Washingtonský gólman Vítek Vaněček zasahuje proti pokusu Davida Pastrňáka z...

Washingtonský gólman Vítek Vaněček zasahuje proti pokusu Davida Pastrňáka z Bostonu | foto: Geoff Burke-USA TODAY SportsReuters

Česko-slovenská show v NHL: Pastrňák dvakrát překonal Vaněčka

• 42
Pondělní zápas NHL mezi Washingtonem a Bostonem ovládli česko-slovenští hokejisté. Domácí Capitals s Vítkem Vaněčkem v bráně vedli i díky dvěma asistencím Jakuba Vrány a trefě Zdena Cháry už 3:0, nakonec se ale radovali z výsledku 3:5 hostující Bruins s Jaroslavem Halákem. Velký obrat dvěma góly pomohl nastartovat uzdravený David Pastrňák, asistence brali David Krejčí a Jakub Zbořil.

Souboj Washingtonu s Bostonem připomněl období v NHL na přelomu tisíciletí, kdy český národní tým dominoval na mezinárodním poli a v zámoří působilo v součtu kolem stovky hokejistů z Česka a Slovenska. Duely, ve kterých hráli prim, tak nebyly výjimečné. V posledních letech je tomu jinak, pondělní konfrontace Capitals s Bruins ale vybočila.

Skóre otevíral ve 14. minutě slovenský veterán Zdeno Chára. Ve 43 letech suverénně nejstarší hráč soutěže střelou od modré čáry překonal svého krajana Jaroslava Haláka a prosadil se tak proti svým bývalým dlouholetým spoluhráčům, kterým dělal i kapitána. O pouhých devět vteřin později Capitals slavili podruhé, když se za asistence Jakuba Vrány (13:26, 0+2, +/-: 0, 3 střely) prosadil Daniel Sprong.

Český útočník domácích navíc na startu druhé třetiny v přesilovce přihrával na trefu na 3:0 od obránce Johna Carlsona. Nulu na kontě českého nováčka v bráně Washingtonu Vítka Vaněčka vymazal až v 33. minutě David Pastrňák (20:00, 2+0, +1, 7 střel).

Bostonští hokejisté oslavují trefu Davida Pastrňáka.

Společně s Alexem Ovečkinem nejlepší kanonýr uplynulého ročníku se premiérové trefy nové sezony dočkal ve druhém startu poté, co úvod vynechal z důvodů rekonvalescence po operaci kyčle. Ve svém první utkání havířovský rodák zaznamenal asistenci a střelecký účet pak otevřel hned záhy proti Capitals po ráně bez přípravy z mezikruží. A navíc nezůstalo jen u jedné trefy.

V 47. minutě totiž dostal prostor na levém křídle a znova si nabruslil do střelecké pozice mezi kruhy, tentokrát pálil švihem nad vyrážečku českého brankáře. Zápis o přihrávce putoval do statistik obránce Jakuba Zbořila (16:49, 0+1, +/-: 0, 1 střela), pro kterého to byl druhý bod začínající kariéry v NHL. Na 3:3 pak vyrovnával v 44. minutě proti přemísťujícímu se Vaněčkovi forvard Craig Smith a rozdílový gól si schoval na 58. minutu obránce Brandon Carlo. Prosadil se ranou z první z pravého kruhu. Tečku za zápasem udělal krátce na to střelou do prázdné klece Brad Marchand, asistoval David Krejčí (18:41, 0+1, +2, 1 střela).

Brankář domácích Vítek Vaněček kryl 28 z 32 střel a přišel tak o svou bodovou sérii na startu kariéry v NHL. První porážku v řádné hrací době s Washingtonem utrpěl až ve svém osmém startu. Pořadí tří hvězd zápasu bylo vyhlášeno následovně: 1. Pastrňák, 2. střelec rozdílové trefy Carlo a 3. Vrána.

Obhájce Stanley Cupu tým Tampa Bay zvládl roli favorita a na domácím ledě si poradili 5:2 s Nashvillem. Úvodním gólem k tomu pomohl i český útočník Ondřej Palát (14:28, 1+0, +1, 3 střely), jenž už své čtvrté trefy sezony dosáhl v 10. minutě. Z brejku 2 na 1 se k němu krkolomně dostal puk od přihrávajícího kapitána Stevena Stamkose a rodák z Frýdku-Místku nakonec zakončoval do odkryté brány přemísťujícího se Juuseho Sarose. Asistenci bral i český obránce Jan Rutta (15:05, 0+1, +1).

