Ondřej Pavelec v brance NY Rangers v duelu s Dallasem

Ondřej Pavelec v brance NY Rangers v duelu s Dallasem | foto: AP

Pavelec pochytal 44 střel a byl hvězdou, v nájezdech ale slavil Dallas

• 18
V konkurenci hvězdného Henrika Lundqvista jen sporadicky nastupující český gólman Ondřej Pavelec byl v pondělí vyhlášen první hvězdou večera, když ve svém čtvrtém startu sezony NHL od úvodní minuty pochytal 44 střel Dallasu. Další k dosavadním dvěma výhrám ovšem i přes skvělý výkon nepřidal poté, co Rangers doma padli 1:2 po nájezdech.

Dallas zavítal do slavné Madison Square Garden s odhodláním odčinit předchozí sérii tří porážek v řadě. Domácí Rangers byli pod tlakem, soupeř měl jasnou střeleckou převahu 25:45 a jen díky sérii skvělých zákroků českého gólmana Ondřeje Pavelce byl stav dlouho těsný 0:1 po gólu finského obránce Stars Juliuse Honky z 27. minuty.

Nulu na kontě hostujícího Kari Lehtonena Blueshirts vymazali až v 57. minutě, když nahození beka Brady Skjeie tečoval před bránou projíždějící Rick Nash. Prodloužení rozhodnutí nepřineslo a tak se na řadu dostal penaltový rozstřel, v němž ze tří exekutorů na Pavelce vyzráli dva - Alexander Radulov a Jason Spezza. Lehtonena naopak přelstil jen Mats Zuccarello a Desharnais s Shattenkirkem neuspěli.

„Kromě Pavelce dnes žádný z našich hráčů neodehrál dobrý zápas. Vidím jen dvě pozitiva, Pavs chytal opravdu neskutečně a právě díky němu máme alespoň bod. Kromě toho, nelze nic dalšího dobře hodnotit,“ řekl po zápase kouč New Yorku Alain Vigneault.

Výhru v dresu Dallasu slavil i centr Radek Faksa (18:27, +1), Martin Hanzal zůstává stále na listině zraněných hráčů. Domácí Pavelec, jenž byl se 44 zákroky zvolen první hvězdou, naskočil do svého sedmého letošního zápasu ovšem teprve počtvrté od úvodní minuty.

Střeleckou převahu (40:28) měli rovněž hokejisté Pittsburghu v domácí partii s Coloradem. Ti ji ovšem na rozdíl od Dallasu nakonec využít nedokázali, když z pozice favorita hostům podlehli těsně 1:2.

10. Frolík (Calgary) 30/12 (5+7)

Stav byl dlouho nerozhodný 0:0 a první branky padaly až ve třetí třetině, kdy Avalanche poslal do trháku Mark Barberio a do prázdné brány navyšoval Blake Comeau. Penguins dokázali ještě alespoň snížit, když ze závěrečného tlaku v čase 59:48 uspěl Phil Kessel. Tým kapitána Sidneyho Crosbyho tak neodčinil nedělní domácí prohru 3:4 s Torontem a padl již potřetí za poslední čtyři starty.

Nic na tom nezměnil ani v letošní sezoně NHL podruhé nastupující Dominik Simon (13:59, +/-: 0, 1 střela). Z farmy povolaný útočník nastupoval ve třetí útočné formaci Penguins, tentokrát ale na předešlé dvě přihrávky proti Torontu bodově nenavázal.

Hokejisté Detroitu nadále tápou. Po pondělním výsledku 1:2 po prodloužení s Floridou padli už podeváté za posledních deset startů. Přestože v sobotu předčasně střídal u prohry 1:6 se St. Louis, postavil se v pondělí do brány Red Wings na místo Petra Mrázka opět první gólman Jimmy Howard.

Tentokrát svým výkonem rozhodně nezklamal, když po gólu kapitána Henrika Zetterberga z 19. minuty dlouho držel domácím nejtěsnější vedení 1:0. Překonat jej Panthers dokázali až z přesilovky v 51. minutě, kdy uspěl Vincent Trocheck. Obrat hostů pak ve třetí minutě prodloužení završil Michael Matheson.

Už v sedmém startu za sebou se bodově neprosadil útočník vítězů Radim Vrbata (11:20, +/-: 0, 1 střela), jenž poslední dobou naskakuje až ve třetí formaci. Naprázdno vyšel i domácí Martin Frk (10:32, +/-: 0, 1 střela).

V dalších pondělních zápasech se z Čechů představili ještě dva útočníci. Jakub Vrána (13:38, +/-: 0, 1 střela) nezabránil porážce Washingtonu 1:3 na ledě Islanders, za které byl vyhlášen první hvězdou večera slovenský gólman Jaroslav Halák (31 zákroků proti 32 střelám). Výhru naopak mohl oslavit Ondřej Kaše (18:37, +/-: 0, 1 střela), jehož Anaheim doma uspěl těsně 3:2 nad Carolinou.

Výsledky:

Anaheim Ducks - Carolina Hurricanes 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Branky: 05:55 D. Grant (L. Shaw), 39:25 Silfverberg, 41:52 L. Shaw (Welinski, Vermette) - 01:37 Williams (T. van Riemsdyk), 57:20 V. Rask (Skinner, T. van Riemsdyk). Rozhodčí: Charron, Hanson – Nowak, Racicot. Diváci: 16 198.

