Ondřej Kaše z Anaheimu se raduje z gólu se spoluhráči ze střídačky.

Ondřej Kaše z Anaheimu se raduje z gólu se spoluhráči ze střídačky. | foto: AP

Kaše trefil Anaheimu jistotu play off, Chlapík asistoval za Ottawu

• 5
Skvělými výkony se v posledních dnech v hokejové NHL prezentuje český útočník Anaheimu Ondřej Kaše. Naposledy ve středu bodoval ve třetím startu za sebou, když rozdílovým gólem přispěl k vítězství Anaheimu 3:1 nad Minnesotou. Ducks tak nabyli definitivní jistoty účasti v play off. Šance na postup se naopak zmenšily St. Louis po prohře 3:4 s Chicagem, mladík Filip Chlapík asistoval u výhry Ottawy 4:2 nad Buffalem.

Kaše (15:04, 1+0, +2, 4 střely) bodoval ve třetím zápase za sebou poté, co v pátek 30. března asistoval u obou branek Anaheimu při výhře 2:1 po prodloužení nad Los Angeles, v neděli 1. dubna obstaral vítěznou branku na 4:3 z dalšího prodloužení proti Coloradu a naposledy ve středu zaznamenal rozdílovou trefu u vítězství 3:1 nad Minnesotou.

Ducks tak po třech navazujících triumfech nabyli definitivní jistoty účasti v play off Západní konference, kde nechybí pošesté za sebou, a právě český forvard na tom má obrovskou zásluhu. Proti Wild se 22letý rodák z Kadaně prosadil v 57. minutě, kdy uťal smírný stav 1:1.

Obránce Josh Manson střílel přes skrumáž těl od modré čáry. Gólman Devan Dubnyk dokázal puk jen vykopnout betonem, na což před bránou číhal k dorážce připravený Kaše. Dosáhl tak na svou jubilejní 20. trefu sezony, načež mezi krajany je v NHL lepší jen 21gólový Tomáš Hertl ze San Jose a suverénní lídr s 33 zásahy David Pastrňák z Bostonu.

Český útočník byl na ledě rovněž u první vstřelené branky hostí, kterou v 37. minutě Nick Ritchie vymazal otevírací trefu duelu z hole ofenzivního beka Minnesoty Matta Dumby. Do prázdné brány skóre v 58. minutě uzavíral Andrew Cogliano. Anaheim se zlepšil na 97 bodů a figuruje na třetí příčce Pacifické divize.

Jisté play off má také Los Angeles (96 bodů), které drží první divokou kartu Západní konference. Druhá je stále v moci Colorada (93 bodů), na které se nedokázalo dotáhnout z první nepostupové příčky St. Louis (92 bodů) po prohře 3:4 s Chicagem.

10. Plekanec (Toronto) 75/26 (6+20)

Blues padli už počtvrté v řadě a sérii porážek tak čelí v nejhorší možný moment, kdy se rozhoduje v souboji na dálku s Coloradem o jejich účasti v play off. Na domácím ledě proti Chicagu přitom dvakrát vedli, 1:0 a v úvodu druhé třetiny dokonce 3:1. Obránce hostí Blake Hillman svou premiérovou brankou kariéry v NHL a produktivní nováček Alex DeBrincat však v dalším průběhu zařídili vyrovnání na 3:3.

Rozhodující akce se zrodila až v čase 59:51, kdy zkušený Duncan Keith využil přesilovou hru a zařídil výhru Blackhawks. Tu slavili i Češi, obránce Jan Rutta (18:53, +/-: 0, 1 střela) a útočník David Kämpf (13:23, -1). Domácí Vladimír Sobotka (16:07, -2, 2 střely) s Dmitrijem Jaškinem (14:21, -2) naopak odcházeli do kabin zklamaní. Oba celky čeká páteční odveta na ledě Chicaga, základní část Blues završí důležitou konfrontací v neděli na ledě přímých konkurentů o postup - Colorada.

V souboji posledních dvou celků tabulky Východní konference Ottawa, dohrávající nevydařený ročník již bez z rodinných důvodů absentujícího kapitána Erika Karlssona, uspěla 4:2 na ledě Buffala. V době, kdy poslední týmy bojují o potvrzení play off, Sabres nabyli pro změnu definitivní jistoty posledního místa v tabulce celé NHL.

