Český útočník ve službách Philadelphie Jakub Voráček (vpravo) a Jevgenij Malkin z Pittsburghu v souboji o puk. | foto: AP

Voráček bodoval u vyrovnání série, druhou výhru slaví Winnipeg i Vegas

• 16
Po sedmigólovém debaklu z úvodního zápasu play off se hokejisté Philadelphie rychle oklepali a v odvetě nad domácím Pittsburghem dokázali zvítězit 5:1. Jednou asistencí se na vyrovnání série podílel i Jakub Voráček, v bráně důvěru trenérů splatil Brian Elliott. Naopak i ve druhém startu se z výhry těšil Winnipeg, naposledy si s Minnesotou poradil po skóre 4:1, a také nováček z Vegas, který uspěl 2:1 až gólem ze druhého prodloužení.

Obhájci posledních dvou Stanley Cupů z Pittsburghu vstoupili do play off ve velkém stylu, když ve středu i díky hattricku kapitána Sidneyho Crosbyho přejeli Philadelphii vysoko 7:0. Kdo ovšem očekával jednoznačnou záležitost i v odvetě, zůstal překvapen. Penguins sice soupeře přestříleli 35:20, skóre ale tentokrát vyšlo jednoznačně pro hosty 1:5.

První změna skóre Pensylvánského derby se odehrála těsně před prvním odchodem do kabin. V čase 19:23 obránce Shayne Gostisbehere využil přesilovou hru. Ze druhé dvacetiminutovky pak uběhlo jen 47 vteřin, když si smolař zápasu Kris Letang před bránou srazil do vlastní sítě nahození Seana Couturiera. Právě Letang následně zamířil předčasně do kabin po kolizi s Claudem Girouxem, ve třetí třetině se ale klíčový bek Penguins do akce vrátil. Crosby měl ve druhém dějství dvě dobré šance, samostatný únik ani teč před odkrytou bránou však gólem neskončila.

Do třetí třetiny tak vstupovali hosté stále za dvoubrankového vedení a opět jim vyšel nástup. V 42. minutě se Travis Konecny prodral přes soupeře po pravém křídle a pohlednou individuální akci dokázal zakončit gólem. V 46. minutě pak ještě na konci rychlé přesilovkové kombinace zakončoval do odkryté klece Nolan Patrick. Asistenci si připsal i Jakub Voráček (17:25, 0+1, +1, 4 střely).

Nulu na kontě brankáře Philadelphie Briana Elliotta, jenž dostal důvěru i přes střídání Petrem Mrázkem v předchozím duelu po páté inkasované brance, vymazal až v 56. minutě Patric Hörnqvist. Drama se ale nekonalo a v čase 59:44 navíc trefil přes celou délku kluziště prázdnou bránu hostující bek Andrew MacDonald. Výhru slavil i obránce Radko Gudas (21:47, +1, 1 střela), jenž na ledě strávil třetí nejdelší čas z hostujícího mužstva. Domácí Dominik Simon byl i podruhé jen mezi nehrajícími náhradníky.

Po středeční výhře 3:2 ovládli hokejisté Winnipegu i odvetu a po výsledku 4:1 vedou v sérii úvodního kola play off Západní konference nad Minnesotou už 2:0 na zápasy. Jets svého soupeře přestříleli rozdílem třídy 44:17. Poprvé do vedení šli ale až v 29. minutě zásluhou obránce Tylera Myerse.

Hubené skóre 1:0 vydrželo až do třetí třetiny, kdy jej postupně navýšili Paul Stastny, Andrew Copp a svým druhým gólem v play off Patrik Laine. Mladý Fin tak potvrzuje svou pozici druhého nejlepšího střelce základní části, kdy zatížil konta soupeřů 44 zásahy a mnoho neztrácel ani na lídra Alexandra Ovečkina z Washingtonu s 49 góly. Finální minuty řádné hrací doby provázely šarvátky a výměny názorů. Wild v čase 59:15 vytěžili alespoň korekci skóre, když v přesilovce vzal brankáři Connoru Hellebuyckovi čisté konto Zach Parise.

