Patrik Laine z Winnipegu se raduje ze svého gólu. | foto: Reuters

NHL zavítala do Finska, Laine hattrickem zastínil krajana Barkova

• 1
Po říjnovém zápase New Jersey s Edmontonem ve švédském Göteborgu se letošní základní část hokejové NHL podruhé přenesla do Evropy. V rámci akce Global Series tentokrát v helsinské Hartwall Areně ve Finsku poměřily své síly týmy Floridy a Winnipegu. Větší aplaus publika si vysloužil Patrik Laine, jenž hattrickem dovedl Jets k výhře 4:2 a zastínil tak krajana v dresu soupeře Aleksandera Barkova (0+1).

V roli favorita do finského souboje mezi Floridou a Winnipegem vstupoval kanadský celek, který měl na kontě už sedm výher. Panthers byli naopak s pouhými dvěma úspěchy přikování ke dnu NHL. Papírové předpoklady se potvrdily i na neutrálním ledě Hartwall Areny, když Jets díky hattricku publikem hlasitě oceňovaného kanonýra Patrika Laineho uspěli 4:2.

Skóre otevřel v závěru první třetiny útočník Winnipegu Mathieu Perreault, jenž v přesilovce dorážel z bezprostřední blízkosti brankoviště Jamese Reimera. V 25. minutě využili početní převahu i Panthers. Srovnával bek Keith Yandle a asistenci si připsal i finský reprezentant Aleksander Barkov.

V dalším průběhu ovšem převzal roli hlavního showmana před domácím publikem pro změnu tahoun ofenzivy Jets Patrik Laine. Běžela 36. minuta, když švihem z levého kruhu našel mezeru v postoji Reimera. Floridě se krátce na to podařilo vyrovnat na 2:2, když před bránou Connora Hellebuycka tečoval puk Jevgenij Dadonov.

Ve třetí třetině ale urval vedení definitivně na stranu Jets motivovaný Laine. V 44. minutě pálil přesně v další přesilovce a třígólové představení uzavřel v čase 59:17 zakončením do prázdné klece. 20letý rodák z Tampere, jenž ve svých prvních dvou sezonách v lize nasázel 36 a 44 branek, se tak v úvodu letošního ročníku zlepšil na průběžných šest zásahů. Tři asistence si z utkání odnesli jeho spoluhráči Dustin Byfuglien a Blake Wheeler.

Oba celky, které ve čtvrtek odehrály již v pořadí 30. soutěžní duel slavné ligy mimo Severní Ameriku, čeká ještě páteční odveta a zápas dané kategorie číslo 31. V rámci propagace, díky níž v letech 2008 a 2010 zavítaly kluby i do Prahy a v současné době probíhají jednání o návratu do Česka v nejbližších letech, se liga soutěžními zápasy vedle zmiňovaného Česka, Finska a Švédska už představila také v Německu, Velké Británii a Japonsku.

Výsledek:

Florida Panthers - Winnipeg Jets 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)

Branky: 24:18 Yandle (Barkov, Hoffman), 37:54 Dadonov (Matheson, Bjugstad) - 18:34 Perreault (Little, Byfuglien), 35:14 Laine (Wheeler, Byfuglien), 43:28 Laine (Wheeler, Byfuglien), 59:17 Laine (Scheifele, Wheeler). Rozhodčí: O ́Rourke, Dwyer – Brisebois, Cherrey. Diváci: 13 490.

Florida Panthers Reimer (Hutchinson) – Petrovic, Yandle (A), Ekblad, Matheson, Kiselevič, Weegar – Bjugstad, Barkov (C), Dadonov – Hoffman, Trocheck (A), Huberdeau – Malgin, McCann, Vatrano – Sceviour, Lammikko, Brouwer.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – Trouba, Morrissey, Byfuglien (A), Chiarot, T. Myers, D. Kulikov – Wheeler (C), Scheifele (A), Ehlers – Perreault, Little, Connor – Laine, Lowry, B. Tanev – Roslovic, Copp, Lemieux.

6.Chicago82361234270:29284
7.Minnesota8237936211:23783