuk (Eberle, Lee), 38:26 Barzal (Boychuk), Barzal.

Boston Bruins T. Rask (Halák) – McAvoy, Chára, Carlo, Krug, Clifton, Grzelcyk – Pastrňák, Bergeron, Marchand – Heinen, Krejčí, DeBrusk – Wagner, Coyle, Bjork – Backes, Kuraly, Nordström.

New York Islanders Varlamov (Greiss) – Boychuk, Leddy, Pulock, Pelech, Mayfield, D. Toews – Jo. Bailey, Barzal, Johnston – Kühnhackl, B. Nelson, Beauvillier – Eberle, Brassard, Lee – Clutterbuck, Cizikas, M. Martin.

Philadelphia Flyers - Buffalo Sabres 6:1 (3:0, 3:0, 0:1)

Branky: 13:04 M. Vorobjov (P. Myers, Konecny), 15:32 J. van Riemsdyk (K. Hayes, Niskanen), 17:05 Niskanen (K. Hayes, Voráček), 28:20 Provorov (Konecny, Couturier), 29:22 Pitlick (Sanheim), 32:27 J. van Riemsdyk (Konecny, Couturier) - 51:35 Olofsson (Dahlin, Ma. Johansson). Rozhodčí: Brian Pochmara, Furman South. Čároví: Mark Shewchyk, James Tobias. Diváci: 18124.

Philadelphia Flyers Hart (Elliott) – Provorov, Niskanen, Sanheim, Braun, Gostisbehere, P. Myers – Giroux (C), Couturier (A), Konecny – J. van Riemsdyk, K. Hayes, Aube-Kubel – D. Kaše, Frost, Voráček (A) – Andreoff, M. Vorobjov, Pitlick. Hlavní trenér: Alain Vigneault.

Buffalo Sabres C. Hutton (Ullmark) – McCabe (A), Ristolainen, Dahlin, C. Miller, Scandella, Jokiharju – Olofsson, Sheary, S. Reinhart – Vesey, Ma. Johansson (A), Asplund – Girgensons, Jo. Larsson, Okposo – Skinner, Rodrigues, Montour. Hlavní trenér: Ralph Krueger.

Calgary Flames - Montreal Canadiens 3:4P (2:0, 0:2, 1:1 - 0:1)

Branky: 07:34 Tkachuk (E. Lindholm), 19:52 E. Lindholm (Tkachuk, J. Gaudreau), 46:25 Kylington (J. Gaudreau, Hanifin) - 29:46 Gallagher (S. Weber, Lehkonen), 33:11 Armia (Lehkonen, Chiarot), 51:58 Suzuki (Cousins, Weal), 63:52 Domi. Rozhodčí: O ́Halloran, Lambert – Toomey, Gibbons. Diváci: 19 172.

Calgary Flames Rittich (Talbot) – Brodie, Giordano (C), Hamonic, Hanifin, R. Andersson, Kylington – Mangiapane, E. Lindholm, Tkachuk – Backlund (A), Monahan (A), J. Gaudreau – Dubé, D. Ryan, Lucic – Frolík, Rieder, S. Bennett.

Montreal Canadiens Price (Ch. Lindgren) – S. Weber (C), Chiarot, Petry (A), Kulak, Reilly, C. Fleury – Gallagher (A), Danault, Tatar – Armia, Domi, Lehkonen – Weal, Suzuki, Cousins – Barber, N. Thompson, Poehling.

Colorado Avalanche - Carolina Hurricanes 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)

Branky: 44:05 Landeskog (MacKinnon, Girard) - 57:04 Svečnikov (Foegele, J. Staal), 58:21 Slavin (Wallmark, Martinook), 59:54 Aho (Martinook, T. Teräväinen). Rozhodčí: Meier, St. Pierre – Gibbs, Gawryletz. Diváci: 18 015.

Colorado Avalanche Grubauer (Francouz) – Graves, Girard, Zadorov, Cole, E. Johnson, A. Lindholm (A) – Rantanen, MacKinnon (A), Landeskog (C) – Burakovsky, Kadri, Jost – Calvert, Bellemare, Nieto – Ničuškin, Compher, Donskoi.

Carolina Hurricanes Reimer (Mrázek) – D. Hamilton, Slavin (A), Pesce, Edmundson, T. van Riemsdyk, Gardiner – Foegele, J. Staal (C), Svečnikov – T. Teräväinen, Aho, Niederreiter – Nečas, Wallmark, Dzingel – Gibbons, Martinook (A), B. McGinn.

5.Nashville6935826215:21778
6.Minnesota6935727220:22077