Brankář Washingtonu Vítek Vaněček zasahuje v zápase proti Philadelphii.

Brankář Washingtonu Vítek Vaněček zasahuje v zápase proti Philadelphii. | foto: AP

Philadelphia uspěla v přestřelce nad Washingtonem, Vaněček střídal

• 23
Z pěti nedělních zápasů hokejové NHL hned čtyři skončily výhrami hostů. Washington podlehl v přestřelce Philadelphii 4:7. Po čtvrtém inkasovaném gólu vystřídali domácí českého brankáře Vítka Vaněčka, za vítěze jednou asistoval Jakub Voráček. Centr Radek Faksa byl u jediné trefy Dallasu, který doma podlehl 1:2 po prodloužení Chicagu.

V souboji předních celků Východní divize Washington proti Philadelphii nedokázal využít výhody domácího ledu a soupeři v přestřelce podlehl 4:7. Pro oslabené Capitals tak šlo už o třetí nezdar v řadě, když předtím nestačili na Boston 3:5 a Rangers 2:4.

Ve všech zmíněných případech v bráně nastoupil český nováček Vítek Vaněček, jenž dostává prostor během absence jedničky Ilji Samsonova. Svůj devátý start v řadě ale nedochytal poté, co jej v 37. minutě po čtvrtém inkasovaném gólu ze 14 střel nahradil veterán Craig Anderson. Přesnou ranou do horního rohu brány jej vyhnal na střídačku ve formě hrající James van Riemsdyk, po jehož sedmé trefě sezony Flyers odskočili do trháku 3:4.

Střídající veterán Anderson si nevedl o moc lépe, když jej ve třetí třetině překonali Sean Couturier a Scott Laughton. Prvně jmenovaný navíc v 59. minutě do prázdné klece skóroval v zápase i podruhé a Laughton svou akcí z 58. minuty dokonce završoval svůj premiérový hattrick kariéry. Český útočník v sestavě vítězných Flyers Jakub Voráček (17:51, 0+1, +/-: 0) se dodatečně po opravě dočkal zápisu asistence u finální trefy do prázdné brány a na čele produktivity Čechů v NHL se tak odpoutal s 12 body (3+9) od Dominika Kubalíka (11 bodů, 3+8) z Chicaga.

Washington mimo jiné hráče nově nemohl využít služeb Jakuba Vrány, který bohužel rovněž musel zůstat mimo hru kvůli koronavirovému protokolu. Malou útěchou pro fanoušky Capitals byla alespoň produktivita elitní formace. Kapitán Alex Ovečkin (2+2) a tvrďák Tom Wilson (1+3) zaznamenali čtyři body, centr Nicklas Bäckström bral tři (1+2).

Po osmi porážkách v řadě se konečně radovali z výhry hokejisté Detroitu. Výsledkem 1:4 zaskočili domácí Floridu, která naopak v nové sezoně vůbec poprvé vyšla bodově naprázdno. Pomohli k tomu i Češi, útočník Filip Zadina (15:47, +/-: 0, 1 střela) a obránce Filip Hronek (23:37, +2, 4 střely). Skvělý výkon podal autor 36 zákroků, gólman Thomas Greiss. Dvakrát na něj vypálil i obránce Panthers Radko Gudas (18:54, -1, 2 střely).

K brankáři Petru Mrázkovi přibyl na marodku Caroliny i útočník Martin Nečas, jenž se v předchozím duelu s Chicagem nebezpečně udeřil hlavou o led po srážce s obráncem Calvinem de Haanem. I přes absence v sestavě však Hurricanes dokázali v neděli uspět v přestřelce na ledě Columbusu. Na divokém výsledku 5:6 se za vítěze třemi body podílel centr Jordan Staal, za Blue Jackets dva góly zaznamenala posila z Winnipegu Patrik Laine.

Nedělní nadvládu hostujících celků podpořili i hokejisté Chicaga po těsném skóre 1:2 po prodloužení z Dallasu. Oba góly vítězů obstaral útočník Alex DeBrincat po přihrávkách Patricka Kanea. Poprvé se trefil z přesilovky v 33. minutě. Stars srovnali v 50. minutě zásluhou Jasona Robertsona, asistenci si připsal i Radek Faksa (18:26, 0+1, +1, 2 střely). Vítěznou akci si DeBrincat schoval na 63. minutu a slavit tak mohli i Dominik Kubalík (13:24, +/-: 0, 2 střely) a David Kämpf (14:19, +/-: 0, 2 střely).

Výsledky:

Utkání Minnesota - Arizona a St. Louis - Colorado byly odloženy.

Columbus Blue Jackets - Carolina Hurricanes 5:6 (2:1, 1:3, 2:2)

Branky: 10:07 Laine (S. Jones, Roslovic), 15:34 Riley Nash (N. Foligno, D. Savard), 34:24 N. Foligno (Gavrikov, D. Savard), 42:08 Domi (Harrington, Bjorkstrand), 59:04 Laine (S. Jones, Roslovic) - 10:32 B. McGinn (Aho, Svečnikov), 27:23 Foegele (J. Staal, Dzingel), 36:35 Pesce (Martinook), 38:45 Trocheck (Pesce, Skjei), 45:33 J. Staal (Trocheck, D. Hamilton), 50:37 D. Hamilton (Dzingel, J. Staal). Rozhodčí: Hebert, Rooney – J. Murray, Baker. Diváci: bez diváků.

