Pavel Zacha z New Jersey slaví se spoluhráči svůj zásah do sítě Caroliny.

Pavel Zacha z New Jersey slaví se spoluhráči svůj zásah do sítě Caroliny. | foto: Reuters

Zacha překonal Mrázka a pomohl přerušit vítěznou sérii Caroliny

• 7
Hokejový útočník Pavel Zacha se svou desátou trefou sezony v neděli přičinil o výhru New Jersey 3:2 nad Carolinou. Hosté, kteří se dotahují na postupové příčky do play off, tak padli po předchozích třech výhrách. Brankář Petr Mrázek nenavázal na sobotní nulu proti Rangers a tentokrát třikrát inkasoval z 21 střel.

Po třech výhrách v řadě se hokejisté Caroliny z první nepostupové pozice tabulky Východní konference přiblížili Pittsburghu s divokou kartou na rozdíl jediného bodu. Těsnou ztrátu navíc mohli Hurricanes smazat v neděli na ledě nevýrazného New Jersey, kde se představili po sobotním triumfu 3:0 nad Rangers.

Do brány se posílen vychytanou nulou o víkendu podruhé postavil Petr Mrázek. Tentokrát však vydržel s čistým kontem jen do 12. minuty, než jej v přesilovce propálil krajan Pavel Zacha (12:39, 1+0, +/-: 0, 1 střela). Byl to jeho desátý zásah v sezoně.

Těsně před prvním odchodem do kabin navíc na 2:0 pro Devils zvyšoval Marcus Johansson. Stejný hráč se prosadil podruhé v 56. minutě, kdy upravoval stav na 3:1. Poslední slovo pak ještě patřilo hostujícímu lídrovi ofenzivy Sebastianu Ahovi, jenž v 59. minutě využil přesilovku.

Na vyrovnání již ale Carolině nezbyl čas. U všech tří branek vítězů si připsal asistenci švýcarský mladík Nico Hischier. Mrázek utkání zakončil s bilancí tří inkasovaných gólů z 21 střel.

Stejně jako Carolina se o víkendu dvakrát představil i Boston. Ze dvou domácích startů vybojoval dvě výhry, vždy z prodloužení. Po sobotním výsledku 5:4PP nad Los Angeles, proti kterému se prosadili i Češi David Pastrňák (0+1) s Davidem Krejčím (1+0), v neděli uspěl 2:1PP nad Coloradem.

Jako první skórovali hostující Avalanche, které poslal v závěru první třetiny do trháku Nathan MacKinnon. Bruins vrátil do hry vyrovnáním z 24. minuty obránce John Moore. Stejný hráč se o několik minut později již začal radovat podruhé. Po jeho nahození ze středního pásma totiž puk po odrazu od mantinelu ku překvapení všech včetně brankáře Semjona Varlamova skončil až v síti. Rozhodčí však branku neuznali, puk totiž při odrazu od mantinelu na konci domácí střídačky již na chvíli opustil hrací plochu.

Smírný stav 1:1 tak vydržel až do prodloužení, v jehož poslední minutě udeřil produktivní Brad Marchand. Útočníci domácích Pastrňák (20:42, +/-: 0, 2 střely) s Krejčím (18:31, +/-: 0, 2 střely) tentokrát vyšli naprázdno. Prvně jmenovaný suverénně nejproduktivnější Čech v soutěži tak přišel o bodovou sérii osmi zápasů v řadě.

Útočník Vladimír Sobotka (10:57, +/-: 0, 1 střela), jenž ve čtvrtém útoku Buffala čeká na bod už sedm posledních startů, nezabránil se svými spoluhráči domácí prohře 1:3 s Winnipegem. Přední celek Západní konference o svém úspěchu rozhodl až v samotném závěru po trefách z 57. a 60. minuty v podání Blakea Wheelera a Marka Scheifeleho. Spící kanonýr v dresu Jets Patrik Laine vyšel gólově naprázdno už pojedenácté za sebou.

