David Pastrňák z Bostonu překonává Craiga Andersona v brance Ottawy.

David Pastrňák z Bostonu překonává Craiga Andersona v brance Ottawy. | foto: AP

Pastrňák se blýskl třemi body, Rittich vychytal druhou nulu

• 78
Útočník David Pastrňák přispěl v sobotním utkání NHL gólem a dvěma přihrávkami k výhře Bostonu 5:2 nad Ottawou a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Havířovský rodák vede s 27 body produktivitu soutěže a v tabulce střelců se dělí s 13 zásahy o první místo s Leonem Draisaitlem z Edmontonu.

První hvězdou utkání se stal i David Rittich, který zlikvidoval v Columbusu 43 střel, připsal si druhou nulu v sezoně a dovedl hokejisty Calgary k vítězství 3:0.

Pastrňák otevřel skóre ve druhé minutě po domluveném signálu. Torey Krug nastřelil puk z vlastní do útočné třetiny, Pastrňák nabral rychlost ve středním pásmu, u odraženého kotouče byl první a forhendovou kličkou si poradil s brankářem Craigem Andersonem.

Bodování NHL

Třiadvacetiletý útočník poté prokázal šikovnost a přehled u obou gólových přihrávek, po kterých zakončili Patrice Bergeron i Brad Marchand do odkryté branky. „Vypadalo to hezky, líbilo se mi to. Jsem pravděpodobně spíše střelcem než tvůrcem hry. Pokaždé, když ale můžu uvolnit některého ze spoluhráčů do lepší pozice, udělám to,“ řekl Pastrňák, který bodoval v jedenáctém utkání za sebou a během této série si připsal 13 gólů a 14 asistencí.

Po jeho přihrávkách Bergeron upravil skóre na 2:1 a Marchand zvýšil ve třetí třetině na 4:2. „Je teď na úplně jiné úrovni,“ prohlásil Marchand na Pastrňákovu adresu. „Vidí věci, které ostatní ani nenapadnou. Cítí, že mu to jde, zkouší všechno možné a daří se mu to. Jako u přihrávek na gól Bergymu a mně,“ doplnil.

Boston i díky Pastrňákově formě vyhrál popáté v řadě a v posledních devíti zápasech ztratil jen dva body. „Moje produktivita je výsledkem toho, že hrajeme dobře jako tým, to vždy hodně pomáhá. Máme taky vysoké sebevědomí, to je také důležité. A vyhráváme, to je nejpodstatnější věc,“ dodal Pastrňák. Bruins jsou v soutěži druzí o bod za Washingtonem, který ale odehrál o dva zápasy více.

Chvíli po Pastrňákovu gólu ale všem zatrnulo, když Scott Sabourin upadl po střetu s Davidem Backesem na chvíli do bezvědomí. Útočník Ottawy dohrával u mantinelu v téměř plné rychlosti souboj, oba se ale srazili hlavami a další ránu ještě Sabourin schytal při pádu obličejem na led. Po ošetření opustil hrací plochu na nosítkách, ale všechny uklidnil zdviženým palcem. Senators oznámili, že hráč je otřesený, ale s doktory při převozu do nemocnice komunikoval.

Rittich, který vychytal první čisté konto proti Vancouveru v druhém startu v sezoně, zůstal jen jeden zákrok za svým rekordem - před rokem kryl 44 střel Rangers. Český gólman měl nejvíce práce ve druhé a třetí třetině, v nichž zneškodnil 18 a 16 střel. „Hráli jsme dobře, jen ve třetí třetině jsme znovu slevili ze své hry. Musíme hrát naplno celých šedesát minut,“ podotkl Rittich.

Nejlepší zásah předvedl v 37. minutě, kdy se za stavu 2:0 natáhl vleže vyrážečkou k pravé tyči a zastavil dorážku osamoceného Olivera Bjorkstranda. „Je součást mé práce, abych týmu pomáhal,“ konstatoval Rittich, který si vysloužil od trenéra Billa Peterse pochvalu. „Každý má v Rittera velkou důvěru. A když navíc chytá takhle... Ke stále sebevědomější, od začátku sezony podává solidní výkony. Dnes to potvrdil,“ řekl kouč.

