Gólová radost hráčů Calgary. Vpravo je český útočník Michael Frolík.

Gólová radost hráčů Calgary. Vpravo je český útočník Michael Frolík. | foto: Reuters

Frolík čtyřikrát asistoval, Krejčího gól tentokrát Bostonu nestačil

• 1
V nedělních zápasech hokejové NHL byli Češi hodně vidět. Skvělý výkon podal především Michael Frolík, jenž přihrál na čtyři góly. Na výhře Calgary 6:3 nad Vegas se podílel 25 zákroky také gólman David Rittich. Pittsburgh i díky asistenci Dominika Simona výsledkem 4:2 ukončil bodovou sérii Bostonu, za který jednou skóroval David Krejčí. Bod za přihrávku si odnesl i obránce Washingtonu Michal Kempný.

Jedinečný večer stejně jako čtyřbodový Michael Frolík (13:57, 0+4, +3, 2 střely) v neděli proti Vegas prožili i další hráči Calgary. I z toho důvodu byl český forvard zámořskými novináři po výhře 6:3 zvolen až třetí hvězdou zápasu. Přednost dostali autor premiérového hattricku kariéry Matthew Tkachuk (3+1) a Švéd Mikael Bäcklund (2+1).

V Pacifické divizi i celé Západní konferenci první Flames proti rovněž vysoko postavenému soupeři uťali svou sérii čtyř porážek v řadě. Domácím vyšla skvěle hned první třetina, po níž se ujali průběžného vedení 3:1. Golden Knights však slepenými trefami z úvodu druhého dějství srovnali na 3:3. Prosadila se i posila klubu před play off Mark Stone.

Klíčovou akcí duelu ale byla využitá přesilovka ze závěru třetiny v podání Bäcklunda. Ve třetí dvacetiminutovce pak ještě Tkachuk za dvou asistencí Frolíka navýšil skóre a završil tak svůj premiérový hattrick. Nově složená druhá formace Calgary Tkachuk, Bäcklund, Frolík se tak trenérům rozhodně vydařila.

„Byli skvělí. Několikrát to ke mě tečovali a našli mě i ve volných pozicích. Spolupráce to byla parádní,“ radoval se Tkachuk. V bráně vše jistil David Rittich. Zastavil 25 z 28 ran Vegas, za které po dvoubodovém (1+1) sobotním výkonu proti Vancouveru tentokrát nenastoupil Tomáš Nosek.

Dlouhých devatenáct zápasů v řadě (15 výher a čtyři nezdary až z prodloužení či nájezdů - nejdelší bodová série klubu od sezony 1940/41) dokázali hokejisté Bostonu bodovat, přestože v posledních třinácti startech postrádali produktivního Davida Pastrňáka.

Už v čtvrtečním souboji s Floridou a sobotní partií s Ottawou měli Bruins namále, góly z posledních minut však dokázali nakonec zvítězit. Na o play off bojující Pittsburgh ale byli v neděli již krátcí.

Výsledky a české zářezy

Florida - Detroit 6:1, Washington - Winnipeg 3:1 (za dom. Kempný 0+1), Anaheim - Los Angeles 2:3, Calgary - Vegas 6:3 (dom. brankář Rittich kryl 25 z 28 střel, Frolík 0+4), Pittsburgh - Boston 4:2 (Simon 0+1 - Krejčí 1+0).

Ve čtvrtém duelu za sebou dokázal skórovat hostující David Krejčí (18:58, 1+0, -3, 2 střely), jenž ve 13 startech během absence krajana Pastrňáka nastřádal skvělých 17 zápisů (7+10). Své 19. trefy sezony docíli v 25. minutě, když z přesilovky snižoval vedení Penguins na 2:1.

V 37. minutě ale faul soupeře potrestal pro změnu i domácí Jake Guentzel a právě jeho zásah byl nakonec tím rozdílovým. V čase 58:59 totiž za Bruins snižoval John Moore a v poslední minutě fanoušky Pittsburghu gólem do prázdné klece na 4:2 uklidnil v zápase podruhé skórující Jared McCann. Hned u první trefy utkání ze 2. minuty v podání Nick Bjugstada si asistenci připsal Dominik Simon (7:37, 0+1, +1, 2 střely).

Na sedm zápasů v řadě se natáhla vítězná série hokejistů Washingtonu. Naposledy obhájci Stanley Cupu i díky skvělé prácí speciálních formací, které ubránily všech pět přesilovek Jets, uspěli v neděli 3:1 s Winnipegem. Rozdílovou akci zakončila v 35. minutě posila klubu před play off Carl Hagelin.

U otevírací branky Capitals v podání Nicklase Bäckströma si asistenci připsal nejproduktivnější český bek v soutěži Michal Kempný (18:19, 0+1, +/-: 0, 1 střela). Útočník vítězů Jakub Vrána (14:04, +1, 1 střela) se bodově neprosadil stejně jako kapitán Alex Ovečkin čekající s 1 199 zápisy na jubilejní bod, Dmitrij Jaškin nadále zůstává jen mezi náhradníky.

V souboji týmů pod čarou postupu do play off tabulky Východní konference si Florida poradila jasně 6:1 s Detroitem. Shodnou bilancí (1+1) se pod výsledek podepsali tahouni ofenzivy Panthers Aleksander Barkov a Jonathan Huberdeau. Český mladík v sestavě Red Wings Filip Zadina (13:58, -1) byl na ledě u jedné obdržené branky, v akci nechyběl ani obránce Filip Hronek (20:16, +/-: 0, 2 střely).