Naopak skvělý výkon ve stejný den podal Vladimir Tarasenko, jenž hattrickem vystřílel výhru St. Louis z ledu silného Nashvillu po výsledku 5:4 po prodloužení. Blues nastupovali do třetího dějství za vedení 3:1, Predators však začali úřadovat a třemi trefami z dané třetiny posunuli skóre na 4:4. V prodloužení už ale po šestnácti vteřinách svou třetí brankou večera a 22. sezony utkání rozhodl zmiňovaný ruský útočník ve službách St. Louis. Pro Tarasenka se navíc jednalo o jubilejní 200. zásah kariéry v NHL, během níž zatím stihl čtyři hattricky.

Překvapivý lídr Metropolitní divize, tým Islanders, se 72 body opět navýšil své vedení nad Washingtonem (67 bodů), Columbusem (65 bodů) a Pittsburghem (63 bodů). Stalo se tak po domácí výhře 2:1 nad Minnesotou. Utkání rozhodla využitá přesilovka z 24. minuty od obránce Devona Toewse. Parádní výkon podal především brankář New Yorku. Německý reprezentant Thomas Greiss pochytal 26 z 27 ran Wild.

Svůj druhý zápas od zranění pravé nohy vynechal český útočník Chicaga David Kämpf. Blackhawks však i bez něj zvládli natáhnout svou vítěznou sérii už na sedm navazujících triumfů, když naposledy zdolali 5:2 Detroit. S 55 body tým kapitána Jonathana Toewse (v zápase 1+1) dorovnal Colorado a společně s Vancouverem (57 bodů) jsou nejbližšími konkurenty týmu s divokou kartou Minnesoty a St. Louis (oba 59 bodů). Vydařený výkon za Blackhawks podal především německý útočník Dominik Kahun (2+1), tři body si odnesl i Dylan Strome (1+2) a Alex DeBrincat (0+3).

Hokejisté Tampy Bay potvrdili roli výrazného favorita a ovládli floridské derby po výsledku 5:2. Třemi zápisy (2+1) se o to zasloužil lídr tabulky produktivity Nikita Kučerov. Ruský útočník má aktuálně na kontě už 84 bodů (24+60) a před druhým Patrickem Kanem z Chicaga (81 bodů, 33+48) má odstup tří zápisů, třetí obhájce Art Ross Trophy z posledních dvou let Connor McDavid z Edmontonu dosud posbíral bodů 80 (31+49). Utkání na ledě Floridy vynechal hostující Ondřej Palát, kterého vyřadilo blíže nespecifikované zranění v horní části těla.

Výsledky:

Buffalo Sabres - Winnipeg Jets 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Branky: 32:01 Eichel (Dahlin, Skinner) - 23:01 Copp (Little), 56:05 Wheeler (Morrissey, Scheifele), 59:54 Scheifele (Wheeler, Trouba). Rozhodčí: Meier, Nicholson – Knorr, Amell. Diváci: 17 966.

Buffalo Sabres C. Hutton (Ullmark) – Ristolainen, Scandella, Hunwick (A), Dahlin, McCabe, Pilut – Pominville, Eichel (C), Skinner – S. Reinhart, Mittelstadt, Sheary – Okposo (A), Jo. Larsson, Girgensons – T. Thompson, Rodrigues, Sobotka.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – Trouba, Morrissey, Byfuglien (A), Chiarot, T. Myers, Morrow – Wheeler (C), Scheifele (A), Connor – Roslovic, Little, Laine – B. Tanev, Lowry, Perreault – Appleton, Copp, Lemieux.

New Jersey Devils - Carolina Hurricanes 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Branky: 11:35 Zacha (R. Murphy, Hischier), 19:03 Ma. Johansson (Hischier, Palmieri), 55:56 Ma. Johansson (Bratt, Hischier) - 27:22 D. Hamilton (Williams, Niederreiter), 58:33 T. Teräväinen (Niederreiter, Aho). Rozhodčí: Kelly Sutherland, Garrett Rank – James Tobias, Brian Murphy. Diváci: 16 514.

