Soumrak utkání hvězd NHL. Tradiční akce se mění ve frašku

Jakub Voráček překonává Marca-Andre Fleuryho. Český útočník v utkání hvězd zářil. Vstřelil hattrick a třikrát u branky asistoval. | foto: Reuters

4 2015
Bože, jak hluboko jsem klesla! mohla by bědovat All Star Game. Tradiční exhibice hvězd NHL upadá. Příznaky? Nasávající hokejisté, hlasování proměněné ve frašku, nudící se diváci.

Ani dřív se útočník Jaromír Jágr na víkendový sraz celebrit uprostřed sezony zrovna netřásl. „Nikdy se tam moc netěšil. Bral to jako ztrátu času. Radši by si někde pár dní odpočinul,“ říká jeho dávný parťák Martin Straka.

A teď? Tahoun floridských Panthers přes Twitter vyzval fanoušky, aby ho na slavnost do Nashvillu nenominovali: „Vážím si vašich hlasů, ale mač tři na tři by mě zabil. A já ještě nechci umřít. Díky za pochopení. Jsem už starý.“

Svůj vzkaz zakončil 43letý veterán smajlíkem. Nevyznívá urážlivě. A přece se v něm do značné míry odráží současná pověst kdysi docela prestižní akce. Nikdo si jí moc neváží, spousta hráčů by se jí s chutí vyhnula. Je spíš pro smích, nebezpečně se blíží do sféry trapnosti.

„Mluvil jsem nedávno s jedním pánem z NHL a ten mi potvrdil, že nevědí, co s tím,“ tvrdí Straka, nyní majitel klubu Škoda Plzeň. „Sledovanost klesá, víc lidí se dívá na sobotní dovednostní soutěže. V samotném zápase padalo šíleně moc gólů. Hodně kluků se omlouvalo, vymýšleli všelijaké důvody, aby nemuseli přiletět.“

Nejopilejší část ASG

Šéfové National Hockey League se snaží All Star Game vzkřísit. Jenže zdá se, že ji naopak zvolna, leč nezadržitelně pohřbívají. Zavrhli souboje Východ versus Západ nebo Severní Amerika proti zbytku světa, jelikož z nich vyprchal náboj. Před čtyřmi lety zavedli draft, při němž si dva kapitáni v pátek vybírali své soubory pro sobotní a nedělní klání.

Pravda, při neobvyklé seanci to sršelo žerty. Kanonýr Ovečkin se například posledně urputně dožadoval toho, aby byl zvolen jako úplně poslední, za což bylo slíbené auto od sponzora (Rus ho chtěl věnovat na dobročinné účely).

Borci z týmu Jonathana Toewse slaví vítězství v Utkání hvězd. Uprostře je...
Útok vede Jonathan Toews (vlevo), sleduje hoBrent Burns.
Jakub Voráček v utkání hvězd NHL exceloval. Za tým  Jonathana Toewse dal tři...
Radim Vrbata při dovednostní soutěži před Utkáním hvězd NHL.
Jiří Sekáč při dovednostní soutěži před Utkáním hvězd NHL.
Shea Weber při dovednostní soutěži v tvrdosti střelby před Utkáním hvězd NHL.

Takhle vypadalo poslední Utkání hvězd NHL.

Zároveň si však někteří hráči na pódiu vylepšovali náladu usrkáváním neznámé tekutiny z kelímků stojících na stolech. „Jen jsme dodržovali pitný režim,“ vysvětlovali s potutelným úsměvem. „Byla to nejopilejší část ASG,“ napsal deník New York Post.

Na jednu stranu se ukázalo, jak vtipní dovedou být Toews, Seguin nebo Kessel. Zároveň se však potvrdilo, že Utkání hvězd degeneruje a ztrácí i zbytky vážnosti. Že se stává kabaretem, odvázaným dýchánkem, který má s hokejem pramálo společného.

Nedělní „zápas“ zmutoval v bruslařský ploužák, v němž si protivníci projevovali vzájemnou náklonnost a zdvořile si uvolňovali cestu k brankám. V unylém tempu neupoutají ani originální finty a pěkné kombinace. Ubíjí taky inflace gólů. Brankáři si připadají jako kašpaři. Výsledek letošní estrády v Columbusu? Toewsův tým - Folignův tým 17:12.

Jistě, těžko po těch frajerech žádat obětavé skoky do střel či drsné srážky. Na živobytí si vydělávají v opravdových bitvách v NHL. To poslední, po čem prahnou, je zranění v exhibici.

Jakub Voráček vede Johnnyho Gaudreaua při dovednostní soutěži před Utkáním...

Jakub Voráček vede Johnnyho Gaudreaua při dovednostní soutěži před Utkáním hvězd NHL.

V minulosti hráči mnohdy jezdili aspoň 90procentní rychlostí. Skóre většinou nepřipomínalo házenou. Závěr duelu Východu a Západu v lednu 1996 v Bostonu dokonce nabídl nefalšované drama, jež trefou na 5:4 v čase 59:23 rozhodl bek Bourque.

„Pro mě byla účast na All Star zážitek,“ vzpomíná Straka na leden 1999 v Tampě. „Bral jsem to jako zadostiučinění a ocenění. V té době ještě účast měla váhu. Ale jak se začaly měnit formáty a se vším se míchalo, šla prestiž dolů. Kdyby to nechali, udělali by líp.“

Jako příležitost ke skopičinám vnímají příznivci též hlasování, z něhož vždy vzejde část účinkujících. Před osmi lety recesisté tlačili na nóbl sešlost „bezejmenného“ dělníka Roryho Fitzpatricka, jenž zaostal jen docela těsně za prominentní dvojicí Niedermayer - Lidström.

