Tomáš Hertl ze San Jose se pokouší vyzrát na brankáře Chicaga Coreyho Crawforda. | foto: AP

Trefy Hertla a Radila Sharks nestačily, gól slavili i Hronek a Vrána

• 12
Čtyři čeští hokejisté figurovali mezi střelci čtvrtečního programu NHL. Produktivní Tomáš Hertl si připsal dokonce tři body (1+2), ale přesto s Lukášem Radilem (1+0) nezabránili už sedmé prohře San Jose za sebou po výsledku 4:5 s Chicagem. To útočník Jakub Vrána (1+0) z Washingtonu a obránce Filip Hronek z Detroitu (1+1) se naopak přičinili na triumfech svých týmů.

Herní krize San Jose před blížícím se play off se nebezpečně prohlubuje. I přes skvělý individuální výkon českého útočníka Tomáše Hertla (21:51, 1+2, -2, 3 střely), jenž si stále vylepšuje čísla (72 zápasů, 68 bodů - 34+34) ve své nejlepší sezoně dosavadní kariéry v NHL, padli Sharks postrádající zraněné obránce Erika Karlssona s Radimem Šimkem a útočníka Joea Pavelskiho ve čtvrtek už posedmé za sebou.

S 95 body si sice drží druhé místo v Pacifické divizi a podle bodového zisku i celé Západní konferenci, obavy ovšem zvětšuje fakt, že poslední nezdary přichází převážně s celky jen dohrávajícími nevydařenou sezonu. Ze sedmi porážek bylo hned pět s týmy mimo play off, ta poslední po skóre 4:5 s Chicagem.

To předvedlo doslova raketový nástup, když už v 11. minutě disponovalo třígólovým trhákem. Sharks probudila až akce českých útočníků z 12. minuty. Hertl, jenž byl nakonec i přes prohru zvolen druhou hvězdou duelu, zatáhl puk do útočného pásma a vybídl ke střele z pravého kruhu Lukáše Radila (9:09, 1+0, -2, 1 střela). Jeho pokus vypadl brankáři Corey Crawfordovi z lapačky a dokutálel se za čáru - 1:3. Pro Radila šlo o sedmou trefu jeho nováčkovské sezony.

Druhou přihrávku si Hertl zapsal v úvodu druhé třetiny u využité přesilovky Gustava Nyquista. Za Chicago ale záhy kontroval svou druhou brankou večera a celkově 40. sezony talentovaný Alex DeBrincat. Gólové hody druhé třetiny pokračovaly v 27. minutě, kdy domácí využili další přesilovku. Joe Thornton našel přesně hůl Hertla, jenž z bezprostřední blízkosti brány dosáhl své 34. trefy sezony. V 37. minutě pak Timo Meier dokázal vyrovnat na 4:4.

Radost Sharks ale dlouho nevydržela. V čase 38:08 vrátil vedení na stranu Blackhawks veterán Chris Kunitz a třetí třetina už na tom nic nezměnila. Výhru tak mohl slavit i hostující útočník David Kämpf (13:39, +/-: 0).

Podruhé za poslední tři dny poměřily své síly Washington a Carolina. V obou případech slavili výhru obhájci Stanley Cupu, díky čemuž získali definitivní jistotu účasti v play off. V úterý tomu bylo po výsledku 4:1, když v bráně Hurricanes operoval Petr Mrázek, a ve čtvrtek Capitals uspěli 3:2 i proti Curtisi McElhinneymu.

Výsledky a české zářezy

Buffalo - Detroit 4:5PP (host. Hronek 1+1), Carolina - Washington 2:3 (host. Vrána 1+0), Columbus - Montreal 6:2, Ottawa - Florida 2:5, Winnipeg - NY Islanders 4:5, Edmonton - Dallas 2:3N, Vancouver - Los Angeles 3:2N, San Jose - Chicago 4:5 (dom. Hertl 1+2, Radil 1+0).

