Edmonton oslavuje Connora McDavida za 500. bod v NHL.

Edmonton oslavuje Connora McDavida za 500. bod v NHL. | foto: Perry Nelson-USA TODAY SportsReuters

McDavid ve stopách Crosbyho, kapitán Edmontonu pokořil metu 500 bodů

• 13
V pěti středečních zápasech hokejové NHL se z Čechů nikdo neprosadil, největší pozornost poutal průběžný lídr produktivity soutěže Connor McDavid. Kapitán Edmontonu zaznamenal u výhry 3:2 nad Winnipegem dvě asistence a přehoupl se tak v kariéře přes hranici pěti stovek bodů, jako osmý nejrychlejší v historii na to potřeboval shodný počet startů - 369 - jako již dříve Sidney Crosby.

Celkově historie NHL poznala 18 hokejistů, kteří dokázali posbírat pět stovek bodů ještě před 400 starty. Nejrychlejší byl Wayne Gretzky, který na to potřeboval 234 zápasů, druhý Mario Lemieux 287.

Lídr současné hokejové scény se zařadil na osmou pozici dané tabulky po bok svého krajana Sidneyho Crosbyho, oba se totiž shodou okolností jubilejního 500. bodu dočkali v utkání číslo 369 (McDavid má 501 bodů, 171+330 - Crosby v daném bodě kariéry měl také 501 bodů, 181+320).

Daný úspěch musel McDavida těšit o to více, že se jej dočkal ve vítězném duelu. Edmonton totiž i díky jeho dvěma asistencím porazil konkurenta ze Severní „kanadské“ divize Winnipeg těsně 3:2 a přeskočil jej v tabulce na průběžné třetí pozici.

Poprvé McDavid bodoval už ve 4. minutě, kdy domácí poslal do vedení Jesse Puljujärvi. Následně přidal ještě jednu přihrávku u v pořadí druhé trefy večera Leona Draisaitla. Německý forvard je s 28 zápisy (10+18) průběžně druhým mužem tabulky produktivity za McDavidem s 32 body (9+23).

Souboj Toronta (26 bodů)s Ottawou (9 bodů) proti sobě podruhé za sebou postavil první a poslední celek Severní divize a zároveň i tabulky celé NHL. V pondělí se zrodila velká senzace poté, co favorizovaní Maple Leafs nedotáhli do vítězného konce průběžné vedení 5:1 a nakonec padli 5:6 po prodloužení.

V opatrnější odvetě již nic nepodcenili a tentokrát brali další dva body po výsledku 2:1. Domácí poslal do vedení v 25. minutě Auston Matthews, jenž si upevnil pozici nejlepšího střelce ligy svou 14. brankou. Na srovnání Brady Tkachuka pak odpověděl rozhodující akcí z 51. minuty Alexander Kerfoot.

Švédská předsezonní posila Calgary Jacob Markström ve středu nastoupil už ke čtrnáctému z dosavadních šestnácti zápasů Flames. Českého kolegu Davida Ritticha tak do akce od úvodní minuty zatím pustil jen dvakrát a stejně tomu bylo i naposledy při domácí porážce 1:5 s Vancouverem.

Proti svým bývalým spoluhráčům Markström nastoupil počtvrté za sebou, celkově v sezoně pošesté. Radoval se ze čtyř výher, poslední start mu ale nevyšel a po pátém inkasovaném gólu v 48. minutě střídal. Rittich již za rozhodnutého stavu kryl zbylé čtyři pokusy Canucks, kteří se v ofenzivě mohli spolehnout zejména na produktivitu Brocka Boesera (1+2). V útoku Flames se v deseti střídáních představil český útočník Dominik Simon (6:36, -1).

Chicago si podruhé za sebou poradilo s Detroitem. Na pondělní výhru 3:2 po prodloužení, kterou dvěma góly vystřílel nejproduktivnější Čech v soutěži Dominik Kubalík, v odvetě Blackhawks navázali výsledkem 2:0.

V přesilovce se trefila švýcarská posila Philipp Kurashev a do prázdné klece vše pojišťoval aktivní Alex DeBrincat. Hlavní hvězdou byl ale bezchybný gólman Kevin Lankinen. Ten ke své první nule kariéry za 29 zákroků navíc přidal i asistenci u úvodní trefy. Ze čtveřice Čechů, domácí Filipové Zadina (17:54, +/-: 0, 3 střely) s Hronkem (24:08, -1, 3 střely) a ve vítězném dresu Kubalík (14:00, +/-: 0, 1 střela) s Kämpfem (15:53, +1, 3 střely), se v utkání nikdo neprosadil.

Výsledky:

Calgary Flames - Vancouver Canucks 1:5 (0:1, 1:3, 0:1)

Branky: 38:13 Mangiapane (Giordano) - 01:46 Jo. Benn (Horvat, Höglander), 27:37 Horvat (Q. Hughes, Höglander), 38:28 J. T. Miller (E. Pettersson, Boeser), 39:05 Schmidt (J. T. Miller, Boeser), 45:54 Boeser (T. Myers). Rozhodčí: Nicholson, Joannette – Shewchyk, Nansen. Diváci: bez diváků.

