David Pastrňák z Bostonu se snaží odpoutat od bránícího Shey Webera z Montrealu. | foto: AP

Pastrňák přidal další gól, Krejčí asistoval u rozdílové akce Bostonu

• 39
Už sedmé vítězství v řadě v neděli oslavili rozjetí hokejisté Bostonu. Lídr Východní konference i celé NHL naposledy porazil 3:1 Montreal po třech gólech ze závěrečné třetiny. Obrat proti tradičnímu rivalovi odstartoval svou 25. trefou sezony nejlepší ligový střelec David Pastrňák a u následné rozdílové akce v přesilovce asistoval pro změnu David Krejčí.

Během aktuální sedmizápasové vítězné série hokejisté Bostonu porazili své montrealské rivaly už podruhé. Na nedávný triumf 8:1 navázali v neděli před svými fanoušky v domácí aréně TD Garden výhrou 3:1.

Kanadský celek se na rozdíl od svého soupeře nachází ve zcela opačném rozpoložení, když prohrál poosmé za sebou. Prochází tak jednou z nejdelších černých sérií v bohaté historii klubu. V obou posledních duelech s Bostonem se střelecky prosadil nejlepší ligový kanonýr David Pastrňák (20:37, 1+0, +/-: 0, 3 střely).

Na hattrick tentokrát navázal důležitou vyrovnávací trefou, když Bruins dlouho prohrávali 0:1. Canadiens šli do trháku už ve druhé minutě díky Joelu Armiovi trestajícímu chybu Zdena Cháry a na vyrovnání domácí čekali do 47. minuty. Své 25. trefy sezony dosáhl dělovkou příklepem z pravého kruhu. Český reprezentant si tak v tabulce střelců navýšil odstup od druhého Alexe Ovečkina, jenž se díky sobotnímu hattricku v zápase Washingtonu s Detroitem zlepšil na 20 branek.

Krátce na to hrál Boston přesilovku a David Krejčí (19:08, 0+1, -1, 2 střely) od pravého mantinelu vybídl ke střele z mezikruží uzdraveného Davida Backese, který svou premiérovou trefou sezony propálil Careyho Price podruhé - 2:1. V 54. minutě navíc přidal pojistku Jake DeBrusk a bylo rozhodnuto.

Gólovému probuzení Bostonu předcházela hromadná šarvátka ze druhé třetiny, kterou odstartoval tvrdý zákrok kapitána Montrealu Shea Webera proti Pastrňákovi. Ten si nic nenechal líbit:

Pastrňák byl v zápase Bostonu s Montrealem zvolen třetí hvězdou. Naopak nebylo sebemenších pochyb, koho zámořští novináři zvolí za nejlepšího hráče v utkání Minnesoty s Dallasem.

Do svého jubilejního 1 000. startu v soutěži totiž nastupoval domácí kapitán Mikko Koivu a své jubileum nejprve ozdobil asistencí u remízy 2:2 z řádné hrací doby, díky čemuž zaokrouhlil svou bodovou sbírku na rovných 700 zápisů (203+497), a hlavně se stal rozdílovým mužem závěrečného penaltového rozstřelu.

36letý Fin překonal Bena Bishopa přesným blafákem do bekhendu a předčil tak ve čtvrté sérii Coreyho Perryho. České duo v sestavě hostujících Stars obránce Roman Polák (15:45, +/-: 0) a centr Radek Faksa (12:35, +1, 2 střely) tak odjíždělo jen s bodem za remízu z řádné hrací doby.

Díky dvěma přesilovkovým trefám německého útočníka Leona Draisaitla z 34. a 41. minuty zvítězil Edmonton 3:2 na ledě dalšího kanadského celku Vancouveru. Dvě asistence si ze zápasu odnesl jeho spoluhráč Connor McDavid, jenž tak již v sezoně překročil hranici padesáti bodů.

Ligové produktivitě kraluje po 29 startech s 51 zápisy (19+32) před parťákem Draisaitlem s 50 body (18+32). Nejblíže hvězdné dvojici Oilers jsou bostonští útočníci Brad Marchand (43 bodů) - David Pastrňák (42 bodů).

Edmonton se zlepšil na 37 bodů a dýchá na záda obhájcům Stanley Cupu ze St. Louis, kteří jsou s 40 body průběžně nejlepším týmem Západní konference.

Výsledky NHL:

Minnesota Wild - Dallas Stars 3:2N (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)pen. 3:2

Branky: 32:43 Fiala (M. Koivu, Parise), 57:30 Parise (Fiala, Spurgeon), M. Koivu - 35:28 J. Klingberg (Lindell, Ja. Benn), 54:09 Comeau. Rozhodčí: Kozari, McIsaac – Mach, Galloway. Diváci: 17 096.

Minnesota Wild Kähkönen (Stalock) – Spurgeon, Suter, Dumba, Brodin, Hunt, Soucy, Seeler – Zuccarello, E. Staal, Zucker – Fiala, M. Koivu, Parise – Kunin, J. Eriksson Ek, Greenway – Hartman, V. Rask, Dumont – M. Foligno, Donato.

Dallas Stars Bishop (Chudobin) – J. Klingberg, Lindell, Heiskanen, Oleksiak, R. Polák, Sekera, Fedun – Radulov, Seguin, Ja. Benn – Pavelski, Hintz, Gurjanov – Comeau, Cogliano, Perry – Dickinson, Faksa, Janmark – Dowling.

Vancouver Canucks - Edmonton Oilers 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Branky: 15:34 Boeser (Q. Hughes, J. T. Miller), 32:06 Leivo (Jo. Benn, Horvat) - 09:09 J. Archibald (Nurse, McDavid), 33:51 Draisaitl (McDavid, Chiasson), 40:46 Draisaitl (Neal, Chiasson).

Vancouver Canucks Markström (Demko) – Jo. Benn, Ch. Tanev, Q. Hughes, T. Myers, Fantenberg, Stecher – J. T. Miller, E. Pettersson, Boeser – Eriksson, Horvat, Pearson – Leivo, Gaudette, Virtanen – Schaller, Graovac, MacEwen.

Edmonton Oilers Koskinen (Skinner) – Nurse, Bear, Klefbom, A. Larsson, Jones, Benning – Draisaitl, McDavid, Chiasson – Khaira, Gagner, Neal – M. Granlund, Sheahan, J. Archibald – Nygård, Haas, P. Russell.

Boston Bruins - Montreal Canadiens 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)

Branky: 46:16 Pastrňák (Bjork, Carlo), 50:29 Backes (Krejčí, Grzelcyk), 53:27 DeBrusk (Coyle) - 01:58 Armia. Rozhodčí: Morton, StPierre – Gibbs, Murphy. Diváci: 17 850.

Boston Bruins T. Rask (Halák) – McAvoy, Chára (C), Carlo, Krug, Clifton, Grzelcyk – Pastrňák, Krejčí (A), Marchand (A) – Heinen, Coyle, DeBrusk – Backes, Kuraly, Bjork – Wagner, P. Lindholm, Nordström.

Montreal Canadiens Price (Kinkaid) – S. Weber (C), Petry (A), C. Fleury, Chiarot, Kulak, Olofsson – Gallagher (A), Danault, Tatar – Suzuki, Domi, Lehkonen – Armia, Kotkaniemi, Cousins – Weal, N. Thompson, Hudon.

5.Nashville6935826215:21778
6.Minnesota6935727220:22077