David Krejčí z Bostonu (vlevo) se tlačí před branku Floridy.

David Krejčí z Bostonu (vlevo) se tlačí před branku Floridy. | foto: AP

Útočníci Krejčí, Hertl a Sobotka se v NHL zapsali mezi střelce

• 20
V jedenácti čtvrtečních zápasech hokejové NHL se střelecky prosadila trojice Čechů. Skvělou formu znovu potvrdil David Krejčí, jenž jedním gólem u výhry 4:3 nad Floridou přispěl k prodloužení bodové série Bostonu už na osmnáct duelů. Vladimír Sobotka z Buffala se brankou připomněl po návratu z marodky a do střelecké listiny se po 30. v sezoně zapsal svůj rekordní ročník hrající Tomáš Hertl ze San Jose.

Kdo z bostonské arény TD Garden ve čtvrtek odešel už před koncem řádné hrací doby, bude určitě litovat. Domácí Bruins totiž s Floridou dlouho prohrávali a jejich série neporazitelnosti v řádné hrací době byla v ohrožení.

Vše odstartovali ve druhé třetině využitými přesilovkami Aleksander Barkov a Jonathan Huberdeau. Boston vrátili do hry trefami z přelomu druhé a třetí třetiny ve formě hrající David Krejčí (20:11, 1+0, +1, 5 střel) a Patrice Bergeron.

Český útočník, jenž při jedenácté absenci pomalu se uzdravujícího Davida Pastrňáka vyprodukoval už svůj patnáctý zápis (5+10), se prosadil díky skvělé narážečce s Dantonem Heinenem. Své 17. branky sezony docílil zakončením do odkryté části brány přemísťujícího se Roberta Luonga.

Bergeron srovnával na 2:2 v 49. minutě poté, co uspěl střelou přes obránce při protiútoku za hry v oslabení. V 51. minutě se ale podruhé prosadil Huberdeau a Panthers znova vedli. Nejtěsnější náskok si pak udrželi až do poslední minuty, v níž nejprve z přesilovky srovnal Matt Grzelcyk a o pouhých 30 vteřin později skóre senzačně otočil svou druhou trefou večera hrdina Bergeron.

Boston tak díky zásahům z času 59:23 a 59:53 zvítězil 4:3 a prodloužil svou bodovou šňůru už na osmnáct zápasů v řadě.

Po třech vynechaných zápasech kvůli zranění v horní části těla se ve čtvrtek do sestavy Buffala v duelu proti domácímu Chicagu vrátil Vladimír Sobotka (12:59, 1+0, +/-: 0, 2 střely). Centr čtvrté řady Sabres pak na sebe hned upozornil, když odstartoval gólovou sérii hostů ve druhé třetině.

Bodování NHL

Sobotka svého pátého zásahu sezony docílil v 24. minutě, když při ponechané výhodě dorážel do odkryté brány Coreyho Crawforda odražený puk. O minutu později se prosadil Brandon Montour a obrat z 2:0 na 2:3 završil při hře v oslabení Zach Bogosian.

V závěrečném dějství Blackhawks, do jejichž sestavy se rovněž vrátil český útočník v osobě uzdraveného Davida Kämpfa (12:31, +/-: 0, 1 střela - nastoupil po 12 vynechaných zápasech kvůli zranění pravé nohy), hned nadvakrát vyrovnávali. Za smírného stavu 4:4 utkání nakonec přešlo i přes prodloužení a rozhodnout musely až nájezdy. V nich mělo navrch Chicago, za které skórovali všichni tři exekutoři Jonathan Toews, Patrick Kane a Alex DeBrincat.