Calgary Flames Markström (Rittich) – Ch. Tanev, Hanifin, Välimäki, Giordano (C), R. Andersson, N. Nestěrov – M. Tkachuk, E. Lindholm, Mangiapane – Simon, Monahan (A), J. Gaudreau – Dubé, Backlund (A), Lucic – S. Bennett, Froese, Nordström.

Vancouver Canucks Holtby (Demko) – Schmidt, Edler (A), Jo. Benn, Q. Hughes, T. Myers, Juolevi – Höglander, Horvat (C), Pearson – Boeser, E. Pettersson, J. T. Miller – Gaudette, B. Sutter (A), Roussel – Virtanen, Beagle, L. Eriksson.

Toronto Maple Leafs - Ottawa Senators 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky: 24:41 Matthews (Holl, Muzzin), 50:46 Kerfoot (Muzzin, Brodie) - 38:51 B. Tkachuk (Tierney, Norris). Rozhodčí: Furlatt, Skilliter – Mills, Cherrey.

Toronto Maple Leafs Andersen (Hutchinson) – Brodie, Rielly, Holl, Muzzin, Bogosian, Dermott – Marner, Matthews (A), J. Thornton – W. Nylander, Tavares (C), Hyman (A) – Engvall, Kerfoot, I. Michejev – Spezza, Boyd, Vesey.

Ottawa Senators M. Murray (M. Högberg) – N. Zajcev, Chabot (A), Zub, Reilly, Gudbranson (A), Brännström – Co. Brown, Norris, B. Tkachuk (A) – Dadonov, White, N. Paul – Batherson, Stepan, Stützle – Watson, Tierney, Anisimov.

Edmonton Oilers - Winnipeg Jets 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)

Branky: 03:45 Puljujärvi (McDavid, Nugent-Hopkins), 04:06 Draisaitl (Ennis, K. Russell), 36:45 Draisaitl (Nugent-Hopkins, McDavid) - 19:06 Scheifele (Connor, Morrissey), 41:28 Pionk (Ehlers, Morrissey). Rozhodčí: Markovic, Markovic – Brisebois, Cormier.

Edmonton Oilers M. Smith (Skinner) – Nurse, Barrie, Bouchard, A. Larsson, Koekkoek, K. Russell – Nugent-Hopkins, McDavid, Puljujärvi – Ennis, Draisaitl, Yamamoto – Kahun, Khaira, J. Archibald – Haas, Turris, Chiasson.

Winnipeg Jets Brossoit (Hellebuyck) – Morrissey, Poolman, Forbort, Pionk, Beaulieu, DeMelo – Copp, Scheifele, Ehlers – Connor, Stastny, Wheeler – Perreault, Lowry, Appleton – Vesalainen, Lewis, Harkins.

Detroit Red Wings - Chicago Blackhawks 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky: 32:03 Kurashev (Keith, Lankinen), 59:02 DeBrincat (P. Kane). Rozhodčí: O’Rourke, South – Baker, Suchánek.

Detroit Red Wings J. Bernier (Greiss) – Hronek, Merrill, Stecher, M. Staal, Djoos, Nemeth – Bromé, D. Larkin (C), Zadina – Mantha, Fabbri, B. Ryan – Gagner, Naměstnikov, Filppula – Erne, Glendening (A), Nielsen (A).

Chicago Blackhawks Lankinen (M. Subban) – Mitchell, Keith, Carlsson, de Haan, Beaudin, Zadorov, Boqvist – P. Kane (A), Suter, DeBrincat (A) – D. Kubalík, D. Strome, Hagel – Janmark, Söderberg, Kurashev – Kämpf, Carpenter.

Carolina Hurricanes - Florida Panthers 3:4P (2:0, 0:1, 1:2 - 0:1)

Branky: 18:28 J. Staal (Foegele), 18:50 Aho (Pesce, B. McGinn), 53:39 Trocheck (Svečnikov, D. Hamilton) - 30:52 Huberdeau (Yandle, Driedger), 43:11 Wennberg (Huberdeau, Hörnqvist), 52:06 Lammikko (Lomberg), 62:29 Huberdeau (Barkov). Rozhodčí: Luxmore, Brenk – Toomey, Kovachik.

Carolina Hurricanes Nedeljkovic (Reimer) – D. Hamilton, Slavin (A), Pesce, Gardiner, Bean, Skjei – T. Teräväinen, Aho, B. McGinn – Nečas, Trocheck, Niederreiter – Foegele, J. Staal (C), Svečnikov – Fast, Paquette, Martinook (A).

Florida Panthers Driedger (Bobrovskij) – Ekblad (A), Weegar, Gudas, Yandle, Strälman, Forsling – Duclair, Barkov (C), Verhaeghe – Hörnqvist, Wennberg, Huberdeau (A) – Tippett, Luostarinen, Vatrano – Connolly, Lammikko, Lomberg.