Radost hokejistů Vegas v duelu se San Jose, druhý zprava je Tomáš Nosek.

Radost hokejistů Vegas v duelu se San Jose, druhý zprava je Tomáš Nosek. | foto: AP

Nosek řádil proti San Jose, Vrána skóroval i ve druhém startu

• 15
V pražském utkání NHL vyšli čeští hokejisté naprázdno, ve stejný hrací den za mořem ale bodovali téměř ve všech duelech. Nejvíce byl vidět Tomáš Nosek, jenž tříbodovou bilancí (2+1) režíroval další výhru Vegas nad San Jose. Kanonýr Jakub Vrána se po přihrávce Radko Gudase prosadil i ve druhém startu Washingtonu v sezoně a jednu přihrávku si zapsal Pavel Zacha z New Jersey.

Úvodní hrací den nové sezony NHL porazilo Vegas rivaly ze San Jose 4:1 a výhru brali Golden Knights i v páteční odvetě na ledě soupeře. Tentokrát po ještě výraznějším skóre 5:1, když se bilancí dvou gólů a jedné asistence blýskl český útočník Tomáš Nosek (17:13, 2+1, 2 střely).

Zámořští novináři jej právem zvolili první hvězdou večera. Do utkání přitom Nosek vstupoval až jako centr čtvrté formace. Svůj první bod zaznamenal v 6. minutě, když vyslal do šance Carriera. V 15. a 36. minutě pak navýšili náskok Vegas Marchessault a McNabb.

Další velké chvíle českého forvarda přišly v 37. a 50. minutě. Nejprve po zakončení navrátilce z trestné lavice Brandona Pirriho do tyče pohotově dorážel puk a druhou trefu slavil v oslabení, když jej při přečíslení 2 na 1 vybídl k zakončení Mark Stone.

San Jose, za které z Čechů při zranění beka Radima Šimka nastoupili jen útočníci Lukáš Radil (11:12, 2 střely) a Tomáš Hertl (21:20, 3 střely), tak inkasovalo při své přesilovce v zápase už podruhé. Sharks vzali nulu Marc-Andre Fleurymu až v 55. minutě, kdy výsledek alespoň zkorigoval Barclay Goodrow.

Po brance na ledě obhájců Stanley Cupu ze St. Louis (výhra 3:2 po prodloužení) se kanonýr Jakub Vrána (14:45, 1+0, 3 střely) prosadil i ve druhém startu Washingtonu. Druhou venkovní výhru sezony urvali Capitals po těsném skóre 2:1 proti Islanders.

Bodování NHL

23letý rodák z Prahy otevřel brankový výčet zápasu, když v 11. minutě uspěl ranou švihem z pravého kruhu. Asistenci si připsal i obránce Radko Gudas (17:34, 0+1, 2 střely), jenž si ovšem jen o pár vteřin později vybral smůlu. Devon Toews nastřeloval na bránu Washingtonu a po odrazech od tří bránících hráčů puk skončil až v síti. Jako poslední se jej dotkl bruslí právě Gudas.

Rozdílovou akci tak přinesla až 38. minuta a využitá přesilovka útočníka T. J. Oshieho. Americký reprezentant byl zvolen první hvězdou duelu, před debutantem v bráně Capitals Iljou Samsonovem (kryl 25 z 26 střel) a Vránou.

Poté, co si debut v NHL proti Winnipegu odbyla dvojka posledního draftu Kaapo Kakko z Rangers, nastoupil v pátek proti stejnému klubu poprvé i první volený hráč - Jack Hughes z New Jersey. Stejně jako jeho finský konkurent vyšel velký talent amerického hokeje bodově naprázdno. Neprosadil se ani v penaltovém rozstřelu.

Devils v řádné hrací době s kanadským soupeřem neudrželi nadějné čtyřgólové vedení a remizovali 4:4. U jejich poslední branky z hole autora dvou tref Blakea Colemana si asistenci připsal i centr čtvrté řady Pavel Zacha (14:05, 0+1, 2 střely).

Jets vrátil do hry snížením ze závěru druhé dvacetiminutovky Dmitrij Kulikov a třetí dějství góly ozdobili Roslovic, Perreault a obránce Pionk. Velký obrat pak završil ve čtvrté sérii nájezdů kapitán Winnipegu Blake Wheeler.

Výsledky NHL:

Philadelphia - Chicago 4:3 (1:1, 2:1, 1:0) - více o pražském duelu ZDE.
7. a 39. Konecny, 27. Lindblom, 50. M. Raffl – 8. A. Nylander, 40. DeBrincat, 58. P. Kane.