Na 30 gólů zaokrouhlil svou střeleckou bilanci rekordní sezonu hrající Tomáš Hertl, jenž v 7. minutě poslal San Jose poprvé do vedení v utkání proti Montrealu. Český reprezentant ve středním pásmu nabral rychlost, přebruslil obránce a po obkroužení brány zasunul puk kolem levé tyče Antti Niemiho. Sharks nad svým oblíbeným soupeřem nakonec uspěli výsledkem 5:2 a prodloužili tak svou domácí sérii s Montrealem na 12 výher. S daným celkem před svými fanoušky neprohráli od listopadu 1999. Kromě zmiňovaného Hertla (17:41, 1+0, +2, 2 střely) se na prodloužení série podílel i obránce Radim Šimek (18:39, +1, 2 střely).

Bez centra Radka Faksy, který kvůli potížím s krkem doplnil krajana Martina Hanzala na listině zraněných hráčů po naražení na hrazení od Miky Zibanejada z předešlé partie s Rangers, nastoupili hokejisté Dallasu ve čtvrtek před svými fanoušky proti Coloradu. O upevnění pozice s divokou kartou bojující Stars navázali na předchozí fotbalovou výhru 1:0 nad New Yorkem pro změnu triumfem 4:0, když se premiérovým hattrickem v NHL blýskl Alexander Radulov. Ruský útočník tak jasně odpověděl trenérovi Jimu Montgomerymu na zařazení mezi nehrajícího náhradníky z předešlého zápasu. Gólman Ben Bishop na svou druhou nulu za sebou potřeboval 31 zákroků. Jediným českým účastníkem zápasu byl obránce vítězů Roman Polák (21:51, +1, 2 střely).

Při zaváhání Colorada se na první nepostupovou pozici tabulky Západní konference vyhoupla nenápadná Arizona, která pomalu ale jistě sbírá bod za bodem a přibližuje se play off. Naposledy Coyotes zdolali průběžného lídra konference z Calgary po výsledku 2:0. Brankáře Mikea Smitha, jenž proti svému bývalému dlouholetému zaměstnavateli dostal v bráně přednost před Davidem Rittichem, překonali v 11. minutě Clayton Keller a v 43. ještě Jakob Chychrun. Gólman Darcy Kuemper pochytal všech 30 ran kanadského celku, včetně čtyř pokusů Michaela Frolíka (9:05, +/-: 0, 4 střely).

S nulou vstřelených gólů ve čtvrtek odcházel i lídr Východní konference a celé NHL Tampa Bay. Na domácím ledě se favorit nedokázal prosadit proti Minnesotě, které výsledek 0:3 vystřílel hattrickem Jason Zucker. Český útočník Lightning Ondřej Palát (11:31, -1) byl na ledě u jedné obdržené branky. Brankář Wild Devan Dubnyk si poradil se všemi 25 střeleckými pokusy domácích.

Čtvrtou porážku z posledních šesti startů neodvrátili posílení hokejisté Columbusu. Ve čtvrtek navíc padli s přímým konkurentem v boji o play off Pittsburghem. Ten v sestavě s českým útočníkem Dominikem Simonem (13:34, +/-: 0, 2 střely) uspěl 3:0 po gólech Phila Kessela, Nicka Bjugstada a Sidneyho Crosbyho. Brankář Matt Murray zastavil všech 25 ran Blue Jackets, kteří jsou se 77 body na první nepostupové pozici Východní konference. Na držitele divokých karet Montreal s Carolinou ztrácí shodně dva body.

Po nedávném prvním gólu začínající kariéry v NHL se ve čtvrtek mladík Filip Zadina (15:41, -1, 2 střely) dočkal pro změnu oslavy prvního vítězství, když si jeho Detroit na domácím ledě poradil 3:2 po nájezdech s Rangers. Velkou porci minut v obraně Red Wings dostal Filip Hronek (25:03, +1, 3 střely), za hostující New York pak sbírali další zkušenosti Filip Chytil (13:55, +/-: 0, 1 střela) a Libor Hájek (21:44, +1, 3 střely).

