Jakub Voráček (vlevo) z Philadelphie se radije z gólu se spoluhráčem Waynem...

Jakub Voráček (vlevo) z Philadelphie se radije z gólu se spoluhráčem Waynem Simmondsem. | foto: Reuters

Útočníci Hertl, Voráček a Vrána se v NHL blýskli vstřelenými góly

• 14
V každém ze tří pondělních zápasů hokejové NHL se bodově prosadili Češi. Útočník Jakub Vrána dal za asistence Michala Kempného rozdílovou branku Washingtonu u výhry 6:4 nad Los Angeles. Jakub Voráček natáhl svou bodovou sérii už na sedm startů, byl ovšem jediným střelcem Philadelphie u prohry 1:4 s Pittsburghem. Prosadil se i Tomáš Hertl (1+1), jenž přispěl ke kanonádě San Jose 7:2 nad Vancouverem.

Po nedávné sérii sedmi proher v řadě už obhájci Stanley Cupu z Washingtonu opět pravidelně sbírají body. Z posledních šesti startů vyšli naprázdno jen jednou a naposledy uspěli 6:4 nad Los Angeles, proti kterému řádili hlavně ruští útočníci domácích.

K nezastavení byl především čtyřbodový Jevgenij Kuzněcov (2+2) a výrazně si ve statistikách polepšil i kapitán Alex Ovečkin (1+2). Ve čtvrté minutě v přesilovce otevíral skóre a svou 38. trefou sezony si upevnil prvenství v tabulce střelců před trojicí pronásledovatelů s 33 zásahy: Patrickem Kanem (Chicago), Johnem Tavaresem (Toronto) a Jeffem Skinnerem (Buffalo).

V tabulce Západní konference předposlední Kings však s favoritem dlouho drželi krok. Rozhodující trhák Capitals předvedli až v závěru druhé dvacetiminutovky a výrazně k němu přispěla i česká dvojice v jejich sestavě. V 33. minutě totiž konečnou rozdílovou trefu zápasu obstaral útočník Jakub Vrána (14:15, 1+0, +/-: 0, 3 střely) za asistence Michala Kempného (18:18, 0+1, -1, 1 střela). Nejproduktivnější český bek v soutěži (53 zápasů, 18 bodů - 5+13) našel mladého střelce volného na pravém kruhu a ten ranou z první dosáhl své již 17. branky sezony.

Ve třetí třetině svou druhou trefou večera snížil na nejtěsnější rozdíl Austin Wagner, krátce na to se ale podruhé prosadil i domácí Kuzněcov a stav 6:4 již vydržel až do finální sirény. Pouze jako divák utkání sledoval nehrající náhradník Washingtonu Dmitrij Jaškin.

V pennsylvánském derby v pondělí přivítala Philadelphia na svém ledě Pittsburgh a po devíti výhrách z posledních deseti startů vstupovala do souboje s v tabulce výše postaveným soupeřem v roli mírného favorita.

Výsledky a české zářezy

Philadelphia - Pittsburgh 1:4 (dom. Voráček 1+0), Washington - Los Angeles 6:4 (dom. Vrána 1+0, Kempný 0+1), Vancouver - San Jose 2:7 (host. Hertl 1+1)

Výhodu domácího ledu ani formu z posledních dní však tentokrát Flyers prodat nedokázali. Proti byl hlavně gólman Penguins Matt Murray, jenž pochytal 50 z 51 střel a vytvořil si tak nové osobní maximum kariéry v NHL. Hosty poslal do vedení už v 9. minutě kapitán Sidney Crosby a ve druhé třetině jej navýšil Nick Bjugstad. Když se pak v 55. minutě o třetí branku utkání opět zasloužili Penguins, zdálo se být po akci Jakea Guentzela hotovo.

Krátce na to ale po zbytečném vyloučení navrátilce z marodky Jevgenije Malkina (po souboji u mantinelu neudržel nervy a vysokou holí se ohnal po Michaelu Rafflovi, za což byl vykázán do kabin) v přesilové hře vykřesal naději snížením Jakub Voráček. Ve formě hrající český forvard bodoval už posedmé za sebou poté, co u levé tyče dorážel od zadního mantinelu odražený puk.

Za stavu 1:3 Flyers zkoušeli hru bez brankáře, prosadit se však již nedokázali a Kris Letang v 60. minutě do prázdné klece ještě navýšil vedení Pittsburghu. Díky asistenci si třetí bod večera připsal Crosby (1+2), jenž byl s domácím Voráčkem zařazen mezi tři hvězdy zápasu za skvěle chytajícím Murraym.

Ve třetím útoku Penguins (65 bodů), kteří si tak po předchozích čtyřech porážkách před dotírající Carolinou (62 bodů) a právě Philadelphií (57 bodů) upevnili pozici s divokou kartou, operoval útočník Dominik Simon (8:49, +/-: 0). Za domácí kromě zmiňovaného Voráčka (25:14, 1+0, -4, 7 střel), který byl společně s dalším útočníkem Seanem Couturierem na ledě u všech inkasovaných branek, ještě v obraně nastoupil Radko Gudas (15:31, +/-: 0, 2 střely).

V jednoznačnou záležitost se proměnil souboj Vancouveru se San Jose. Hostující Sharks si odvezli dva body po triumfu 7:2. Dvěma zápisy se na tom podílel Tomáš Hertl (18:22, 1+1, +2, 3 střely), jehož zámořští novináři i před dvougólovým Evanderem Kanem vyhlásili první hvězdou večera.

