Tomáš Vokoun v brance Washingtonu kontroluje letící puk.

Tomáš Vokoun v brance Washingtonu kontroluje letící puk. | foto: AP

Vokoun byl zvolen hvězdou zápasu, Erat rozhodl samostatné nájezdy

• 16
První hvězdou pátečního zápasu hokejové NHL mezi Washingtonem a Buffalem byl zvolen český brankář Tomáš Vokoun, jenž pomohl domácím 25 zákroky a jednou asistencí k výhře 3:1. Jednu přihrávku si za Capitals připsal i obránce Roman Hamrlík. V dalším duelu útočník Martin Erat v pátém kole nájezdů zařídil Nashvillu výhru nad St. Louis.

Ve středu Vokoun nastoupil od úvodní minuty do branky Washingtonu poprvé po předchozích pěti zápasech, kdy byl upřednostněn mladý Michal Neuvirth.

Martin Hanzal (PHX), 33z. - 19b.(5+14)

Šanci napravit nedávné nevýrazné výkony zkušený reprezentant využil, když 31 zákroky přispěl k výhře 4:1 nad Rangers. Neméně důležité pro karlovarského rodáka ale bylo zlepšenou formu rovněž potvrdit i v dalším duelu, což se naplno povedlo.

Do hlavního města USA v pátek zavítalo Buffalo a český gólman pochytal 25 z 26 střel soupeře a navrch přidal ještě asistenci u prvního z celkových dvou gólů v zápase z hole kapitána vítězů Alexe Ovečkina.

Za svůj výkon byl Vokoun zvolen první hvězdou zápasu, když mu zámořští novináři dali přednost před zmiňovaným Ovečkinem (2+0) a Nicklasem Bäckströmem (1+1), kterému u jeho 13. trefy sezony asistoval obránce Roman Hamrlík. Washington po výsledku 3:1 bodoval podruhé za sebou a za zápasy v roce 2011 udělá tečku sobotním soubojem s posledním týmem NHL z Columbusu.

Erat rozhodl v pátém kole penaltový rozstřel

Z deseti střelců, kteří se představili v penaltovém rozstřelu zápasu mezi rivaly z Centrální divize - St. Louis a Nashvillem, se prosadil pouze jediný. V dresu hostujících Predators v páté sérii vyzrál na brankáře Jaroslav Haláka český útočník Martin Erat a zařídil tak svým barvám vítězství 2:1SN.

Domácí Bluesmani v zápase přivítali v sestavě hned tři uzdravené útočníky. T.J. Oshie doléčil pochroumané zápěstí, Jamie Langenbrunner se zbavil chřipky a Vladimíra Sobotku už pustil do akce bolavý kotník.

I přes návrat výše zmiňovaných hráčů ale St. Louis nedokázalo v ofenzivě vytěžit více, než pouze jediný vstřelený gól. Ten zařídil rekonvalescent T.J Oshie, když v 14. minutě vymazal předchozí trefu hostujícího Matta Halischuka.

Stav 1:1 pak vydržel až do samostatných nájezdů, ve kterých kraloval Erat. Třebíčský rodák byl zvolen třetí hvězdou utkání po obou gólmanech - spoluhráči Pekka Rinnemu (35 zákroků) a domácím Halákovi (33 zákroků).

Alfredsson zařídil výhru svým 400. gólem v NHL

Před zápasem kanadských celků Ottawy a Calgary poutali největší pozornost zámořských novinářů kapitáni obou celků. Domácí Daniel Alfredsson totiž vstupoval do utkání s bilancí 399 gólů a hostující Jarome Iginla pro změnu 498 gólů. Oba se tak mohli zapsat do dějin soutěže.

Daniel Alfredsson uprostřed ottawského klubka radosti. Švédský hokejista rozhodl v prodloužení o výhře nad Calgary a navíc vstřelil 400. gól v NHL.

Důvod k radosti měl nakonec však pouze domácí Alfredsson. Jeho Senators sice po první třetině prohrávali 0:3, góly Folignoa Smitha a Karlssona se však postupně vrátili do hry a v následném prodloužení přišla velká chvíle jejich švédského kapitána. Alfredsson využil přesilovou hru a svým jubilejním 400. zásahem v NHL zařídil Ottawě výhru 4:3PP.

Chicago na domácím ledě porazilo Detroit

V konfrontaci elitních týmů Západní konference a zároveň celé NHL se v pátek střetly výběry Chicaga a Detroitu. Utkání skončilo těsnou výhrou 3:2 domácích Blackhawks, kteří tak potvrdili své aktuální postavení na čele celé soutěže.

Red Wings ve vyprodané aréně United Center dvakrát vedli (1:0 a 2:1), přesto nakonec odešli poraženi. Vítěznou branku domácích vstřelil v 42. minutě obránce Brent Seabrook.

Výsledky:

Washington - Buffalo 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
2. a 55. Ovečkin (na první Vokoun), 24. Bäckström (Hamrlík) - 36. Hecht. Tomáš Vokoun odchytal za Washington celý zápas, z 26 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,2 procenta. Střely na branku: 21:26. Diváci: 18 506.

Ottawa - Calgary 4:3 v prodl. (0:3, 2:0, 1:0 - 1:0)
24. Foligno, 33. Z. Smith, 45. Karlsson, 64. Alfredsson - 1. Bourque, 7. Glencross, 19. Butler. Střely na branku: 49:32. Diváci: 20 500.

Chicago - Detroit 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
15. Toews z trest. střílení, 28. Marián Hossa, 42. Seabrook - 10. Abdelkader, 26. Bertuzzi. Střely na branku: 28:28. Diváci: 22 166.

St. Louis - Nashville 1:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
14. Oshie - 3. Halischuk, rozh. nájezd Erat. Střely na branku: 36:34. Diváci: 19 150.

Florida - New York Rangers 1:4 (0:3, 1:1, 0:0)
30. Bradley - 1. Hagelin, 6. B. Richards, 16. Del Zotto, 28. Dubinsky. Střely na branku: 28:25. Diváci: 20 238.