DVĚ HLAVNÍ HVĚZDY. Patrice Bergeron a David Pastrňák z Bostonu nejvíce přispěli...

DVĚ HLAVNÍ HVĚZDY. Patrice Bergeron a David Pastrňák z Bostonu nejvíce přispěli k výhře svého týmu nad Ottawou. | foto: Reuters

Pastrňák čtyřmi body režíroval výhru Bostonu nad Ottawou

• 21
Pondělní zápasy NHL, ve státní svátek v USA na Den Kolumba, otevřely předehrávané duely v odpoledních hodinách zámořského času. Islanders nedali po výsledku 4:0 šanci San Jose a Boston na domácím ledě naplnil roli favorita proti Ottawě. Na výsledku 6:3 se čtyřmi body (2+2) podílel i český útočník David Pastrňák, hattrickem se blýskl jeho parťák z elitní formace Patrice Bergeron.

Po úvodním šokujícím debaklu 0:7 z ledu obhájců Stanley Cupu z Washingtonu hokejisté Bostonu zabrali a napravili si bilanci dvěma výhrami. Na výhru 4:0 nad Buffalem v pondělí Bruins navázali v domácí sezonní premiéře po skóre 6:3 nad Ottawou.

Klíčovou roli v úspěchu domácích hrála elitní formace Brad Marchand (0+3) - Patrice Bergeron (3+1) - David Pastrňák (16:24, 2+2, +4, 6 střel). Posledně jmenovaný havířovský rodák po gólu proti Buffalu přidal na své konto další čtyři zápisy. Nejprve v 1. a 18. minutě asistoval u úvodních dvou tref centra Bergerona a ve třetí třetině dvěma zásahy pojišťoval náskok.

V 57. minutě jej u vzdálenější tyče Mikea Condona našel behkendovým pasem velký zápas hrající Bergeron a v 59. minutě po snížení Bobby Ryana zakončoval Pastrňák do prázdné klece Senators. Druhý Čech v sestavě vítězů, centr David Krejčí (14:47, -2, 1 střela), z individuálního výkonu už tak spokojený být nemohl poté, co byl na ledě u dvou obdržených branek.

Také ve druhém předehráveném pondělním zápase, v USA svátečního programu NHL, rovněž domoninovali domácí hokejisté. Islanders před zraky pouhých osmi tisíc diváků v aréně Barclays Center porazili silné San Jose hladce 4:0, když se ve druhé třetině v přesilovce trefil Anders Lee a ve třetím dějství výsledek pojistili svými prvními góly sezony Scott Mayfield, Matt Martin a Casey Cizikas.

Čisté konto v bráně New Yorku udržel švédský gólman Robin Lehner, jenž pochytal všech 35 ran Sharks včetně pěti pokusů aktivního Tomáše Hertla (22:49, -2, 5 střel).

I ve svém třetím startu sezony se hokejisté Buffala představili na domácím ledě a uhráli svou druhou výhru. Po výsledku 4:2 naposledy zdolali finalisty Stanley Cupu z Vegas. Sabres v obou vítězných představeních postrádali svého jediného českého zástupce v kádru Vladimíra Sobotku. Zkušená posila ze St. Louis figuruje na listině zraněných hráčů po šarvátce s Charlie McAvoyem z otevíracího zápasu sezony proti Bostonu.

Buffalo těžilo hlavně z produktivity svého nově jmenovaného kapitána Jacka Eichela. V 15. minutě nejpreve využil přesilovou hru a v 25. minutě zvyšoval po rychlé kličce proti brankáři Marc-Andre Fleurymu na 2:0. Když v 28. minutě kontroval hostující Erik Haula, přispěchali s odpovědí Marco Scandella a Jason Pominville. Střelecky výrazně aktivnější Golden Knights (37:17) ve zbytku duelu dokázali proti skvěle chytajícímu Carteru Huttonovi už jen kosmeticky upravit skóre snížením Jonathana Marchessaulta. Český útočník hostů Tomáš Nosek (13:56, -1, 1 střela) se v utkání neprosadil.

Bez výhry v nové sezoně nadále zůstává Detroit. Ani napotřetí Red Wings neuspěli po návštěvě Anaheimu, který v pondělí potěšil své fanoušky výhrou 3:2 po samostatných nájezdech. V řádné hrací době hosté dvakrát odskočili do vedení po gólech Tylera Bertuzziho a Darrena Helma. Ducks ovšem dokázali vždy srovnat. Na 1:1 upravoval bek Hampus Lindholm a prodloužení s nájezdy trefil v 49. minutě Jakob Silfverberg.

Domácím kvůli otřesu mozku stále chybí český útočník Ondřej Kaše a mezi náhradníky byl tentokrát zapsán i obránce Andrej Šustr. Společně s detroitským Martinem Frkem, jenž figuroval mezi náhradníky i ve třetím duelu sezony, tak mohli jen sledovat jak nájezdy rozhodl domácí Troy Terry. V obraně Red Wings nechyběli opět hodně vytížení Libor Šulák (20:37, +/-: 0) a Filip Hronek (21:27, +1, 2 střely).