Výsledky:

Boston Bruins - Florida Panthers 4:3 (0:0, 1:2, 3:1)

Branky: 30:29 Krejčí (Heinen, Backes), 48:50 Bergeron (McAvoy, Marchand), 59:23 Grzelcyk (Marchand, McAvoy), 59:53 Bergeron (Marchand) - 22:48 Barkov (Yandle, Huberdeau), 26:27 Huberdeau (Barkov, Yandle), 50:55 Huberdeau (Dadonov, Ekblad). Rozhodčí: Pochmara, Luxmore – Mills, Alphonso. Diváci: 17 565.

Boston Bruins T. Rask (Halák) – McAvoy, Chára (C), Carlo, Krug, Grzelcyk, J. Moore – Heinen, Bergeron (A), Marchand – Kuhlman, Krejčí (A), Cehlárik – Backes, Coyle, Nordström – Wagner, Acciari, Kuraly.

Florida Panthers Luongo (Montembeault) – Ekblad (A), Matheson, Weegar, Yandle, Brown, Pysyk – Dadonov, Barkov (C), Huberdeau – Hoffman, Trocheck (A), Vatrano – Brouwer, Sheahan, J. McGinn – Hunt, Borgström, Hawryluk.

Ottawa Senators - New York Islanders 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)

Branky: 07:00 B. Tkachuk (Harpur, Duclair), 29:13 O. Lindberg (Gibbons, B. Ryan) - 05:44 Filppula (Komarov, Leddy), 15:24 Filppula (Kühnhackl), 52:29 Beauvillier (Pelech, Barzal), 59:11 Cizikas. Rozhodčí: L'Ecuyer, Pollock – Baker, Barton. Diváci: 11 967.

Ottawa Senators A. Nilsson (C. Anderson) – DeMelo, Chabot, Ceci, Wolanin, Harpur, Borowiecki (A) – Duclair, Pageau (A), B. Tkachuk – Pääjärvi, Tierney, Balcers – B. Ryan, White, Z. Smith (A) – Bødker, O. Lindberg, Gibbons.

New York Islanders Greiss (Gibson) – Boychuk (A), Leddy, Pulock, Pelech, D. Toews, Mayfield – Beauvillier, Barzal, Dal Colle – Jo. Bailey (A), B. Nelson, Lee (C) – Eberle, Filppula, Kühnhackl – Komarov, Cizikas, Johnston.

Los Angeles Kings - St. Louis Blues 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)

Branky: 20:25 Tarasenko (B. Schenn), 38:42 Bozak (Edmundson, Thomas), 39:58 R. O'Reilly (B. Schenn, Tarasenko), 48:13 Barbašev (Blais, MacEachern). Rozhodčí: Tom Chmielewski, Graham Skilliter – Ryan Galloway, Kiel Murchison. Diváci: 17 837.

Los Angeles Kings Quick (J. Campbell) – Forbort, Doughty (A), Martinez, Walker, Phaneuf, Roy – D. Brown, Kopitar (C), Toffoli – Leipsic, J. Carter (A), Kovalčuk – Iafallo, Kempe, Brodzinski – Clifford, Lewis, Luff.

St. Louis Blues Allen (Binnington) – Edmundson, Pietrangelo (C), Bouwmeester, Parayko, Dunn, Bortuzzo – B. Schenn, R. O'Reilly, Tarasenko (A) – Maroon, Bozak, Thomas – Schwartz, Sundqvist, Steen (A) – MacEachern, Barbašev, Blais.

San Jose Sharks - Montreal Canadiens 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)

Branky: 06:55 Hertl, 10:00 Sörensen (Labanc, Burns), 27:46 J. Thornton (Labanc, Sörensen), 46:08 Meier (Donskoi), 59:54 Nyquist - 17:56 Lehkonen (N. Thompson, Kulak), 35:18 A. Shaw (Byron, Domi). Rozhodčí: Kyle Rehman, Chris Lee – Brian Murphy, Steve Miller. Diváci: 17 471.

San Jose Sharks M. Jones (Dell) – Burns, R. Šimek, Heed, Vlasic, Braun, Dillon – Pavelski (C), Couture (A), Meier – Nyquist, Hertl, Donskoi – Labanc, J. Thornton (A), Sörensen – M. Karlsson, Goodrow, Haley.

