Filip Hronek z Detroitu po vstřelené brance v utkání s Washingtonem.

Filip Hronek z Detroitu po vstřelené brance v utkání s Washingtonem. | foto: AP

Obránci Hronek a Kempný byli mezi střelci, Mrázek vychytal výhru

• 6
Hokejoví obránci Filip Hronek a Michal Kempný se v neděli gólově prosadili ve vzájemném duelu NHL. Větší radost měl nakonec druhý jmenovaný, jehož trefa z 57. minuty rozhodla o těsné výhře Washingtonu nad Detroitem 3:2. K těsnému vítězství 5:4 pomohl i gólman Petr Mrázek, jenž 27 zákroky přispěl k úspěchu Caroliny v Ottawě. Po jedné asistenci si připsali Dominik Simon a Pavel Zacha.

Hokejisté Washingtonu se po třech porážkách vrátili na vítěznou vlnu, když uspěli 3:2 na ledě Detroitu. Ten naopak nedokázal navázat na předchozí úspěch proti Nashvillu (páteční výhra 4:3 po prodloužení), kterou uťal sérii šesti nezdarů.

Hostujícího favorita, jenž vévodí Metropolitní divizi, poslal poprvé do vedení v 7. minutě Tom Wilson. Zásahy Anthony Manthy z 15. a Filipa Hronka (18:49, 1+0, +/-: 0, 3 střely) z 27. minuty ovšem Detroit dokázal vývoj otočit. Pro českého obránce, jenž před bránou Bradena Holtbyho tečoval do sítě střílenou přihrávku Dylana Larkina z pravého kruhu, se jednalo o třetí trefu nováčkovské sezony a celkově sedmý zápis (3+4) z dosavadních 18 startů. Navázal tak na páteční dvě asistence proti Predators.

Střelecky aktivnější Capitals ovšem ve třetí třetině zabrali a postupně skóre otočili. Vyrovnání zařídil Travis Boyd za asistence kapitána Alexe Ovečkina a rozdílová trefa šla za Michalem Kempným. Z deseti českých zadáků, kteří zasáhli do letošní sezony NHL ten jasně nejproduktivnější (38 zápasů, 15 bodů, 5+10), uspěl v 57. minutě po střele od modré čáry. Brankář Jimmy Howard měl přes klubko hráčů zakrytý výhled. Kempný (19:04, 1+0, +1, 2 střely) byl za svůj výkon zvolen první hvězdou utkání, do kterého v dresu vítězů zasáhl i útočník Jakub Vrána (11:41, -1, 1 střela). Dmitrij Jaškin a Martin Frk zůstali mezi náhradníky.

Svou druhou asistenci k dosavadním sedmi trefám v neděli přidal na své konto útočník New Jersey Pavel Zacha (15:24, 0+1, -1, 1 střela). V 10. minutě utkání na ledě Vegas připravil gól pro obránce Bena Lovejoye, jenž zvyšoval trhák Devils na 0:2. Golden Knights však v dalším průběhu potvrdili své postavení v ligové tabulce a po zásahích Ryana Reavese, Braydena McNabba a Maxe Paciorettyho skóre otočili. Výsledek 3:2 tak mohl slavit i Tomáš Nosek (14:30, -1, 2 střely).

Své fanoušky potěšili i hokejisté Arizony, když si vyšlápli 5:0 na Rangers. Tým z New Yorku se propadá do hluboké krize, když z posledních třech zápasů vždy odcházel s vysokou porážkou (2:7 od Pittsburghu, 1:6 od Colorada a naposledy 0:5 od Arizony). Jediný český zástupce v utkání, centr Blueshirts Filip Chytil (11:00, -1), bezchybného brankáře Darcy Kuempera (kryl všech 23 pokusů hostů) střelecky neohrozil. Z řad Coyotes si statistiky nejvíce vylepšil Alex Galchenyuk s bilancí (1+2).

Na pětigólovou domácí výhru ve stejný den dosáhl i Winnipeg. Výsledek 5:1 Jets slavili proti Dallasu. Ten sice skóroval jako první, když v 22. minutě využil přesilovku Alexander Radulov, dále se ale dařilo jen domácím. Ještě ve druhém dějství otočili vývoj Adam Lowry a Tyler Myers a ve třetí třetině přidali pojistky Kyle Connor, Josh Morrissey a Bryan Little. Spící kanonýr Jets Patrik Laine, jenž po osmnácti listopadových zásazích v prosinci přidal jen tři další góly a v novém roce zatím na přesný zásah stále čeká, si přispal jednu asistenci. Z Čechů do zápasu zasáhli hostující Radek Faksa (16:54, -1, 3 střely) s Romanem Polákem (19:11, -2), Martin Hanzal je mimo hru se zraněním.

