Torey Krug, Brad Marchand a Riley Nash (zleva) se radují z bostonského gólu.

Torey Krug, Brad Marchand a Riley Nash (zleva) se radují z bostonského gólu. | foto: AP

Pastrňák přihrál na tři góly Bostonu, za Detroit se jednou trefil Frk

• 16
Hokejový útočník David Pastrňák se blýskl třemi asistencemi u výhry Bostonu 6:5 po prodloužení nad Detroitem. Hostům v pořadí pátou brankou ze třetí třetiny zajistil alespoň bod za remízu z řádné hrací doby útočník Martin Frk. V dalších úterních zápasech NHL se z Čechů prosadil ještě obránce Andrej Šustr, jenž jednou asistoval u výhry lídra soutěže Tampy Bay v poměru 5:4 po prodloužení v derby nad Floridou.

David Pastrňák, s 23 góly suverénně nejlepší český střelec letošní sezony NHL, se v úterý prosazoval hlavně jako tvůrce hry, když se přihrávkami zapojil do tří gólových situací Bostonu. 21letý rodák z Havířova hned svým prvním bodem v domácím utkání proti Detroitu zaznamenal jubilejní 100. asistenci kariéry v NHL, následně přidal ještě další dvě a vylepšil si letošní bilanci na 61 bodů (23+38). Lepší je z Čechů jen Jakub Voráček z Philadelphie s 71 body.

Do výběru tří hvězd utkání se však Pastrňák nedostal. Individuálními výkony totiž ještě více vynikli tři další borci. Nejvíce byl vidět jeho spoluhráč z útoku Brad Marchand (3+2), jenž v prodloužení završil hattrick a navrch přidal ještě dvě přihrávky. Čtyřbodovou bilanci si pak odnesli bostonský obránce Torey Krug s hostujícím tahounem ofenzivy Anthony Manthou (oba 2+2).

Bruins, kterým se už v zahajovací minutě utkání podařilo vstřelit dvě branky díky úspěchu Kruga z 37. vteřiny a Jaka DeBruska z 52. vteřiny, vstupovali do třetí třetiny za vedení 5:4. V 50. minutě však Tyler Bertuzzi od zadního mantinelu našel ve střelecké pozici mezi kruhy Martina Frka (8:52, 1+0, +1, 2 střely) a ten bez zaváhání trefil svou 11. branku sezony - 5:5.

Z následného prodloužení se však moc neodehrálo. Na skvělý nástup domácích do řádné hrací doby totiž navázal Marchand, jenž již po 34. vteřinách hry završil svůj hattrick. Gólmana Jimmyho Howarda, jenž v průběhu duelu nahradil po čtvrtém inkasovaném gólu kolegu Jareda Coreaua, si zkušeně položil a poté jej přehodil do odkryté části brány.

Pro Marchanda to byl již čtvrtý sezonní gól z celkově pěti vítězných prodloužení Bostonu. V kariéře rozhodl již v součtu 11. nastavení, což je klubový rekord. Na rozdíl od zmiňovaného Pastrňáka (16:24, 0+3, +2, 5 střel) druhý český útočník Bruins, David Krejčí (17:11, -1, 2 střely), tentokrát vyšel bodově naprázdno.

Ve své obdivuhodné bodové sérii pokračuje útočník Taylor Hall, jenž táhne New Jersey za ukončením pětiletého čekání na účast v play off. 26letý Kanaďan naposledy v úterý dvěma asistencemi přispěl k triumfu Devils 6:4 nad Montrealem a prosadil se tak v 19. navazujícím zápase svých barev (při započtení jeho krátké třízápasové absence kvůli zranění bodoval dokonce ve svém 26. startu za sebou).

Vydařený výkon za domácí podal rovněž centr Travis Zajac (2+1). Devils nakročili za ziskem dvou bodů už v otevírací dvacetiminutovce, kterou ovládli jasně 4:0. Jediný český zástupce v utkání, útočník vítězů Pavel Zacha (8:53, -1), se do statistik nezapsal.

Bostonský Marchand nebyl jediným autorem hattricku v úterních zápasech NHL. Třígólovým představením se blýskl také mladý Fin Patrik Laine z Winnipegu, jenž kanadskému celku zařídil výhru 3:0 z ledu slavné Madison Square Garden nad Rangers.