Montreal Canadiens Niemi (Price) – S. Weber (C), Mete, Folin, Jo. Benn, Petry, Kulak – Gallagher (A), Danault, Tatar – A. Shaw, Domi, Byron (A) – Armia, Weal, Drouin – Weise, N. Thompson, Lehkonen.

Dallas Stars - Colorado Avalanche 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Branky: 16:14 Radulov (Ja. Benn, Spezza), 28:55 Radulov (Seguin), 45:19 Ja. Benn (Dickinson), 57:02 Radulov. Rozhodčí: Wes McCauley, Kendrick Nicholson. Čároví: Scott Driscoll, Brad Kovachik. Diváci: 18011.

Dallas Stars Bishop (Chudobin) – Heiskanen, J. Klingberg (A), Lindell, R. Polák, Fedun, Lovejoy – Hintz, Seguin (A), Radulov – Ja. Benn (C), Dickinson, Comeau – Janmark, Spezza, B. Ritchie – Cogliano, L'Esperance, Ničuškin. Hlavní trenér: Jim Montgomery.

Colorado Avalanche Varlamov (47.–52. Grubauer) – Girard, E. Johnson (A), Cole, Barrie, Nemeth, Graves – Landeskog (C), MacKinnon (A), Rantanen – C. Wilson, Söderberg, Compher – Brassard, Jost, Calvert – Agozzino, Kerfoot, Andrighetto. Hlavní trenér: Jared Bednar.

Pittsburgh Penguins - Columbus Blue Jackets 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky: 02:22 Kessel (Malkin, Hörnqvist), 38:47 Bjugstad (McCann, J. Schultz), 59:29 Crosby (Guentzel). Rozhodčí: Sutherland, South – Suchánek, Nansen. Diváci: 18 611.

Pittsburgh Penguins M. Murray (DeSmith) – Trotman, Dumoulin, J. Schultz, J. Johnson, Gudbranson, M. Pettersson – Guentzel, Crosby (C), McCann – Kessel, Malkin (A), Aston-Reese – Hörnqvist, Bjugstad, Simon – G. Wilson, Cullen (A), Blueger.

Columbus Blue Jackets Korpisalo (A) (Kinkaid) – S. Jones, Werenski, D. Savard, Nutivaara, McQuaid, Harrington – Atkinson, Dubois, Panarin – Bjorkstrand, Duchene, Dzingel (A) – J. Anderson (C), Jenner, N. Foligno – Dubinsky, Riley Nash, Wennberg.

Detroit Red Wings - New York Rangers 3:2N (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)pen. 1:0

Branky: 25:46 Bertuzzi (Bowey, Athanasiou), 46:15 Athanasiou (DeKeyser), Athanasiou - 08:43 Bučněvič (B. Howden, Lemieux), 54:29 Bučněvič (Lemieux, DeAngelo). Rozhodčí: O'Halloran, Markovic – Devorski, Smith. Diváci: 18333.

Detroit Red Wings Howard (J. Bernier) – Daley, Kronwall (A), Hronek, DeKeyser, Ericsson, Bowey – Mantha, Athanasiou, Bertuzzi – Zadina, Glendening, Helm – Rasmussen, Nielsen (A), Vanek – J. de La Rose, Abdelkader (A), Ehn.

New York Rangers H. Lundqvist (Georgijev) – Pionk, Skjei, DeAngelo, M. Staal (A), Hájek, Br. Smith – Vesey, Zibanejad (A), Kreider – Fast (A), R. Strome, Naměstnikov – Bučněvič, B. Howden, Lemieux – Chytil, L. Andersson, Nieves.

