David Pastrňák (vlevo) z Bostonu prostřelil obránce Radka Gudase (vlevo) i...

David Pastrňák (vlevo) z Bostonu prostřelil obránce Radka Gudase (vlevo) i brankáře Cartera Harta z Philadelphie. | foto: AP

Rittich přišel o vítěznou sérii, Voráček slavil v souboji s Pastrňákem

• 9
Po pěti vychytaných výhrách v řadě se hokejový brankář David Rittich ve středečním duelu NHL neradoval, když jeho Calgary na domácím ledě podlehlo Buffalu 3:4 po prodloužení. Philadelphia těsně přehrála favorizovaný Boston 4:3 i díky asistenci Jakuba Voráčka, za hosty bodovali David Pastrňák (1+0) a David Krejčí (0+1).

Po pěti vychytaných výhrách v řadě (8:5 nad San Jose, 3:2PP nad Philadelphií, 4:3 nad Chicagem, 5:3 nad Coloradem a 4:3 nad Floridou) se brankář David Rittich ve středu musel spokojit jen s bodem, když jeho Calgary padlo 3:4 po prodloužení s Buffalem.

Rozhodující akci předvedl hostující kapitán Jack Eichel, jenž nejprve v 61. minutě podruhé v zápase nastřelil tyč a vítěznou branku si schoval na 62. minutu. Na pravém křídle přebruslil obránce a střelou švihem z pravého kruhu vymetl horní roh brány Ritticha, jenž si tentokrát připsal jen 19 zákroků proti 23 střelám.

V řádné hrací době průběžný lídr tabulky Západní konference dvakrát vedl - 1:0 a 2:1. Buffalo však ve třetí třetině vývoj otočilo góly obránců Rasmuse Dahlina a Jakea McCabea - 2:3. Domácí Flames tak zachraňoval až vyrovnáním z 52. minuty rovněž zadák Noah Hanifin. Michael Frolík (16:24, -1, 3 střely) ani vítězný Vladimír Sobotka (15:00, -1, 1 střela) se bodově neprosadili.

Na nedávných osm proher v řadě hokejisté Philadelphie, kterým patří až předposlední příčka ve Východní konferenci, navázali už třetí výhrou ze čtyř navazujících startů. Naposledy si po těsném skóre 4:3 vyšlápli na favorizovaný Boston, proti kterému svým prvním hattrickem kariéry zazářil Sean Couturier.

Výsledky a české zářezy

Ottawa - Colorado 5:2, Philadelphia - Boston 4:3 (Voráček 0+1 - Pastrňák 1+0, Krejčí 0+1), Calgary - Buffalo 3:4PP (dom. brankář Rittich kryl 19 střel a čtyřikrát inkasoval), Arizona - San Jose 6:3, Vancouver - Edmonton 2:3SN.

Vstup do zápasu ale vyšel hostům. Rychlý dvoubrankový trhák zařídili v 5. a 10. minutě David Pastrňák (21:46, 1+0, +1, 5 střel) s Peterem Cehlárikem, jemuž přihrával David Krejčí (18:22, 0+1, +1, 1 střela). Slovenský útočník Bruins, jenž byl nedávno povolán z farmy, se navíc v 59. minutě trefil ještě jednou. Po třígólovém představení zmiňovaného Couturiera z 26., 27. a 56. minuty, kterému jednou asistoval i Jakub Voráček (17:03, 0+1, +2, 1 střela), to nicméně stačilo jen na konečné zkorigování skóre.

V obraně domácích nechyběl Radko Gudas (19:54, +/-: 0, 2 střely). Při zranění Michala Neuvirtha v bráně dále dostává důvěru mladíček Carter Hart a proti Bostonu se blýskl 39 zákroky.

Den po triumfu 5:2 nad Pittsburghem, proti kterému hattrickem zazářil Tomáš Hertl, nastoupilo rozjeté San Jose na ledě Arizony. Na sedm výher v řadě ale tentokrát Sharks navázat nedokázali, když se Coyotes radovali po výsledku 6:3.

