Leon Draisaitl z Edmontonu oslavuje svůj gól.

Leon Draisaitl z Edmontonu oslavuje svůj gól. | foto: AP

Draisaitl dvěma body ztenčil náskok Pastrňáka na čele produktivity NHL

• 11
Ve středu hokejová NHL nabídla jen dva zápasy. Rangers porazili 5:1 slabý Detroit a obhájci Stanley Cupu ze St. Louis si připsali už šestý triumf v řadě po výhře 5:2 na ledě Edmontonu. Za kanadský celek si po dvou bodech připsali produktivní útočníci McDavid (1+1) a Draisaitl (0+2). Druhý jmenovaný se tak zlepšil už na 29 zápisů a dotáhl se těsně za lídra NHL, bostonského Davida Pastrňáka se 30 body.

Dlouhodobá absence s ramenem laborujícího útočníka Vladimíra Tarasenka se na výkonech a výsledcích St. Louis zatím vůbec neprojevuje. Obhájci Stanley Cupu si ve středu připsali už šestý dvoubodový zisk v řadě poté, co výsledkem 5:2 dobyli led Edmontonu.

Blues z pozice lídra Západní konference natáhli svou vítěznou sérii, přestože nastoupili na ledě druhého nejlepšího celku tabulky. Oilers šli do vedení už ve 3. minutě, když se v přesilovce prosadil kapitán Connor McDavid. První asistenci si zapsal Leon Draisaitl.

Krátce na to ale rovněž v přesilovce srovnal Jaden Schwartz a vedení si hosté poprvé vzali v 28. minutě. Další početní výhodu zužitkoval kapitán Alex Pietrangelo a před druhým odchodem do kabin skóre ještě navýšil Robert Thomas.

V 52. minutě Edmonton vrátil do hry kontaktní trefou Zack Kassian, asistovali Draisaitl a McDavid. Při závěrečné snaze o srovnání s šesti hráči v poli ale domácí dvakrát inkasovali. Pojistky pro St. Louis vstřelili Tyler Bozak a Ivan Barbašev.

Domácí hvězdy McDavid a Draisaitl si tak alespoň mírně polepšily v tabulce produktivity. Kanadský útočník je s 26 body čtvrtý, německý reprezentant se součtem 29 zápisů druhý v těsném závěsu za bostonským lídrem Davidem Pastrňákem s 30 body. Stejné pořadí na úvodních dvou místech je i v tabulce střelců. Český útočník vede s patnácti trefami a Draisaitl zůstal na třinácti brankách.

Kaňkou na úspěchu Blues bylo zranění útočníka Alexandera Steena, jenž odstoupil kvůli potížím v dolní části těla. Ve stejný den byl aktivní i generální manažer klubu Doug Armstrong, když z Detroitu výměnou za Robby Fabbriho získal Jacoba De La Rose.

S pouhými devíti body se krčí na dně Východní konference i celé NHL hokejisté Detroitu a středeční zápas na ledě slavné Madison Square Garden na tom nic nezměnil. Domácí Rangers utkání ovládli díky vydařené druhé hrací části a připsali si dva body po skóre 5:1.

Klíčovou fází zápasu byl úvod druhé třetiny. V rozmezí 25. a 29. minuty totiž New York dokázal dostat za záda Jimmy Howarda tři puky. Přesilovky využili Tony DeAngelo s Ryanem Stromem a prosadil se také Chris Kreider.

Nulu na kontě Henrika Lundqvista, kterého po čtyřech odchytaných zápasech v řadě tentokrát pustil do akce Alexandar Georgijev, alespoň umazal Valtteri Filppula. Ve třetím dějství ale gólem z oslabení dorazil Red Wings Greg McKegg a v 58. minutě si do prázdné klece vzal poslední slovo Artěmij Panarin.

Výhru Rangers slavili i čeští zástupci Libor Hájek (19:48, -1, 3 střely) a Filip Chytil (17:55, +/-: 0, 2 střely). Na druhé straně obránce Filip Hronek (17:38, -1, 1 střela) nezabránil čtvrté prohře Detroitu za sebou, v delším horizontu už dokonce dvanácté prohře z posledních třinácti startů.

Výsledky NHL:

Edmonton Oilers - St. Louis Blues 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)

Branky: 02:46 McDavid (Draisaitl, M. Smith), 51:02 Kassian (Draisaitl, McDavid) - 06:02 Schwartz (Pietrangelo, Perron), 27:10 Pietrangelo (R. O'Reilly, B. Schenn), 35:18 Thomas (Schwartz, Faulk), 59:01 Bozak (Parayko), 59:27 Barbašev (Pietrangelo, Gunnarsson). Rozhodčí: Anderson, Hebert – Nagy, Gibbons.

Edmonton Oilers M. Smith (Koskinen) – Nurse, Bear, Klefbom, K. Russell, Manning, Benning – Draisaitl, McDavid, Gagner – Neal, Nugent-Hopkins, Kassian – Khaira, Cave, P. Russell – Jurčo, Haas, Chiasson.

St. Louis Blues Allen (Binnington) – Gunnarsson, Pietrangelo, Bouwmeester, Parayko, Dunn, Faulk – Schwartz, B. Schenn, Thomas – Sanford, R. O'Reilly, Perron – Steen, Bozak, Blais – MacEachern, Barbašev, Sundqvist.

New York Rangers - Detroit Red Wings 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)

Branky: 24:25 DeAngelo (Lemieux, Bučněvič), 26:04 Kreider (Bučněvič, DeAngelo), 28:49 R. Strome (Fox, Panarin), 48:44 McKegg (B. Howden), 57:23 Panarin (R. Strome, M. Staal) - 29:41 Filppula (Athanasiou, Mantha). Rozhodčí: Pierre Lambert, Jon Mclsaac. Čároví: Pierre Racicot, Darren Gibbs. Diváci: 16804.

New York Rangers H. Lundqvist (Georgijev) – Skjei, DeAngelo, Hájek, Trouba, M. Staal (A), Fox – Panarin, R. Strome, Fast (A) – Kreider (A), Chytil, Bučněvič – Lemieux, B. Howden, Kakko – Haley, McKegg, Br. Smith. Hlavní trenér: David Quinn.

Detroit Red Wings Howard (J. Bernier) – Nemeth, Hronek, Cholowski, McIlrath, Hicketts, Bowey – Bertuzzi, D. Larkin (A), Mantha – Athanasiou, Filppula, Erne – Perlini, Abdelkader (A), Hirose – Helm, Ehn, Biega. Hlavní trenér: Jeff Blashill.