Po dvou navazujících gólech proti Rangers a Winnipegu se útočník Pittsburghu Dominik Simon (13:15, 0+1, +/-: 0, 1 střela) znova dokázal prosadit. Jeho asistence z nedělní domácí partie proti Chicagu však tentokrát k výhře nevedla. Penguins po osmi úspěších v řadě narazili na přemožitele a Blackhawks podlehli 3:5. První hvězdou byl se třemi asistencemi vyhlášen hostující Patrick Kane. V sestavě vítězů nechyběl český centr David Kämpf (14:21, -1).

Pro Ottawu byl nezdar v úvodním zápase nedělního programu NHL proti Carolině už osmou porážkou v řadě. S 35 body zůstává přikována ke dnu Východní konference i celé NHL, když o bod lepší bilanci má poslední tým Západu ze St. Louis.

Výsledky a české zářezy

Ottawa - Carolina 4:5 (host. brankář Mrázek kryl 27 střel a čtyřikrát inkasoval), Vegas - New Jersey 3:2 (za hosty Zacha 0+1), Arizona - NY Rangers 5:0, Pittsburgh - Chicago 3:5 (za domácí Simon 0+1), Detroit - Washington 2:3 (Hronek 1+0 - Kempný 1+0), Anaheim - Edmonton 0:4, Winnipeg - Dallas 5:1.

Všechny své branky Senators nastříleli ve druhé třetině, po jejímž vydařeném závěru dorovnali průběžné skóre na 4:4. Petra Mrázka těsně před druhým odchodem do kabin překonal v čase 39:19 Rudolfs Balcers a o pouhých osm vteřin později Jean-Gabriel Pageau.

Třetí třetina však měla pouze jediného střelce a byl jím opět zástupce hostujících Hurricanes, kterým v přesilovce vrátil zpátky vedení veterán Justin Williams. Mrázek, jenž kryl 27 z 31 střel Senators, již neinkasoval a tak se Carolina mohla radovat.

Výsledky:

Winnipeg Jets - Dallas Stars 5:1 (0:0, 2:1, 3:0)

Branky: 22:56 Lowry (Perreault, Morrow), 38:56 T. Myers (Laine, Little), 41:15 Connor (Wheeler, Morrissey), 56:30 Morrissey (Trouba, Scheifele), 59:43 Little (Roslovic, Trouba) - 21:57 Radulov (J. Klingberg, Seguin).

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – Morrissey, Trouba, Morrow, Chiarot, D. Kulikov, T. Myers – Connor, Scheifele, Wheeler – Roslovic, Little, Laine – Perreault, Lowry, B. Tanev – Lemieux, Copp, Appleton.

Dallas Stars Bishop (Chudobin) – Lindell, J. Klingberg, Heiskanen, R. Polák, Fedun, Honka – Ja. Benn, Seguin, Radulov – Comeau, Faksa, Pitlick – D. Shore, Spezza, Condra – Janmark, Hintz, B. Ritchie.

Detroit Red Wings - Washington Capitals 2:3 (1:1, 1:0, 0:2)

Branky: 14:08 Mantha, 26:48 Hronek (D. Larkin, Nyquist) - 06:57 T. Wilson (Kuzněcov), 46:19 Boyd (Ovečkin, Connolly), 56:08 Kempný (Niskanen, Kuzněcov). Rozhodčí: L'Ecuyer, Pollock – Galloway, Kovachik.

Detroit Red Wings Howard (J. Bernier) – Jensen, Kronwall (A), Hronek, Ericsson, Witkowski, Cholowski – Nyquist, D. Larkin (A), Bertuzzi – Mantha, Nielsen, Vanek – Athanasiou, J. de La Rose, Rasmussen – Helm, Glendening, Abdelkader (A).

Washington Capitals Holtby (Copley) – Carlson, Kempný, Niskanen, Orlov, Orpik (A), Siegenthaler – T. Wilson, Kuzněcov, Ovečkin (C) – Oshie, Bäckström, J. Vrána – Connolly, Eller, Burakovsky – Smith-Pelly, Boyd, Stephenson.

Vegas Golden Knights - New Jersey Devils 3:2 (1:2, 2:0, 0:0)

Branky: 12:30 Reaves, 31:17 McNabb (Eakin, Carpenter), 35:46 Pacioretty (Theodore, Tuch) - 05:06 Hischier (Bratt, Lovejoy), 09:37 Lovejoy (Zacha, Stafford). Rozhodčí: Charron, Morton – Pancich, Knorr. Diváci: 18 103.

Vegas Golden Knights M. Subban (M.-A. Fleury) – Schmidt, McNabb, Engelland, Theodore, Holden, Merrill – R. Smith, W. Karlsson, Marchessault – Tuch, Stastny, Pacioretty – Carpenter, Eakin, Nosek – Reaves, Bellemare, O. Lindberg.

New Jersey Devils Kinkaid (Johnson) – Severson, A. Greene, Santini, Vatanen, Lovejoy, Butcher – Palmieri, Hischier, Bratt – Coleman, Zajac, Wood – Noesen, Zacha, Pietila – Stafford, Seney, Boyle.

