ÚLEVA. Jakub Voráček a Shayne Gostisbehere po dalším gólu tuší, že šňůra proher...

ÚLEVA. Jakub Voráček a Shayne Gostisbehere po dalším gólu tuší, že šňůra proher Philadelphie končí. | foto: Reuters

Voráček přihrál na tři góly, Pastrňák s Vránou se zapsali mezi střelce

• 39
Deset zápasů dlouhou sérii porážek v pondělí konečně ukončili hokejisté Philadelphie, kteří i díky třem asistencím Jakuba Voráčka vyloupili výsledkem 5:2 led Calgary. Domácí Jaromír Jágr nebodoval, naopak v dalších zápasech se zapsali mezi střelce David Pastrňák z Bostonu a Jakub Vrána z Washingtonu.

Hokejisté Calgary přestříleli Philadelphii rozdílem třídy 45:21, přesto po skóre 2:5 vyšli bodově naprázdno. Flyers ukončili svou desetizápasovou hrozivou sérii proher díky vysoké produktivitě a třem gólům nastříleným během 71 vteřin v úvodu druhé třetiny.

Jako první v zápase udeřili Flames, které v 19. minutě poslal do vedení Troy Brouwer. Ještě před prvním odchodem do kabin ale stihl srovnat Valtteri Filppula. Svou první z celkových tří asistencí večera si připsal Jakub Voráček (18:50, 0+3, +3, 3 střely), jenž se vrátil zpátky do elitní desítky bodování NHL. Aktuálně mu s 33 zápisy (7+26) patří sedmá příčka, v přihrávkách se dělí dokonce o průběžnou druhou pozici se Stevenem Stamkosem z Tampy a Joshem Baileym z Islanders za lídrem Blakem Wheelerem z Winnipegu s 28 asistencemi.

Ve druhé třetině pak Philadelphia předvedla rozhodující trhák, když v rozmezí 28. a 29. minuty domácího brankáře Mika Smitha postupně překonali Scott Laughton a za asistencí Voráčka ještě Michael Raffl a v přesilovce po faulu Michaela Frolíka (14:54, -1, 6 střel) kanonýr Wayne Simmonds.

V 39. minutě za domácí snížil Sean Monahan, hned po začátku třetího dějství ale vnesl klid do řad Flyers druhý gól večera slavící Laughton. Jako náhradníci byli na obou stranách připraveni čeští gólmani. Za domácí nováček David Rittich a hostujícímu Brianu Elliottovi, jenž byl novináři díky 43 zákrokům zvolen první hvězdou utkání před Voráčkem, kryl záda tradičně Michal Neuvirth.

Obránce Radko Gudas si odpykal osmý z celkově desetizápasového disciplinárního trestu. Rekordman Jaromír Jágr (15:22, +/-: 0, 1 střela) vyšel bodově naprázdno podruhé v řadě a celkově si z posledních devíti startů připsal jen dvě asistence (v sezoně 17 zápasů, 1+6).

Před pondělními zápasy kralovali střelecké tabulce NHL dva ruští hokejisté, Alex Ovečkin z Washingtonu s Nikitou Kučerovem z Tampy. Oba měli na kontě shodně 19 zásahů. Po výhře Capitals 4:1 nad San Jose je už však lídrem pouze prvně jmenovaný kapitán týmu z hlavního města USA.

10. Frolík (Calgary) 27/11 (5+6)

Stalo se tak poté, co vstřelil rozdílovou branku proti neoblíbeným Sharks, když v 28. minutě suverénně proměnil samostatný únik a zaokrouhlil tak svůj průběžný střelecký výčet na 20 gólů. Na San Jose se přitom Washingtonu v poslední době příliš nedařilo. Od vstupu Ovečkina do NHL (sezona 2005/6) se z 18 vzájemných soubojů radovali Capitals teprve počtvrté.

Na finálních 4:1 upravoval skóre v 52. minutě využitou přesilovkou český mladík Jakub Vrána (14:13, 1+0, +/-: 0, 4 střely) poté, co do sítě dorazil puk z brankoviště. Byla to již jeho osmá trefa sezony. Lepší v daném ohledu z Čechů v NHL jsou pouze desetigólový Radek Faksa z Dallasu a průběžný lídr se čtrnácti trefami David Pastrňák z Bostonu. Už ve čtvrtém zápase za sebou vyšel bodově naprázdno člen druhé formace San Jose Tomáš Hertl (17:32, -1, 2 střely).

Hokejisté Bostonu dokázali po nezachyceném vstupu do zápasu sérií tří gólů snížit ztrátu na ledě finalistů posledního Stanley Cupu z Nashvillu z 0:4 na 3:4, na vyrovnání již ale nedosáhli a nakonec ještě po proměněném brejku Filipa Forsberga inkasovali popáté.

Stíhací jízdu Bruins výrazně podpořili obránci, když se mezi střelce zapsal kapitán Zdeno Chára a také mladík Charlie McAvoy za asistence českého centra Davida Krejčího (16:39, 0+1, -1, 4 střely). Na nejtěsnější rozdíl hosty dostal v 46. minutě kanonýr David Pastrňák (22:27, 1+0, +1, 5 střel), jenž se prosadil ranou švihem z pravého kruhu. Svou čtrnáctou brankou sezony ale Bostonu bodový zisk nezajistil.

