Washingtonský brankář Braden Holtby likviduje za pomocui Michala Kempného šanci...

Washingtonský brankář Braden Holtby likviduje za pomocui Michala Kempného šanci Tylera Johnsona z Tampy Bay. | foto: AP

Tampa Bay je zpátky ve hře, Palát u venkovní výhry jednou asistoval

• 6
Finále Východní konference play off hokejové NHL se nese v duchu venkovních výher. Po úvodních dvou triumfech Washingtonu v úterý pro změnu na ledě soupeře slavila Tampa Bay. I díky jedné asistenci českého útočníka Ondřeje Paláta si hostující Lightning odvezli výsledek 2:4 a snížili tak stav série. Capitals vedou 2:1 na zápasy.

Ve dvou startech na ledě Amelie Arény měl Washington herní i gólovou převahu a odvezl si výhry 4:2 a 6:2. Po přesunu do domácí Capital One Arény již sahal po prvním postupovém mečbolu, výsledek 2:4 však vrací do hry hráče celku Tampa Bay.

Nic na tom nezměnila ani střelecká převaha Capitals 38:23. Hosté šli poprvé do vedení ve 14. minutě, kdy v přesilovce znova zafungovala tolik nebezpečná střela kapitána Stevena Stamkose z levého kruhu. Od modré mu přihrával Victor Hedman a kanadský útočník se opřel do puku a z první jej napálil nad rameno Bradena Holtbyho.

Druhý gól přišel na startu druhé dvacetiminutovky a za další početní převahy opět udeřili hosté. Od modré opět distribuoval puk obránce Hedman. Rozdílem bylo jen, že hledal spoluhráče na pravém kruhu. Z první tentokrát přesně pálil Nikita Kučerov - 0:2. V 24. minutě pak ke dvěma asistencím Hedman přidal i branku, když jej rychlými přihrávkami uvolnili před odkrytou bránou Kučerov s Ondřejem Palátem (13:55, 0+1, +/-: 0, 2 střely). Právě daná akce byla v utkání nakonec tou rozdílovou.

Washington se dočkal až v 31. minutě po napadání v útočném pásmu, kdy Ondřeje Paláta odzbrojil Matt Niskanen a Chandler Stephenson následně vybídl ke střele z levého kruhu Bretta Connollyho. Klid do hostujících řad nicméně před druhým odchodem do kabin vrátil Brayden Point. V 37. minutě si v prostoru před bránou nejrychleji našel zblokovaný puk a z otočky jej poslal za Holtbyho.

Capitals ze své snahy vytěžili již jen korekci skóre. V 57. minutě byl za aktivitu odměněn Jevgenij Kuzněcov, jenž celkově zkoušel střelecké štěstí ve 12 případech (kapitán domácích Alex Ovečkin měl 9 střel). Po přihrávce T.J. Oshieho pálil z ostrého úhlu nad lapačku přemísťujícího se Andreje Vasilevského. Právě ruská brankářská jednička hostů byla s 36 zákroky vyhlášena první hvězdou zápasu před produktivními spoluhráči Hedmanem (1+2) a Kučerovem (1+1).