Bodování NHL

Jedním z šesti střelců domácích byl slovenský útočník Richard Pánik, jenž přidal už v pořadí 12. trefu týmu v letošní sezoně při hře v oslabení. Pro Pánika to byl gól s pořadovým číslem 10. Z českého tria v sestavě San Jose, obránce Radim Šimek (13:26, -1) a útočnici Lukáš Radil (9:34, +/-: 0) s Tomášem Hertlem (18:24, -3, 3 střely), tentokrát nikdo nebodoval. Posledně jmenovaný byl navíc po předchozím třígólovém představení naopak na ledě u tří obdržených branek.

Stejně jako předposlední Philadelphia ve středu slavila výhru i v tabulce Východní konference poslední Ottawa. Výsledkem 5:2 si vyšlápla na do krize se propadající Colorado. Tým, o němž se v posledních dnech v zámoří psalo především v souvislosti s hádkou mezi hvězdným útočníkem Nathanem MacKinnonem a trenérem Jaredem Bednarem, neuspělo podesáté z posledních dvanácti utkání.

Hrdinou zápasu byl útočník Matt Duchene, jenž se vrátil do sestavy po pauze z rodinných důvodů (byl s manželkou u narození syna Beaua), a proti bývalému klubu se blýskl bilancí 2+1.

Výsledky:

Vancouver Canucks - Edmonton Oilers 2:3N (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0)pen. 0:1

Branky: 08:53 B. Sutter (B. Hutton, M. Granlund), 29:52 M. Granlund - 07:35 Khaira (Nugent-Hopkins), 19:03 McDavid (Draisaitl, Nugent-Hopkins), 65:00 Chiasson. Rozhodčí: Kendrick Nicholson, Chris Rooney – Tony Sericolo, Tim Nowak. Diváci: 18 166.

Vancouver Canucks Markström (Demko) – Edler (A), Ch. Tanev (A), B. Hutton, Stecher, D. Pouliot, Gudbranson – Bärtschi, Horvat, Boeser – Roussel, B. Sutter (A), Virtanen – Schaller, M. Granlund, Leivo – Eriksson, Beagle, Motte.

Edmonton Oilers Koskinen (Talbot) – Jones, A. Larsson, Nurse, K. Russell, Manning, Benning – Draisaitl, McDavid (C), Chiasson – Lucic (A), Nugent-Hopkins (A), Yamamoto – Rieder, Brodziak, Kassian – Khaira, Cave, Puljujärvi.

Arizona Coyotes - San Jose Sharks 6:3 (2:1, 2:1, 2:1)

Branky: 02:31 Crouse (Kempe), 04:39 Pánik, 25:05 Fischer (Ljubuškin, Weal), 27:50 Ekman-Larsson (Keller, Fischer), 58:02 Galchenyuk, 59:11 J. Archibald (Crouse) - 06:53 Labanc (Dillon, Braun), 30:15 E. Kane (Labanc), 55:08 Couture (E. Karlsson, Labanc). Rozhodčí: Chmielewski, Peel – Shewchyk, Gibbons. Diváci: 13 342.

Arizona Coyotes Kuemper (Hill) – Hjalmarsson (A), Ekman-Larsson (C), Ljubuškin, Chychrun, Goligoski, Oesterle – Fischer, Weal, Keller – Hinostroza, Stepan (A), Pánik – Garland, Cousins, Galchenyuk – J. Archibald, Kempe, Crouse.

San Jose Sharks Dell (M. Jones) – Burns, R. Šimek, E. Karlsson, Dillon, Braun, Heed – Pavelski (C), J. Thornton (A), Sörensen – Meier, Couture (A), Radil – Donskoi, Hertl, E. Kane – Labanc, Goodrow, M. Karlsson.