Jakub Pastrňák z Bostonu v šanci, jeho pokus blokuje brankář Nashvillu Pekka...
Jakub Pastrňák z Bostonu (vpravo) právě vstřelil gól, spolu s ním slaví jeho...

Nashville, jehož hosté přestříleli 25:40, těžil z úvodního náskoku po dvou gólech z první třetiny od Craiga Smitha a následných pojistkách ze druhé dvacetiminutovky od Nicka Bonina a Kevina Fialy.

Výsledky NHL

Calgary Flames - Philadelphia Flyers 2:5 (1:1, 1:3, 0:1)

Branky: 18:15 Brouwer (Lazar, Giordano), 38:45 Monahan (Hathaway, S. Bennett) - 19:16 Filppula (Voráček, MacDonald), 27:31 Laughton (Gostisbehere, M. Raffl), 28:04 M. Raffl (Gostisbehere, Voráček), 28:42 Simmonds (Couturier, Voráček), 41:51 Laughton (Weal, Leier). Rozhodčí: Brad Watson, Trevor Hanson. Čároví: Michel Cormier, Ryan Gibbons. Diváci: 18590.

Calgary Flames M. Smith (Rittich) – Giordano (C), D. Hamilton, Brodie, Hamonic, Kulak, Stone – J. Gaudreau, Monahan (A), Ferland – Tkachuk, Backlund, Frolík – S. Bennett, Jankowski, Jágr – Hathaway, Lazar, Brouwer (A).

Philadelphia Flyers Elliott (Neuvirth) – Provorov, MacDonald (A), Gostisbehere, Hägg, Sanheim, Manning – Giroux (C), Couturier, Simmonds (A) – Weal, M. Raffl, Filppula – Voráček, Patrick, Konecny – Leier, Laughton, Weise. Hlavní trenér: Dave Hakstol. Hlavní trenér: Glen Gulutzan.

Nashville Predators - Boston Bruins 5:3 (2:0, 2:1, 1:2)

Branky: 01:26 C. Smith (Jemelin, Turris), 19:42 C. Smith (Ekholm, Fiala), 22:15 Bonino (Sissons, Arvidsson), 24:10 Fiala (Turris, C. Smith), 46:22 F. Forsberg (Josi) - 30:14 McAvoy (Heinen, Krejčí), 44:33 Chára (Backes, Riley Nash), 45:48 Pastrňák (Marchand, Bergeron). Rozhodčí: Brenk, Hebert – Alphonso, Gibbs. Diváci: 17 113.

Nashville Predators Rinne (Lindbäck) – Ekholm, Josi (C), P. K. Subban, Jemelin, Y. Weber, Irwin – C. Smith, Turris, Fiala – Åberg, Järnkrok (A), F. Forsberg (A) – Arvidsson, Bonino, Sissons – Watson, F. Gaudreau, Salomäki.

Boston Bruins Chudobin (25. T. Rask) – McAvoy, Chára (C), Carlo, Krug, K. Miller, Grzelcyk – Pastrňák, Bergeron (A), Marchand – Bjork, Krejčí, Spooner – Backes (A), Riley Nash, Heinen – Acciari, Kuraly, Schaller.

Florida Panthers - New York Islanders 4:5N (1:1, 2:3, 1:0 - 0:0)pen. 0:1

Branky: 10:25 Yandle, 28:45 Ekblad (Yandle, Trocheck), 30:34 Barkov (Yandle, Trocheck), 45:06 Malgin (Trocheck, J. McGinn) - 13:51 Lee (de Haan, Pelech), 25:35 Hickey (Ho-Sang), 36:19 B. Nelson (Ho-Sang, Chimera), 38:21 Tavares (Jo. Bailey, Leddy), Barzal. Rozhodčí: Meier, Walsh – Daisy, Brisebois. Diváci: 11 210.

Florida Panthers Luongo (23. Reimer) – Yandle, Ekblad, Matheson, Pysyk, McCoshen, Petrovic – Huberdeau, Barkov, Bjugstad – J. McGinn, Trocheck, Malgin – Brickley, McCann, Vrbata – Haley, MacKenzie, Sceviour.

New York Islanders Halák (Greiss) – Leddy, Boychuk, de Haan, Pelech, Hickey, Pulock – Lee, Tavares, Jo. Bailey – Ladd, Barzal, Eberle – B. Nelson, Quine, Ho-Sang – Chimera, Beauvillier, Clutterbuck.

Washington Capitals - San Jose Sharks 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky: 16:49 Smith-Pelly (Carlson, Beagle), 27:11 Ovečkin, 39:12 Connolly (Ovečkin, Kuzněcov), 51:36 J. Vrána (T. Wilson, Orlov) - 31:32 Meier (Braun). Rozhodčí: Rooney, Sutherlenad – Heyer, Nansen. Diváci: 18 506.

Washington Capitals Grubauer (Holtby) – Orpik, Carlson, Orlov, Niskanen, Djoos, Bowey – Ovečkin, Bäckström, T. Wilson – J. Vrána, Kuzněcov, Oshie – Boyd, Eller, Connolly – Smith-Pelly, Beagle, Chiasson.

San Jose Sharks M. Jones (Dell) – Vlasic, Braun, Dillon, Burns, J. Ryan, DeMelo – Meier, J. Thornton, Pavelski – Hertl, Couture, Labanc – Sörensen, Tierney, J. Ward – Goodrow, O'Regan, Hansen.