Loni měl nejmasivnější podporu lotyšský centr Girgensons, jehož povznesla webová kampaň jeho krajanů. A tak letos žádá své věrné: „Neposílejte mi hlasy. Tu výsadu si musím zasloužit.“

Šprýmaři si nalezli novou oběť. Johna Scotta, dvoumetrové a 120kilové lamželezo. Bitkař, který se jen výjimečně vměstná do sestavy Arizona Coyotes, mezi Kanem, Ovečkinem a dalšími kouzelníky? To by teprve bylo k popukání!

Příliš stár pro All Star?

Je pochopitelné, že NHL experimentuje. Potřebuje prodat své nejznámější tváře a reklamní partnery. Pokouší se svůj výrobek podat veřejnosti v co nejlákavějším balení. Její tahy však zatím nezabírají.

Poslední pokus komisaře Bettmana a jeho podřízených je vskutku revoluční. V Nashvillu za dva měsíce uspořádají miniturnaj čtyř výběrů jednotlivých divizí. Ze dvou utkání na 20 minut, při nichž se na ledě budou pohybovat na každé straně tři bruslaři, vzejdou finalisté. Ti se v další dvacetiminutovce popasují o triumf a prémii milion dolarů.

Právě varianta tři na tři, v NHL nově používaná v prodloužení, děsí Jágra. Ten se cítí příliš stár pro All Star, neb na poloprázdném kluzišti se hra mění ve štvanici.

Start Jaromíra Jágra v Utkání hvězd NHL 2016 je nápadem českých fanoušků....

Start Jaromíra Jágra v Utkání hvězd NHL 2016 je nápadem českých fanoušků. Jágrovi se však příliš nechce...

Číslo 68 přes Twitter popíchl někdejší čarostřelec Teemu Selänne: „Poslal jsem ti hlas, kámo. Ještě ti není tolik. A jsi o hodně chytřejší než mladí kluci. Ať ti to dál klape!“

Jágr odpověděl, že by se tedy kvůli finské legendě překonal: „Ale jestli v roce 2026 změní formát na dva proti dvěma, už do toho fakt nejdu. Bude mi 54.“

Tradice založená ve 30. letech charitativními zápasy ve prospěch vážně zraněného forvarda Baileyho nebo pro pozůstalé po tragicky zesnulých hráčích Morenzovi a Siebertovi už je dávno překryta a zapomenuta. All Star Game odhodlaně vykročila vstříc fanouškům, jenže někde po cestě zřejmě zabloudila. Podbízí se jako prodejná děva, leč vzrušuje málokoho.

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Australian Open, Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Když výhry mírní bolest z tragédie. Jandačův tým uspěl osmkrát v řadě

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač udává pokyny během čtvrtfinále...

Byly to zvláštní zápasy. Tak tiché a tak smutné. A ač domácí tým vítězil, dával góly, tak na...

Krejčí s Pastrňákem zařídili vyrovnání, Gudas s Voráčkem asistovali

David Krejčí (dole vlevo) slaví s bostonskými spoluhráči svůj gól. Mezi...

VIDEO České útočné duo Bostonu bylo v hokejové NHL opět vidět. V pondělí za asistence Davida Pastrňáka...

Obě děti Pastovi nedám, to by nezvládl, culí se bostonský táta Krejčí

David Krejčí přijímá po gólu gratulace svých spoluhráčů z Bostonu.

Na začátku roku se mu narodil syn, takže měl plnou hlavu starostí. Teď se kvůli tomu doma moc...

Plzeň prohrála se švédskou Frölundou i v odvetě a v Lize mistrů končí

Momentka z utkání Plzeň - Frölunda.

Hokejová Plzeň se do finále Ligy mistrů nepodívá. Odvetné utkání se švédskou Frölundou prohrála na...

Stanley Cupem to neskončilo. Kempný dře a patří mezi nejlepší beky NHL

Michal Kempný (vlevo) a Alexej Ovečkin z Washingtonu se radují z gólu v duelu s...

Zhruba před rokem pochyboval, zda vůbec stačí na NHL. Smiřoval se s tím, že dokončí sezonu a vrátí...

Další z rubriky

Utrápená sezona pro Flyers i Voráčka. Změní po osmi letech působiště?

Jakubu Voráčkovi ani jeho Philadelphii se v této sezoně vůbec nedaří.

Hokejisté Philadelphia Flyers prožívají bídný ročník, tým sužuje krize v brankovišti a fanouškům na...

Stanley Cupem to neskončilo. Kempný dře a patří mezi nejlepší beky NHL

Michal Kempný (vlevo) a Alexej Ovečkin z Washingtonu se radují z gólu v duelu s...

Zhruba před rokem pochyboval, zda vůbec stačí na NHL. Smiřoval se s tím, že dokončí sezonu a vrátí...

Obě děti Pastovi nedám, to by nezvládl, culí se bostonský táta Krejčí

David Krejčí přijímá po gólu gratulace svých spoluhráčů z Bostonu.

Na začátku roku se mu narodil syn, takže měl plnou hlavu starostí. Teď se kvůli tomu doma moc...

Najdete na iDNES.cz