New Jersey Devils Kinkaid (Schneider) – A. Greene (C), Severson, Butcher, Lovejoy, Müller, R. Murphy – Ma. Johansson, Hischier, Bratt – Coleman, Zajac (A), Palmieri (A) – Stafford, Zacha, Lappin – Seney, Rooney, Gabriel.

Carolina Hurricanes Mrázek (McElhinney) – Slavin (A), D. Hamilton, Pesce, Faulk (A), de Haan, T. van Riemsdyk – Niederreiter, Aho, Williams (C) – Ferland, Wallmark, T. Teräväinen – Svečnikov, Martinook, B. McGinn – Foegele, McKegg, Mäenalanen.

Chicago Blackhawks - Detroit Red Wings 5:2 (2:0, 0:1, 3:1)

Branky: 11:04 Kahun (DeBrincat, D. Strome), 18:03 D. Strome (Kahun, DeBrincat), 47:45 Kahun (D. Strome, DeBrincat), 56:27 P. Kane (J. Toews), 57:59 J. Toews (P. Kane, Seabrook) - 35:00 Ehn, 55:30 Nyquist. Rozhodčí: Justin St. Pierre, Dan O'Halloran – Brandon Gawryletz, Ryan Galloway. Diváci: 21 941 (vyprodáno).

Chicago Blackhawks C. Ward (Delia) – Seabrook (A), Keith (A), C. Murphy, Koekkoek, E. Gustafsson, Dahlström – P. Kane, J. Toews (C), Caggiula – Kahun, D. Strome, DeBrincat – Perlini, Anisimov, Saad – Hayden, Krüger, Kunitz.

Detroit Red Wings J. Bernier (Howard) – Green, Kronwall (A), Jensen, DeKeyser, Cholowski, Ericsson – Nyquist, D. Larkin, Abdelkader (A) – Vanek, Nielsen (A), Mantha – Helm, Glendening, Athanasiou – Rasmussen, J. de La Rose, Ehn.

Boston Bruins - Colorado Avalanche 2:1P (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)

Branky: 23:40 J. Moore (McAvoy, Marchand), 64:04 Marchand (Bergeron, Krug) - 19:28 MacKinnon (Landeskog, Compher). Rozhodčí: Hebert, Morton – Miller, Gibbs. Diváci: 17 565.

Boston Bruins Halák (T. Rask) – McAvoy, Chára (C), K. Miller, Krug, Carlo, J. Moore – Heinen, Bergeron (A), Marchand – Pastrňák, Krejčí (A), Cehlárik – Frederic, Kuraly, DeBrusk – Wagner, Acciari, Nordström.

Colorado Avalanche Varlamov (Grubauer) – E. Johnson (A), Girard, Zadorov, Barrie, Graves, Nemeth – Rantanen, MacKinnon (A), Landeskog (C) – C. Wilson, Compher, Kerfoot – Calvert, Söderberg, Nieto – Andrighetto, Dries, Greer.

New York Islanders - Minnesota Wild 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky: 14:05 Beauvillier (Filppula, Komarov), 22:01 D. Toews (Pulock, Filppula) - 20:38 Mikael Granlund (Zucker, E. Staal). Rozhodčí: Chmielewski, Kozari – Cherrey, Racicot. Diváci: 13 825.

New York Islanders Greiss (Lehner) – Boychuk, Leddy, Pulock, Pelech, Mayfield, D. Toews – Eberle, B. Nelson, Lee – Jo. Bailey, Barzal, Dal Colle – Komarov, Filppula, Beauvillier – Kühnhackl, Cizikas, M. Martin.

