Ondřej Kaše z Anaheimu přijímá gratulace ke gólu, sleduje ho i překonaný...

Ondřej Kaše z Anaheimu přijímá gratulace ke gólu, sleduje ho i překonaný brankář New York Islanders Jaroslav Halák. | foto: AP

Kaše a Hertl dali gól a v prodloužení navíc asistovali u vítězné akce

• 11
Vydařenými výkony se z čtvrtečních deseti zápasů hokejové NHL zviditelnili dva čeští útočníci. Shodnou bilanci 1+1 si odnesli Ondřej Kaše z Anaheimu a Tomáš Hertl ze San Jose poté, co oba skórovali v řádné hrací době a v následném prodloužení ještě přispěli asistencí k rozhodující gólové akci.

Hlavními postavami Anaheimu u čtvrteční venkovní výhry 5:4 po prodloužení z ledu Islanders byli nezvyklý autor hattricku, obránce Hampus Lindholm, a se čtyřmi gólovými přihrávkami kapitán Ryan Getzlaf.

Ve snaze přehrát tým s jedním z nejúdernějších útoků v lize s Johnem Tavaresem (v utkání 2+1) a Joshem Baileym (0+3) výše zmiňované hostující dvojici výrazně pomohl také český útočník Ondřej Kaše (14:44, 1+1, +/-: 0, 2 střely).

Po úterní trefě proti Rangers se prosadil ve druhém startu za sebou, když k němu v 10. minutě doputovala přihrávka do brankoviště. V něm si 22letý rodák z Kadaně věděl rady a pohotově zasunul puk za Jaroslava Haláka. Ducks vedli 2:0 a český útočník oslavil už svou osmou trefu sezony, v utkání navíc ještě neřekl poslední slovo.

Domácí postupně dokázali otočit skóre ve svůj prospěch a Anaheim nakonec v 59. minutě zachraňoval vyrovnáním na 4:4 Rickard Rakell. V rozhodujícím prodloužení pak Kaše s produktivním Getzlafem připravili vítěznou branku pro Lindholma, který tak završil svůj premiérový hattrick kariéry v NHL.

Shodnou bilancí 1+1 u shodného triumfu 5:4 po prodloužení se blýskl i Tomáš Hertl (20:42, 1+1, +1, 4 střely), jehož San Jose před svými fanoušky uspělo nad Vancouverem.

10. Krejčí (Boston) 18/14 (5+9

Na rozdíl od Kašeho je již Hertl o gól dále, když navýšil své letošní konto na průběžných devět branek. Stalo se tak v závěru druhé třetiny, když po skvělých přihrávkách Joa Pavelskiho a Joa Thorntona v přesilové hře zakončoval do odkryté brány přemísťujícího se Jacoba Markströma. Sharks v danou chvíli vedli 4:3, ve třetí třetině ovšem zápas natáhl do prodloužení vyrovnávající Daniel Sedin.

Aby podob mezi výkonem Kašeho a Hertla nebylo málo, v prodloužení se český reprezentant zasloužil o vítěznou akci. V útočném pásmu vybojoval proti utahanému soupeři puk a po jeho přihrávce rozhodl produktivní Kevin Labanc (1+3). Ten byl společně s veterány Thorntonem (2+1) a Pavelskim (0+2) zvolen mezi tři hvězdy utkání.

Souboj ligového lídra Tampy Bay s trápící se Ottawou v roli nehrajících náhradníků pouze sledovali domácí obránce Andrej Šustr a z farmy povolaný nováček kanadského celku Filip Chlapík, jenž by rád přidal další k nedávnému prvnímu startu v nejslavnější lize světa.

Lightning byli střelecky aktivnější 38:21 překvapivě však v řádné hrací době museli třikrát dotahovat náskok soupeře. Jako poslední tak činil v 52. minutě gólem na 3:3 Vladislav Naměstnikov. Prodloužení branku nepřineslo a tak rozhodoval až penaltový rozstřel, v němž favoritovi přiřkli druhý bod Brayden Point a Steven Stamkos.

