Ondřej Palát (vpravo) z Tampy Bay se raduje z gólu se spoluhráči Alexem...

Ondřej Palát (vpravo) z Tampy Bay se raduje z gólu se spoluhráči Alexem Killornem (vlevo) a Tylerem Johnsonem. | foto: AP

Palát asistoval u rozdílového gólu, Tampa Bay srovnala stav série

• 7
Ani napočtvrté ve finále Východní konference play off hokejové NHL se neradoval z výhry domácí celek. Po dvou triumfech Washingtonu se ve čtvrtek podruhé na ledě soupeře radovala i Tampa Bay. Stav série 2:2 na zápasy určil výsledek 2:4, u jehož rozdílové branky z 52. minuty od Alexe Killorna si asistenci připsal český útočník Ondřej Palát.

Washington měl dvojnásobnou střeleckou převahu 38:19. Celkově čtyřikrát si zahrál v přesilové hře, z toho třikrát v řadě během zahajovací třetiny. Ruské kanonýry Alexe Ovečkina a Jevgenije Kuzněcova však ve čtvrtek zastínil krajan Andrej Vasilevskij.

Brankářská jednička celku Tampa Bay 36 zákroky podržela spoluhráče a po právu byla označena za první hvězdu večera. V 5. minutě tomu ovšem ještě nic nenasvědčovalo, když po přihrávce T.J. Oshieho od zadního mantinelu propálil puk do sítě domácí bek Dmitrij Orlov.

Rychlé vedení si ale Capitals dlouho neužili. Už v 6. minutě totiž po chybné rozehrávce Michala Kempného (13:53, -1, 1 střela) hosté v útočném pásmu rychle zakombinovali a na konci akce zakončoval do odkryté brány Bradena Holtbyho útočník Brayden Point - 1:1. Krátce na to se navíc faulem provinil Lars Eller a hosté nabídnutou výhodu proměnili ve vedoucí branku. Point ke gólu přidal i asistenci, když po rychlých výměnách puku se spoluhráči našel na levém křídle volného kapitána Stevena Stamkose.

Přesilové hry si následně zahráli i domácí. Přestupky Yanni Gourdeho, Victora Hedmana a Nikity Kučerova ovšem díky zákrokům brankáře Vasilevského zůstaly nepotrestány. Ofenziva Washingtonu podruhé udeřila až v 26. minutě. Ovečkin vyslal do úniku Kuzněcova, jenž po levém křídle pláchl obraně soupeře a našel mezeru mezi betony Vasilevského - 2:2.

V dalším průběhu likvidoval Vasilevskij jednu velkou šanci Capitals za druhou. Smírný stav pak vydržel až do 52. minuty, kdy se zrodila rozhodující akce duelu. Krátce po návratu do akce podruhé v zápase vyloučeného forvarda domácích Ellera našel zpoza brány Ondřej Palát (14:33, 0+1, +1) volného Alexe Killorna, jenž si chytře počkal na pohyb Holtbyho a klečícího gólmana rychlou kličkou obhodil.

Washington usiloval o vyrovnání i při hře bez brankáře, což v čase 59:58 potrestal finální úpravou skóre Anthony Cirelli. Série se tak vrací do Amelie Arény za smírného stavu 2:2 na zápasy, pátý duel je na programu v sobotu.