Tři české pohledy na oživení NHL

  • 1
Pro jednoho špatná vzpomínka, rok proseděl na střídačce. Pro druhého rok nejistoty. Pro třetího parádní sezona, ve které viděl na vlastní oči největší české hvězdy. Tři pohledy na jediný rok, během kterého se nehrála NHL. Pohled hokejisty, funkcionáře a fanouška.

Očima hokejisty: Hodně jsem se trápil

Pro něj to nebyla sezona, na kterou bude rád vzpomínat. Sparťanský útočník Jan Marek se kvůli výluce NHL stal v týmu z důležitého muže řadovou postavou. "Dost jsem se za ten rok natrápil," přiznává.

V sezoně 2002–2003 byl nejlepším střelcem ligy. Spoléhalo se na něj. Jenže když NHL ochromila pauza, přišlo do Sparty ze zámoří hned 6 hokejistů. A poměry se změnily.

 "Tři roky jsem byl zvyklý na velkou vytíženost. A teď tohle. Na led jsem se moc nedostal," říká. Aby nedošlo k mýlce, s trenérem i s hráči ze zámoří vycházel parádně. Třeba pozorovat při hokeji takhle zblízka Davida Výborného, to byl pro něj velký zážitek.

Jenže když přišel zápas a Marek ho z velké části proseděl na střídačce, smutku se kdysi vyhlášený kanonýr neubránil... Přesto ho nenapadlo, že by měl ze Sparty odejít. V Praze se mu líbí, zvykl si. Znovu a znovu zkoušel trenérovi dokázat, že má dostat víc času na ledě. A vlastně nejen trenérovi.

 I sám sobě. "To víte, že začnete pochybovat. Když dáte jednu sezonu pětadvacet gólů a druhou jenom deset, pak zkrátka musíte přemýšlet, v čem je chyba. Fakt jsem se hodně natrápil." O konci výluky se dozvěděl na dovolené v Turecku. "Nebudu zastírat, že mě to potěšilo. Na sezonu se teď vážně těším. Chci se vrátit tam, kde jsem byl před rokem."

Očima funkcionáře Už víme, na čem jsme

Pro Františka Černíka, který je prezidentem vítkovického hokejového klubu, byl poslední rok jedna velká nejistota. "Nedalo se dělat moc koncepčně. Pořád se čekalo. Nevěděli jsme, co bude. Kdy může NHL zase začít," říká. Stejně jako všichni v Česku si extraligu plnou hvězd ze zámoří užíval. Ale znamenala pro něj i zatížení navíc.

"Měli jsme zpočátku v týmu čtyři kluky z NHL. To znamená, že musíte mít někde třeba v první lize připravené i další čtyři hráče, kteří budou schopni hned jako náhrada naskočit do hry," tvrdí.

V penězích podle něj problém nebyl. "Přestože jsme v původním plánu počítali, že kluci u nás budou jen do Vánoc," prozrazuje Černík. "Pak jsme si ale řekli: Fajn, i takhle to nějak zvládneme. A teď by nás nezaskočilo, ani kdyby NHL nezačala druhou sezonu v řadě. Mohli bychom si ty kluky dovolit znovu."

Občas se objevil hlas, že hráči z NHL berou v extralize jiným práci. To Černík odmítá. "Možná se kvůli tomu mladí hráči nedostávali tak do hry. Ale na druhé straně se od těch mazáků mohli lecčemus naučit." Když se Černík dozvěděl, že výluka končí, napadlo ho: Konečně víme, na čem jsme. Příští týden hráčům končí dovolená a trenéři budou moci v klidu sestavovat tým. S hokejisty z NHL už nebudou počítat.

Očima fanouška: Tohle už nezažijeme

Až bude Karel Klodner organizovat v nové sezoně zájezdy pardubických fanoušků, práce mu zřejmě neubude. "U nás by odchod hráčů z NHL neměl mít na fanoušky žádný vliv. Ale celkově návštěvnost určitě poklesne. Spousta lidí chodila jen na Jágra a jiné hvězdy. Teď je hokej lákat nebude," soudí šéf pardubického fanklubu.

Výluka v NHL přinesla českým příznivcům báječnou podívanou. Jágr, Hejduk, Tomáš Kaberle a další hráči ozdobili extraligu. "To, co bylo minulý rok, už asi nezažijeme. Leda možná za šest let, až se bude rokovat o nové smlouvě," říká Klodner.

"Bylo skvělé se na všechny tyhle kluky podívat, protože hokej opravdu umí. Kvalita extraligy teď určitě klesne. Ale těžko odhadovat." Už dlouho počítal s tím, že se NHL znovu rozjede a ochudí nejvyšší českou soutěž. "Nepřekvapilo mě, že se dohodli. Spíš jsem čekal, že k tomu dojde ještě dřív," tvrdí Klodner.

"Ale smutný z toho nejsem. Zažili jsme parádní sezonu a ti kluci mají možnost si teď vydělat na živobytí někde jinde. Když to umí tak dobře, ať to předvádějí v nejlepší lize světa. Doufejme, že NHL ještě bude nejlepší ligou světa." Pardubice na jaře s pomocí hráčů z NHL získaly ligový titul. Bylo to po 16 letech. "Ale mně se na hokej bude chtít stejně. Nikdy jsem nebyl zaměřený na určité hráče."