Columbus Blue Jackets Korpisalo (Johnson) – S. Jones, Kukan, D. Savard, Gavrikov, Del Zotto, Harrington – Atkinson (A), Roslovic, Laine – Bjorkstrand, Texier, Domi – Robinson, Riley Nash, N. Foligno (C) – Foudy, M. Koivu, Jenner (A).

Carolina Hurricanes Reimer (Nedeljkovic) – Pesce, Slavin (A), D. Hamilton, Skjei, H. Fleury, Gardiner – B. McGinn, Aho, Svečnikov – T. Teräväinen, Trocheck, Niederreiter – Fast, Geekie, Martinook (A) – Dzingel, J. Staal (C), Foegele.

Florida Panthers - Detroit Red Wings 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)

Branky: 42:09 Wennberg (Strälman, Vatrano) - 22:58 M. Staal (Gagner, Stecher), 37:02 Smith (B. Ryan), 49:11 Fabbri (Smith, Stecher), 57:18 Naměstnikov. Rozhodčí: Morton, L’Ecuyer – Racicot, Toomey.

Florida Panthers Driedger (Bobrovskij) – Ekblad (A), Weegar, Strälman, Juulsen, Gudas, Yandle – Duclair (C), Barkov, Verhaeghe (A) – Hörnqvist, Wennberg, Huberdeau – Tippett, Luostarinen, Vatrano – Acciari, Lammikko, Marchment.

Detroit Red Wings Greiss (Pickard) – Hronek, Djoos, Stecher, M. Staal, Merrill, Nemeth – Smith, D. Larkin (C), Zadina – B. Ryan, Fabbri, Bromé – Gagner, Naměstnikov, Nielsen (A) – Erne, Glendening (A), Helm.

Washington Capitals - Philadelphia Flyers 4:7 (2:1, 2:3, 0:3)

Branky: 11:11 Ovečkin (T. Wilson, Eller), 16:36 T. Wilson (Bäckström, Ovečkin), 24:08 Ovečkin (Bäckström, T. Wilson), 39:03 Bäckström (Ovečkin, T. Wilson) - 18:33 Laughton (E. Gustafsson, Farabee), 22:29 Laughton (Farabee, J. van Riemsdyk), 27:50 Hägg (Aube-Kubel, Couturier), 36:36 J. van Riemsdyk, 40:31 Couturier (M. Raffl, Braun), 57:51 Laughton (Farabee, M. Raffl), 58:38 Couturier (Provorov, Braun). Rozhodčí: Sutherland, McIsaac – MacPherson, Kovachik.

Washington Capitals Vaněček (37. C. Anderson) – Chára, Carlson (A), Dillon, T. van Riemsdyk, Orlov, Jensen – Ovečkin (C), Bäckström (A), T. Wilson – Pánik, Eller, Carr – Hagelin, Dowd, Hathaway – Maillet, Sgarbossa, Sprong.

Philadelphia Flyers Hart (Elliott) – Provorov, P. Myers, Gostisbehere, Braun, Hägg, E. Gustafsson – J. van Riemsdyk, Couturier (A), Voráček (A) – Giroux (C), Patrick, Konecny – Lindblom, Laughton, Farabee – M. Raffl, K. Hayes, Aube-Kubel.

Dallas Stars - Chicago Blackhawks 1:2P (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky: 49:31 Robertson (Heiskanen, Faksa) - 32:29 DeBrincat (D. Strome, P. Kane), 62:56 DeBrincat (P. Kane). Rozhodčí: Hanson, Brenk – Smith, Flemington. Diváci: 4203.

Dallas Stars Oettinger (Bow) – J. Klingberg (A), Lindell, Heiskanen, Oleksiak, Pysyk, Hanley – Dellandrea, Pavelski, Ja. Benn (C) – Gurjanov, Hintz, Dickinson – Comeau (A), Faksa, Cogliano – Robertson, Dowling, Kero.

Chicago Blackhawks M. Subban (Delia) – C. Murphy, de Haan, Mitchell, Keith (A), Beaudin, Zadorov – P. Kane (A), Kurashev, Janmark – D. Kubalík, D. Strome, DeBrincat – A. Shaw (A), Söderberg, Hagel – Suter, Kämpf, Highmore.

Vegas Golden Knights - Los Angeles Kings 4:3 (3:2, 0:1, 1:0)

Branky: 05:57 R. Smith (Marchessault, Theodore), 07:32 Whitecloud (Glass, Tuch), 11:37 Stephenson (Mark Stone, Pacioretty), 41:38 Stephenson (Tuch, Martinez) - 00:36 Kopitar (Iafallo, M. Anderson), 07:06 A. Kempe (D. Brown, Clague), 28:53 Anderson-Dolan (Moore, Wagner). Rozhodčí: Pochmara, Peel – Gawryletz, Halkidis.

Vegas Golden Knights Lehner (M.-A. Fleury) – Martinez, Theodore, Hague, Whitecloud, Holden, Coghlan – Pacioretty, Stephenson, Mark Stone (C) – Marchessault (A), W. Karlsson, R. Smith (A) – Tuch, Glass, N. Roy – W. Carrier, Nosek, Reaves.

Los Angeles Kings Petersen (Quick) – M. Anderson, Doughty (A), MacDermid, Clague, Määttä, Strand – Iafallo, Kopitar (C), D. Brown – Wagner, Amadio, J. Carter (A) – A. Kempe, Vilardi, L. Andersson – Grundström, Anderson-Dolan, Moore.