Steven Stamkos (vlevo) slaví se spoluhráči, stal se nejlepším střelcem v...

Steven Stamkos (vlevo) slaví se spoluhráči, stal se nejlepším střelcem v historii Tampa Bay Lightning. | foto: Kim Klement-USA TODAY SportsReuters

Tampa slaví triumf v základní části NHL, Vegas rozneslo San Jose

• 5
Ve čtyřech pondělních zápasech hokejové NHL se z Čechů nikdo bodově neprosadil. Důvod k oslavě však měli Ondřej Palát a Jan Rutta, jejichž Tampa po domácí výhře 4:1 nad Arizonou získala jistotu Prezidentovy trofeje pro vítěze základní části soutěže. Nečekaným výsledkem 3:7 skončila pro San Jose domácí konfrontace proti Vegas.

Prezidentova trofej, pro nejlepší celek základní části, se v NHL uděluje od sezony 1985/86 a Tampa Bay se z ní letos radovala poprvé ve své historii. Suverén dosavadního průběhu sezony získal jistotu triumfu po pondělní domácí výhře 4:1 nad Arizonou, jednalo se o 56. vítězství (116 bodů) z úvodních 73 startů.

Pro srovnání, o kolik jsou Lightning lepší od své konkurence, nejbližší pronásledovatelé posbírali bodů 95 (druhý tým Východu Boston a lídr Západní konference Calgary). Navíc Tampu ještě čeká devět startů v základní části, čímž může svůj součet dále navyšovat.

Již po pondělí má jen o bod méně než loňský vítěz Prezidentovy trofeje Nashville (117 bodů z ročníku 2017/18). Nejvíce bodů po dobu udělování trofeje posbíral Detroit se 131 zápisy ze sezony 1995/96 (celkový historický rekord drží Montreal se 132 body ze sezony 1976/77).

Aby oslavných událostí v Tampě nebylo málo, navíc při výhře dosáhl rekordní trefy kapitán celku Steven Stamkos. Na výsledku 4:1 se podílel svou 36. brankou sezony a hlavně 384. kariéry v dresu Lightning, čímž se v historickém pořadí osamostatnil na čele od Vincenta Lecavaliera.

Stav utkání byl dlouho smírný 1:1, favorit soupeři odskočil třemi góly až ve třetím dějství. Rozdílovou akci zařídil v 41. minutě ofenzivní obránce Victor Hedman a v 60. minutě přišly dvě pojistky od Anthony Cirelliho a Yanni Gourdeho. Český útočník Ondřej Palát (14:48, +1) a obránce Jan Rutta (12:22, -1, 1 střela) se bodově neprosadili.

Už třetí porážce za sebou se neubránil přední celek Západní konference ze San Jose. Navíc všechny se zrodily před jeho domácím publikem po výsledcích 2:4 s Floridou, 2:4 s Nashvillem a v pondělí dokonce hrozivých 3:7 s posledními finalisty Stanley Cupu z Vegas.

K nezastavení byli v dresu Golden Knights, kteří se ze třetí příčky Pacifické divize přiblížili svému soupeři na druhém místě na rozdíl sedmi bodů, především útočníci Jonathan Marchessault (2+2) a Reilly Smith (1+3). Hosté po divoké první třetině drželi stav 2:3 a své vedení postupně ještě navyšovali.

Jediným českým účastníkem duelu v dresu Sharks byl Tomáš Hertl (20:35, -1, 3 střely) poté, co Radima Šimka vyřadilo vážné zranění kolene a Lukáš Radil znova zůstal jen mezi náhradníky. Za vítěze nastoupil Tomáš Nosek (15:13, +/-: 0, 2 střely). Debakl San Jose alespoň zmírňoval dvougólový forvard Logan Couture, jenž svou první brankou překonal kariérní součet 500. bodů v NHL.

V souboji týmů pod čarou postupu do play off Západní konference se radoval hostující Vancouver na ledě Chicaga. Canucks tak o pouhý den později navázali na nedělní úspěch 3:2 po nájezdech z Dallasu pro změnu výhrou 3:2 po prodloužení.

Kanadský celek po dvou třetinách držel nejtěsnější vedení, Blackhawks však zachránil vyrovnáním na 2:2 v 57. minutě produktivní obránce Erik Gustafsson. Odchovanec švédské hokejové školy je s 14. trefami šestý nejlepší mezi obránci NHL a v zápase odehrál suverénně nejvíce ze všech - přes 27 minut. V útoku Chicaga nechyběl David Kämpf (9:01, -1), radost z vyrovnání však domácím dlouho nevydržela. Už po 16 vteřinách hry v prodloužení totiž rozhodl Bo Horvat.