Arizona Coyotes - New York Rangers 5:0 (2:0, 3:0, 0:0)

Branky: 07:19 Garland (Ekman-Larsson, Galchenyuk), 09:19 Kempe (J. Archibald, Crouse), 26:34 Garland (Cousins, Galchenyuk), 35:12 Keller (Stepan, Chychrun), 36:38 Galchenyuk (Oesterle, Goligoski). Rozhodčí: Walsh, McCauley – Cameron, Devorski. Diváci: 12 396.

Arizona Coyotes Kuemper (Hill) – Hjalmarsson (A), Ekman-Larsson (C), Ljubuškin, Chychrun, Oesterle, Goligoski – Keller, Stepan (A), Galchenyuk – Hinostroza, Richardson, Pánik – J. Archibald, Cousins, Crouse – Fischer, Kempe, Garland.

New York Rangers H. Lundqvist (37. Georgijev) – McQuaid, Skjei, Pionk, M. Staal (A), Shattenkirk, Br. Smith – Fast (A), Zibanejad, Kreider (A) – Bučněvič, B. Howden, Vesey – Zuccarello, Chytil, Naměstnikov – C. McLeod, R. Strome, Nieves.

Ottawa Senators - Carolina Hurricanes 4:5 (0:2, 4:2, 0:1)

Branky: 22:32 Duchene (B. Ryan, Wolanin), 32:17 Dzingel (Tierney), 39:12 Balcers (Tierney, Bødker), 39:20 Pageau (Mark Stone, DeMelo) - 01:12 Faulk (T. Teräväinen, Aho), 04:28 B. McGinn, 26:13 Slavin (V. Rask), 34:54 D. Hamilton (Aho, B. McGinn), 47:34 Williams (T. Teräväinen, Faulk). Rozhodčí: Peel, Nicholson – Murray, Alphonso. Diváci: 12924.

Ottawa Senators M. Högberg (27. A. Nilsson) – Ceci, Wolanin, DeMelo, Jaroš, Borowiecki (A), Lajoie – Mark Stone (A), White, B. Tkachuk – B. Ryan, Duchene (A), Dzingel – Pääjärvi, Tierney, Balcers – Bødker, Pageau, Z. Smith.

Carolina Hurricanes Mrázek (McElhinney) – Pesce, Slavin (A), Faulk (A), de Haan, D. Hamilton, T. van Riemsdyk – T. Teräväinen, Aho, B. McGinn – Williams (C), Wallmark, Martinook – Ferland, V. Rask, Svečnikov – Mäenalanen, McKegg, Foegele.

Anaheim Ducks - Edmonton Oilers 0:4 (0:3, 0:1, 0:0)

Branky: 07:37 McDavid (Kassian, Jones), 16:05 Puljujärvi (Nurse, Nugent-Hopkins), 19:49 Brodziak (Nugent-Hopkins), 27:25 Draisaitl (Jones). Rozhodčí: Kyle Rehman, Jake Brenk – Brian Mach, Brandon Gawryletz. Diváci: 17 317.

Anaheim Ducks Gibson (Ch. Johnson) – H. Lindholm, Montour, Fowler, Manson (A), Mahura, Welinski – Åberg, Getzlaf (C), O. Kaše – N. Ritchie, Henrique, Sprong – Cogliano, Kesler (A), Silfverberg – Gibbons, Rowney, Sherwood.

Edmonton Oilers Talbot (Koskinen) – Nurse, K. Russell, Jones, A. Larsson, Gravel, Petrovic – Khaira, McDavid (C), Kassian – Rieder, Draisaitl, Chiasson – Lucic (A), Nugent-Hopkins (A), Puljujärvi – Gambardella, Brodziak, Rattie.

Pittsburgh Penguins - Chicago Blackhawks 3:5 (2:1, 1:2, 0:2)

Branky: 02:43 Hörnqvist (Malkin, Simon), 04:33 Guentzel (Letang, Rust), 29:49 Brassard (Kessel, M. Pettersson) - 16:23 DeBrincat (P. Kane, E. Gustafsson), 26:46 Kunitz (Krüger, Dahlström), 36:59 Keith (Seabrook, P. Kane), 41:48 D. Strome (P. Kane, J. Toews), 59:33 J. Toews. Rozhodčí: O'Halloran D., Meier B. – Racicot P., Smith A. Diváci: 18.623.

Pittsburgh Penguins DeSmith (M. Murray) – Dumoulin, Letang (A), M. Pettersson, J. Johnson, Määttä, Riikola – Guentzel, Crosby (C), Rust – Simon, Malkin (A), Hörnqvist – Pearson, Brassard, Kessel – Sheahan, Cullen, Aston-Reese.

Chicago Blackhawks C. Ward (Delia) – Keith (A), E. Gustafsson, Forsling, Seabrook (A), Dahlström, C. Murphy – Saad, J. Toews (C), Kahun – Anisimov, D. Strome, P. Kane – DeBrincat, Kämpf, Perlini – Caggiula, Krüger, Kunitz.

6.Chicago82361234270:29284
7.Minnesota8237936211:23783