Výsledky:

Anaheim Ducks - Los Angeles Kings 2:3 (1:3, 0:0, 1:0)

Branky: 07:27 Sprong (Getzlaf), 52:16 Silfverberg - 06:22 D. Brown (Forbort, Doughty), 10:37 Clifford (Lewis, LaDue), 16:25 Grundström (Kempe, Toffoli). Rozhodčí: Walsh, Nicholson – Murphy, Shewchyk.

Anaheim Ducks R. Miller (Gibson) – Manson (A), H. Lindholm, Fowler, Ja. Larsson, Holzer, Jaycob Megna – Perry (A), Getzlaf (C), Sprong – Silfverberg, D. Grant, Rakell – Terry, Henrique, N. Ritchie – D. Shore, Rowney, Jones.

Los Angeles Kings Quick (J. Campbell) – Doughty (A), Forbort, Martinez, Roy, Phaneuf, LaDue, MacDermid – D. Brown, Kopitar (C), Iafallo – Kovalčuk, J. Carter (A), Toffoli – Kempe, Grundström, Brodzinski – Lewis, Clifford.

Washington Capitals - Winnipeg Jets 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Branky: 04:35 Bäckström (Carlson, Kempný), 34:32 Hagelin (Dowd), 59:39 Eller (T. Wilson, Orlov) - 06:23 Perreault (Roslovic, Copp). Rozhodčí: Sutherland, Hebert – Nagy, Alphonso. Diváci: 18 506.

Washington Capitals Copley (Holtby) – Carlson, Kempný, Niskanen, Orlov, Jensen, Orpik – T. Wilson, Kuzněcov, Ovečkin – Oshie, Bäckström, J. Vrána – Connolly, Eller, Hagelin – Boyd, Dowd, Burakovsky.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – Trouba, Beaulieu, T. Myers, D. Kulikov, Niku, Chiarot – Wheeler, Scheifele, Laine – Ehlers, K. Hayes, Connor – Little, Lowry, B. Tanev – Roslovic, Copp, Perreault.

Pittsburgh Penguins - Boston Bruins 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Branky: 01:33 Bjugstad (Hörnqvist, Simon), 13:54 McCann (Blueger), 36:32 Guentzel (Crosby, M. Pettersson), 59:40 McCann - 24:32 Krejčí (Heinen, Marchand), 58:59 J. Moore (Coyle, Heinen).

Pittsburgh Penguins M. Murray (DeSmith) – Dumoulin, Trotman, J. Johnson, J. Schultz, M. Pettersson, Gudbranson – Guentzel, Crosby, Simon – Aston-Reese, Malkin, Kessel – McCann, Bjugstad, Hörnqvist – Blueger, Cullen, G. Wilson.

Boston Bruins Halák (T. Rask) – Chára, McAvoy, Krug, Carlo, J. Moore, Grzelcyk – Marchand, Bergeron, Heinen – Nordström, Krejčí, Stempniak – Cehlárik, Coyle, Backes – Kuraly, Acciari, Wagner.

Calgary Flames - Vegas Golden Knights 6:3 (3:1, 1:2, 2:0)

Branky: 02:40 Mangiapane (Hathaway, Hamonic), 07:37 Backlund (Frolík, Tkachuk), 18:58 Tkachuk (Frolík, Giordano), 39:38 Backlund (R. Andersson, Czarnik), 55:43 Tkachuk (Backlund, Frolík), 57:28 Tkachuk (Frolík) - 14:40 Pirri (Tuch, Eakin), 20:21 R. Smith (W. Karlsson, Theodore), 21:20 Mark Stone (Stastny, Pacioretty). Rozhodčí: Dan O'Halloran, Justin StPierre. Čároví: Brian Mach, Matt MacPherson. Diváci: 19086.

Calgary Flames Rittich (M. Smith) – Giordano (C), Brodie, Hanifin, Hamonic, Fantenberg, R. Andersson – J. Gaudreau, Monahan (A), E. Lindholm – Tkachuk, Backlund (A), Frolík – S. Bennett, Jankowski, Czarnik – Mangiapane, D. Ryan, Hathaway. Hlavní trenér: Bill Peters.

Vegas Golden Knights M. Subban (M.-A. Fleury) – Schmidt, Engelland (A), McNabb, Theodore, Merrill, C. Miller – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith (A) – Pacioretty, Stastny, Mark Stone – Pirri, Eakin, Tuch – Carpenter, Bellemare (A), Reaves. Hlavní trenér: Gerard Gallant.

Florida Panthers - Detroit Red Wings 6:1 (2:0, 1:1, 3:0)

Branky: 06:42 Brown (Brouwer, Pysyk), 09:22 J. McGinn (Ekblad, Borgström), 28:26 Vatrano (Ekblad, Hoffman), 41:26 Huberdeau (Dadonov, Barkov), 42:51 Hunt (Sheahan, Weegar), 47:44 Barkov (Huberdeau, Weegar) - 32:24 Vanek (Nielsen). Rozhodčí: TJ Luxmore , Jon McIsaac – Tim Nowak, David Brisebois. Diváci: 15 238.

Florida Panthers Montembeault (Luongo) – Matheson, Ekblad, Yandle, Weegar, Pysyk, Brown – Huberdeau, Barkov, Dadonov – Vatrano, Trocheck, Hoffman – J. McGinn, Sheahan, Brouwer – Hunt, Borgström, Hawryluk.

Detroit Red Wings Howard (J. Bernier) – Hronek, DeKeyser, Kronwall, Bowey, Daley, Ericsson – Mantha, Athanasiou, Bertuzzi – Vanek, Nielsen, Zadina – Helm, Glendening, Abdelkader – Ehn, J. de La Rose, Rasmussen.

6.Chicago82361234270:29284
7.Minnesota8237936211:23783