David Kämpf a Dominik Kubalík pomohli brankami Chicagu alespoň k bodu za prohru v Los Angeles 3:4 v prodloužení. Blackhawks góly českých útočníků vyrovnalo v první třetině z 0:2 na 2:2.

Kubalík snížil v přesilové hře tvrdou ranou z pravého kruhu pod břevno a poté donutil při napadání k chybné rozehrávce brankáře Jacka Campbella. Ze ztráty těžil Kämpf, který skóroval pohodlně do prázdné branky. Další gól padl až v 53. minutě, ale Chicago v závěru ještě jednou vyrovnalo. Prodloužení rozhodl Drew Doughty.

Jakub Voráček asistoval u dvou branek Philadelphie, která podlehla Torontu 3:4 po nájezdech. Kladenský odchovanec se ale neprosadil v rozstřelu, který se protáhl až do jedenácté série.

Pavel Francouz chytil 25 střel, ale neodvrátil v Arizoně prohru Colorada 0:3. Český gólman inkasoval dvakrát v úvodní třetině - první branku pustil z dorážky, u druhé ho zaskočil Phil Kessel, jehož střela z nulového úhlu prošla do sítě. Arizona přidala v prostřední třetině třetí gól, kterému Francouz nemohl zabránit.

Carolina nastoupila bez brankáře Petra Mrázka a podlehla doma New Jersey 3:5. Hurricanes nepomohla ani přihrávka Martina Nečase u gólu na 3:3.

Asistenci si za vyhrané buly připsal také Radek Faksa, čímž podpořil vítězství Dallasu 4:1 nad Montrealem.

Chytil se trefil i ve druhém startu

Útočník Filip Chytil se po povolání z farmy do prvního týmu Rangers střelecky prosadil i ve druhém startu sezony NHL. V předehrávaném zápase sobotního nabitého programu otevřel skóre na ledě Nashvillu, odkud si New York odvezl oba body po výhře 2:1. Stejné skóre ovšem až po prodloužení slavil i Edmonton na ledě Pittsburghu. Rozhodl svým 13. gólem sezony Leon Draisaitl.

Zranění produktivního Švéda Miky Zebanejada nabídlo Filipu Chytilovi po nedávném povolání z farmy velkou šanci ukázat své kvality na postu prvního centra Rangers. Sázka trenérů na českého mladíka se vyplatila. Při své sezonní premiéře v NHL se hned trefil proti ambiciózní Tampě a gólovou radost si zopakoval i ve druhém startu na ledě silného Nashvillu. New York hlavně oba duely dovedl do vítězného konce.

Naposledy se 20letý rodák z Kroměříže (16:34, 1+0, +1, 4 střely) zviditelnil už v 17. minutě, když zatáhl puk do útočného pásma a na levém kruhu si stahovačkou položil obránce. Prudkou střelou švihem pak nedal šanci finskému brankáři Predators Juuse Sarosovi.

Asistence navíc putovala na konto druhého Čecha v sestavě Blueshirts, beka Libora Hájka (20:29, 0+1, +1). V 25. minutě vedení hostů zdvojnásobil Ryan Strome. Nashville ve zbytku duelu již dokázal jen snížit trefou Viktora Arvidssona.

Německý reprezentant Leon Draisaitl skóroval už v pátém zápase Edmontonu za sebou a s průběžnými 13 zásahy nově kraluje NHL. Naposledy se prosadil z úniku ve třetí minutě prodloužení na ledě Pittsburghu.

Edmonton tak dokázal v Pittsburghu zvítězit 2:1 po prodloužení, přestože měli domácí výraznou převahu. Dokumentoval to i počet střel 52:29. Oilers poslal do trháku v 28. minutě Colby Cave a hubené skóre v PPG Paints Aréně vydrželo až do 54. minuty, kdy obléhání branky veterána Mikea Smitha ukončil obránce Brian Dumoulin.