Jediný český zástupce v utkání, útočník Ondřej Palát (19:51, -2, 3 střely), se tentokrát bodově neprosadil a navíc byl na ledě u dvou obdržených branek.

Tak jako Palát byl ve čtvrtek bez zápisu do bodových statistik i další Čech z popředí tabulky produktivity krajanů v NHL. Po nedávné dvanáctizápasové bodové sérii vyšel podruhé v řadě naprázdno David Pastrňák (19:08, +/-: 0, 2 střely). Smutnit ovšem rozhodně nemusel, když jeho Boston v obou případech slavil výhru. Naposledy po výsledku 2:1 po nájezdech nad Winnipegem.

V gólově chudé partii si diváci na první změnu skóre museli počkat až do 49. minuty, kdy Bruins poslal do vedení bek Torey Krug. Již za necelou minutu ale vyrovnal finský bombarďák Jets Patrik Laine.

O vítězi nakonec rozhodovaly nájezdy, v jejichž první třech kolech skórovali domácí Pastrňák a za Winnipeg Bryan Little. Rozdíl přinesla až čtvrtá dvojice, v níž bostonský bek Charlie McAvoy v den svých 20. narozenin přelstil Nikolaje Ehlerse a zařadil se tak mezi hvězdy zápasu. Už ve třetím startu za sebou Bruins chyběl centr David Krejčí, kterého klub zařadil na listinu zraněných hráčů.

Po jednom vynechaném zápase kvůli nemoci, pondělní nezdar 2:4 v Coloradu, se do sestavy Pittsburghu vrátil český útočník Dominik Simon (5:53, -1, 1 střela) a mohl oslavit výhru 3:2 po nájezdech nad Columbusem.

Ve čtvrté formaci Penguins společně s bijcem Ryanem Reavesem, jenž se v zahajovací třetině pustil do pěstního souboje s hostujícím Lukášem Sedlákem (7:01, +/-: 0, 1 střela), však naskočil jen do osmi střídání. Vyhrocené utkání, v jehož druhé třetině se do sebe pustili i hvězdní útočníci Jevgenij Malkin a Nick Foligno, okořenily ve třetí třetině tři přesilovkové góly.

Domácí nejprve zásluhou Hörnqvista a Malkina otočili stav z 0:1 na 2:1. V 57. minutě ale vyrovnal na 2:2 Artěmij Panarin. V rozhodujících nájezdech pak vítěze určil ve čtvrté sérii skórující ofenzivní obránce Pittsburghu Kris Letang.

V nájezdech se rozhodovalo i na ledě New Jersey, které zasypalo hostujícího Henrika Lundqvista 48 střeleckými pokusy. V řádné hrací době newyorského derby švédský gólman Rangers podržel a měl výraznou zásluhu na remíze 3:3. V penaltovém rozstřelu ale nezabránil rozhodující trefě bývalého spoluhráče Briana Boyla. Urostlý forvard, jenž před sezonou musel bojovat s leukémií, byl jednoznačným hrdinou večera. Kromě vítězného nájezdu se totiž podepsal i pod vyrovnávací trefu domácích z 52. minuty. Vítězství Devils 4:3SN slavil i český útočník Pavel Zacha (12:45, -1, 1 střela).

Statistiky NHL

I díky dvěma trefám produktivního Tylera Seguina zdolal ve čtvrtek Dallas výsledkem 4:0 hostující Chicago. Gólman Ben Bishop na čisté konto potřeboval 24 zákroků. V obraně Blackhawks nadále chybí zraněný český nováček Jan Rutta, nastoupil tak jen Michal Kempný (18:10, -1, 1 střela). V útoku vítězných Stars nechyběli centři Radek Faksa (16:22, +1, 2 střely) a Martin Hanzal (13:47, +/-: 0, 2 střely).