Tým z hlavního města USA však po dvou třetinách prohrával. Obrat mu zajistily až dvě branky ze třetí třetiny. Nejprve v 42. minutě vyrovnával na 2:2 po bleskové akci a přenesení hry na opačnou stranu kluziště Jakub Vrána (16:10, 1+0, +2, 3 střely). Na levém křídle dostal puk do jízdy, prohnal se kolem obránce a brankáře McElhinneyho přelstil kličkou zakončenou mezi jeho betony. Zapsal si tak už 23. branku sezony a za svůj výkon byl zvolen první hvězdou duelu, který rozhodla šťastná teč z 56. minuty od Nica Dowda.

Carolina tak zůstává na 91 bodech na první divoké kartě Východní konference, nebezpečně se jí však přiblížil Columbus (90 bodů) a ve hře o play off je nadále i Montreal (90 bodů) na první nepostupové pozici.

Právě výše zmiňovaní konkurenti v boji o play off Východní konference Columbus a Montreal se ve čtvrtek poměřili v přímém souboji. Veledůležité klání zvládli jednoznačně lépe domácí hráči Blue Jackets, když kanadského soupeře vyprovodili po výsledku 6:2.

Bodování NHL

V úvodu sice Canadiens hned dvakrát vedli po gólech obránců Bretta Kulaka a Jeffa Petryho. Před druhým odchodem do kabin ale Columbus vývoj otočil akcemi Olivera Bjorkstranda a Artěmije Panarina. Prvně jmenovaný útočník byl navíc jedním ze tří střelců domácích ze třetí třetiny a s bilancí 2+0 tak byl zvolen první hvězdou. Český útočník Lukáš Sedlák zůstal jen mezi náhradníky Blue Jackets.

Naopak v souboji celků ze dna tabulky přivítalo Buffalo na svém ledě Detroit. Hosté se opírali o produktivitu útočníků Dylana Larkina (2+0 - 12 střel) a Tylera Bertuzziho (2+1), jenž utkání svým druhým gólem večera v prodloužení nakonec rozhodl - 4:5 pro Red Wings. Dařilo se i českému obránci Filipu Hronkovi (22:26, 1+1, +1, 2 střely), jenž byl zvolen druhou hvězdou utkání. V 21. minutě se blýskl svou čtvrtou brankou sezony a ve třetím dějství ještě asistoval Larkinovi. V dresu Sabres, kteří si odnesli alespoň bod za remízu 4:4 díky dvěma gólům z 56. minuty, nechyběl český útočník Vladimír Sobotka (10:11, -1).

Výsledky:

Vancouver Canucks - Los Angeles Kings 3:2N (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0)pen. 1:0

Branky: 34:07 Edler (Pettersson, Horvat), 35:03 Boeser (Q. Hughes, L. Schenn), 65:00 Pearson - 12:56 Wagner (MacDermid, Amadio), 51:47 Kempe (Lewis). Rozhodčí: Lambert, Morton – Cherrey, Baker. Diváci: 18 524.

Vancouver Canucks Demko (Markström) – Biega, Edler, Stecher, B. Hutton, L. Schenn, Q. Hughes – Eriksson, Horvat, Pearson – Boeser, Pettersson, Leivo – M. Granlund, Gaudette, Spooner – Virtanen, Beagle, Schaller.

Los Angeles Kings Quick (J. Campbell) – Doughty, Forbort, Roy, Martinez, MacDermid, Walker – D. Brown, Kopitar, Iafallo – Toffoli, Kempe, Grundström – Lewis, J. Carter, Clifford – Brodzinski, Amadio, Wagner.

Edmonton Oilers - Dallas Stars 2:3N (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)pen. 1:2

Branky: 04:59 Draisaitl (McDavid, Nugent-Hopkins), 21:08 McDavid (Draisaitl) - 26:20 Radulov (Seguin, Hintz), 47:47 Heiskanen (Dickinson, Hintz), Ja. Benn. Rozhodčí: Chris Lee, Ian Walsh. Čároví: Shandor Alphonso, Derek Amell. Diváci: 18347.