Penguins v sestavě s uzdravenými forvardy Jevgenijem Malkinem či Alexem Galchenyukem ovšem další gól přidat nedokázali. Jediný český účastník, útočník domácích Dominik Simon (14:17, 2 střely), zůstal bez bodu stejně jako hlavní ligové hvězdy na obou stranách Sidney Crosby a Connor McDavid.

Výsledky NHL:

Nashville Predators - New York Rangers 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky: 34:34 Arvidsson (F. Forsberg, Josi) - 16:05 Chytil, 24:16 R. Strome (Panarin, Fast). Rozhodčí: Rank, Dwyer – Nagy, Racicot. Diváci: 17 371.

Nashville Predators Saros (Rinne) – Ellis (A), Josi (C), Fabbro, Ekholm, Irwin, Hamhuis – Arvidsson, Johansen, Järnkrok – Mikael Granlund, Duchene, F. Forsberg (A) – C. Smith, Bonino, Grimaldi – Watson, Turris, Sissons.

New York Rangers Georgijev (H. Lundqvist) – Trouba (A), Hájek, DeAngelo, Skjei, Fox, R. Lindgren – Bučněvič, Chytil, Kreider (A) – Kakko, R. Strome, Panarin – Fast (A), B. Howden, Lemieux – Br. Smith, L. Andersson, Haley.

Pittsburgh Penguins - Edmonton Oilers 1:2P (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky: 53:14 Dumoulin (Rust) - 27:21 Cave (Benning, M. Granlund), 62:37 Draisaitl. Rozhodčí: Nicholson, StPierre – Barton, Fournier.

Pittsburgh Penguins M. Murray (Jarry) – Letang, Dumoulin, J. Schultz, M. Pettersson, Marino, J. Johnson – Simon, Crosby (C), Guentzel – Hörnqvist, Malkin, Galchenyuk – Rust, Bjugstad, McCann – B. Tanev, Blueger, Aston-Reese.

Edmonton Oilers M. Smith (Koskinen) – Bear, Nurse, Persson, Klefbom, Benning, K. Russell – Kassian, McDavid (C), Draisaitl – Gagner, Nugent-Hopkins, Khaira – Chiasson, Haas, Neal – P. Russell, Cave, M. Granlund.

Minnesota Wild - St. Louis Blues 3:4P (1:2, 2:0, 0:1 - 0:1)

Branky: 02:26 M. Foligno (Spurgeon, J. Eriksson Ek), 21:01 Fiala (Brodin, Parise), 24:39 Zuccarello (E. Staal, Hunt) - 04:00 MacEachern (Barbašev, Parayko), 14:25 Gunnarsson (R. O'Reilly), 46:05 Blais (Bozak, Faulk), 62:27 R. O'Reilly (Thomas, Dunn). Rozhodčí: Skilliter, Lambert – MacPherson, Mach. Diváci: 18 208.

Minnesota Wild Dubnyk (Stalock) – Spurgeon, Suter (A), Dumba, Brodin, Hunt, Seeler – Zuccarello, E. Staal, Zucker – Fiala, M. Koivu (C), Parise (A) – Hartman, Kunin, Donato – Greenway, J. Eriksson Ek, M. Foligno.

St. Louis Blues Allen (Binnington) – Pietrangelo (C), Gunnarsson, Parayko, Bouwmeester, Faulk, Dunn – Blais, B. Schenn, Schwartz – Perron, R. O'Reilly (A), Sanford – Thomas, Bozak, Steen (A) – Sundqvist, Barbašev, MacEachern.