Nejprve ve 20. a 32. minutě překonal Henrika Lundqvista a svůj čtvrtý třígólový večer kariéry v NHL završil v poslední minutě ranou do prázdné klece. Stále teprve 19letý velký talent, jenž nově těží ze spolupráce se zkušeným centrem Paulem Stastnym, se tak zlepšil na průběžných 38 branek, což jej řadí na druhé místo hitparády ligových kanonýrů. Finský útočník rozdělil dosavadní ruské vedoucí duo: 37gólového Jevgenije Malkina z Pittsburghu a 40gólového lídra Alexe Ovečkina z Washingtonu. Čistým kontem se za Jets prezentoval brankář Steve Mason, jenž pochytal všech 31 ran Rangers.

Lukáš Sedlák z postu náhradníka jen přihlížel cenné výhře Columbusu 4:1 nad Vegas. Domácí si tak úspěchem nad lídrem Pacifické divize upevnili divokou kartu na průběžném posledním postupovém místě tabulky Východní konference. Shodnou bilancí (1+2) se na tom podíleli útočníci Artěmij Panarin a Pierre-Luc Dubois. V sestavě Golden Knights nechyběl Tomáš Nosek (11:22, +/-: 0).

Do karet hrála Columbusu i ztráta jejich nejbližšího pronásledovatele z Floridy. První tým pod čarou postupu totiž v úterý padl 4:5 po prodloužení na ledě sousedů z Tampy Bay. Mnoho navíc nechybělo a Panthers, hrající opět bez mezi náhradníky zařazeného Radima Vrbaty, nebrali ani bod za remízu z řádné hrací doby.

Průběžný lídr soutěže totiž i díky jedné asistenci českého obránce Andreje Šustra (18:18, 0+1, +/-: 0, 1 střela) vstupoval do třetí třetiny s dvougólovým náskokem. Vyrovnání na 5:5 ale bojovným hostům nakonec zařídili Vincent Trocheck a aktivní Nick Bjugstad, jenž byl dalším borcem úterního programu NHL s hattrickem na kontě. V prodloužení ovšem rozhodl o triumfu domácích Brayden Point.

Chudé na góly bylo střetnutí Nashvillu s Dallasem, který kvůli zranění postrádal Martina Hanzala i Radka Faksu. Domácí fanoušci se dočkali branek až ve třetí třetině, kdy Predators zařídili výhru 2:0 Ryan Hartman a Nick Bonino. Gólman Pekka Rinne na čisté konto potřeboval 26 zákroků. Tým z města Country tak nadále kraluje Západní konferenci a s 95 body je jen jediný bod za Tampou Bay v boji o ligové prvenství.

Pouhých 18 střel stačilo Anaheimu k triumfu 4:0 nad Washingtonem. V první třetině Ducks poslali do vedení Adam Henrique s Hampusem Lindholmem a v dalším průběhu jej ještě navyšovali Rickard Rakell a Nick Ritchie. Byl u toho i český útočník vítězů Ondřej Kaše (15:30, +1, 1 střela), za hosty naopak nenašli recept na bezchybného Johna Gibsona útočník Jakub Vrána (11:16, -1, 3 střely) ani obránce Michal Kempný (17:25, -1, 2 střely). Jakub Jeřábek vše sledoval jako náhradník.

Výsledky NHL

New York Rangers - Winnipeg Jets 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky: 19:05 Laine (Stastny, Byfuglien), 31:01 Laine (Chiarot, Morrow), 59:26 Laine (Wheeler). Rozhodčí: Schlenker, McCauley – Murray, Driscoll.

New York Rangers H. Lundqvist (Georgijev) – Gilmour, Skjei, Pionk, M. Staal, DeAngelo, O'Gara – Bučněvič, Desharnais, Kreider – Naměstnikov, Zuccarello, Vesey – Fast, K. Hayes, Spooner – C. McLeod, Carey, Holland.

Winnipeg Jets S. Mason (Hellebuyck) – Byfuglien, Morrissey, T. Myers, D. Kulikov, Chiarot, Enström, Morrow – Wheeler, Scheifele, Connor – Roslovic, Little, Perreault – Laine, Stastny, Ehlers – Armia, Hendricks, Copp.

Boston Bruins - Detroit Red Wings 6:5P (3:2, 2:2, 0:1 - 1:0)

Branky: 00:37 Krug (Holden, Marchand), 00:52 DeBrusk, 13:48 Krug (Marchand, Pastrňák), 23:27 Marchand (Krug, Pastrňák), 33:18 Marchand (Pastrňák, Riley Nash), 60:34 Marchand (Krug, Riley Nash) - 02:16 Nielsen (Zetterberg), 07:53 Green (Athanasiou, Mantha), 32:05 Mantha (Green, Bertuzzi), 35:50 Mantha (Abdelkader, D. Larkin), 49:46 Frk (Bertuzzi, Mantha). Rozhodčí: Chmielewski, Hebert – Nowak, Nanse. Diváci: 17 565.

