Brankář Colorada Pavel Francouz zasahuje.

Brankář Colorada Pavel Francouz zasahuje. | foto: AP

Francouz kryl 37 puků, u další výhry Colorada byl zvolen první hvězdou

• 28
Skvělými výkony se v zámořské NHL prezentuje gólman Pavel Francouz. Při zranění jedničky Philippe Grubauera nastoupil za Colorado už popáté za sebou a čtyřikrát slavil výhru. Naposledy po výsledku 3:1 nad New Jersey, proti kterému zastavil 37 z 38 střel. Za svůj výkon byl zvolen první hvězdou. U jediné trefy Devils asistoval Pavel Zacha.

Poslední dva starty Colorada proti Philadelphii a New Jersey měly hodně podobného. Nový lídr tabulky Západní konference v obou případech slavil výhru po skóre 3:1 a vždy inkasoval až v samotném závěru za asistence českého útočníka.

Proti Flyers ve velké formě chytajícího Pavla Francouze připravil o šanci na premiérové čisté konto kapitán Claude Giroux, když mu v 55. minutě před bránou předložil puk Jakub Voráček, a v posledním duelu s Devils pro změnu za přispění Pavla Zachy (15:33, 0+1, +/-: 0, 1 střela) vstřelil čestnou branku až v 56. minutě obránce Mirco Müller.

29letý rodák z Plzně zastavil 37 z 38 puků a u své deváté výhry z dosavadních 14 startů byl zvolen první hvězdou. „Byl to jeden z těch zápasů, kdy vás trefují všechny puky a vy si to můžete jen užívat. Spoluhráči přede mnou hráli opravdu skvěle, což mi hodně pomohlo,“ řekl skromně Francouz, jenž v posledních dnech nastupuje za Avalanche pravidelně při zranění jedničky Philippe Grubauera.

Favorizované Colorado poslali do trháku kapitán Gabriel Landeskog a Valerij Ničuškin. Po snížení Müllera pak v závěru ještě do prázdné klece zamířil Nathan MacKinnon (v zápase 1+1, celkově 50 bodů).

Bodování NHL

Třetí muž tabulky ligové produktivity za odskočenou edmontonskou dvojicí Connor McDavid (57 bodů) - Leon Draisaitl (55 bodů) dosáhl již své 20. trefy sezony. Na danou metu se dostal jako šestý borec v ročníku po lídrovi Davidu Pastrňákovi z Bostonu (26 branek), Jacku Eichelovi z Buffala (22 branek), Alexi Ovečkinovi z Washingtonu (21 branek) a znova nezastavitelné dvojici Oilers McDavid - Draisaitl (oba 20 branek).

New Jersey, v jehož sestavě chyběl s výměnami spojovaný útočník Taylor Hall, nezabránilo pod vedením dočasného kouče Alaina Nasreddinea už sedmé prohře v řadě. Se ziskem 23 bodů je na tom po Devils v celé soutěži hůře už jen Detroit s 19 body.

Ve druhém pátečním duelu NHL si Vegas odvezlo body z ledu Dallasu po výhře 3:2 z prodloužení, které již po 51 vteřinách ukončil útočník Max Pacioretty. Domácí Stars poslal do vedení v 16. minutě bek Taylor Fedun. Když v prostředním dějství William Karlsson a Chandler Stephenson vývoj otočili, zachránil Stars alespoň bod vyrovnáním z 55. minuty kapitán Jamie Benn.

Z českého tria, domácí Radek Faksa (16:16, -1, 3 střely) s Romanem Polákem (20:26, +/-: 0, 2 střely) a útočník Golden Knights Tomáš Nosek (13:24, -1, 1 střela), v zápase nikdo nebodoval.

Radek Faksa z Dallasu (vlevo) a Paul Stastny z Vegas bojují u mantinelu.
Roman Polák z Dallasu si u mantinelu podává Williama Carriera z Vegas.

V předzápasové ceremonii klub gratuloval k nedávnému zařazení do Síně slávy NHL svým bývalým hráčům Sergeji Zubovovi a Guyi Carbonneauovi. Ve vybrané společnosti doplnili další legendy Stars Eda Belfoura, Bretta Hulla, Mikea Modana a Joea Nieuwendyka.

Výsledky NHL:

Colorado Avalanche - New Jersey Devils 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky: 11:37 Landeskog (MacKinnon, Girard), 27:56 Ničuškin (Barberio), 59:28 MacKinnon (Rantanen, Nieto) - 55:48 Müller (Zacha, Simmonds). Rozhodčí: Dwyer, Walsh – Toomey, Amell. Diváci: 18 034.

Colorado Avalanche Francouz (Grubauer) – Girard, Zadorov, Cole, Graves, Barberio, C. Rosén – Donskoi, MacKinnon (A), Burakovsky – Rantanen, Kadri, Landeskog (C) – Calvert, Bellemare (A), Ničuškin – Compher, Jost, Nieto.

New Jersey Devils Domingue (32. Blackwood) – P. K. Subban, A. Greene (C), Vatanen, Butcher, Severson, Müller – Palmieri (A), Hischier, Bratt – Simmonds, J. Hughes, J. Boqvist – N. Gusev, Zajac (A), Coleman – M. McLeod, Zacha, Wood.

Dallas Stars - Vegas Golden Knights 2:3P (1:0, 0:2, 1:0 - 0:1)

Branky: 15:14 Fedun (Radulov, Lindell), 54:49 Ja. Benn (Seguin) - 24:20 W. Karlsson (Marchessault, Theodore), 34:41 Stephenson (Pacioretty, Mark Stone), 60:51 Pacioretty (Theodore, Mark Stone). Rozhodčí: Sutherland, Pollock – Racicot, Smith. Diváci: 18.532.

Dallas Stars Bishop (Chudobin) – Lindell, Fedun, Oleksiak, Heiskanen, Sekera, R. Polák – Ja. Benn, Janmark, Seguin – Radulov, Hintz, Pavelski – Cogliano, Faksa, Comeau – Gurjanov, Dickinson, Perry.

Vegas Golden Knights M. Subban (M.-A. Fleury) – McNabb, Schmidt, Merrill, Theodore, Holden, Engelland – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith – Pacioretty, Stephenson, Mark Stone – Zykov, Stastny, Tuch – Carrier, Nosek, Reaves.

5.Nashville6935826215:21778
6.Minnesota6935727220:22077