Philadelphia Flyers - Toronto Maple Leafs 3:4N (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)pen. 1:2

Branky: 15:02 Provorov (Giroux, Voráček), 23:12 Giroux (Provorov, Voráček), 40:31 Sanheim (Couturier, Lindblom) - 05:55 Kapanen (Rielly, Spezza), 37:55 Spezza (I. Michejev, Kapanen), 45:03 Marner, A. Johnsson. Rozhodčí: Luxmore, Meier – Murphy, Suchánek. Diváci: 18 441.

Philadelphia Flyers Elliott (Hart) – Provorov, Niskanen, Gostisbehere, Braun, Sanheim, P. Myers – J. van Riemsdyk, Giroux, Voráček – Lindblom, Couturier, Konecny – M. Raffl, K. Hayes, Farabee – Twarynski, Rubcov, Stewart.

Toronto Maple Leafs Andersen (Hutchinson) – Rielly, Ceci, Dermott, Holl, Marinčin, Barrie – A. Johnsson, Matthews, W. Nylander – I. Michejev, Kerfoot, Marner – Moore, Spezza, Kapanen – Timashov, N. Shore, F. Gauthier.

Carolina Hurricanes - New Jersey Devils 3:5 (2:2, 1:1, 0:2)

Branky: 07:55 Foegele (Aho, Gardiner), 16:36 T. Teräväinen (Svečnikov, Haula), 30:59 Haula (Dzingel, Nečas) - 11:28 Wood (Butcher, Simmonds), 19:33 J. Hughes (Hall, Palmieri), 20:34 Hischier (A. Greene), 44:00 P. K. Subban (Wood), 59:11 Severson (Rooney). Rozhodčí: Hebert, Furlatt – Knorr, Kovachik. Diváci: 15 079.

Carolina Hurricanes Reimer (Mrázek) – D. Hamilton, Slavin (A), Pesce, Gardiner, T. van Riemsdyk, Edmundson – Foegele, Aho, Svečnikov – T. Teräväinen (A), J. Staal (C), Niederreiter – Nečas, Haula, Dzingel – Gibbons, Wallmark, B. McGinn.

New Jersey Devils Blackwood (Schneider) – P. K. Subban, Severson, Vatanen, A. Greene (C), Tennyson, Butcher – Palmieri, J. Hughes, Hall (A) – Simmonds, Zajac (A), Coleman – Bratt, Hischier, Zacha – J. Boqvist, Rooney, Wood.

Arizona Coyotes - Colorado Avalanche 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Branky: 06:40 Dvorak (Kessel, Keller), 15:52 Kessel (Hayton, Oesterle), 35:52 Garland (Schmaltz, Goligoski). Rozhodčí: O'Halloran, Rehman – Toomey, Gawryletz.

Arizona Coyotes Kuemper (Raanta) – Ekman-Larsson, Demers, Chychrun, Goligoski, Oesterle, Ness – Hayton, Dvorak, Kessel – Keller, Schmaltz, Garland – Grabner, Stepan, Hinostroza – Crouse, Söderberg, Fischer.

Colorado Avalanche Francouz (Grubauer) – Girard, E. Johnson, Cole, Makar, Zadorov, Graves – Burakovsky, MacKinnon, Donskoi – Kadri, Jost, Compher – Nieto, Bellemare, Calvert – Ničuškin, Kameněv, Jayson Megna.

San Jose Sharks - Vancouver Canucks 2:5 (0:2, 0:2, 2:1)

Branky: 50:51 Vlasic (Goodrow, Burns), 59:38 E. Kane (Labanc, E. Karlsson) - 04:17 B. Sutter (Leivo, Virtanen), 12:46 E. Pettersson (Boeser, Horvat), 20:45 Virtanen (Edler, T. Myers), 25:11 Gaudette (Horvat, Stecher), 52:23 E. Pettersson (J. T. Miller, Boeser). Rozhodčí: Kozari, Charron – Driscoll, Smith. Diváci: 16 480.

San Jose Sharks Dell (M. Jones) – Vlasic, E. Karlsson (A), Ferraro, Burns, Dillon, Heed – Marleau, Couture (C), Meier – E. Kane, Hertl, Labanc – Sörensen, J. Thornton (A), M. Karlsson – Radil, Goodrow, Brodzinski.

