David Pastrňák (uprostřed) z Bostonu se raduje z gólu v zápase Winter Classic s...

David Pastrňák (uprostřed) z Bostonu se raduje z gólu v zápase Winter Classic s Chicagem. | foto: AP

V zápase NHL před druhou nejvyšší návštěvou historie bodovali tři Češi

• 43
Tradiční novoroční utkání hokejové NHL pod širým nebem "Winter Classic" letos vedení soutěže naplánovalo na fotbalový Notre Dame Stadium v Indianě, kde se před druhou nejvyšší návštěvou v ligové historii - 76 126 diváků - radoval Boston po skóre 4:2 nad Chicagem. Bodově se o to přičinili i David Pastrňák (1+1) s Davidem Krejčím (0+1), za domácí jednou asistoval David Kämpf.

Od roku 2003, kdy NHL v rámci souboje Edmontonu s Montrealem uspořádala první velkou akci mimo hokejovou arénu, se utkání pod širým nebem stalo tradiční záležitostí. Letošní novoroční Winter Classic byl již 26. zápasem daného ražení a zapsal se tučným písmem do historie.

Utkání pod širým nebem

V probíhající sezoně 2018/19 se odehraje ještě únorový Stadium Series zápas mezi Philadelphií a Pittsburghem a vedení soutěže v úterý oznámilo plán na následující ročník, kdy budou pod širým nebem tři duely: v říjnu 2019  Winnipeg proti Calgary, novoroční Winter Classic 2020 bude v Dallasu a únorový Stadium Series 2020 v Coloradu. Jejich soupeři ještě nejsou potvrzeni.

Na souboj Chicaga s Bostonem v Notre Dame Stadium v Indianě, kde působí univerzitní tým amerického fotbalu, zavítalo 76 126 diváků. Jedná se o druhou nejvyšší návštěvu v historii NHL, když rekord drží Winter Classic z roku 2014. Na Michigan Stadium vidělo duel Toronta s Detroitem 105 491 diváků. Ovšem zpátky k úterní partii Blackhawks s Bruins, ve které bodovali všichni tři čeští Davidové.

Jako první se radoval domácí David Kämpf (14:49, 0+1, +1, 1 střela), jenž v 9. minutě odvedl skvělou práci za bránou. Obránce Torey Kruga si odstavil a našel mezi kruhy volného Brendana Perliniho.

Pak si ale v přesilovkách vzal slovo David Pastrňák (19:44, 1+1, +/-: 0, 6 střel). Nejlepší český střelec a rovněž nejproduktivnější krajan v soutěži si vydobyl post první hvězdy zápasu dvěma zápisy. V 13. minutě jej před bránou našel parťák Patrice Bergeron a havířovský rodák pohotově zamířil pod betonem Cama Warda pro svůj 24. gól sezony - 1:1.

Když v 32. minutě Dominik Kahun vrátil Chicagu vedení, zaúřadovala česká „88“ znova. Tentokrát si prohodil post střelce za asistenta, když za pomoci odrazu od bránícího hráče našel před bránou volného Bergerona - 2:2.

Elitní centr Bostonu mohl mít z branky o to větší radost poté, co jen o pár vteřin dříve skvěle zamezil zakončení z brejku Kämpfovi. Smírný stav mohli hosté zlomit ve třetí třetině, dvojnásobnou početní převahu ale nevyužili. Přesto se nakonec radovali. V 51. minutě se k dorážce dostal centr Sean Kuraly. V 60. minutě pak ještě Brad Marchand za přispění Davida Krejčího (17:15, 0+1, +/-: 0, 3 střely) výsledek pojistil do prázdné klece.

V pondělí Michal Neuvirth naskočil do zápasu na startu druhé třetiny, když na ledě Caroliny po třech inkasovaných gólech nahradil nováčka Cartera Harta a ve zbytku duelu pochytal všech zbývajících 23 střel. O den později tak v následujícím venkovním souboji Philadelphie proti Nashvillu v bráně zůstal, další bezchybný výkon ale podat nedokázal. Zastavil 26 z 30 střel a nezabránil prohře 0:4.