Chicago Blackhawks - Buffalo Sabres 5:4N (2:0, 0:3, 2:1 - 0:0)pen. 3:1

Branky: 16:01 Keith (J. Toews, P. Kane), 18:26 Anisimov (Kahun, P. Kane), 44:48 Anisimov, 47:57 Perlini (J. Toews, Koekkoek), P. Kane - 23:16 Sobotka (Girgensons, T. Thompson), 24:39 Montour (S. Wilson, Bogosian), 26:45 Bogosian (Rodrigues), 47:20 Okposo (Rodrigues, Sheary). Rozhodčí: Lambert, Rank – Amell, Cameron. Diváci: 21.500.

Chicago Blackhawks Crawford (Delia) – Keith, Seabrook, Koekkoek, E. Gustafsson, C. Murphy, Dahlström – Saad, J. Toews, Hayden – DeBrincat, D. Strome, Perlini – Kahun, Anisimov, P. Kane – Kunitz, Kämpf, Krüger.

Buffalo Sabres C. Hutton (Ullmark) – Scandella, Ristolainen, Dahlin, C. Nelson, Bogosian, Montour – Eichel, Skinner, S. Reinhart – Sheary, Rodrigues, Okposo – S. Wilson, Mittelstadt, Pominville – Girgensons, Sobotka, T. Thompson.

Arizona Coyotes - Calgary Flames 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky: 10:16 Keller (Dvorak, Chychrun), 42:49 Chychrun. Rozhodčí: McIsaac, Rooney – Shewchyk, Gibbs. Diváci: 13 341.

Arizona Coyotes Kuemper (Pickard) – Ekman-Larsson, Hjalmarsson, Chychrun, Goligoski, Connauton, Demers – Crouse, Galchenyuk, J. Archibald – Grabner, Dvorak, Keller – Pánik, Richardson, Hinostroza – Kempe, Cousins, Fischer.

Calgary Flames M. Smith (Rittich) – Brodie, Giordano, Hanifin, Hamonic, Fantenberg, R. Andersson – J. Gaudreau, Monahan, Tkachuk – Frolík, Backlund, E. Lindholm – S. Bennett, Jankowski, Czarnik – Mangiapane, D. Ryan, Hathaway.

Edmonton Oilers - Vancouver Canucks 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)

Branky: 05:21 Chiasson (Gagner), 14:07 Kassian (McDavid, Draisaitl), 21:02 Nugent-Hopkins (McDavid) - 38:30 Beagle (Boeser), 47:03 Edler (Boeser, Pettersson).

Edmonton Oilers Koskinen (Stolarz (A)) – A. Larsson, Klefbom, K. Russell, Nurse, Benning, Sekera – Kassian (C), McDavid, Nugent-Hopkins – Gagner, Draisaitl (A), Chiasson – Currie, Cave, Lucic – Brodziak, Khaira, Rieder.

Vancouver Canucks Demko (Markström) – Biega, Edler, D. Pouliot, Stecher, Sautner, L. Schenn – Pearson, Horvat (A), Goldobin – Leivo, Pettersson, Boeser – Roussel, Gaudette, M. Granlund – Eriksson, Beagle (A), Motte.

Tampa Bay Lightning - Minnesota Wild 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Branky: 10:50 Zucker (Donato, Suter), 46:04 Zucker (Donato), 58:14 Zucker (E. Staal, Fehr). Rozhodčí: Kozari, Charron – J. Murray, Racicot. Diváci: 19 092.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Domingue) – Girardi, Hedman (A), Černák, McDonagh (A), Sergačjov, Coburn – Gourde, Stamkos (C), Palát – Kučerov, B. Point, T. Johnson – J. T. Miller, Cirelli, Killorn – Joseph, Paquette, Erne.

Minnesota Wild Dubnyk (Stalock) – Spurgeon, Suter (A), Pateryn, Brodin, Hunt, Seeler – Zucker, E. Staal (A), Donato – Fiala, Kunin, Parise (A) – Åberg, J. Eriksson Ek, Greenway – J.T. Brown, Fehr, M. Foligno.

6.Chicago82361234270:29284
7.Minnesota8237936211:23783