Jan Rutta (vpravo) z Tampy Bay v souboji s  Pierrem-Lucem Duboisem z Columbusu.

Jan Rutta (vpravo) z Tampy Bay v souboji s Pierrem-Lucem Duboisem z Columbusu. | foto: AP

Columbus poslal Tampu sedmi góly na dovolenou, končí i Pittsburgh

• 75
Jednoznačným způsobem ukončili hokejisté Columbusu největší překvapení úvodního kola play off NHL, když poslali suveréna základní části z Tampy na dovolenou výsledkem 4:0 na zápasy po rozhodujícím triumfu 7:3. V dresu poražených jednou asistoval obránce Jan Rutta. Rychlý konec v play off neodvrátili ani hráči Pittsburghu, nad kterými slavili Islanders. Krok od postupu je i Vegas nad San Jose.

Vyrovnání ligového rekordu s 62 výhrami z 82 startů základní části, 21bodový náskok před druhým týmem v boji o Prezidentovu trofej. To vše je teď zapomenuto poté, co Tampa Bay vyletěla z play off po nejkratším možném způsobu 0:4 na zápasy s podceňovaným Columbusem. Od sezony 1967/68 se z play off NHL bez jediné výhry neporoučel žádný jiný vítěz základní části, než nyní Tampa.

Obrovské překvapení navíc podtrhlo vysoké skóre z rozhodujícího čtvrtého duelu, kdy Blue Jackets potěšili své fanoušky triumfem 7:3. V závěru druhé třetiny přitom Lightning dokázali srovnat skóre na 3:3, když se za asistence českého obránce Jana Rutty prosadil Cedric Paquette a v 38. minutě využil přesilovku Brayden Point.

Gólem do šatny však Oliver Bjorkstrand v 39. minutě vrátil domácím vedení a ve třetí třetině jej dokázali ještě pojistit třemi zásahy do prázdné klece Artěmij Panarin, Alexandre Texier (19letý Francouz letos zářil ve finské lize a Columbus posílil až pro play off) a Matt Duchene. Postup tak mohl slavit i nehrající náhradník Columbusu Lukáš Sedlák, naopak pro zmiňovaného Ruttu (17:35, 0+1, +1, 1 střela) a Ondřeje Paláta (18:37, +/-: 0) skvěle rozehraná sezona překvapivě rychle končí.

Columbus, jenž při své páté účasti ve vyřazovacích bojích v klubové historii poprvé postoupil, se ve druhém kole utká s lepším z dvojice Boston - Toronto, ve které zatím vede 2:1 na zápasy kanadský celek.

Stejně jako pro Ruttu s Palátem v úterý skončila sezona i pro českého útočníka Dominika Simona (12:26, -1, 2 střely), jehož Pittsburgh se rovněž poroučel z play off po výsledku 0:4 na zápasy. Nad síly Penguins, jejichž kapitán Sidney Crosby si v sérii připsal na své možnosti jen hubenou jednu asistenci, byli defenzivně zaměření Islanders.

Nejlépe bránící tým základní části, který byl o rok dříve paradoxně nejhorší v lize v daném ohledu ovšem pod novým koučem Barrym Trotzem se vypracoval v elitu, dovolil Pittsburghu ve čtyřech partiích jen šest branek (výhry 4:3PP, 3:1, 4:1 a 3:1). V rozhodujícím souboji byl symbolicky zvolen první hvězdou brankář Ostrovanů Robin Lehner, jenž se na postupu výrazně podílel a naposledy pochytal 32 z 33 střel.

O všem podstatném se rozhodlo už v zahajovací třetině, když rychlou trefu Jakea Guentzela z 35. vteřiny postupně vymazali Jordan Eberle a Brock Nelson. V 60. minutě pak přišla již jen pojistka do prázdné klece od Joshe Baileyho.

Islanders se ve druhém kole střetnou s vítězem série mezi Washingtonem a Carolinou, ve které zatím vedou 2:1 na zápasy obhájci trofeje Capitals.

Blízko k postupu se v úterý přiblížili i hokejisté Vegas. Finalisté posledního Stanley Cupu na domácím ledě porazili San Jose 5:0 a vedou v sérii 3:1 na zápasy. Hrdinou duelu byl čtyřbodový veterán Max Pacioretty, jenž zatížil konto Sharks dvěma góly a stejným počtem asistencí. První hvězdou ovšem zámořští novináři zvolili brankáře Marc-Andre Fleuryho, jenž na svou 15. nulu kariéry v play off (vyrovnal na čtvrté příčce historické tabulky Chrise Osgooda) potřeboval 28 zákroků.

Výhru slavil i útočník Tomáš Nosek (13:10, +/-: 0), na kterém se v předchozí partii vyfauloval Joe Thornton. Vedení NHL zkušeného Kanaďana suspendovalo na jeden zápas za zákrok na hlavu soupeře. Nezdaru Sharks nezabránili ani čeští forvardi Tomáš Hertl (19:15, -1, 5 střel) a Lukáš Radil (8:19, +/-: 0), jenž si odbyl debut v play off.