Boston Bruins Chudobin (T. Rask) – Chára, Carlo, Krug, K. Miller, Grzelcyk, Holden – Marchand, Pastrňák, Riley Nash – DeBrusk, Krejčí, Rick Nash – Heinen, Backes, B. Gionta – Schaller, Kuraly, Wingels.

Detroit Red Wings Coreau (24. Howard) – Ericsson, Daley, Kronwall, Green, DeKeyser, Jensen – Bertuzzi, Zetterberg, Nyquist – Abdelkader, D. Larkin, Mantha – Athanasiou, Nielsen, Helm – Witkowski, Glendening, Frk.

Chicago Blackhawks - Colorado Avalanche 2:1P (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)

Branky: 05:08 E. Gustafsson (J. Toews, Saad), 60:09 J. Toews (P. Kane, Keith) - 36:18 MacKinnon (Barrie, Landeskog). Rozhodčí: Dave Jackson, TJ Luxmore. Čároví: Derek Amell, Kory Nagy. Diváci: 21508.

Chicago Blackhawks Bérubé (A. Forsberg) – Keith (A), C. Murphy, E. Gustafsson, Seabrook (A), Dahlström, Oesterle – Saad, J. Toews (C), P. Kane – DeBrincat, Schmaltz, Hinostroza – Jurčo, Anisimov, Highmore – Sharp, Kämpf, Duclair. Hlavní trenér: Joel Quenneville.

Colorado Avalanche Varlamov (J. Bernier) – Zadorov, Barrie, Nemeth, Girard, Siemens, A. Lindholm – Landeskog (C), MacKinnon (A), Rantanen – Jost, Kerfoot, Jakupov – Comeau (A), Söderberg, Nieto – Compher, Toninato, G. Bourque. Hlavní trenér: Jared Bednar.

Nashville Predators - Dallas Stars 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky: 45:33 Hartman (Watson, Sissons), 59:46 Bonino. Rozhodčí: O'Rourke, Rehman – Smith, Daisy. Diváci: 17 342.

Nashville Predators Rinne (Saros) – Ellis (A), Ekholm, P. K. Subban, Jemelin, Y. Weber, Irwin – Arvidsson, Johansen (A), F. Forsberg (A) – C. Smith, Fisher, Fiala – Järnkrok, Bonino, Hartnell – Watson, Sissons, Hartman.

Dallas Stars Lehtonen (McKenna) – J. Klingberg, Methot, Pateryn, Hamhuis, Honka, Johns – B. Ritchie, Seguin, Ja. Benn (C) – Radulov (A), Janmark, D. Shore – Pitlick, Spezza (A), Roussel – Elie, Dickinson, G. Smith.

Minnesota Wild - Carolina Hurricanes 6:2 (1:0, 4:0, 1:2)

Branky: 04:35 E. Staal (Suter, Zucker), 20:23 Niederreiter (Spurgeon, M. Koivu), 22:23 Parise (M. Koivu, Spurgeon), 23:36 Winnik (Brodin, Dumba), 23:51 E. Staal (Suter, Mikael Granlund), 54:46 Cullen (Coyle) - 49:23 Di Giuseppe (T. van Riemsdyk, Skinner), 58:19 D. Ryan (V. Rask, Hanifin). Rozhodčí: Watson, Brenk – Shewchyk, Gawryletz.

Minnesota Wild Dubnyk (Stalock) – Spurgeon, Suter, Dumba, Brodin, Prosser, Olofsson – Mikael Granlund, E. Staal, Zucker – Coyle, M. Koivu, Parise – Ennis, J. Eriksson Ek, Niederreiter – M. Foligno, Cullen, Winnik.

Carolina Hurricanes C. Ward (24. Darling) – Faulk, Slavin, Pesce, Hanifin, T. van Riemsdyk, H. Fleury – Williams, J. Staal, B. McGinn – T. Teräväinen, E. Lindholm, Aho – Di Giuseppe, V. Rask, Skinner – Stempniak, D. Ryan, Wallmark.