Už potřetí v řadě a popáté z posledních šesti představení vyšli bodově naprázdno stagnující hokejisté St. Louis. Stále ještě přední celek Západní konference (na čele je s 46 body srovnáno pět celků - Vegas, Los Angeles, Nashville, Winnipeg a právě St. Louis) naposledy padl těsně 2:3 s Edmontonem, který všechny své góly nastřílel až ve třetí třetině. V 57. minutě na 2:2 vyrovnával Connor McDavid a v čase 59:10 rozhodl Drake Caggiula. Češi v dresu Blues, Vladimír Sobotka (13:53, +/-: 0) a Dmitrij Jaškin (14:09, +/-: 0, 1 střela), nebodovali.

Výsledky:

San Jose Sharks - Vancouver Canucks 5:4P (1:1, 3:2, 0:1 - 1:0)

Branky: 11:52 J. Thornton (Labanc, Burns), 25:20 Meier (DeMelo, Labanc), 26:29 J. Thornton (Pavelski, Labanc), 38:56 Hertl (Pavelski, J. Thornton), 61:53 Labanc (Hertl) - 01:58 B. Gaunce (Gudbranson, Virtanen), 28:49 Virtanen (Del Zotto, Biega), 36:02 Boeser (Biega, Gagner), 42:09 D. Sedin (H. Sedin, Eriksson). Rozhodčí: Dan O'Rourke, Tim Peel – Brian Murphy, Mark Wheler.

San Jose Sharks Dell (M. Jones) – Dillon, Vlasic (A), Braun (C), Heed, DeMelo, Burns – J. Thornton, Pavelski (A), Sörensen – Donskoi, Hansen, Meier – Hertl, Labanc, Tierney – O'Regan, M. Karlsson (A), Bødker.

Vancouver Canucks Markström (A. Nilsson) – Del Zotto, D. Pouliot, Edler (A), Gudbranson, Stecher, Biega – Boeser, Dowd, Virtanen – Eriksson, D. Sedin (A), Boucher – Vanek, H. Sedin (C), Burmistrov – B. Gaunce, M. Granlund, Gagner.

Los Angeles Kings - Colorado Avalanche 2:1P (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 50:36 Martinez (T. Mitchell, Andreoff), 60:44 D. Brown (Doughty, Kopitar) - 31:14 Landeskog (MacKinnon, Rantanen). Rozhodčí: Walsh, Jackson – Gawryletz,l Murchison. Diváci: 18 230.

Los Angeles Kings Quick (Kuemper) – Doughty (A), Muzzin, Martinez, MacDermid, Fantenberg, Forbort – D. Brown (A), Kopitar (C), Iafallo – Toffoli, Kempe, Pearson – Lewis, N. Shore, Gáborík – J. Jokinen, T. Mitchell, Andreoff.

Colorado Avalanche Varlamov (J. Bernier) – Barberio, Zadorov, Barrie, Nemeth, Girard, A. Lindholm – Rantanen, MacKinnon (A), Landeskog (C) – C. Wilson, Compher, Andrighetto – Nieto, Söderberg, Comeau (A) – Jakupov, Kerfoot, Jost.

Edmonton Oilers - St. Louis Blues 3:2 (0:0, 0:0, 3:2)

Branky: 50:08 Cammalleri, 56:19 McDavid (Draisaitl, Lucic), 59:10 Caggiula (Nugent-Hopkins, Maroon) - 49:30 T. Thompson (Parayko, Stastny), 53:22 Berglund (B. Schenn, Pietrangelo). Rozhodčí: Joannette, Pollock – Gibbs, Cherrey. Diváci: 18347.

Edmonton Oilers Talbot (Brossoit) – Nurse, Russell, Benning, Davidson, A. Larsson, Sekera – Lucic, McDavid, Puljujärvi – Maroon, Nugent-Hopkins, Caggiula – Khaira, Draisaitl, R. Strome – Cammalleri, Letestu, Kassian.

St. Louis Blues Allen (C. Hutton) – Pietrangelo, Gunnarsson, Edmundson, Parayko, Dunn, Bortuzzo – Sobotka, B. Schenn, Tarasenko – Steen, Stastny, T. Thompson – Pääjärvi, Berglund, Barbašev – Upshall, Brodziak, Jaškin.

