Jakub Voráček (vpravo) z Ottawy přijímá od spoluhráče Wayna Simmondse ...

Jakub Voráček (vpravo) z Ottawy přijímá od spoluhráče Wayna Simmondse gratulaci ke gólu v duelu s Ottawou. | foto: AP

Voráček v NHL zazářil pěti body, obránce Gudas třemi asistencemi

• 46
Den po domácím debaklu 2:8 se San Jose hokejisté Philadelphie zabrali a výsledkem 7:4 roznesli Ottawu. Hlavní zásluhu na tom nesl český útočník Flyers Jakub Voráček, jenž poprvé v kariéře NHL vyprodukoval pět bodů díky dvěma zásahům a třem přihrávkám. Stejný počet asistencí si odnesl i obránce Radko Gudas.

Ke třem asistencím z úvodních tří startů sezony přidal Jakub Voráček ve středečním představení na ledě Ottawy senzačních pět zápisů (19:28, 2+3, +3, 6 střel) a rázem se s osmi body posunul na sdílenou čtvrtou příčku ligového bodování. Stejnou bilanci (2+6) má po čtyřech duelech i Mitchell Marner z Toronta. Větší počet branek má na kontě dallaský Tyler Seguin (3+5) a s deseti body všem odskočilo duo Toronta, obránce Morgan Rielly (2+8) a útočník Auston Matthews (7+3).

Bodování NHL

Jako již v mnoha duelech nové sezony NHL také souboj mezi Ottawou a Philadelphií divákům nabídl velkou ofenzivní podívanou. Z jedenácti gólů však k nelibosti publika v aréně Canadian Tire Centre sedm vstřelili hostující Flyers. U pěti z nich pak nechyběl ryšavý český útočník, jenž si tak vytvořil nové osobní maximum kariéry v NHL.

Své představení odstartoval v 15. minutě, když v přesilovce tečoval do sítě bombu obránce Shaynea Gostisbeherea a srovnal na 1:1. Na startu druhé třetiny se podruhé radoval domácí nováček Brady Tkachuk. 19letá čtyřka letošního draftu utkání nakonec zakončila s bilancí (2+1). Premiérové body amerického hokejového talentu ovšem zastínil český veterán Philadelphie.

V 24. minutě totiž s Radko Gudasem (17:17, 0+3, +2, 3 střely) asistoval u opětovného vyrovnání z hole Seana Couturiera a v 27. minutě svou druhou trefou po brejku 2 na 1 otáčel skóre ve prospěch hostí. Ti o svém dvoubodovém zisku definitivně rozhodli až ve třetí třetině, kdy si pojistili náskok dalšími třemi zásahy. Voráček figuroval u využité přesilovky Claudea Girouxe a pojistky do prázdné klece z 60. minuty od Scotta Laughtona. Tomu přihrával i Gudas, jenž tak zápas zakončil se třemi asistencemi.

Po osmigólovém přídělu jedničky Briana Elliotta od San Jose dostal o den později v bráně Philadelphie při zranění Michala Neuvirtha přednost náhradník Calvin Pickard a pochytal 31 z 35 střel Senators. Kaňkou na vydařeném výkonu Flyers bylo pouze zranění útočníka Nolana Patricka, jenž odstoupil ve druhé třetině kvůli potížím v horní části těla.

Obhájci Stanley Cupu z Washingtonu dokázali bodovat i ve svém třetím představení v nové sezoně. Po úvodní nečekané kanonádě 7:0 proti Bostonu a následné přestřelce 6:7 po prodloužení se šťastnějším koncem pro rivaly z Pittsburghu se parta kolem Alexe Ovečkina ve středu prezentovala výsledkem 5:2 v repríze finále nad Vegas.

Zmiňovaný ruský kapitán Capitals se na tom podílel dvěma góly a pozadu nezůstaly ani další ofenzivní opory týmu, Jevgenij Kuzněcov (1+3) a Nicklas Bäckström (1+1). V utkání si odbyli sezonní premiéry v NHL hned dva Češi. Proti členovi třetího útoku Vegas Tomáši Noskovi (15:56, -1, 4 střely) totiž kromě Jakuba Vrány (14:31, -1, 5 střel) za domácí poprvé naskočili i předsezonní posila ze St. Louis Dmitrij Jaškin (11:20, +/-: 0, 2 střely) a z listiny zraněných hráčů navrátivší Michal Kempný (16:41, +1, 1 střela).