Jednou asistencí se na výsledku v dresu vítězů podílel i český útočník Filip Chlapík (13:26, 0+1, +2, 1 střela), jenž v 24. minutě přispěl k rozdílové akci od Ryana Dzingela. Pro 20letého rodáka z Prahy to byl v 18. startu v NHL celkově čtvrtý bod (1+3).

Výsledky:

Anaheim Ducks - Minnesota Wild 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky: 32:55 N. Ritchie (Beauchemin, Manson), 56:05 O. Kaše (Manson, Henrique), 57:47 Cogliano (Silfverberg, Beauchemin) - 26:08 Dumba (Brodin, Zucker). Rozhodčí: Jean Hebert, Chris Rooney. Čároví: Lonnie Cameron, Jonny Murray. Diváci: 17495.

Anaheim Ducks R. Miller (Berra) – H. Lindholm, Manson, Beauchemin, Montour, M. Pettersson, Welinski – Rakell, Getzlaf (C), Perry (A) – Cogliano, Kesler (A), Silfverberg – N. Ritchie, Henrique, O. Kaše – Chimera, D. Grant, J.T. Brown. Hlavní trenér: Randy Carlyle.

Minnesota Wild Dubnyk (Stalock) – Brodin, Dumba, Seeler, Prosser, Soucy, R. Murphy – Parise (A), M. Koivu (C), Mikael Granlund – Zucker, E. Staal (A), Niederreiter – Greenway, Cullen, Coyle – M. Foligno, J. Eriksson Ek, Winnik. Hlavní trenér: Bruce Boudreau.

St. Louis Blues - Chicago Blackhawks 3:4 (1:1, 2:1, 0:2)

Branky: 04:16 Bortuzzo (Brodziak), 20:47 B. Schenn (Dunn, Tarasenko), 25:44 Tarasenko (B. Schenn) - 08:57 Martinsen (Sikura, Anisimov), 30:12 Hillman (Schmaltz), 48:30 DeBrincat, 59:51 Keith (DeBrincat, Seabrook). Rozhodčí: Furlatt, Watson – Murphy, Daisy. Diváci: 18 935.

St. Louis Blues Allen (C. Hutton) – Edmundson, Pietrangelo, Dunn, Parayko, Ch. Butler, Bortuzzo – Schwartz, B. Schenn, Tarasenko – Berglund, Brodziak, Steen – Jaškin, Sobotka, T. Thompson – Barbašev, Sundqvist, Thorburn.

Chicago Blackhawks Bérubé (J. Glass) – Keith, Seabrook, E. Gustafsson, C. Murphy, Rutta, Hillman – Saad, Schmaltz, P. Kane – Sharp, Kämpf, Hinostroza – Jurčo, Anisimov, Martinsen – Sikura, Ejdsell, DeBrincat.

Buffalo Sabres - Ottawa Senators 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)

Branky: 00:30 R. O'Reilly (S. Wilson, S. Reinhart), 36:41 Okposo (Mittelstadt, Rodrigues) - 02:56 M. McCormick (Borowiecki, Burrows), 06:10 Duchene, 23:21 Dzingel (Chlapík, Wolanin), 59:21 Burrows (Dzingel). Rozhodčí: Morton, Syvret – Suchánek, Knorr. Diváci: 18919.

Buffalo Sabres Ch. Johnson (Wilcox) – Ristolainen, Scandella, C. Nelson, Guhle, Falk, Beaulieu – Pominville, Eichel (A), Rodrigues – S. Reinhart, R. O'Reilly (A), S. Wilson – Okposo (A), Mittelstadt, A. Nylander – Baptiste, Jo. Larsson, Nolan.

Ottawa Senators C. Anderson (D. Taylor) – Borowiecki, Chabot, Ceci, Wolanin, Claesson, Harpur – Hoffman, Duchene (A), White – B. Ryan, Pageau (A), Pyatt – Pääjärvi, Z. Smith (A), Dzingel – Burrows, Chlapík, M. McCormick.