Výsledky NHL:

Anaheim Ducks - Detroit Red Wings 3:2N (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)pen. 1:0

Branky: 30:57 H. Lindholm (Cogliano, Sherwood), 48:29 Silfverberg (Henrique, Cogliano), Terry - 11:06 Bertuzzi (Rasmussen, Nielsen), 34:56 Helm (DeKeyser). Rozhodčí: Brenk, Peel – Gibbs, Amell. Diváci: 17 436.

Anaheim Ducks Gibson (R. Miller) – Fowler, Manson, H. Lindholm, Montour, M. Pettersson, L. Schenn – Rakell, Henrique, Terry – Comtois, Steel, Silfverberg – Cogliano, Lundeström, Sherwood – Street, Rowney, Gibbons.

Detroit Red Wings Howard (J. Bernier) – Cholowski, Jensen, DeKeyser, Hicketts, Šulák, Hronek – Nyquist, D. Larkin, Mantha – Abdelkader, Athanasiou, Vanek – Bertuzzi, Nielsen, Rasmussen – Helm, Ehn, Glendening.

Buffalo Sabres - Vegas Golden Knights 4:2 (1:0, 3:1, 0:1)

Branky: 14:31 Eichel (Ristolainen, Okposo), 24:58 Eichel (S. Reinhart, Sheary), 28:15 Scandella (Okposo, Berglund), 29:43 Pominville (Rodrigues, Girgensons) - 27:48 Haula (W. Karlsson, Marchessault), 50:47 Marchessault (W. Karlsson). Rozhodčí: Hebert, Rooney – Suchánek, Smith. Diváci: 16 004.

Buffalo Sabres C. Hutton (Ullmark) – Scandella, Ristolainen, McCabe, Dahlin, Beaulieu, C. Nelson – Sheary, Eichel, S. Reinhart – Skinner, Berglund, Okposo – Girgensons, Mittelstadt, T. Thompson – Elie, Rodrigues, Pominville.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (M. Subban) – C. Miller, McNabb, Engelland, Theodore, Holden, Merrill – R. Smith, W. Karlsson, Marchessault – Haula, Stastny, Pacioretty – O. Lindberg, Carpenter, Nosek – Reaves, Bellemare, Carrier.

New York Islanders - San Jose Sharks 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)

Branky: 34:34 Lee (Jo. Bailey, Barzal), 45:16 Mayfield (Cizikas), 53:02 M. Martin (Filppula, Komarov), 59:04 Cizikas (Boychuk). Rozhodčí: Kozari, Pochmara – Mach, Nagy. Diváci: 8 790.

New York Islanders Lehner (Greiss) – Pulock, Pelech, Boychuk, Leddy, Mayfield, Hickey – Eberle, B. Nelson, Lee (C) – Jo. Bailey, Barzal, Beauvillier – Clutterbuck (A), Cizikas, M. Martin – Kühnhackl, Filppula, Komarov.

San Jose Sharks M. Jones (Dell) – Burns (A), J. Ryan, E. Karlsson, Vlasic, Braun, Dillon – M. Karlsson, Pavelski (C), Meier – Labanc, Couture (A), Hertl – Donskoi, Suomela, E. Kane – Goodrow, Chartier, Sörensen.

Boston Bruins - Ottawa Senators 6:3 (2:0, 1:2, 3:1)

Branky: 00:30 Bergeron (Pastrňák, McAvoy), 17:12 Bergeron (Marchand, Pastrňák), 27:08 Wagner (McAvoy, Kuraly), 44:38 Bergeron (Marchand, McAvoy), 56:31 Pastrňák (Bergeron, Chára), 58:22 Pastrňák (Marchand) - 22:21 Dzingel (Mark Stone, Z. Smith), 32:13 Dzingel (DeMelo, Chabot), 57:03 B. Ryan (DeMelo, Tierney). Rozhodčí: Dwyer, Luxmore – Cherrey, Tobias. Diváci: 17 565.

Boston Bruins T. Rask (Halák) – Chára (C), McAvoy, Grzelcyk, K. Miller, J. Moore, Carlo – Marchand, Bergeron (A), Pastrňák – DeBrusk, Krejčí, Donato – Heinen, Backes (A), Bjork – Kuraly, Acciari, Wagner.

Ottawa Senators Condon (C. Anderson) – Chabot, DeMelo, Borowiecki (A), Ch. Wideman, Lajoie, Ceci – Bødker, Z. Smith, Mark Stone (A) – Formenton, Tierney, B. Ryan – B. Tkachuk, Duchene (A), Dzingel – Pääjärvi, Pyatt, White.