Calgary Flames - Buffalo Sabres 3:4P (1:0, 0:1, 2:2 - 0:1)

Branky: 19:59 J. Gaudreau (E. Lindholm, Giordano), 46:49 Tkachuk (E. Lindholm, J. Gaudreau), 51:34 Hanifin (Monahan, R. Andersson) - 29:45 Rodrigues (Mittelstadt), 47:34 Dahlin (S. Reinhart, Eichel), 50:56 McCabe, 61:10 Eichel (Ristolainen). Rozhodčí: Kelly Sutherland, Brad Meier. Čároví: Brandon Gawryletz, Derek Nansen. Diváci: 18286.

Calgary Flames Rittich (M. Smith) – Giordano (C), Brodie, Hanifin, R. Andersson, Kylington, Prout – J. Gaudreau, Monahan (A), E. Lindholm – Tkachuk (A), Backlund, Frolík – S. Bennett, Jankowski, Czarnik – Mangiapane, D. Ryan, Hathaway. Hlavní trenér: Bill Peters.

Buffalo Sabres Ullmark (C. Hutton) – Pilut, Ristolainen, Dahlin, Bogosian (A), Scandella, McCabe – Skinner, Eichel (C), S. Reinhart – Sheary, Mittelstadt, T. Thompson – Sobotka, Rodrigues, Pominville – Girgensons, Jo. Larsson, Okposo (A). Hlavní trenér: Phil Housley.

Philadelphia Flyers - Boston Bruins 4:3 (1:2, 2:0, 1:1)

Branky: 12:44 Lindblom (Giroux, Provorov), 25:32 Couturier (Voráček, Sanheim), 26:47 Couturier (Simmonds, Giroux), 55:53 Couturier (Lindblom, Provorov) - 04:39 Pastrňák (Krug, Marchand), 09:12 Cehlárik (DeBrusk, Krejčí), 58:54 Cehlárik (Marchand, Krug). Rozhodčí: Pollock, Lambert – Amell, Gibbs. Diváci: 19 297.

Philadelphia Flyers Hart (McKenna) – Sanheim, Provorov, MacDonald, Gostisbehere, Gudas, Hägg – Konecny, Giroux (C), J. van Riemsdyk – Voráček, Couturier (A), Lindblom – Simmonds (A), Patrick, Laughton – M. Raffl, Varone, Lehterä.

Boston Bruins Halák (T. Rask) – McAvoy, Chára (C), K. Miller, Grzelcyk, Carlo, Krug – Pastrňák, Bergeron (A), Marchand – DeBrusk, Krejčí, Cehlárik – Wagner, Acciari, Kuraly – Donato, Forsbacka-Karlsson, Heinen.

Ottawa Senators - Colorado Avalanche 5:2 (0:0, 3:1, 2:1)

Branky: 22:06 B. Tkachuk (Tierney, Dzingel), 23:13 Mark Stone (Ceci), 29:01 Dzingel (Chabot, Duchene), 47:49 Duchene (Z. Smith), 58:58 Duchene - 38:53 Zadorov (MacKinnon, Rantanen), 56:01 MacKinnon (Barrie, Rantanen). Rozhodčí: Luxmore, Joannette – Driscoll, Pancich.

Ottawa Senators A. Nilsson (M. Högberg) – Chabot, DeMelo, Lajoie, Ceci, Borowiecki, Jaroš, Wolanin – B. Tkachuk, Tierney, Mark Stone – Dzingel, Duchene, B. Ryan – Balcers, Bødker, Z. Smith – Pageau, Pääjärvi.

Colorado Avalanche Varlamov (Grubauer) – Girard, E. Johnson, Cole, Barrie, Zadorov, Barberio – Landeskog, MacKinnon, Rantanen – Jost, Kerfoot, Compher – Nieto, Söderberg, Calvert – Andrighetto, Dries, C. Wilson.