Columbus Blue Jackets - Vegas Golden Knights 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky: 00:16 Panarin (Atkinson, Dubois), 28:01 Werenski (Panarin, Dubois), 29:47 Cole (D. Savard, Wennberg), 57:39 Dubois (Panarin) - 21:30 Haula (Perron, Tuch). Rozhodčí: Hebert, Joannette – Alphonso, Suchánek.

Columbus Blue Jackets Korpisalo (Zatkoff) – Werenski, S. Jones, R. Murray, J. Johnson (A), Cole, D. Savard – Panarin, Dubois, Atkinson – Milano, N. Foligno (C), Bjorkstrand – Calvert, Dubinsky, Letestu – Vanek, Wennberg, Jenner (A).

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (Lagacé) – McNabb, C. Miller, Theodore, Engelland (A), Merrill, Hunt – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith (A) – Perron (A), Haula, Tuch – Tatar, Eakin, Carpenter – Nosek, Bellemare, Reaves.

Tampa Bay Lightning - Florida Panthers 5:4P (2:1, 2:1, 0:2 - 1:0)

Branky: 10:38 Gourde (Šustr, Strålman), 12:51 J. T. Miller (Gourde), 21:27 Gourde (J. T. Miller), 36:07 Killorn (Stamkos, Kučerov), 62:49 B. Point (Strålman, T. Johnson) - 18:23 Bjugstad (Ekblad, Barkov), 33:35 Bjugstad (Dadonov, Yandle), 40:21 Bjugstad (Matheson, Barkov), 45:25 Trocheck (Yandle, Barkov). Rozhodčí: Trevor Hanson, Kelly Sutherland – Pierre Racicot, Ryan Gibbons. Diváci: 19 092.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Domingue) – Hedman, Girardi, Sergačjov, Strålman (A), Coburn, Šustr – Killorn, Stamkos (C), Kučerov – Gourde, B. Point, J. T. Miller – Conacher, T. Johnson, Erne – Kunitz, Cirelli, Callahan (A).

Florida Panthers Luongo (Reimer) – Yandle, Ekblad (A), Matheson, Pysyk, Weegar, Petrovic – Dadonov, Barkov, Bjugstad – Huberdeau, Trocheck (A), Brickley – J. McGinn, McCann, Mamin – Haley, MacKenzie (C), Sceviour.

New Jersey Devils - Montreal Canadiens 6:4 (4:0, 2:2, 0:2)

Branky: 08:25 Noesen (Butcher, Zajac), 16:33 Coleman (Butcher, Boyle), 18:08 Zajac (Palmieri, Vatanen), 19:49 Zajac (Hall, Vatanen), 31:36 Maroon (Hall, Palmieri), 36:14 Boyle (Coleman) - 30:27 Gallagher (Petry, Byron), 39:47 J. de La Rose (Danault), 54:40 J. de La Rose (A. Shaw), 59:04 Froese (Carr, Reilly).

New Jersey Devils Kinkaid (Schneider) – Vatanen, A. Greene, Severson, J. Moore, Lovejoy, Butcher – Bratt, Hischier, Hall – Palmieri, Zacha, Grabner – Noesen, Zajac, Maroon – Coleman, Boyle, Wood.

Montreal Canadiens Ch. Lindgren (Fucale) – Reilly, Petry, Alzner, Juulsen, Jo. Benn – Galchenyuk, Drouin, Lehkonen – Ščerbak, Danault, Gallagher – Byron, J. de La Rose, A. Shaw – Deslauriers, Froese, Carr.

Anaheim Ducks - Washington Capitals 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Branky: 01:24 Henrique (Rakell, Getzlaf), 13:15 H. Lindholm (Manson, Silfverberg), 25:37 Rakell (Getzlaf, Manson), 58:34 N. Ritchie (Henrique, Bieksa). Rozhodčí: L'Ecuyer,, Rooney – Murchison, Kovachik. Diváci: 155 910.

Anaheim Ducks Gibson (R. Miller) – Fowler, Montour, M. Pettersson, H. Lindholm, Manson, Bieksa – Rakell, Getzlaf, Perry – Cogliano, Kesler, Silfverberg – N. Ritchie, Henrique, O. Kaše – Chimera, D. Grant, Kelly.

Washington Capitals Holtby (26. Grubauer) – Kempný, Carlson, Orlov, Niskanen, Orpik, Djoos – Ovečkin, Bäckström, T. Wilson – J. Vrána, Kuzněcov, Oshie – Connolly, Eller, Burakovsky – Stephenson, Beagle, Smith-Pelly.