Vancouver Canucks Demko (Markström) – Edler, T. Myers, Jo. Benn, Ch. Tanev (A), Fantenberg, Stecher – J. T. Miller, E. Pettersson, Boeser – Pearson, Horvat (C), Virtanen – Leivo, Gaudette, B. Sutter (A) – Schaller, Beagle, Eriksson.

Boston Bruins - Ottawa Senators 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)

Branky: 01:17 Pastrňák (Krug), 21:51 Bergeron (Pastrňák, Marchand), 45:43 Heinen, 46:50 Marchand (Pastrňák, Bergeron), 56:16 DeBrusk (Heinen) - 12:04 Duclair (Brown, Borowiecki), 23:04 Co. Brown (Borowiecki, DeMelo). Rozhodčí: Chris Schlenker, Trevor Hanson – Steve Miller, Scott Cherrey. Diváci: 17 191.

Boston Bruins T. Rask (Halák) – McAvoy, Chára (C), Carlo, Krug, Kampfer, Grzelcyk – Pastrňák, Bergeron (A), Marchand – Heinen, Krejčí (A), DeBrusk – Cehlárik, Coyle, Bjork – Backes, Kuraly, Wagner.

Ottawa Senators C. Anderson (A. Nilsson) – N. Zajcev, Chabot, Hainsey (A), Brännström, DeMelo, Borowiecki (A) – Duclair, Brown, B. Tkachuk – Ennis, Tierney, Naměstnikov – Co. Brown, Pageau (A), N. Paul – Sabourin, Beaudin, Chlapík.

Buffalo Sabres - New York Islanders 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Branky: 05:19 Brassard (Beauvillier). Rozhodčí: StLaurent, Morton – Brisebois, Tobias.

Buffalo Sabres C. Hutton (Ullmark) – Ristolainen, McCabe, Dahlin, Montour, C. Miller, Jokiharju – S. Reinhart, Eichel, Vesey – Olofsson, Ma. Johansson, Skinner – Sheary, Mittelstadt, Sobotka – Okposo, Jo. Larsson, Girgensons.

New York Islanders Varlamov (Greiss) – Boychuk, Dobson, Pulock, Pelech, Mayfield, D. Toews – Jo. Bailey, Barzal, Lee – Brassard, B. Nelson, Beauvillier – Clutterbuck, Cizikas, Dal Colle – Wahlstrom, Bardreau, Johnston.

Florida Panthers - Detroit Red Wings 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Branky: 03:05 Connolly (Malgin, Vatrano), 16:54 Barkov (Huberdeau, Yandle), 26:45 Huberdeau (Barkov, Strålman), 50:46 Huberdeau (Yandle, Ekblad).

Florida Panthers Bobrovskij (Montembeault) – Pysyk, Ekblad, Weegar, Strålman, Stillman, Brown, Yandle – Dadonov, Barkov, Huberdeau – Connolly, B. Boyle, Hoffman – Malgin, Vatrano, Sceviour – Acciari, Hunt.

Detroit Red Wings J. Bernier (Howard) – Hronek, Nemeth, Green, Hicketts, Bowey, Daley – Helm, D. Larkin, Bertuzzi – Mantha, Filppula, Athanasiou – Hirose, Nielsen, Perlini – Erne, J. de La Rose, Abdelkader.

Dallas Stars - Montreal Canadiens 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky: 15:24 Radulov (Seguin), 38:49 Gurjanov, 50:43 Gurjanov (Hintz, Pavelski), 55:08 Heiskanen (Faksa) - 56:18 Lehkonen (Suzuki, Byron). Rozhodčí: Chmielewski, Lee – Sericolo, Murchison. Diváci: 18 532.

Dallas Stars Bishop (Chudobin) – J. Klingberg, Lindell, Heiskanen, Oleksiak, Fedun, Hanley – Radulov, Seguin, Ja. Benn (C) – Pavelski, Hintz, Gurjanov – Perry, Dickinson, Janmark – Comeau, Faksa, Cogliano.

