Gary Bettman, NHL

Gary Bettman, NHL - Gary Bettman oznámil, že výluka NHL definitivně skončila. | foto: Chip East, Reuters

Výluka hokejové NHL definitivně skončila

  • 25
New York - Výluka hokejové NHL po 310 dnech definitivně skončila. Majitelé klubů schválili novou kolektivní smlouvu jednoznačně. Hráči s ní souhlasili rovněž v drtivé většině už ve čtvrtek. Šéf soutěže Gary Bettman vzápětí na tiskové konferenci představil změny pravidel, které mají NHL při jejím comebacku zatraktivnit.

Pro konečné znění šestiletého kontraktu, na kterém se NHL s Hráčskou asociací NHLPA dohodla minulou středu, se vyslovilo všech třicet zástupců klubů. Při čtvrtečním hlasování hráčů řeklo ano 87 procent zúčastněných. Prestižní zámořská soutěž tak po roční pauze znovu odstartuje letos v říjnu.

"Díky schválení nové kolektivní smlouvy vás mohu všechny pozvat na novou sezonu," řekl na tiskové konferenci Bettman. "Bude to éra ekonomické stability našich klubů, éra větší vyrovnanosti a také většího vzrušení a zábavy pro příznivce," dodal.

Nová kolektivní smlouva umožňuje hráčům účast na olympijských hrách v roce 2006 v Turíně a o čtyři roky později ve Vancouveru.

V těchto dvou letech se nebude hrát tradiční Utkání hvězd NHL. V pozadí s novým stříbrným a černým logem soutěže představil šéf NHL také změny pravidel. Jedná se o zrušení postavení mimo hru na střední, červené čáře, zmenšení výstroje brankářů a
omezení možnosti gólmanů rozehrávat puk, s kterým souvisí i posunutí branek blíže k zadnímu mantinelu.

Při ofsajdu na modré čáře nebude hra hned přerušena, pokud se útočící hráči nebudou snažit zapojit do hry a vjedou do středního pásma.

Nově fanoušci v NHL už neuvidí nerozhodné zápasy, protože v případě rovnovážného stavu i po prodloužení rozhodnou o vítězi samostatné nájezdy.

Kvůli neústupnosti vyjednavačů se poprvé v historii ligy nehrála celá sezona. V nejdelším pracovně-právním sporu v dějinách zámořského sportu nakonec museli zástupci hráčů výrazně ze svých požadavků slevit. Poprvé od roku 1919 se nehrálo o
Stanleyův pohár a i pozměněné regule mají fanoušky vrátit na stadiony. "Uděláme všechno, co je v našich silách, abychom byli co nejlepší soutěž a vysloužili si váš zájem," řekl Bettman k fanouškům.

Ve smlouvě je obsažen platový strop, kterému se hráči v minulosti nejúporněji bránili. Majitelé klubů však na omezení výdajů na mzdy hokejistů trvali, neboť tato položka nejvíce zatěžovala rozpočty týmů, které čím dál více prodělávaly. Na platy hráčů šlo až 75 procent financí, které soutěž vyprodukovala. Podle nové kolektivní smlouvy nyní nesmí příjmy hokejistů přesáhnout 54 procent výnosu ligy.

Od příští sezony bude platový strop činit 39 milionů dolarů, nejmenší rozpočet na platy je 21,5 milionu. Jsou do toho zahrnuty i podpisové a výkonnostní bonusy. Strop se může změnit podle ekonomických výsledků ligy. Přitom v únoru krátce před zrušením minulého ročníku hráčská asociace odmítla návrh, podle kterého by
kluby mohly na mzdy hokejistů vydat až 42,5 milionu. Navíc hráči se stávajícími kontrakty přijdou o 24 procent svého platu.

Nováčci mohou mít maximální roční výdělek 850 tisíc dolarů, který se v příštích letech také zvýší. Kontrakt jednoho hráče v klubu nesmí přesáhnout dvacet procent jeho platového rozpočtu. Byl však zvýšen minimální příjem hráče ze 185 tisíc dolarů na 450 tisíc.

Od ročníku 2006/07 se mohou stát hokejisté nechráněnými volným hráči a odejít do kteréhokoliv klubu oproti současnému limitu jednatřiceti let již v devětadvaceti. Postupně se hranice sníží až na 27 let.

Soutěž také zavede dopingové testy. V případě pozitivního nálezu čeká hříšníka dvacetizápasový trest bez platu, při druhém provinění až šedesátizápasový a při třetím doživotní zákaz.

Arbitráže už mohou využít ke stanovení hokejistova platu podle nové smlouvy nejen hráči, ale i kluby.

Od soboty už začne v NHL pravý ruch. V následujících šesti dnech mohou kluby vykoupit ze smlouvy hráče, s nimž v nových podmínkách nepočítají. Nechtěný hokejista dostane dvě třetiny platu ze své smlouvy a klub ho nesmí v nadcházející sezoně vzít zpátky. V tomto období budou také kluby moci jednat se svými volnými hráči a podepsat talenty draftované v roce 2003.

Nový výběr talentů je ve zkrácené verzi z devíti na sedm kol na programu 30. července. Od prvního srpna pak začne termín pro podpisy hráčských kontraktů.

Právo na jedničku draftu připadlo Pittsburghu

 NEW YORK - Dnešní los v New Yorku po jednání Rady guvernérů NHL rozhodl o pořadí práva výběru v letošním draftu. Jako první bude volit Pittsburgh Penguins a má šanci získat největší současný talent Sydneyho Crosbyho. Sedmnáctiletý kanadský útočník, který nasbíral v uplynulém ročníku za Rimouski v juniorské QMJHL z celkových 104 zápasů 210 bodů za 86 branek a 124 asistencí, je považován za největší naději draftu od roku 1984, kdy si vybral právě Pittsburgh Maria Lemieuxe.

Zatímco v předešlých letech do pořadí výběru v draftu promlouvalo pořadí z uplynulého ročníku, letos tomu tak být nemohlo, protože rozpory NHL s NHLPA při jednání o nové kolektivní smlouvě celou sezonu zrušily. I tak se v letošní
premiérové loterii pořadí z předešlých ročníků odrazilo.

Do osudí putovaly tři míčky se jmény týmů Buffala, Columbusu, Pittsburghu a New Yorku Rangers, které minimálně ve třech posledních ročnících NHL nepronikly do play off. Další celky měly podle svých předchozích výsledků v osudí dva či jeden míček.

Draft se měl původně konat 25. a 26. června v Ottawě, nyní je nový termín 30. července na stejném místě. Místo devíti kol jich bude na programu jen sedm.

Pořadí výběru v prvním kole letošního draftu:
1. Pittsburgh Penguins, 2. Anaheim Mighty Ducks, 3. Carolina Hurricanes, 4. Minnesota Wild, 5. Montreal Canadiens, 6. Columbus Blue Jackets, 7. Chicago Blackhawks, 8. Atlanta Thrashers, 9. Ottawa Senators, 10. Vancouver Canucks, 11. Los Angeles Kings, 12. San Jose Sharks, 13. Buffalo Sabres, 14. Washington Capitals, 15. New York Islanders, 16. New York Rangers, 17. Phoenix Coyotes, 18. Nashville Predators, 19. Detroit Red Wings, 20. Philadelphia Flyers, 21. Toronto Maple Leafs, 22. Boston Bruins, 23. New Jersey Devils, 24. St. Louis Blues, 25. Edmonton Oilers, 26. Calgary Flames, 27. Colorado Avalanche, 28. Dallas Stars, 29.
Florida Panthers, 30. Tampa Bay Lightning.