John Tavares z Toronta překonává brankáře Columbusu Sergeje Bobrovského.

John Tavares z Toronta překonává brankáře Columbusu Sergeje Bobrovského. | foto: AP

Tavares vystřílel Torontu pátou výhru v řadě, dvakrát slavil i Tatar

• 0
Ve třech pátečních zápasech NHL se z českých hokejistů nikdo nepředstavil. Rozjeté Toronto si i díky dvěma trefám Johna Tavarese poradilo 4:2 s Columbusem a uspělo už popáté v řadě. Také další dva duely měly dvougólové střelce. Slovák Tomáš Tatar táhl Montreal za výhrou 5:3 nad Floridou a Matthew Barzal řádil v dresu Islanders u výsledku 6:3 nad Ottawou.

Souboj Columbusu s Torontem proti sobě postavil čtvrtý se druhým celkem tabulky Východní konference. Za mírného favorita se přesto dali považovat hosté, kteří do Nationwide Arény zavítali s bilancí čtyř výher za sebou. Domácí Blue Jackets, z jejichž sestavy již před svátky vypadl opakovaně jen nehrající náhradník Lukáš Sedlák, měli v nohách čtvrteční zápas proti Rangers (výhra 4:3 po prodloužení). Maple Leafs naopak navazovali na vítěznou sérii po pěti dnech volna.

Už ve 3. minutě se v přesilovce poprvé prosadil muž zápasu John Tavares. Krátce na to sice srovnal kapitán Columbusu Nick Foligno, kanadská letní posila Toronta však v 19. minutě svou druhou trefou zápasu a 26. sezony vrátila hostům náskok. V prostřední dvacetiminutovce se mezi střelce zapsal i Mitch Marner, jenž tak rozšířil svou bodovou sbírku po dvou přihrávkách na trefy Tavarese.

Na další gól se pak čekalo do 54. minuty, kdy pojistil vedení Toronta Frederik Gauthier. Poslední slovo si vzal ještě v 59. minutě domácí Artěmij Panarin. Na výhře kanadského celku to ale nic neměnilo. Veterán Toronta Patrick Marleau odehrál své 1 613. utkání kariéry a osamostatnil se na desáté pozici historické statistiky startů od Raye Bourquea.

Stejně jako Toronto také další tradiční kanadský účastník NHL se v pátek radoval z výhry na hostujícím ledě. Montreal si i díky dvěma trefám probuzeného slovenského reprezentanta Tomáše Tatara vyšlápl 5:3 na Floridu.

Bodování NHL

Levé křídlo druhé formace Canadiens tak ukončilo svou předchozí šestizápasovou sérii bez bodu. Zámořští novináři Tatara zvolili druhou hvězdou utkání, přednost dostal jen jeho parťák Artturi Lehkonen. Finský útočník v 56. minutě zařídil rozdílový gól Canadiens, kteří nastoupili v bráně s jeho krajanem Antti Niemim. Ten bude dostávat starty i dále poté, co je hvězda klubu Carey Price se zraněním v dolní části těla mimo hru.

Vítěz Calder Trophy pro nejlepšího nováčka minulé sezony NHL, útočník Mathew Barzal, byl hlavní postavou páteční partie mezi Islanders a Ottawou. Po odchodu Johna Tavarese nový lídr Ostrovanů byl s bilancí 2+1 hnacím motorem u výhry 6:3.

V úvodu druhé třetiny si přitom Senators vypracovali náskok 0:2 a 1:3, přesto nakonec odjížděli s prázdnou. Domácí řádili hlavně ve třetím dějství, kdy slavili celkově ve čtyřech případech. Kromě Barzala se prosadili i obránce Johnny Boychuk a útočník Casey Cizikas.

Výsledky:

Florida Panthers - Montreal Canadiens 3:5 (2:2, 0:0, 1:3)

Branky: 08:01 Borgström (Hoffman), 13:53 Malgin, 58:44 Yandle (Hoffman, Barkov) - 00:35 Tatar, 02:51 Deslauriers (Mete, S. Weber), 48:54 Tatar (Drouin, Domi), 55:40 Lehkonen (A. Shaw, Kulak), 59:38 Drouin (Petry). Rozhodčí: Dwyer, Brenk – Racicot, Murray. Diváci: 19 512.

Florida Panthers Luongo (Reimer) – Ekblad, Yandle, Weegar, Matheson, Pysyk, Kiselevič – Dadonov, Barkov, Huberdeau – Hoffman, Borgström, Vatrano – Malgin, McCann, Brouwer – Sceviour, Lammikko, Hawryluk.

Montreal Canadiens Niemi (McNiven) – Mete, S. Weber, Reilly, Petry, Kulak, Jo. Benn – Drouin, Domi, Byron – Tatar, Danault, Gallagher – Lehkonen, Kotkaniemi, A. Shaw – Agostino, Chaput, Deslauriers.

New York Islanders - Ottawa Senators 6:3 (0:1, 2:2, 4:0)

Branky: 23:11 Jo. Bailey (Barzal), 37:28 Lee, 42:57 Boychuk (Cizikas, M. Martin), 44:51 Barzal (Komarov, Beauvillier), 52:24 Barzal (Jo. Bailey), 59:06 Cizikas (Kühnhackl) - 16:18 Mark Stone, 22:47 Duchene (B. Ryan, Chabot), 26:11 Ceci (Tierney, Bødker). Rozhodčí: O'Rourke, L'Ecuyer – Amell, Berg. Diváci: 13 434.

New York Islanders Greiss (27. Lehner) – Leddy, Boychuk, Pelech, Pulock, D. Toews, Mayfield – Lee, B. Nelson, Ho-Sang – Beauvillier, Barzal, Jo. Bailey – Kühnhackl, Filppula, Komarov – Johnston, Cizikas, M. Martin.

Ottawa Senators McKenna (M. Högberg) – Chabot, DeMelo, Harpur, Ceci, Borowiecki, Jaroš, Lajoie – B. Tkachuk, White, Mark Stone – Z. Smith, Duchene, Dzingel – Bødker, Tierney, B. Ryan – N. Paul, Pääjärvi.

Columbus Blue Jackets - Toronto Maple Leafs 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)

Branky: 04:47 N. Foligno (Wennberg, S. Jones), 58:32 Panarin (Werenski) - 02:22 Tavares (Kadri, Marner), 18:04 Tavares (Marner), 29:46 Marner (Matthews, Gardiner), 53:44 F. Gauthier (P. Lindholm, Moore). Rozhodčí: Syvret, Pollock – MacPherson, Pancich. Diváci: 18 963.

Columbus Blue Jackets Bobrovskij (Korpisalo) – S. Jones, Werenski, Nutivaara, R. Murray, D. Savard, Harrington – Atkinson (A), Dubois, Panarin – J. Anderson, Jenner (A), Bjorkstrand – Duclair, Wennberg, N. Foligno (C) – Riley Nash, Dubinsky, Hännikäinen.

Toronto Maple Leafs Sparks (Andersen) – Hainsey, Rielly (A), N. Zajcev, Gardiner, Ožiganov, Dermott – Marner, Tavares (A), A. Johnsson – Kapanen, Matthews, Marleau (A) – W. Nylander, Kadri, Co. Brown – Moore, F. Gauthier, P. Lindholm.

6.Chicago82361234270:29284
7.Minnesota8237936211:23783