Nosek asistoval u postupové branky, Vegas si zahrají o Stanley Cup

• 58
Neděle v hokejovém světě nepatřila jen finále MS v Kodani, velký zápas se odehrál i v zámořské NHL. Spanilá jízda ligového nováčka z Vegas totiž dospěla do senzačního finále Stanley Cupu. Triumf ve finále Západní konference nad Winnipegem zajistil Golden Knights výsledek 2:1, u jehož rozdílové branky si připsal asistenci i český útočník Tomáš Nosek.

Hokejisté Vegas se výrazným způsobem zapisují do historie NHL. Po vylepšených ligových rekordech ze základní části v počtu výher a bodů v premiérové sezoně mezi rozšiřovacími týmy působí Golden Knights stejně suverénně i ve svém prvním play off.

Po sériích 4:0 nad Los Angeles a 4:2 nad San Jose přidali ve finále Západní konference další hladký výsledek tentokrát 4:1 na zápasy nad Winnipegem a obránce Deryk Engelland se proti všem tradicím nebál potěžkat trofej Clarence S. Campbell Bowl.

Pro české fanoušky je to dobrá zpráva. Zásluhou útočníka Tomáše Noska totiž budeme mít zastoupení ve finálové sérii. V pokračující bitvě o vítěze Východní konference totiž figurují čeští hokejisté v obou táborech. Za Tampu, která otočila vývoj z 0:2 na 3:2 na zápasy boduje Ondřej Palát, a v dresu Washingtonu dostávají důvěru Jakub Vrána s Michalem Kempným.

Na posledního soupeře si Vegas ještě chvíli bude muset počkat. Rozhodla o tom jejich nedělní výhra 2:1 na ledě kanadského soupeře. V 6. minutě jako první skóroval hostující útočník Alex Tuch, když z mezikruží trestal chybu v rozehrávce od obránce Joshe Morriseyho. V 18. minutě bylo ale vše zapomenuto. Morrisey totiž po vyhraném buly v útočném pásmu od Bryana Littlea napřáhl k tvrdé ráně a srovnal na 1:1.

Klíčovou akci zápasu i celé série nabídla 34. minuta. Český útočník hostů Tomáš Nosek (9:53, 0+1, +1) vyvezl puk z rohu kluziště a rozehrál na obránce Lucu Sbisu, jehož nahození na bránu tečoval mimo dosah brankáře Hellebuycka sváteční střelec Ryan Reaves. Ve velké formě chytající gólman Marc-Andre Fleury, jenž kryl 31 z 32 ran Jets, ve zbytku duelu již Winnipegu nic nedovolil a hosté tak mohli slavit.

Výsledek:

Winnipeg Jets - Vegas Golden Knights 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Branky: 17:14 Morrissey (Little) - 05:10 Tuch (Carpenter), 33:21 Reaves (Sbisa, Nosek). Rozhodčí: Furlatt, Sutherland – Cherrey, Amell.

Winnipeg Jets Hellebuyck (S. Mason) – Byfuglien (A), Morrow, Trouba, Morrissey, T. Myers, D. Kulikov – Wheeler (C), Scheifele (A), Connor – Laine, Stastny, Ehlers – Roslovic, Little, Perreault – Armia, Lowry, B. Tanev.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (Lagacé) – Schmidt, McNabb, Engelland (A), Theodore, C. Miller, Sbisa (A) – R. Smith, W. Karlsson, Marchessault – Perron (A), Haula, Neal – Tuch, Eakin, Carpenter – Reaves, Bellemare, Nosek.