Edmonton Oilers Koskinen (Stolarz) – Klefbom, A. Larsson (A), Nurse, K. Russell, Sekera, Benning – Draisaitl, McDavid (C), Kassian – Gambardella, Nugent-Hopkins (A), Chiasson – Rieder, Cave, Gagner – Lucic, Brodziak, Currie. Hlavní trenér: Ken Hitchcock.

Dallas Stars Chudobin (Bow) – Lindell, J. Klingberg (A), Heiskanen, R. Polák, Fedun, Lovejoy – Ja. Benn (C), Seguin (A), Dickinson – Janmark, Hintz, Radulov – Cogliano, Faksa, Comeau – Ničuškin, L'Esperance, B. Ritchie. Hlavní trenér: Jim Montgomery.

San Jose Sharks - Chicago Blackhawks 4:5 (1:3, 3:2, 0:0)

Branky: 11:59 Radil (Hertl, Burns), 22:33 Nyquist (Hertl, Labanc), 26:29 Hertl (J. Thornton, Couture), 36:06 Meier (Couture, Nyquist) - 04:10 DeBrincat (J. Toews, P. Kane), 06:19 C. Murphy (Saad, Anisimov), 10:59 J. Toews (Saad, E. Gustafsson), 24:21 DeBrincat (D. Strome, Kahun), 38:08 Kunitz (P. Kane, E. Gustafsson). Rozhodčí: L’Ecuyer, Rooney – Mach, Murchison. Diváci: 17 364.

San Jose Sharks M. Jones (Dell) – Vlasic, Burns, Dillon, Braun, J. Ryan, Heed – Meier, Couture, Nyquist – E. Kane, Hertl, Radil – Sörensen, J. Thornton, Labanc – Donskoi, Goodrow, M. Karlsson.

Chicago Blackhawks Crawford (C. Ward) – Keith, E. Gustafsson, Forsling, Seabrook, Koekkoek, C. Murphy – DeBrincat, J. Toews, P. Kane – Perlini, Kämpf, D. Strome – Saad, Anisimov, Sikura – Kunitz, Krüger, Kahun.

Buffalo Sabres - Detroit Red Wings 4:5P (0:1, 2:1, 2:2 - 0:1)

Branky: 26:12 Okposo (Mittelstadt, Montour), 37:16 Scandella (Girgensons, Jo. Larsson), 55:01 Mittelstadt (Skinner, Pominville), 55:42 Eichel (Olofsson, S. Reinhart) - 12:03 Bertuzzi (Mantha, Kronwall), 21:00 Hronek (Mantha, Bertuzzi), 46:44 D. Larkin (Bowey, Mantha), 53:04 D. Larkin (Hronek), 62:42 Bertuzzi (DeKeyser, Hirose).

Buffalo Sabres Ullmark (C. Hutton) – Dahlin, Borgen, Pilut, Montour, Scandella, C. Nelson – Olofsson, Eichel, S. Reinhart – Skinner, Mittelstadt, Pominville – Sheary, Sobotka, A. Nylander – Girgensons, Jo. Larsson, Okposo.

Detroit Red Wings Howard (J. Bernier) – DeKeyser, Hronek, Kronwall, Bowey, Ericsson, Witkowski, McIlrath – Helm, D. Larkin, Mantha – Bertuzzi, Athanasiou, Glendening – Ehn, Nielsen, Hirose – Puempel, Kuffner.

Carolina Hurricanes - Washington Capitals 2:3 (1:1, 1:0, 0:2)

Branky: 04:31 Niederreiter (Williams, Aho), 32:30 Foegele (Faulk, Pesce) - 05:13 Connolly (Orpik), 41:35 J. Vrána (Kuzněcov, Djoos), 55:04 Dowd (Jensen). Rozhodčí: O'Halloran, Pochmara – Devorski, Miller.. Diváci: 14 680.

Carolina Hurricanes McElhinney (Mrázek) – D. Hamilton, Slavin, Faulk (A), Pesce, T. van Riemsdyk, de Haan – Williams (C), Aho, Niederreiter – T. Teräväinen, J. Staal (A), Svečnikov – Martinook, Wallmark, Ferland – B. McGinn, McKegg, Foegele.