U obou branek Blackhawks asistoval útočník Patrick Kane, jenž si tak vylepšil svou bilanci na 101 zápisů (41+60) a jako třetí borec letošní sezony se přehoupl přes bájnou stovku. Druhý v pořadí je Connor McDavid z Edmontonu se 105 body (36+69) a suverénním lídrem produktivity je Nikita Kučerov z Tampy se 117 zápisy (35+82).

Výsledky:

Chicago Blackhawks - Vancouver Canucks 2:3P (1:0, 0:2, 1:0 - 0:1)

Branky: 19:25 J. Toews (P. Kane), 56:47 E. Gustafsson (Keith, P. Kane) - 20:53 Edler (Horvat), 26:22 M. Granlund (Boeser, Pettersson), 60:16 Horvat (Edler). Rozhodčí: Nicholson, Furlatt – Murray, Smith.

Chicago Blackhawks Crawford (C. Ward) – Keith, Seabrook, Koekkoek, E. Gustafsson, Forsling, C. Murphy – Saad, J. Toews, Sikura – DeBrincat, D. Strome, Perlini – Kahun, Anisimov, P. Kane – Kunitz, Kämpf, Krüger.

Vancouver Canucks Demko (Markström) – Edler, Biega, Brisebois, Stecher, Sautner, L. Schenn – Pearson, Horvat, Eriksson – Leivo, Pettersson, Boeser – M. Granlund, Gaudette, Virtanen – Schaller, Beagle, Motte.

Tampa Bay Lightning - Arizona Coyotes 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)

Branky: 06:54 Stamkos (McDonagh, J. T. Miller), 40:44 Hedman (Cirelli, Killorn), 59:15 Cirelli, 59:51 Gourde (Vasilevskij) - 05:03 Keller (Dvorak, Pánik). Rozhodčí: Pollock, Hebert – Amell, Racicot.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Domingue) – Sergačjov, Hedman (A), Černák, McDonagh (A), Rutta, Coburn – J. T. Miller, Stamkos (C), Palát – Kučerov, B. Point, T. Johnson – Joseph, Cirelli, Killorn – Erne, Paquette, Gourde.

Arizona Coyotes Kuemper (Pickard) – Hjalmarsson (A), Ekman-Larsson (C), Demers, Goligoski, Oesterle, Chychrun – Hinostroza, Richardson (A), Grabner – Keller, Dvorak, Pánik – J. Archibald, Kempe, Crouse – Garland, Cousins, Galchenyuk.

San Jose Sharks - Vegas Golden Knights 3:7 (2:3, 0:1, 1:3)

Branky: 00:30 Couture (Dillon, Nyquist), 09:54 J. Thornton, 50:55 Couture (Burns, Labanc) - 03:34 W. Karlsson (Marchessault, R. Smith), 05:48 Mark Stone (R. Smith, Marchessault), 12:24 Marchessault (R. Smith), 32:21 Stastny (Pacioretty, C. Miller), 40:43 R. Smith (W. Karlsson), 57:39 Marchessault (Schmidt, Engelland), 58:22 Eakin (Theodore, Schmidt). Rozhodčí: Rank, Schlenker – Galloway, Nansen. Diváci: 17.487.

San Jose Sharks M. Jones (13. Dell) – J. Ryan, Burns, Vlasic, Heed, Dillon, Braun – Meier, Couture, Donskoi – E. Kane, Hertl, Nyquist – Sörensen, J. Thornton, Labanc – Haley, Goodrow, M. Karlsson.

Vegas Golden Knights M. Subban (Lagacé) – Schmidt, Engelland, McNabb, Theodore, Holden, C. Miller – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith – Pacioretty, Stastny, Mark Stone – Nosek, Eakin, Tuch – Carpenter, Bellemare, Reaves.

Los Angeles Kings - Winnipeg Jets 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)

Branky: 14:52 Walker (Leipsic, Kovalčuk), 30:21 D. Brown (Doughty, Kopitar) - 11:34 K. Hayes (Connor, Ehlers), 12:37 Connor (Trouba, Wheeler), 36:50 T. Myers. Rozhodčí: Joannette, L’Ecuyer – Alphonso, Berg. Diváci: 17 842.

Los Angeles Kings J. Campbell (Quick) – Forbort, Doughty, Martinez, Roy, MacDermid, Walker – Iafallo, Kopitar, D. Brown – Grundström, Kempe, Toffoli – Leipsic, J. Carter, Kovalčuk – Clifford, Lewis, Wagner.

Winnipeg Jets Brossoit (Hellebuyck) – Beaulieu, Trouba, Chiarot, Niku, D. Kulikov, T. Myers – Laine, Scheifele, Wheeler – Connor, K. Hayes, Ehlers – B. Tanev, Lowry, Little – Perreault, Copp, Hendricks.