Anaheim Ducks Gibson (R. Miller) – Fowler, Manson, Beauchemin, Montour, Bieksa, Welinski – Rakell, Getzlaf, Perry – Cogliano, Henrique, Silfverberg – Blandisi, Vermette, O. Kaše – L. Shaw, D. Grant, Wagner.

Carolina Hurricanes Darling (C. Ward) – Slavin, Pesce, H. Fleury, Faulk, Hanifin, T. van Riemsdyk – Aho, J. Staal, T. Teräväinen – Skinner, D. Ryan, Williams – B. McGinn, V. Rask, E. Lindholm – Nordström, Krüger, Jooris.

Winnipeg Jets - Vancouver Canucks 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Branky: 01:27 D. Kulikov (Scheifele, Connor), 24:55 Perreault (Armia, Little), 34:09 Ehlers (T. Myers, Perreault), 51:38 Morrissey (Lowry, Copp), 59:16 Hendricks - 06:53 Boeser (H. Sedin, D. Sedin). Rozhodčí: Walsh, Kowal – Cameron, Rody. Diváci: 15 321.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Comrie) – Trouba, Morrissey, T. Myers, D. Kulikov, Poolman, Chiarot – Wheeler (C), Scheifele (A), Connor – Laine, Little, Ehlers (A) – B. Tanev, Lowry, Copp – Armia, Hendricks, Perreault.

Vancouver Canucks Markström (A. Nilsson) – Ch. Tanev (A), Edler, D. Pouliot, Del Zotto, Stecher, B. Hutton – Boeser, H. Sedin (C), D. Sedin (A) – Vanek, Burmistrov, Eriksson – Gagner, Dowd, M. Granlund – Virtanen, Chaput, B. Gaunce.

Detroit Red Wings - Florida Panthers 1:2P (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)

Branky: 18:27 Zetterberg (Daley) - 50:11 Trocheck (Huberdeau, Barkov), 62:02 Matheson (Bjugstad). Rozhodčí: Dwyer, Chmielewski – Devorski, Shewchyk.

Detroit Red Wings Howard (Mrázek) – DeKeyser, Green, Ericsson, Daley, Kronwall, Jensen – Mantha, D. Larkin, Tatar – Abdelkader, Zetterberg, Nyquist – Glendening, Nielsen, Helm – Frk, Athanasiou, Witkowski.

Florida Panthers Reimer (Säteri) – Yandle, Ekblad, Matheson, Pysyk, Petrovic, Weegar – Huberdeau, Barkov, Bjugstad – J. McGinn, Trocheck, Malgin – Sceviour, McCann, Vrbata – Haley, MacKenzie, Brickley.

Pittsburgh Penguins - Colorado Avalanche 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)

Branky: 59:48 Kessel (Malkin, Guentzel) - 46:18 Barberio, 58:31 Comeau (E. Johnson).

Pittsburgh Penguins Jarry (DeSmith) – Dumoulin, Letang, Määttä, Hunwick, Cole, Ruhwedel – Guentzel, Crosby, Sheary – Rust, Malkin, Kessel – Simon, Sheahan, Hörnqvist – Hagelin, Rowney, Reaves.

Colorado Avalanche J. Bernier (Varlamov) – Zadorov, E. Johnson, Nemeth, Barrie, Girard, Barberio, A. Lindholm – Landeskog, MacKinnon, Rantanen – Jost, Kerfoot, Compher – Nieto, Söderberg, Comeau – Andrighetto, C. Wilson.

New York Rangers - Dallas Stars 1:2N (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)pen. 1:2

Branky: 56:19 Rick Nash (Skjei, Bučněvič) - 26:30 Honka (Lindell, Ja. Benn), Spezza.

New York Rangers Pavelec (H. Lundqvist) – Holden, McDonagh, Shattenkirk, Skjei, Br. Smith, M. Staal – Bučněvič, Desharnais, Kreider – Fast, K. Hayes, Rick Nash – Zuccarello, J. T. Miller, Grabner – Carey, Nieves, Vesey.

Dallas Stars Lehtonen (Bishop) – J. Klingberg, Lindell, Hamhuis, Pateryn, Honka, Johns – D. Shore, Seguin, B. Ritchie – Janmark, Spezza, Radulov – Pitlick, Faksa, Ja. Benn – G. Smith, Elie, Dickinson.

New York Islanders - Washington Capitals 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)

Branky: 02:36 B. Nelson (Clutterbuck, Chimera), 20:36 Ladd (de Haan, Eberle), 21:34 Tavares (Jo. Bailey, Lee) - 48:23 Orlov (Stephenson, Beagle). Rozhodčí: Rank, Joannette – Murphy, Amell.

New York Islanders Halák – Pulock, Leddy, Pelech, de Haan, D. Seidenberg, Hickey, Mayfield – Jo. Bailey (C), Tavares, Lee – Eberle, Barzal (A), Ladd – Ho-Sang, B. Nelson, Beauvillier (A) – Clutterbuck, Cizikas, Chimera.

Washington Capitals Holtby (22. Grubauer) – Carlson, Orpik (A), Niskanen, Orlov, Bowey, Djoos – T. Wilson, Bäckström (A), Ovečkin (C) – Chiasson, Kuzněcov, J. Vrána – Burakovsky, Eller, Connolly – Smith-Pelly, Beagle, Stephenson.