Minnesota Wild Dubnyk (Stalock) – Spurgeon, Suter, Bitetto, Brodin, Pateryn, Seeler – Coyle, Mikael Granlund, Parise – Zucker, E. Staal, Greenway – Kunin, J. Eriksson Ek, M. Foligno – Fehr, V. Rask, Rau.

Nashville Predators - St. Louis Blues 4:5P (0:0, 1:3, 3:1 - 0:1)

Branky: 25:06 Arvidsson (Ellis, Josi), 42:48 Josi (Fiala, Ellis), 46:10 Arvidsson (Johansen, Ekholm), 52:53 F. Forsberg (Johansen) - 22:56 Pietrangelo (Thomas, R. O'Reilly), 24:41 Tarasenko (Bouwmeester, Parayko), 25:51 Bozak (Schwartz, Steen), 47:06 Tarasenko (R. O'Reilly, Bouwmeester), 60:16 Tarasenko (R. O'Reilly, Parayko). Rozhodčí: Francois StLaurent, Chris Schlenker – Steve Barton, Tony Sericolo.

Nashville Predators Saros (Rinne) – Ellis (A), Josi (C), P. K. Subban, Ekholm, Y. Weber, Hamhuis – Arvidsson, Johansen, F. Forsberg (A) – C. Smith, Bonino, Fiala – Järnkrok, Turris, Sissons – Hartman, B. Boyle, C. McLeod.

St. Louis Blues Allen (Binnington) – Pietrangelo (C), Edmundson, Parayko, Bouwmeester, Bortuzzo, Dunn – Tarasenko (A), R. O'Reilly, B. Schenn – Steen (A), Bozak, Schwartz – Maroon, Sundqvist, Sanford – Thomas, Barbašev, MacEachern.

New York Rangers - Toronto Maple Leafs 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)

Branky: 00:28 Zibanejad (Zuccarello, Kreider), 14:05 Vesey (Kreider, R. Strome), 51:59 McQuaid (Zuccarello), 59:40 K. Hayes - 10:35 Kapanen. Rozhodčí: Rehman K., Dwyer G. – Murray J., Shewchyk M. Diváci: 17.445.

New York Rangers Georgijev (H. Lundqvist) – M. Staal (A), DeAngelo, Skjei, McQuaid, Br. Smith, Shattenkirk, Pionk – Kreider (A), Zibanejad (A), Zuccarello – Bučněvič, K. Hayes, Fast – Chytil, R. Strome, Naměstnikov – Vesey, Nieves.

Toronto Maple Leafs Sparks (Andersen) – Muzzin, Rielly (A), Gardiner, N. Zajcev, Dermott, Hainsey – Hyman, Tavares (A), Marner – Marleau (A), Matthews, Kapanen – Co. Brown, Kadri, W. Nylander – P. Lindholm, F. Gauthier, A. Johnsson.

Florida Panthers - Tampa Bay Lightning 2:5 (0:1, 2:2, 0:2)

Branky: 33:11 Vatrano (Huberdeau, Matheson), 38:50 Malgin (Brouwer, Sheahan) - 04:02 Kučerov (Hedman, Strålman), 32:08 Stamkos (Strålman, J. T. Miller), 37:52 Callahan (T. Johnson), 44:25 B. Point (J. T. Miller, Kučerov), 59:13 Kučerov (Stamkos, B. Point).

Florida Panthers Reimer (41. Luongo) – Yandle, Ekblad, Matheson, Pysyk, McCoshen, Brown – Brassard, Barkov, Dadonov – Huberdeau, Trocheck, Vatrano – Hoffman, Borgström, Sheahan – Haley, Malgin, Brouwer.

Tampa Bay Lightning Domingue (Vasilevskij) – Hedman, Girardi, McDonagh, Černák, Coburn, Sergačjov, Strålman – Palát, Stamkos, Kučerov – Gourde, B. Point, T. Johnson – Killorn, Cirelli, J. T. Miller – Erne, Paquette, Joseph – Callahan.