Washington Capitals Holtby (Copley) – Carlson, Djoos, Niskanen, Orlov, Jensen, Orpik (A) – T. Wilson, Bäckström (A), Ovečkin (C) – Burakovsky, Kuzněcov, Hagelin – Connolly, Eller, J. Vrána – Boyd, Dowd, Stephenson.

Columbus Blue Jackets - Montreal Canadiens 6:2 (0:1, 3:1, 3:0)

Branky: 21:42 D. Savard (Dubinsky, N. Foligno), 31:50 Bjorkstrand (S. Jones, Wennberg), 34:24 Panarin (Duchene, Nutivaara), 42:59 Riley Nash, 44:22 Bjorkstrand (Kukan), 56:49 Dubinsky - 01:15 Kulak (Domi, A. Shaw), 28:36 Petry (Danault, Kulak). Rozhodčí: Rehman, Rank – Driscoll, Galloway. Diváci: 18 641.

Columbus Blue Jackets Bobrovskij (Korpisalo) – S. Jones, Werenski, D. Savard, Nutivaara, McQuaid, Kukan – Atkinson (A), Dubois, Panarin – J. Anderson, Duchene, Dzingel – Bjorkstrand, Wennberg, Jenner (A) – N. Foligno (C), Riley Nash, Dubinsky.

Montreal Canadiens Price (Niemi) – S. Weber (C), Mete, Petry, Kulak, Folin, Jo. Benn – Gallagher (A), Danault, Tatar – A. Shaw, Domi, Lehkonen – Armia, Kotkaniemi, Drouin – Weal, N. Thompson, Deslauriers.

Winnipeg Jets - New York Islanders 4:5 (2:1, 1:1, 1:3)

Branky: 00:13 Lowry (B. Tanev, Beaulieu), 06:11 Lowry (Trouba, B. Tanev), 23:46 B. Tanev (Beaulieu, Lowry), 46:46 Scheifele (Trouba, Wheeler) - 10:19 Barzal (Eberle), 26:06 Lee (Pulock, Jo. Bailey), 47:49 Eberle (Pulock, Pelech), 58:14 Cizikas (Beauvillier, Pulock), 58:47 Eberle (Barzal). Rozhodčí: Nicholson, Charron – Daisy, Knorr. Diváci: 15 321.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Comrie) – Trouba, Beaulieu, T. Myers, D. Kulikov, Niku, Chiarot – Wheeler, Scheifele, Ehlers – Laine, K. Hayes, Connor – Little, Lowry, B. Tanev – Perreault, Copp, Hendricks.

New York Islanders Lehner (Greiss) – Leddy, Boychuk, Pelech, Pulock, D. Toews, Mayfield – Lee, Barzal, Eberle – Jo. Bailey, B. Nelson, Dal Colle – Beauvillier, Kühnhackl, Komarov – M. Martin, Cizikas, Clutterbuck.

Ottawa Senators - Florida Panthers 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)

Branky: 12:59 White (Gibbons, Duclair), 43:01 B. Tkachuk (Gibbons, Chabot) - 00:30 Dadonov (Barkov, Yandle), 22:35 Brouwer (Sheahan, Hunt), 26:31 Huberdeau (Barkov, Dadonov), 58:32 Hunt, 59:46 Huberdeau (Dadonov). Rozhodčí: Dunning, Joannette – Barton, Nansen. Diváci: 14230.

Ottawa Senators A. Nilsson (C. Anderson) – DeMelo, Chabot, Ceci, Wolanin, Jaroš, Borowiecki – Veronneau, Pageau, B. Tkachuk – Bödker, Tierney, Duclair – B. Ryan, White, Balcers – Pääjärvi, O. Lindberg, Gibbons.

Florida Panthers Luongo (Montembeault) – Ekblad, Yandle, Weegar, Brown, Keeper, Pysyk – Dadonov, Barkov, Huberdeau – Hawryluk, Trocheck, Hoffman – Vatrano, Sheahan, Hunt – Brouwer, J. McGinn, Borgström.

6.Chicago82361234270:29284
7.Minnesota8237936211:23783