Montreal Canadiens Price (Kinkaid) – S. Weber (C), Mete, Petry, Chiarot, C. Fleury, Reilly – Gallagher, Danault, Tatar – Armia, Domi, Drouin – Byron, Suzuki, Lehkonen – Weal, N. Thompson, Cousins.

Los Angeles Kings - Chicago Blackhawks 4:3P (2:2, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 02:50 Clifford (Toffoli, Lizotte), 04:29 Roy (D. Brown), 52:37 Amadio (D. Brown, MacDermid), 64:43 Doughty (Toffoli) - 08:25 D. Kubalík (Dach, A. Nylander), 17:23 Kämpf, 58:21 J. Toews (P. Kane, Keith). Rozhodčí: Pochmara, McCauley – Rody, Daisy. Diváci: 18.230.

Los Angeles Kings J. Campbell (Quick) – Martinez, Doughty, B. Hutton, Walker, MacDermid, Roy – Grundström, Kopitar, J. Carter – Iafallo, A. Kempe, D. Brown – Kovalčuk, Lizotte, Toffoli – Clifford, Amadio, Wagner.

Chicago Blackhawks Crawford (5.–10. Lehner) – Keith, Boqvist, de Haan, Seabrook, Koekkoek, Määttä – Saad, J. Toews, A. Nylander – D. Kubalík, Kämpf, P. Kane – Z. Smith, Dach, A. Shaw – DeBrincat, Carpenter, D. Strome.

Columbus Blue Jackets - Calgary Flames 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky: 03:44 Monahan (E. Lindholm, J. Gaudreau), 28:20 S. Bennett (D. Ryan, Hanifin), 57:21 Tkachuk (Hamonic, E. Lindholm). Rozhodčí: Pollock, O'Rourke – Berg, Galloway.

Columbus Blue Jackets Korpisalo (Merzlikins) – Werenski, S. Jones, Gavrikov, D. Savard, Harrington, Kukan – Nyquist, Dubois, Atkinson – N. Foligno, Jenner, J. Anderson – Milano, Wennberg, Bjorkstrand – Riley Nash, Bemström, Sherwood.

Calgary Flames Rittich (Talbot) – Giordano, Brodie, Hanifin, Hamonic, Kylington, R. Andersson – J. Gaudreau, Monahan, E. Lindholm – Tkachuk, Backlund, Frolík – Mangiapane, D. Ryan, S. Bennett – Lucic, Jankowski, Quine.

Vegas Golden Knights - Winnipeg Jets 3:4P (3:1, 0:0, 0:2 - 0:1)

Branky: 04:51 Marchessault (Theodore, W. Karlsson), 07:00 Pacioretty (Mark Stone), 08:30 Schmidt (W. Karlsson) - 02:19 Perreault (G. Bourque), 50:02 Perreault (Connor, Morrissey), 53:17 Scheifele (Connor), 63:12 Connor (Laine, Pionk). Rozhodčí: Peter MacDougall, Chris Rooney. Čároví: Darren Gibbs, Ryan Gibbons. Diváci: 18276.

Vegas Golden Knights M. Subban (Sparks) – McNabb, Schmidt, Merrill, Theodore, Holden, Engelland (A) – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith (A) – Pacioretty, Stastny, Mark Stone (A) – Tuch, Eakin, Glass – Carrier, Nosek, Reaves. Hlavní trenér: Gerard Gallant.

Winnipeg Jets Brossoit (Hellebuyck) – Morrissey (A), Poolman, D. Kulikov, Pionk, Sbisa, Bitetto – Connor, Scheifele (A), Wheeler (C) – Ehlers, Little, Laine – Copp, Lowry, Roslovic – Perreault, Gustafsson, G. Bourque. Hlavní trenér: Paul Maurice.

5.Nashville6935826215:21778
6.Minnesota6935727220:22077