Dallas Stars - Chicago Blackhawks 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)

Branky: 17:11 Ja. Benn (Elie, Hamhuis), 21:07 Roussel (Hamhuis, Pateryn), 25:55 Seguin (Spezza, J. Klingberg), 36:14 Seguin (D. Shore). Rozhodčí: L ́Ecuyer, Hebert – Gibbons, MacPherson. Diváci: 18 532.

Dallas Stars Bishop (Lehtonen) – J. Klingberg (A), Lindell, Pateryn, Hamhuis, Honka, Johns – Radulov, Ja. Benn (C), Elie – D. Shore, Seguin (A), Janmark – Pitlick, Faksa, Roussel – Spezza, Hanzal, G. Smith.

Chicago Blackhawks Crawford (A. Forsberg) – Oesterle, Keith (A), Seabrook (A), Kempný, C. Murphy, Forsling – DeBrincat, J. Toews (C), Saad – P. Kane, Anisimov, Schmaltz – Pánik, Hinostroza, Hartman – Hayden, Wingels, Bouma.

Nashville Predators - Carolina Hurricanes 1:4 (1:4, 0:0, 0:0)

Branky: 15:33 Fiala (P. K. Subban) - 00:37 D. Ryan (Hanifin, Skinner), 03:10 E. Lindholm (Skinner, Faulk), 04:47 Hanifin (Williams, D. Ryan), 06:29 V. Rask (Hanifin, T. van Riemsdyk). Rozhodčí: StPierre, Rank – Pancich, Mach. Diváci: 17492.

Nashville Predators Rinne (7. Saros) – Ekholm, Josi (C), P. K. Subban, Jemelin (A), Y. Weber (A), Irwin – Arvidsson, Johansen, F. Forsberg – C. Smith, Turris, Fiala – Åberg, Bonino, Järnkrok – Watson, Sissons, Hartnell.

Carolina Hurricanes C. Ward (Darling) – Slavin, Pesce (A), Faulk, H. Fleury, T. van Riemsdyk (C), Hanifin – V. Rask, Skinner, T. Teräväinen – Williams, J. Staal, B. McGinn (A) – E. Lindholm, D. Ryan, Aho – Krüger, Nordström, Di Giuseppe.

Tampa Bay Lightning - Ottawa Senators 4:3N (0:1, 2:1, 1:1 - 0:0)pen. 2:0

Branky: 31:59 T. Johnson (Kučerov, Hedman), 35:40 Gourde (Conacher, Killorn), 51:05 Naměstnikov (Hedman, Kučerov), 65:00 B. Point - 06:31 B. Ryan, 34:34 Ceci (Brassard, Claesson), 45:59 Brassard (E. Karlsson, Mark Stone). Rozhodčí: Lee, Brenk – Alphonso, Berg. Diváci: 19 092.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Budaj) – Dotchin, Hedman (A), Sergačjov, Strålman (A), Girardi, Coburn – Kučerov, Stamkos (C), Naměstnikov – T. Johnson, B. Point, Palát – Conacher, Gourde, Killorn – J.T. Brown, Paquette, Kunitz.

Ottawa Senators C. Anderson (Condon) – E. Karlsson (C), Oduya, Ceci, Chabot, Harpur (A), Claesson – Mark Stone (A), Duchene, B. Ryan – Hoffman, Brassard, Dzingel – Pyatt, Pageau, Z. Smith – Burrows, N. Thompson, N. Paul.

Pittsburgh Penguins - Columbus Blue Jackets 3:2N (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0)pen. 2:1

Branky: 42:25 Hörnqvist (Kessel, Letang), 55:03 Malkin (Crosby), Letang - 27:09 Dubois (Panarin, G. Carlsson), 56:14 Panarin (S. Jones, Dubois).

