Ondřej Palát z Tampy Bay v šanci před brankářem Sergejem Bobrovským z Columbusu. | foto: Profimedia.cz

Islanders a Columbus jsou blízko postupu, Palát se zapsal mezi střelce

• 57
Nečekaně jednoznačný vývoj nabírají hned dvě série úvodního kola play off hokejové NHL. Ve Východní konferenci vedou Islanders nad Pittsburghem po nedělní výhře 4:1 už 3:0 na zápasy a krok od postupu je také Columbus nad suverénem základní části z Tampy. Poslední výhru uhráli po skóre 3:1, za Lightning vstřelil jediný gól Ondřej Palát.

Hokejisté Columbusu v neděli jasně demonstrovali, že jejich úvodní šokující výhry na ledě suverénna základní části z Tampy nebyly náhodné. Na výsledky 4:3 a 5:1 totiž navázali po přesunu do své Nationwide Arény úspěchem 3:1 a jsou již jediný krok od postupu.

Na první gól se čekalo až do úvodu druhé třetiny, kdy pohotově dorážel volný puk Matt Duchene. V 29. minutě pak navíc Oliver Bjorkstrand propálil Andreje Vasilevského podruhé při přesilové hře Blue Jackets.

Skvěle chytajícího Sergeje Bobrovského, který v konfrontaci ruských gólmanů zastiňuje Vasilevského, připravil o čisté konto až v 45. minutě Ondřej Palát. První gól rodáka z Frýdku-Místku v letošním play off padl po dorážce vlastní střely z bezprostřední blízkosti brány poté, co jej parádně uvolnil slovenský obránce Erik Černák.

Nic dalšího již ale Tampa, které chyběl zraněný bek Victor Hedman a po faulu z utkání číslo dvě suspendovaný vítěz bodování ze základní části Nikita Kučerov, nevymyslela. V 59. minutě pak udělal tečku za zápasem střelou do prázdné klece domácí Cam Atkinson. Stejně jako zmiňovaný Palát (17:20, 1+0, +1, 4 střely) další prohře favorita nezabránil ani český bek Jan Rutta (13:51, +/-: 0). Lukáš Sedlák zatím triumfy svých spoluhráčů sleduje jen jako nehrající náhradník.

Na domácím ledě Islanders uhráli výsledky 4:3 po prodloužení a 3:1, po přesunu do Pittsburghu slavili dokonce ještě po jednoznačnějším skóre 4:1. Krizovou situaci Penguins vystihuje i bodová bilance jejich kapitána Sidneyho Crosbyho, jenž ze tří startů v letošním play off vyšel naprázdno.

Jako první šli přitom do vedení domácí, když ve 13. minutě otevřel skóre Garrett Wilson. Neuběhla však ani minuta a bylo srovnáno. Radoval se Jordan Eberle a o další minutu později dokonce otočil vývoj Brock Nelson. Nejtěsnější náskok si hosté udrželi až do třetí třetiny, kdy jim dodal na klidu pojistkou Leo Komarov. Při závěrečné snaze Pittsburghu bez brankáře pak ještě upravil konečnou podobu skóre Anders Lee.

Jediný český účastník zápasu, útočník Pittsburghu Dominik Simon (14:40, +/-: 0, 1 střela), jednou prověřil brankáře hostů Robina Lehnera, jenž byl díky 25 zásahům proti 26 střelám zvolen první hvězdou utkání.

Finalisté posledního Stanley Cupu hokejisté Vegas dokázali otočit vývoj série proti San Jose. Po úvodní prohře 2:5 dobyli led soupeře výsledkem 5:3 a v neděli potěšili své fanoušky ještě vyšším triumfem 6:3. Pod všech šest branek se podepsali útočníci, kteří Golden Knights posílili před letošní sezonou nebo v jejím průběhu.

Hlavní slovo si vzala březnová posila z Ottawy Mark Stone. Produktivní útočník nasázel hattrick a navrch přidal dvě asistence (3+2). Pěti body si rozšířil konto i jeho spoluhráč z formace Paul Stastny (2+3) a dvěma body se připomněl i zkušený Max Pacioretty (1+1). Český útočník Tomáš Nosek (12:35, -1, 3 střely) na svůj první zápis v letošním play off stále čeká.

Po třech bodech (2+1) z úvodních dvou partií tentokrát vyšel naprázdno v útoku San Jose Tomáš Hertl (19:04, -1, 6 střel), přestože byl s šesti střeleckými pokusy jasně nejaktivnějším zakončovatelem hostů. Na brankáře Marc-Andre Fleuryho, jenž kryl 25 z 28 střel, si ale nepřišel.

V samotném závěru za rozhodnutého stavu utkání okořenila ještě bitka mezi vyhlášenými tvrďáky na obou stranách Ryanem Reavesem a Evanderem Kanem:

Po dvou prohrách 1:2 a 3:4, když v domácích partiích vždy nezvládli třetí třetiny, se prvního úspěchu v play off dočkali hokejisté Winnipegu. Z ledu St. Louis vybojovali výhru 6:3, když konečně naplnili svůj ofenzivní potenciál a našli recept na skvěle chytajícího nováčka Blues Jordana Binningtona.