Defenzivně laděná série mezi Vegas a Los Angeles také ve druhém zápase mnoho gólů nenabídla. Po úvodní výhře Golden Knights fotbalovým výsledkem 1:0 se v odvetě za stavu 1:1 prodlužovalo. Nováčka soutěže poslal do vedení v 15. minutě využitou přesilovkou Alex Tuch. Neprůstřelnost Marc-Andre Fleuryho v letošním play off po čistém kontu z předchozí partie ukončil v součtu po 96. minutách mladý bek Paul LaDue, jenž se prosadil rovněž za početní převahy.

Smírný stav pak přežil třetí třetinu a vytrval až do 16. minuty druhého prodloužení. Podruhé v zápase tak sehrálo roli číslo 96. Právě v dané minutě totiž převahu domácích přetavil ve vítěznou branku Erik Haula. V prodloužení měli Golden Knights nad Kings, kterým kvůli suspendaci chyběl klíčový bek Drew Doughty, střeleckou převahu 22:10 a v celém zápase pak 56:30. Vidět byl i jediný český zástupce Tomáš Nosek (16:10, +/-: 0, 1 střela), jenž se pár minut před rozhodující brankou ve druhém prodloužení prodral mezi obránci do samostatného úniku.

Výsledky:

Winnipeg Jets - Minnesota Wild 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)

Branky: 28:41 T. Myers (Roslovic, Chiarot), 47:42 Stastny (Byfuglien, Laine), 49:24 Copp (Little, Roslovic), 57:58 Laine (Ehlers, T. Myers) - 59:15 Parise (M. Koivu, Brodin). Rozhodčí: Sutherland, Furlatt – Brisebois, Kovachik.

Winnipeg Jets Hellebuyck (S. Mason) – Trouba, Morrissey, Byfuglien (A), Morrow, T. Myers, Chiarot – Wheeler (C), Scheifele (A), Connor – Laine, Stastny, Ehlers – Armia, Little, Roslovic – B. Tanev, Lowry, Copp.

Minnesota Wild Dubnyk (Stalock) – Dumba, Brodin, Spurgeon, Soucy, Prosser, Seeler – Niederreiter, E. Staal (A), Zucker – Mikael Granlund, M. Koivu (C), Parise (A) – Coyle, Cullen, Greenway – Winnik, J. Eriksson Ek, M. Foligno.

Vegas Golden Knights - Los Angeles Kings 2:1P (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

Branky: 14:47 Tuch (Marchessault, Schmidt), 95:23 Haula (Neal, Theodore) - 35:55 LaDue (Phaneuf, Amadio). Rozhodčí: Pollock, St. Laurent – Gibbs, MacPherson. Diváci: 18 588.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (M. Subban) – Schmidt, McNabb, Theodore, Engelland, C. Miller, Merrill – R. Smith (A), W. Karlsson, Marchessault – Neal (A), Haula, Tuch – Carpenter, Eakin, Tatar – Carrier, Bellemare (A), Nosek.

Los Angeles Kings Quick (J. Campbell) – Martinez, Fantenberg, LaDue, Phaneuf, Folin, Gravel – D. Brown (A), Kopitar (C), Pearson – Toffoli, J. Carter (A), Rieder – Lewis, Kempe, Clifford – T. Mitchell, Amadio, N. Thompson.

Pittsburgh Penguins - Philadelphia Flyers 1:5 (0:1, 0:1, 1:3)

Branky: 45:27 Hörnqvist (J. Schultz, Dumoulin) - 19:23 Gostisbehere (Giroux, Couturier), 20:47 Couturier (Provorov, M. Raffl), 41:29 Konecny (Simmonds, Provorov), 45:10 Patrick (Couturier, Voráček), 59:44 MacDonald (Lehterä). Rozhodčí: McCauley, Peel – Devorski, Nansen.

Pittsburgh Penguins M. Murray (DeSmith) – Dumoulin, Letang (A), Määttä, J. Schultz, Oleksiak, Ruhwedel – Guentzel, Crosby (C), Rust – Hagelin, Malkin (A), Hörnqvist – Sheary, Brassard, Kessel – Kühnhackl, Sheahan, Aston-Reese.

Philadelphia Flyers Elliott (Mrázek) – Provorov, Gostisbehere, Sanheim, MacDonald (A), Manning, Gudas – Giroux (C), Couturier, M. Raffl – Lindblom, Patrick, Voráček – Konecny, Filppula, Simmonds (A) – Laughton, Lehterä, Read.