Zraněními sužovaný Anaheim, jenž postrádá kromě hvězdných veteránů Ryana Getzlafa a Corey Perryho i českého útočníka Ondřeje Kašeho, přivítal na svém ledě Arizonu a po třech výhrách poprvé v sezoně odcházel do kabin s porážkou. Ta se zrodila až po penaltovém rozstřelu, jehož jediným úspěšným střelcem byl v první sérii hostující Nick Cousins.

V řádné hrací době se oba tábory rozešly za smírného skóre 2:2. Anaheim, v obraně i s Andrejem Šustrem (12:44, +1, 1 střela), šel do vedení v 6. minutě trefou veterána Ryana Keslera. Následná využitá přesilovka Dylana Stromea a gól z oslabení od Brada Richardsona však posadily do sedla Coyotes. Domácí ale vrátil do hry v 35. minutě útočník Ben Street.

Výsledky NHL:

Anaheim Ducks - Arizona Coyotes 2:3N (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)pen. 0:1

Branky: 05:52 Kesler (Cogliano, H. Lindholm), 34:39 Street (M. Pettersson) - 17:33 D. Strome (Keller, Pánik), 25:24 Richardson (Grabner, Hjalmarsson), 65:00 Cousins. Rozhodčí: Trevor Hanson, Tim Peel – Bevan Mills, Derek Amell. Diváci: 17 015.

Anaheim Ducks Gibson (R. Miller) – Fowler (A), Manson (A), H. Lindholm, Montour, M. Pettersson, Šustr – Rakell, Henrique, Terry – Comtois, Steel, Silfverberg – Cogliano, Kesler (A), Sherwood – Street, Lundeström, Rowney.

Arizona Coyotes Raanta (Kuemper) – Ekman-Larsson (C), Demers, Connauton, Hjalmarsson (A), Goligoski, Ljubuškin – Pánik, Stepan (A), Hinostroza – Perlini, Keller, Fischer – Grabner, Richardson, Cousins – Crouse, D. Strome, Kempe.

Washington Capitals - Vegas Golden Knights 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)

Branky: 19:25 Kuzněcov (Bäckström, Carlson), 30:18 Ovečkin (Kuzněcov, Connolly), 45:08 Bäckström (Kuzněcov, Carlson), 50:33 Ovečkin (Kuzněcov, Connolly), 58:05 Oshie (Niskanen, Orlov) - 30:49 Eakin, 47:08 R. Smith (Holden, W. Karlsson). Rozhodčí: TJ Luxmore, Dean Morton. Čároví: James Tobias, Steve Miller. Diváci: 18506.

Washington Capitals Holtby (Copley) – Kempný, Carlson, Orlov, Niskanen, Orpik (A), Djoos – Ovečkin (C), Kuzněcov, Connolly – J. Vrána, Bäckström (A), Oshie – Burakovsky, Eller, Stephenson – Jaškin, Dowd, Smith-Pelly. Hlavní trenér: Todd Reirden.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (M. Subban) – McNabb, C. Miller, Theodore, Engelland (A), Merrill, Holden – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith (A) – Pacioretty, Haula, Nosek – O. Lindberg, Eakin, Carpenter – Carrier, Bellemare (A), Reaves. Hlavní trenér: Gerard Gallant.

Ottawa Senators - Philadelphia Flyers 4:7 (1:1, 2:3, 1:3)

Branky: 08:38 B. Tkachuk (Tierney, Lajoie), 21:20 B. Tkachuk (Bødker, Chabot), 31:13 Lajoie (Tierney, B. Tkachuk), 57:08 Lajoie (Tierney, Bødker) - 14:44 Voráček (Gostisbehere, Giroux), 23:04 Couturier (Gudas, Voráček), 26:35 Voráček (Gudas), 35:45 Laughton (Weise, MacDonald), 44:08 Hägg (M. Raffl, Weise), 52:37 Giroux (Gostisbehere, Voráček), 59:25 Laughton (Voráček, Gudas). Rozhodčí: Furlatt, Lambert – Baker, Driscoll. Diváci: 13 215.

Ottawa Senators C. Anderson (Condon) – DeMelo, Chabot, Ceci, Lajoie, Ch. Wideman, Borowiecki (A) – Mark Stone (A), Z. Smith, Dzingel – Bødker, Duchene (A), B. Tkachuk – B. Ryan, Tierney, Formenton – Pyatt, White, Pääjärvi.

Philadelphia Flyers Pickard (Elliott) – Gostisbehere, Provorov, MacDonald, Hägg, Gudas, Sanheim – Voráček, Couturier (A), Giroux (C) – Konecny, Patrick, Lindblom – Simmonds (A), M. Vorobjov, Weise – M. Raffl, Lehterä, Laughton.