Naopak dramatizuje se souboj mezi Winnipegem a St. Louis. Série bez české účasti viděla po dvou výhrách hostujících celků. Nejprve dvakrát loupili Blues a následně v odvetách před svými fanoušky se museli poklonit Jets. Naposledy po těsném výsledku 1:2 z prodloužení, které už v sedmé minutě ukončil skvěle hrající útočník Kyle Connor.

Výsledky 1. kola play off, 4. zápasy:

Pittsburgh Penguins - New York Islanders 1:3 (1:2, 0:0, 0:1)

Branky: 00:35 Guentzel (Crosby, McCann) - 02:09 Eberle (Barzal, Mayfield), 18:06 B. Nelson (Jo. Bailey, Kühnhackl), 59:22 Jo. Bailey (Filppula). Rozhodčí: Charron, Dwyer – Murray, Sericolo. Diváci: 18 609.

Pittsburgh Penguins M. Murray (DeSmith) – Letang (A), Dumoulin, J. Schultz, J. Johnson, Gudbranson, M. Pettersson – Guentzel, Crosby (C), McCann – Kessel, Malkin (A), Rust – Hörnqvist, Bjugstad, Simon – G. Wilson, Cullen, Aston-Reese.

New York Islanders Lehner (Greiss) – Boychuk, Leddy, Pulock, Pelech, Mayfield, D. Toews – Eberle, Barzal, Lee (C) – Kühnhackl, B. Nelson, Jo. Bailey (A) – Komarov, Filppula, Beauvillier – Clutterbuck (A), Cizikas, M. Martin.

St. Louis Blues - Winnipeg Jets 1:2P (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)

Branky: 40:35 Tarasenko (Pietrangelo, R. O'Reilly) - 47:33 Scheifele (Connor, Wheeler), 66:02 Connor (Scheifele, Wheeler). Rozhodčí: Joannette, McIsaac – Amell, Smith. Diváci: 18 346.

St. Louis Blues Binnington (Allen) – Pietrangelo (C), Dunn, Parayko, Bouwmeester, Bortuzzo, Edmundson – Tarasenko (A), R. O'Reilly, B. Schenn – Perron, Sundqvist, Schwartz – Thomas, Bozak, Maroon – Steen (A), Barbašev, Fabbri.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – Trouba, Morrissey, Byfuglien (A), Chiarot, T. Myers, D. Kulikov – Wheeler (C), Scheifele (A), Connor – Laine, Little, Ehlers – B. Tanev, Lowry, Copp – Roslovic, K. Hayes, Perreault.

Vegas Golden Knights - San Jose Sharks 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)

Branky: 01:11 Pacioretty (Mark Stone), 19:13 Theodore (R. Smith, Pacioretty), 32:33 Pacioretty (Mark Stone, Theodore), 46:37 Tuch (Schmidt, Pacioretty), 56:24 Marchessault (Schmidt, R. Smith). Rozhodčí: O ́Rourke, Peel – Murchison, Devorski. Diváci: 18 567.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (M. Subban) – Schmidt, Engelland (A), Theodore, McNabb, C. Miller, Merrill – R. Smith (A), W. Karlsson, Marchessault – Mark Stone, Stastny, Pacioretty – Tuch, Eakin, Nosek – Reaves, Bellemare (A), Carrier.

San Jose Sharks M. Jones (21. Dell) – Burns (A), J. Ryan, E. Karlsson, Dillon, Braun, Heed – Labanc, Couture (A), Meier – Nyquist, Pavelski (C), Sörensen – Donskoi, Hertl, E. Kane – M. Karlsson, Goodrow, Radil.

Columbus Blue Jackets - Tampa Bay Lightning 7:3 (2:1, 2:2, 3:0)

Branky: 02:26 Texier (S. Jones, Dubois), 03:48 Dubois (Bjorkstrand, Clendening), 26:28 S. Jones (Atkinson, Duchene), 38:46 Bjorkstrand (Harrington, Dubois), 58:07 Panarin, 58:26 Texier (Werenski), 59:51 Duchene - 08:44 Stamkos (Kučerov, Cirelli), 33:03 Paquette (Coburn, Rutta), 37:52 B. Point (Stamkos, Kučerov). Rozhodčí: Lee, Sutherland – Miller, Gibbons.

Columbus Blue Jackets Bobrovskij (Korpisalo) – Werenski, S. Jones, D. Savard, Kukan, Harrington, Clendening – Panarin, Dubois, Bjorkstrand – Dzingel, Duchene, Atkinson – Texier, N. Foligno, J. Anderson – Riley Nash, Jenner, Dubinsky.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Domingue) – McDonagh, Černák, Sergačjov, Girardi, Coburn, Rutta – Stamkos, Cirelli, Kučerov – Palát, B. Point, T. Johnson – Joseph, Paquette, J. T. Miller – Callahan, Gourde, Killorn.