Trápící se Flyers, které zatím nezvedly ani změny ve vedení a na trenérském postu (Davea Hakstola nahradil z farmy dočasně povýšený Scott Gordon), padli už ve čtvrtém utkání za sebou a v tabulce Východní konference jsou předposlední o bod před Ottawou. Neuvirtha překonali ve druhé třetině Craig Smith a Viktor Arvidsson, který si navíc gólovou radost zopakoval na startu závěrečné třetiny. Poslední slovo si vzal Rocco Grimaldi. Prohře nezabránili ani Radko Gudas (17:38, +/-: 0, 1 střela) s Jakubem Voráčkem (17:13, -1, 3 střely). Domácí gólman Juuse Saros, kterému hned čtyřikrát pomohla nastřelená konstrukce brány, na čisté konto potřeboval 32 zákroků.

Z čistého konta se ve stejný hrací den těšila i jednička Vegas Marc-Andre Fleury (s šesti čistými konty a 23 vychytanými výhrami kraluje NHL), který čelil pouhým 17 pokusům tápajícího Los Angeles. Domácí Golden Knights, jejichž výhru 2:0 vystříleli až ve třetí třetině Brandon Pirri a Alex Tuch, naopak vyprodukovali vysoký počet 47 střel. Skvěle chytající gólman Kings Jack Campbell dlouho odolával, nestačil až na Pirriho zakončení z přesilovky v 44. minutě. Výhru slavil i člen čtvrté řady domácích Tomáš Nosek (14:08, +/-: 0, 4 střely).

Výsledky:

Chicago Blackhawks - Boston Bruins 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)

Branky: 08:30 Perlini (Kämpf, Sikura), 31:24 Kahun (E. Gustafsson, J. Toews) - 12:38 Pastrňák (Bergeron), 38:48 Bergeron (Pastrňák, Krug), 50:20 Kuraly (Wagner, Grzelcyk), 59:28 Marchand (Krejčí). Rozhodčí: Francis Charron, Eric Furlatt – Bryan Pancich, Matt MacPherson. Diváci: 76 126.

Chicago Blackhawks C. Ward (Delia) – E. Gustafsson, Keith, Seabrook, Forsling, C. Murphy, Dahlström – Kahun, J. Toews (C), Saad – P. Kane, D. Strome, Anisimov – Sikura, Kämpf, DeBrincat – Martinsen, Krüger, Perlini.

Boston Bruins T. Rask (Halák) – Carlo, Chára (C), J. Moore, Krug, K. Miller, Grzelcyk – Pastrňák, Bergeron, Marchand – Forsbacka-Karlsson, Krejčí, DeBrusk – Wagner, Kuraly, Heinen – Acciari, Cave, Nordström.

Vegas Golden Knights - Los Angeles Kings 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky: 43:43 Pirri (Eakin, Schmidt), 59:27 Tuch (Engelland, Pirri). Rozhodčí: Meier, Peel – Alphonso, Racicot. Diváci: 18319.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (M. Subban) – Schmidt, McNabb, Engelland (A), Theodore, Holden, Merrill – R. Smith (A), W. Karlsson, Marchessault – Tuch, Stastny, Pirri – Carpenter, Eakin, Carrier – Reaves, Bellemare (A), Nosek.

Los Angeles Kings J. Campbell (Quick) – Doughty (A), Forbort, Walker, Muzzin, Phaneuf, Fantenberg – D. Brown, Kopitar (C), Iafallo – Toffoli, Kempe, J. Carter (A) – Luff, N. Thompson, Clifford – Leipsic, Wagner, Kovalčuk.

Nashville Predators - Philadelphia Flyers 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

Branky: 22:03 C. Smith (Fiala), 32:03 Arvidsson (Johansen, Hartman), 46:15 Arvidsson (Ellis), 51:37 Grimaldi (Rinaldo). Rozhodčí: Steve Kozari, Marc Joannette. Čároví: Devin Berg, Steve Barton. Diváci: 17481.

Nashville Predators Saros (Rinne) – Josi (C), Ellis (A), Ekholm, P. K. Subban, Hamhuis, Irwin – Hartman, Johansen (A), Arvidsson – Fiala, Järnkrok, C. Smith – Salomäki, Bonino, Watson – Rinaldo, F. Gaudreau, Grimaldi. Hlavní trenér: Peter Laviolette.

Philadelphia Flyers Neuvirth (Hart) – Provorov, Sanheim, Hägg, Gostisbehere, MacDonald (A), Gudas – J. van Riemsdyk, Giroux (C), Konecny – M. Raffl, Couturier, Voráček – Laughton, Weal, Simmonds (A) – Lindblom, Varone, Weise. Hlavní trenér: Scott Gordon.