Pittsburgh Penguins M. Murray (Jarry) – Dumoulin, Letang, Ruhwedel, Määttä, Hunwick, Oleksiak – Guentzel, Crosby (C), Hörnqvist – Hagelin, Malkin, Kessel – Sheary, Sheahan, Rust – Simon, Rowney, Reaves.

Columbus Blue Jackets Bobrovskij (Korpisalo) – Nutivaara, S. Jones, J. Johnson, D. Savard, Harrington, G. Carlsson – Panarin, Dubois, J. Anderson – Jenner, N. Foligno (C), Bjorkstrand – Milano, Wennberg, Atkinson – Calvert, Sedlák, Hännikäinen.

New York Islanders - Anaheim Ducks 4:5P (0:2, 2:1, 2:1 - 0:1)

Branky: 25:39 Barzal (Jo. Bailey, Tavares), 36:59 Tavares (Jo. Bailey, Barzal), 45:44 Tavares (Jo. Bailey, Leddy), 47:52 Leddy (Eberle, Mayfield) - 08:09 H. Lindholm (Cogliano, Getzlaf), 10:06 O. Kaše (N. Ritchie, Manson), 32:36 H. Lindholm (Getzlaf), 58:45 Rakell (Montour, Getzlaf), 64:03 H. Lindholm (Getzlaf, O. Kaše). Rozhodčí: Rooney, Hebert – Devorski, Murray.

New York Islanders Halák (Greiss) – Boychuk, Leddy, Mayfield, Pelech (C), Pulock, Hickey – Lee, Tavares, Jo. Bailey – Eberle (A), Barzal, Ladd – Clutterbuck (A), Cizikas, Prince – S. Bernier, B. Nelson, Chimera.

Anaheim Ducks R. Miller (Gibson) – Manson, H. Lindholm, Bieksa, Fowler, Welinski, Beauchemin, Montour (A) – Rakell, Getzlaf (C), N. Ritchie (A) – Silfverberg, Henrique, Cogliano – O. Kaše, Vermette, Roy – L. Shaw, D. Grant, Wagner.

New Jersey Devils - New York Rangers 4:3N (1:2, 1:0, 1:1 - 0:0)pen. 2:1

Branky: 07:22 J. Moore (Hischier, Palmieri), 36:24 Coleman (Santini), 51:54 Boyle (Hall, Palmieri), Boyle - 09:55 Vesey (Carey, Desharnais), 11:59 Holden (Kreider, Bučněvič), 41:48 K. Hayes (Br. Smith, Zuccarello). Rozhodčí: Charron, Sutherland – Daisy, Driscoll. Diváci: 16 514.

New Jersey Devils Schneider (Kinkaid) – J. Moore, Vatanen, A. Greene, Santini, Butcher, Severson – Hall, Hischier, Palmieri – Ma. Johansson, Zajac, Gibbons – Wood, Zacha, Stafford – Coleman, Boyle, Noesen.

New York Rangers H. Lundqvist (Pavelec) – McDonagh, Holden, Skjei, Shattenkirk, M. Staal, Br. Smith – Kreider, Zibanejad, Bučněvič – Rick Nash, J. T. Miller, Zuccarello – Grabner, K. Hayes, Fast – Carey, Desharnais, Vesey.

Boston Bruins - Winnipeg Jets 2:1N (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)pen. 2:1

Branky: 48:16 Krug, McAvoy - 49:13 Laine (Ehlers, Little).

Boston Bruins T. Rask (Chudobin) – McAvoy, Chára (C), Carlo, Krug, K. Miller, Grzelcyk – Pastrňák, Bergeron (A), Marchand – Bjork, Cave, DeBrusk – Backes (A), Heinen, Acciari – Kuraly, Schaller, Vatrano.

Winnipeg Jets Hellebuyck (S. Mason) – Trouba, Morrissey, T. Myers, D. Kulikov, Poolman, Chiarot – Wheeler (C), Scheifele (A), Ehlers – Laine, Little (A), Connor – B. Tanev, Lowry, Copp – Armia, Hendricks, Perreault.