Pastrňák s Krejčím bodovali, Boston je ve finále Stanley Cupu

• 49
Hokejisté Bostonu nedali ve finále Východní konference play off NHL soupeři z Caroliny šanci. Ve čtvrté partii zvítězili 4:0 a stejným poměrem ovládli i celou sérii a slaví svou třetí účast ve finále Stanley Cupu za posledních devět let. Na rozhodující výhře se výrazně podíleli i Češi, David Pastrňák (1+2) a David Krejčí (0+1).

Nejrychlejším možným způsobem skončila série mezi Bostonem a Carolinou. Ve formě hrající Bruins se k Prince of Wales Trophy pro vítěze play off Východní konference NHL probojovali po výsledcích 5:2, 6:2, 2:1 a 4:0.

První hvězdou rozhodující partie byl vyhlášen elitní centr týmu Patrice Bergeron (2+1) před parťákem z útoku Davidem Pastrňákem (1+2) a gólmanem Tuukkou Raskem (na čisté konto potřeboval 24 zákroků).

„Každý hráč chtěl ze sebe dostat maximum a to se nám taky na ledě povedlo,“ shrnul dominanci svého celku útočník Brad Marchand, jenž se blýskl bilancí (1+1) a upevnil si druhou pozici v kanadském bodování play off. S 18 zápisy (7+11) je v těsném závěsu za 20bodovým lídrem Loganem Couturem (14+6) ze San Jose. Na průběžnou třetí pozici se pak posunul Pastrňák s 15 body (7+8) a v elitní desítce se drží i Tomáš Hertl (14 bodů, 9+5) ze San Jose s Davidem Krejčím (14 bodů, 4+10).

Stejně jako v utkání číslo tři se do brány Caroliny postavil na místo Petra Mrázka náhradník Curtis McElhinney, jenž v zahajovací třetině s hostujícím Raskem odolal všem šancím. Na první gól v PNC Aréně se čekalo až do 25. minuty, kdy v přesilovce Marchand z rychlé akce našel před bránou najetého Pastrňáka. Elitní formace Bostonu hlavně neřekla své poslední slovo. V 39. minutě totiž využila další přesilovku poté, co si zakončující Bergeron v útočném pásmu bleskovou akcí narazil s Pastrňákem.

Ve třetí třetině navíc velkou formu potvrdili znova. V rozehrávce chyboval obránce Hurricanes Jaccob Slavin a Pastrňák v útočném pásmu pohotově vybídl k zakončení Bergerona. V samotném závěru pak ještě domácí zkoušeli hru bez brankáře, což potrestal čtvrtým gólem Marchand. Asistenci si připsal i David Krejčí (14:02, 0+1, +1, 1 střela).

Rozhodující krok Bruins zvládli i přes absenci jejich kapitána Zdena Cháry, který nenastoupil kvůli blíže nespecifikovanému zranění. Pro finále Stanley Cupu by však měl být již k dispozici, na svého soupeře si Boston bude muset ještě počkat. Stav finálové série Západní konference je zatím příznivější pro San Jose, které nad St. Louis vede 2:1 na zápasy.

Finále Východní konference - 4. zápas:

Carolina Hurricanes - Boston Bruins 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)

Branky: 24:46 Pastrňák (Marchand, Krug), 38:34 Bergeron (Pastrňák), 50:32 Bergeron (Pastrňák), 57:43 Marchand (Bergeron, Krejčí). Rozhodčí: Wes McCauley, Francis Charron – Scott Cherrey, Derek Amell. Diváci: 19 041.

Carolina Hurricanes McElhinney (Mrázek) – Slavin, D. Hamilton, Pesce, Faulk (A), H. Fleury, de Haan – Svečnikov, J. Staal (A), T. Teräväinen – Niederreiter, Aho, Williams (C) – Ferland, McKegg, B. McGinn – Foegele, Wallmark, Mäenalanen.

Boston Bruins T. Rask (Halák) – Grzelcyk, McAvoy, Krug, Carlo, J. Moore, Clifton – Marchand, Bergeron (A), Pastrňák – DeBrusk, Krejčí (A), Backes (A) – Ma. Johansson, Coyle, Heinen – Nordström, Kuraly, Acciari.