Pavel Kubina (vlevo) se raduje z gólu se spoluhráči (zleva) Natem Thompsonem, Ryanem Malonem a Adamem Hallem. | foto: AP

Tampa si v sérii s Pittsburghem vynutila sedmý zápas, San Jose jde dál

• 10
V pořadí třetí sérií 1. kola play-off hokejové NHL, která dospěla do rozhodujícího sedmého zápasu, se v pondělí stala konfrontace Pittsburghu a Tampy Bay. Lightning zvítězili na domácím ledě 4:2 a srovnali tak vývoj série z 1:3 na 3:3. Ve druhém duelu díky trefě Joea Thorntona z prodloužení San Jose završilo výhrou 4:3PP postup do 2. kola přes Los Angeles.

Na maximálních sedm zápasů se již dříve natáhly série Vancouveru s Chicagem a Philadelphie s Buffalem. Po pondělních zápasech se k nim přidaly také celky Pittsburghu a Tampy Bay.

Rozhodla o tom výhra Lightning 4:2, kterou navázali na sobotní triumf 8:2 a stav série se tak z vedení Pittsburghu 3:1 rázem srovnal na 3:3 na zápasy. Tampa se poprvé v utkání ujala vedení gólem Seana Bergenheima z 26. minuty, kdy upravoval stav na 2:1 pro domácí.

Zbyněk Michálek (vlevo) a Pascal Dupuis se radují z gólu Pittsburghu.

Pittsburgh měl ještě v dané hrací části velkou šanci srovnat. Chris Conner ale nevyužil trestné střílení proti veteránovi v brance Tampy Dwayneovi Rolosonovi.

Navázal tak na pět svých předchůdců v dresu Penguins, kteří rovněž nevyužili v zápase play-off trestné střílení. Naposledy se z dané disciplíny prosadil Jaromír Jágr v ročníku 1992 proti Rangers.

Co se nepovedlo Connerovi, ale na startu třetího dějství dokázal Jordan Staal. Urostlý centr svou první brankou v play-off vrátil hosty do hry srovnáním na 2:2. Dané skóre ovšem vydrželo pouze 67 vteřin, po kterých vrátil Tampě náskok Steve Downie. V 50. minutě navíc vše pojistil útočník Ryan Malone.

"Musíme se s tím vyrovnat. Nesmíme propadat frustracím. Víme, že jsme měli šance to ukončit už tady. Nakonec se ale musí rozhodnout v sedmém zápase a na domácím ledě budeme bojovat hodně tvrdě," hodnotil situaci obránce Penguins Kris Letang.

San Jose je čtvrtým postupujícím celkem z 1. kola

Po Detroitu (4:0 proti Phoenixu), Washingtonu (4:1 proti Rangers) a Nashvillu (4:2 proti Anaheimu) se stali v pořadí čtvrtým postupujícím celkem do 2. kola play-off hokejisté San Jose, když v pondělí zdolali Los Angeles jejich v aréně STAPLES Center 4:3 v prodloužení.

Joe Pavelski ze San Jose (vlevo) a Michal Handzuš z Los Angeles.

Vítěznou a zároveň tedy postupovou branku zařídil už ve třetí minutě nastavení kapitán a elitní centr Sharks Joe Thornton. Hosté byli blíže postupu i v řádné hrací době, během níž se třikrát ujali vedení.

Góly Kylea Wellwooda s Jasonem Demersem však vždy umazali Justin Williams s Ryanem Smythem a na trefu kanonýra Danyho Heatleyho z 49. minuty odpověděl přesilovkovým zásahem z 52. minuty Trevor Lewis.

První hvězdou střetnutí byl vyhlášen zmiňovaný Thornton, jenž kromě rozhodující branky zaznamenal i jednu asistenci. Los Angeles tak stále zůstává na jediné vyhrané sérii play-off od ročníku 1993, kdy s legendárním Waynem Gretzkém v sestavě dokráčeli až do finále Stanley Cupu.

Joe Thornton (vpravo) ze San Jose brání Brada Richardsona z Los Angeles. Přihlíží Wayne Simmonds.

Výsledky 1. kola play-off

Východní konference - 6. zápas:
Tampa Bay - Pittsburgh 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
17. Purcell, 26. Bergenheim, 45. Downie, 50. Malone - 9. Dupuis, 44. J. Staal. Střely na branku: 21:29. Diváci: 20 309. Stav série: 3:3.

Západní konference - 6. zápas:
Los Angeles - San Jose 3:4 v prodl. (0:0, 1:2, 2:1 - 0:1)
34. Justin Williams, 41. Smyth, 52. Lewis - 23. Wellwood, 37. Demers, 49. Heatley, 63. J. Thornton. Střely na branku: 29:35. Diváci: 18 118. Konečný stav série: 2:4.