Klíčovou pro vývoj utkání byla druhá dvacetiminutovka, v níž Jets třemi zásahy otočili skóre. Mezi úspěšnými střelci figuroval i forvard Kyle Connor, jenž ve třetí třetině přidal ještě svou druhou branku a nakonec byl zvolen první hvězdou večera.

Výsledky 1. kola play off, 3. zápasy:

Pittsburgh Penguins - New York Islanders 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)

Branky: 12:54 G. Wilson (M. Pettersson, J. Schultz) - 13:22 Eberle (Pulock, Barzal), 14:24 B. Nelson (Kühnhackl), 50:27 Komarov (Beauvillier, Filppula), 58:32 Lee (Filppula, Pelech). Rozhodčí: Dan O'Rourke, Tim Peel – Pierre Racicot, Trent Knorr. Diváci: 18 610.

Pittsburgh Penguins M. Murray (DeSmith) – Dumoulin, Letang (A), J. Johnson, J. Schultz, M. Pettersson, Gudbranson – Guentzel, Crosby (C), Simon – McCann, Malkin (A), Kessel – Rust, Bjugstad, Hörnqvist – Aston-Reese, Cullen, G. Wilson.

New York Islanders Lehner (Greiss) – Leddy, Boychuk, Pelech, Pulock, D. Toews, Mayfield – Lee (C), Barzal, Eberle – Jo. Bailey (A), B. Nelson, Kühnhackl – Beauvillier, Filppula, Komarov – M. Martin, Cizikas, Clutterbuck (A).

Columbus Blue Jackets - Tampa Bay Lightning 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Branky: 21:44 Duchene (Atkinson, Werenski), 28:25 Bjorkstrand (S. Jones, Texier), 59:00 Atkinson (Panarin, Harrington) - 44:40 Palát (Černák, T. Johnson). Rozhodčí: Pochmara, McCauley – Amell, Smith.

Columbus Blue Jackets Bobrovskij (Korpisalo) – Werenski, S. Jones, Clendening, D. Savard, Harrington, Kukan – Panarin, Dubois, Atkinson – Dzingel, Duchene, J. Anderson – Texier, N. Foligno, Bjorkstrand – Dubinsky, Jenner, Riley Nash.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Domingue) – Coburn, Girardi, McDonagh, Černák, Sergačjov, Rutta – Joseph, Stamkos, Gourde – Palát, B. Point, T. Johnson – Killorn, Cirelli, J. T. Miller – Erne, Paquette, Callahan.

Vegas Golden Knights - San Jose Sharks 6:3 (2:1, 2:0, 2:2)

Branky: 00:16 Mark Stone (Schmidt, Engelland), 12:16 Pacioretty (Theodore, Stastny), 20:21 Stastny (Pacioretty, Mark Stone), 36:04 Stastny (Mark Stone, Theodore), 40:36 Mark Stone (Marchessault, Stastny), 53:57 Mark Stone (Stastny, Theodore) - 15:26 Labanc (J. Thornton, Sörensen), 44:57 Couture (E. Karlsson, M. Jones), 45:54 Meier (Nyquist). Rozhodčí: Joannette, McIsaac – Kovachik, Daisy. Diváci: 18 461.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (M. Subban) – Engelland (A), Schmidt, Theodore, McNabb, C. Miller, Merrill – R. Smith (A), W. Karlsson, Marchessault – Mark Stone, Stastny, Pacioretty – Tuch, Eakin, Nosek – Reaves, Bellemare (A), Carrier.

San Jose Sharks M. Jones (Dell) – Burns, J. Ryan, E. Karlsson, Dillon, Braun, Heed – Pavelski (C), Couture (A), Meier – Nyquist, Hertl, E. Kane – Labanc, J. Thornton (A), Sörensen – M. Karlsson, Goodrow, Haley.

St. Louis Blues - Winnipeg Jets 3:6 (1:0, 0:3, 2:3)

Branky: 19:12 Perron (Pietrangelo, Binnington), 41:51 Tarasenko (Dunn), 53:42 Steen (Pietrangelo, Edmundson) - 24:57 K. Hayes (Perreault, Morrissey), 27:47 Laine (Trouba, Little), 28:58 Connor (Wheeler, Laine), 44:25 B. Tanev (Copp, Byfuglien), 48:06 Byfuglien (Copp), 54:44 Connor (Scheifele). Rozhodčí: Francis Charron, Gord Dwyer. Čároví: Ryan Gibbons, Steve Miller. Diváci: 18486.

St. Louis Blues Binnington (Allen) – Dunn, Pietrangelo (C), Bouwmeester, Parayko, Edmundson, Bortuzzo – B. Schenn, R. O'Reilly, Tarasenko (A) – Schwartz, Sundqvist, Perron – Maroon, Bozak, Thomas – Sanford, Barbašev, Steen (A). Hlavní trenér: Craig Berube.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – Morrissey, Trouba, Chiarot, Byfuglien (A), D. Kulikov, T. Myers – Connor, Scheifele (A), Wheeler (C) – Ehlers, Little, Laine – Perreault, K. Hayes, Roslovic – Copp, Lowry, B. Tanev. Hlavní trenér: Paul Maurice.