Sharks vyšel nástup do utkání, když už v 9. minutě vedli o tři góly. Prosadili se Timo Meier, Kane a Melker Karlsson. Ve druhé hrací části se navíc vše opakovalo, když rozjeté San Jose přidalo další tři zásahy. Za asistence Hertla se podruhé radoval Kane, v 31. minutě se pak český útočník sám zapsal i mezi střelce. Své 26. trefy sezony docílil po skvělém pasu od Joonase Donskoie, který jej uvolnil v nájezdu prohozením mezi bránícími hráči Canucks.

Pošesté debutujícího gólmana Canucks Mikea DiPietra překonal v 38. minutě Kevin Labanc. Asistence putovala na konto Joe Thorntona, pro kterého to byla přihrávka číslo 1 050. Na deváté příčce historické tabulky tak přeskočil legendárního Gordie Howea. V bodech pak Thornton s 1 457 zápisy vyrovnal pro změnu 15. Teemu Selänneho.

Ve třetí třetině pak ještě za domácí snížil Derrick Pouliot a poslední slovo si vzal v 55. minutě sedmou brankou vítězných Sharks Joe Pavelski. Společně s Hertlem výhru slavil i obránce Radim Šimek (17:28, +3, 1 střela) a z pozice náhradníka do sestavy navrátivší Lukáš Radil (10:37, +2, 2 střely).

Výsledky:

Vancouver Canucks - San Jose Sharks 2:7 (1:3, 0:3, 1:1)

Branky: 19:53 Horvat (Pettersson, Stecher), 52:06 D. Pouliot (Macewen, Goldobin) - 01:14 Meier (Couture), 03:22 E. Kane (Couture), 08:48 M. Karlsson (Burns, Goodrow), 24:36 E. Kane (Hertl), 31:00 Hertl (Donskoi, E. Kane), 37:30 Labanc (J. Thornton), 54:05 Pavelski (Dillon, Heed). Rozhodčí: Joannette, Hebert – Alphonso, Cameron. Diváci: 18 576.

Vancouver Canucks Markström (DiPietro) – B. Hutton, Stecher, Ch. Tanev, Gudbranson, D. Pouliot, Biega – Leivo, Pettersson, Boeser – Roussel, Horvat, Goldobin – M. Granlund, Virtanen, Eriksson – Beagle, Motte, Macewen.

San Jose Sharks M. Jones (Dell) – R. Šimek, Burns, Vlasic, Heed, Dillon, Braun – Meier, Couture, Pavelski – E. Kane, Hertl, Donskoi – Sörensen, J. Thornton, Labanc – Goodrow, Radil, M. Karlsson.

Washington Capitals - Los Angeles Kings 6:4 (2:2, 3:1, 1:1)

Branky: 03:07 Ovečkin (Kuzněcov, Oshie), 15:17 Connolly (Burakovsky, Niskanen), 26:39 Kuzněcov (T. Wilson), 30:31 Djoos (Ovečkin, Kuzněcov), 33:09 J. Vrána (Kempný, Oshie), 55:13 Kuzněcov (Ovečkin) - 04:50 Wagner (Forbort, Clifford), 17:22 Toffoli (Kopitar, Doughty), 23:42 Fantenberg (Martinez, Kempe), 50:25 Wagner (Lewis, Clifford). Rozhodčí: Watson, Meier – Racicot, Shewchyk. Diváci: 18 506.

Washington Capitals Copley (Holtby) – Carlson, Kempný, Niskanen, Orlov, Djoos, Orpik (A) – T. Wilson, Kuzněcov, Ovečkin (C) – Oshie, Bäckström (A), J. Vrána – Connolly, Eller, Burakovsky – Smith-Pelly, Dowd, Stephenson.

Los Angeles Kings Quick (J. Campbell) – Doughty (A), Forbort, Fantenberg, Martinez, LaDue, Phaneuf – D. Brown (A), Kopitar (C), Iafallo – Toffoli, Amadio, Leipsic – Kovalčuk, Kempe, Hagelin – Wagner, Lewis, Clifford.

Philadelphia Flyers - Pittsburgh Penguins 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Branky: 55:26 Voráček (Gostisbehere, Giroux) - 08:19 Crosby (Rust), 27:04 Bjugstad (Malkin, Kessel), 54:46 Guentzel (Letang, Crosby), 59:47 Letang (Crosby). Rozhodčí: Furlatt E., Rehman K. – Berg D., Murray J. Diváci: 19.103.

Philadelphia Flyers Hart (Stolarz) – Provorov, Sanheim, MacDonald, Gostisbehere, Hägg, Gudas – J. van Riemsdyk, Giroux (C), Konecny – Lindblom, Couturier (A), Voráček – Laughton, Patrick, Simmonds (A) – Varone, M. Vorobjov, M. Raffl.

Pittsburgh Penguins M. Murray (DeSmith) – M. Pettersson, Letang (A), Dumoulin, J. Johnson, Määttä, Riikola – Guentzel, Crosby (C), Rust – Kessel, Malkin (A), Bjugstad – Pearson, McCann, Simon – G. Wilson, Cullen, Hörnqvist.

6.Chicago82361234270:29284
7.Minnesota8237936211:23783