San Jose Sharks - Vegas Golden Knights 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)

Branky: 54:05 Goodrow (Ferraro, J. Thornton) - 05:01 Carrier (Nosek, Zykov), 14:09 Marchessault (Theodore), 35:22 McNabb (W. Karlsson, R. Smith), 36:50 Nosek (Pirri, Mark Stone), 49:43 Nosek (Mark Stone). Rozhodčí: Chris Lee, Tim Peel – Travis Toomey, Brian Mach. Diváci: 17 562.

San Jose Sharks M. Jones (41. Dell) – Burns, Vlasic, E. Karlsson, Dillon, Ferraro, Middleton – Jurtajkin, Couture (C), Meier – Labanc, Hertl, Radil – M. Karlsson (A), J. Thornton (A), Sörensen – Gambrell, Goodrow, Bergmann.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (M. Subban) – Theodore, McNabb, Holden, Merrill, Engelland (A), Hague – R. Smith (A), W. Karlsson, Marchessault – Mark Stone (A), Glass, Pacioretty – Zykov, Stastny, Pirri – Reaves, Nosek, Carrier.

New York Islanders - Washington Capitals 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Branky: 12:27 D. Toews (Beauvillier, Komarov) - 10:25 J. Vrána (Eller, Gudas), 37:43 Oshie (Carlson, Bäckström). Rozhodčí: Rehman, Chmielewski – Cormier, Brisebois. Diváci: 13 917.

New York Islanders Varlamov (Greiss) – Boychuk, Leddy, Mayfield, D. Toews, Pelech, Pulock – Eberle, Barzal, Lee (C) – Jo. Bailey (A), B. Nelson, Dal Colle – Komarov, Brassard, Beauvillier – Clutterbuck (A), Cizikas, M. Martin.

Washington Capitals Samsonov (Holtby) – Carlson (A), Siegenthaler, Jensen, Orlov, Fehérváry, Gudas – T. Wilson, Bäckström (A), Ovečkin (C) – Oshie, Eller, J. Vrána – Pánik, Stephenson, Hagelin – Hathaway, Dowd, Leipsic.

New Jersey Devils - Winnipeg Jets 4:5N (1:0, 3:1, 0:3 - 0:0)pen. 1:2

Branky: 18:00 N. Gusev (Bratt), 21:42 Coleman (Simmonds, Zajac), 32:34 Vatanen (Palmieri, Hall), 33:54 Coleman (P. K. Subban, Zacha) - 39:50 D. Kulikov (Ehlers, Scheifele), 42:41 Roslovic (Pionk, Perreault), 47:17 Perreault (Copp, Laine), 51:35 Pionk (Scheifele, Heinola), 65:00 Wheeler.

New Jersey Devils Schneider (43. Blackwood) – P. K. Subban, A. Greene, Vatanen, Butcher, Severson, Müller – Palmieri, Hischier, Hall – Simmonds, Zajac, Coleman – Bratt, J. Hughes, N. Gusev – Hayden, Zacha, Wood.

Winnipeg Jets Brossoit (Hellebuyck) – Morrissey, D. Kulikov, Heinola, Pionk, Bitetto, Poolman – Ehlers, Scheifele, Wheeler – Connor, Copp, Laine – Perreault, Lowry, G. Bourque – Appleton, Letestu, Roslovic.

Columbus Blue Jackets - Toronto Maple Leafs 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky: 34:11 Atkinson - 12:04 Marner (Tavares, Rielly), 30:35 Ceci (Rielly, W. Nylander), 42:16 Marner (Tavares), 54:04 Matthews (Rielly, Marner). Rozhodčí: Schlenker, Hanson – MacPherson, Nagy.

Columbus Blue Jackets Korpisalo (Merzlikins) – R. Murray, S. Jones, Werenski, D. Savard, Harrington, Nutivaara – Texier, Dubois, Atkinson (A) – N. Foligno (C), Jenner (A), J. Anderson – Nyquist, Wennberg, Bjorkstrand – Lilja, Riley Nash, Bemström.

Toronto Maple Leafs Andersen (Hutchinson) – Rielly (A), Ceci, Muzzin, Barrie, Sandin, Holl – Kapanen, Tavares (C), Marner – A. Johnsson, Matthews (A), W. Nylander – I. Michejev, Kerfoot, Moore – Petan, F. Gauthier, Spezza.