Hokejisté Caroliny slaví vítězství nad NY Islanders.

Hokejisté Caroliny slaví vítězství nad NY Islanders. | foto: James Guillory-USA TODAY SportsReuters

Carolina je krok od finále konference, Dallas srovnal stav série

• 23
Ve dvou středečních zápasech druhého kola play off hokejové NHL slavily výhry domácí celky. Carolina i bez zraněného gólmana Petra Mrázka přehrála Islanders 5:2 a vede tak v sérii už 3:0 na zápasy. Pro změnu na 2:2 je srovnaný souboj mezi Dallasem a St. Louis poté, co v posledním měření sil uspěli domácí Stars po výsledku 4:2.

Po venkovních výhrách 1:0 po prodloužení a 2:1 nastoupili hokejisté Caroliny do domácího pokračování série druhého kola play off Východní konference proti Islanders s náhradním brankářem Curtisem McElhinneym (v 35 letech se stal nejstarším gólmanem ligy debutujícím v play off) poté, co již v průběhu druhé partie kvůli zranění odstoupila ve velké formě chytající jednička Petr Mrázek.

Kromě českého gólmana, jehož by ale klub neměl postrádat déle než jen pár dní, Hurricanes chyběli také další marodi. Obránce Trevor van Riemsdyk či silový útočník Michael Ferland. Naopak do sestavy se již vrátili uzdravení Jordan Martinook a Andrej Svečnikov, jehož od utkání číslo tři proti Washingtonu vyřadil ze hry otřes mozku po tvrdém úderu z pěstního souboje s krajanem Alexandrem Ovečkinem.

Domácí se v úvodních dvou třetinách dvakrát dostali do vedení, Islanders si ale vždy našli cestu za vyrovnáním a dvakrát jim pomohla konstrukce brány. Úvodní trefu Teuvo Teräväinena vymazal z přesilovky bek Devon Toews a na gól Justina Faulka z 32. minuty, kterému předcházely nastřelené tyčky od Svečnikova a Justina Williamse, odpovídal krátce na to Josh Bailey.

Rozhodnutí tak přinesla až třetí dvacetiminutovka a vše odstartovala chybná rozehrávka brankáře Robina Lehnera z 51. minuty, kterou u zadního mantinelu zachytil napadající Sebastian Aho. Finský talent pak obratem poslal puk před bránu na veterána Williamse, který si se zakončením věděl rady - 3:2. New York se v závěru pokoušel o srovnání hrou bez brankáře, což v 60. minutě nejprve potrestal podruhé skórující Teräväinen a o pár vteřin později ještě navyšoval skóre i Aho.

Za stavu série 3:0 na zápasy tak může Carolina rozhodnout o postupu do finále Východní konference už v dalším domácím startu v noci ze soboty na neděli.

To v Západní konferenci je souboj mezi Dallasem a St. Louis mnohem vyrovnanější. Ve středeční čtvrté partii se radovali čeští zástupci Stars, obránce Roman Polák (19:07, +/-: 0, 3 střely) s útočníkem Radkem Faksou (17:58, +/-: 0, 1 střela), když po výsledku 4:2 srovnali stav na 2:2 na zápasy.

Bodování NHL

St. Louis tak přišlo o svou letošní neporazitelnost z venkovních zápasů play off, když dosud třikrát rozesmutnělo fanoušky Winnipegu a ve třetím duelu série i Dallasu. Napopáté to ale Blues nevyšlo, přestože se už v 6. minutě utrhli do vedení využitou přesilovkou Vladimira Tarasenka.

Stars ještě v prvním dějství vývoj otočili, když skórovali Jason Dickinson a v přesilovce veterán Jason Spezza. Ve druhé třetině pak přidali pojistky John Klingberg a Roope Hintz. Hosté již dokázali pouze kosmeticky upravit stav snížením Roberta Thomase.

Domácím pomohly rošády v sestavě, když kouč Jim Montgomery promíchal elitní dvě formace. Nováček Hintz dostal šanci po boku kapitána Jamieho Benna a Alexandra Radulova a elitní centr Tyler Seguin vedl tentokrát útok s Jasonem Dickinsonem a Matsem Zuccarellem.

Výsledky 2. kola play off:

Dallas Stars - St. Louis Blues 4:2 (2:1, 2:0, 0:1)

Branky: 11:23 Dickinson (Seguin, Zuccarello), 19:08 Spezza (Radulov, Lindell), 29:26 J. Klingberg (Seguin, Zuccarello), 37:28 Hintz (Ja. Benn, Radulov) - 05:02 Tarasenko (Dunn, R. O'Reilly), 53:44 Thomas (Pietrangelo, R. O'Reilly). Rozhodčí: Wes McCauley, Brian Pochmara. Čároví: Trent Knorr, Pierre Racicot. Diváci: 18790.

Dallas Stars Bishop (Chudobin) – Lindell, J. Klingberg (A), Heiskanen, R. Polák, Hanley, Lovejoy – Dickinson, Seguin (A), Zuccarello – Ja. Benn (C), Hintz, Radulov – Cogliano, Faksa, Comeau – Pitlick, Dowling, Spezza. Hlavní trenér: Jim Montgomery.

St. Louis Blues Binnington (Allen) – Gunnarsson, Pietrangelo (C), Bouwmeester, Parayko, Dunn, Bortuzzo – Schwartz, R. O'Reilly, Tarasenko (A) – B. Schenn, Sundqvist, Perron – Maroon, Bozak, Thomas – Fabbri, Barbašev, Steen (A). Hlavní trenér: Craig Berube.

Carolina Hurricanes - New York Islanders 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)

Branky: 06:41 T. Teräväinen (Slavin, D. Hamilton), 31:58 Faulk (Foegele, J. Staal), 50:15 Williams (Aho), 59:02 T. Teräväinen (Pesce, J. Staal), 59:55 Aho (Wallmark) - 08:20 D. Toews (Jo. Bailey, Eberle), 34:13 Jo. Bailey (Kühnhackl). Rozhodčí: Peel, Joannette – Shewchyk, MacPherson. Diváci: 19 066.

Carolina Hurricanes McElhinney (Nedeljkovic) – D. Hamilton, Slavin, Faulk (A), Pesce, H. Fleury, de Haan – Williams (C), Aho, Foegele – T. Teräväinen, J. Staal (A), Niederreiter – B. McGinn, Wallmark, Svečnikov – P. Brown, McKegg, Martinook.

New York Islanders Lehner (Greiss) – Hickey, Leddy, Pulock, Pelech, Mayfield, D. Toews – Eberle, Barzal, Lee (C) – Beauvillier, B. Nelson, Jo. Bailey – Komarov (A), Filppula, Kühnhackl – Clutterbuck, Cizikas (A), M. Martin.