Radost hokejistů St. Louis z rozhodujícího vítězství v sérii s Dallasem.

Radost hokejistů St. Louis z rozhodujícího vítězství v sérii s Dallasem. | foto: AP

St. Louis slaví po sedmém zápase, s Dallasem vypadli i Faksa s Polákem

• 30
Finále Východní konference play off hokejové NHL už zná oba své účastníky, Carolinu s Bostonem, a po úterním sedmém souboji mezi St. Louis a Dallasem je již rozhodnuto i o prvním týmu na Západě. Díky gólu z 86. minuty v podání útočníka Patricka Maroona slaví postup Blues, v dresu Stars se naopak s zámořskou sezonou loučí čeští reprezentanti Roman Polák a Radek Faksa.

Hokejisté St. Louis si prošli v základní části letošní sezony NHL velkou krizí. Ještě v lednu patřili k nejhorším v celé soutěži, kdy skončil trenér Mike Yeo. Jeho nástupce Craig Berube pak dokázal malý zázrak, když už zvládl ambiciózní kádr probrat a dostat do play off. I to by byl úspěch, o to větší zásluhy jdou za ním po postupu přes dva soupeře až do finále Západní konference.

Důležitou postavou jak proti Winnipegu, tak i ve druhém kole proti Dallasu s jedním z nejlepších brankářů v soutěži Benem Bishopem byl nováček v bráně Blues Jordan Binnington. 25letý Kanaďan dostal důvěru až v průběhu sezony na základě nevýrazných výkonů Jakea Allena a právě on dodal Blues potřebný klid. V rozhodující úterní partii pochytal 29 z 30 střel Dallasu a byl zvolen druhou hvězdou po střelci postupové branky Patricku Maroonovi.

Člen třetí formace Blues se prosadil v šesté minutě druhého prodloužení. Po buly v útočném pásmu nejprve pálil 19letý mladík Robert Thomas a vyražený puk si v brankovišti našel důrazný Maroon - 2:1. Domácí celek slavil zcela po zásluze poté, co měl v sedmém duelu střeleckou převahu 54:30.

Dallas dlouho držel v postupové naději hlavně gólman Bishop. Toho kromě Maroona překonal již jen obránce Vince Dunn, jenž přesně pálil v 14. minutě. Stars se podařilo vyrovnat krátce na to. V 16. minutě slavil Mats Zuccarello.

Další branku již ale hosté, za které opět nastoupili i obránce Roman Polák (26:18, +/-: 0) a centr Radek Faksa (25:27, +/-: 0, 5 střel), vstřelit nedokázali.

Letošní play off si po nečekaných vyřazeních všech divizních vítězů z úvodního kola připsalo další unikát. Již třetí sérii totiž v rozhodujícím sedmém zápase rozsoudilo až prodloužení. To se v jednom ročníku zatím nikdy nestalo. V úvodních kolech tomu bylo v soubojích Caroliny s Washingtonem a San Jose s Vegas, v úterý tento počet rozšířilo St. Louis. Na soupeře v konferenčním finále si Blues ještě počkají. San Jose s Coloradem totiž čeká rovněž atraktivní sedmý duel.

Výsledky 2. kola play off:

St. Louis Blues - Dallas Stars 2:1P (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0, 1:0)

Branky: 13:30 Dunn (Pietrangelo, Thomas), 85:50 Maroon (Thomas, Bozak) - 15:55 Zuccarello. Rozhodčí: Joannette, Rooney – Murray, Devorski. Diváci: 18 531.

St. Louis Blues Binnington (Allen) – Pietrangelo (C), Edmundson, Parayko, Bouwmeester, Gunnarsson, Dunn – Tarasenko (A), B. Schenn, Schwartz – Perron, R. O'Reilly, Blais – Thomas, Bozak, Maroon – Steen (A), Sundqvist, Barbašev.

Dallas Stars Bishop (Chudobin) – J. Klingberg (A), Lindell, R. Polák, Heiskanen, Lovejoy, Fedun – Zuccarello, Seguin (A), Dickinson – Radulov, Hintz, Ja. Benn (C) – Comeau, Faksa, Cogliano – Spezza, Dowling, B. Ritchie.