Náskok Lightning ještě v první třetině navýšili Yanni Gourde a Brayden Point. Ve druhém dějství byl jediným střelcem z přesilovky v 28. minutě Stamkos - 4:0. Predators zabrali až ve třetí třetině, góly Eeliho Tolvanena a Mikaela Granlunda ale jen korigovaly stav. Poslední slovo měl navíc do prázdné klece zakončující Gourde.

Ve skvělých výkonech pokračují hokejisté Montrealu, když urvali šestou výhru z dosavadních devíti startů. Naposledy se radovali po jednoznačném výsledku 6:2 nad Vancouverem, kterému zcela propadla elitní formace Boeser - E. Pettersson - J. T. Miller (všichni bilance -3).

Z řad Canadiens si nejvíce vylepšil statistiky obránce Jeff Petry (2+1), útočníci Nick Suzuki a Artturi Lehkonen brali po dvou bodech (oba 1+1). Veterán Corey Perry, který na rozdíl od stále jen trénujícího Michaela Frolíka již dostal pozvánku z „taxi squadu“ a prosadil se do sestavy, v utkání zaznamenal jednu asistenci - svůj jubilejní 800. bod kariéry v NHL.

V dalším kanadském souboji Winnipeg doma podlehl Calgary 3:4 po samostatných nájezdech. Za Jets dvakrát z přesilovek pálil forvard Kyle Connor, v dresu Flames si prodloužil bodovou sérii skvělý Johnny Gaudreau. Dokázal se totiž prosadit v každém z osmi dosavadních startů Calgary. Na branku z řádné hrací doby navíc navázal i rozdílovým nájezdem v závěrečném rozstřelu. Bránu hostů úspěšně hájil Jacob Markström, kterému ze střídačky kryl záda David Rittich. Útočník Dominik Simon se tentokrát do sestavy nevešel.

Rangers, hrající bez zraněného Filipa Chytila, si na domácím ledě poradili 3:1 s Pittsburghem. Zasloužil se o to hlavně ruský útočník Artěmij Panarin, jenž byl s bilancí (1+2) u všeho podstatného. New York nastoupil bez obránce Tonyho DeAngela, který byl vyřazen z kádru po konfliktu s gólmanem Georgijevem bezprostředně po předchozím duelu.

New York Rangers po čtyřech měsících změnili názor, zbavili se DeAngela

25letý ofenzivní bek, jenž byl loni s 53 body čtvrtý nejlepší mezi zadáky celé soutěže a podepsal dvouletý kontrakt na 9,6 milionu dolarů, už přešel přes waiver listinu (žádný z klubů si jej nevybral) a bude se připravovat v „taxi squadu“. Vedení klubu s ním ale pro návrat k prvnímu týmu zřejmě nepočítá. Před českým mladíkem Liborem Hájkem zatím dostal přednost v povolání k prvnímu týmu na místo DeAngela zkušenější Anthony Bitetto.

Výsledky:

Winnipeg Jets - Calgary Flames 3:4N (2:0, 0:1, 1:2 - 0:0)pen. 1:2

Branky: 04:32 Connor (Scheifele, Wheeler), 13:46 Connor (Morrissey, Wheeler), 58:10 Scheifele (Pionk, Wheeler) - 20:07 Ch. Tanev (E. Lindholm), 46:54 J. Gaudreau (Välimäki, E. Lindholm), 53:45 Mangiapane (Hanifin, M. Tkachuk), J. Gaudreau. Rozhodčí: Schlenker, Pollock – Mills, Murchinson.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – Morrissey, DeMelo, Forbort, Pionk, Stanley, Beaulieu – Copp, Scheifele, Ehlers – Connor, Stastny, Wheeler – Perreault, Lowry, Appleton – Vesalainen, Harkins, Lewis.

Calgary Flames Markström (Rittich) – Giordano, R. Andersson, Hanifin, Ch. Tanev, Välimäki, N. Nestěrov – J. Gaudreau, Monahan, Mangiapane – M. Tkachuk, E. Lindholm, Dubé – S. Bennett, Backlund, Leivo – Lucic, D. Ryan, Nordström.

Montreal Canadiens - Vancouver Canucks 6:2 (3:1, 3:0, 0:1)

Branky: 01:00 Suzuki (J. Anderson, Drouin), 06:10 Lehkonen, 16:58 Petry (Byron, Lehkonen), 27:15 Gallagher (Suzuki), 28:40 Petry (Perry, Kotkaniemi), 37:10 Toffoli (S. Weber, Petry) - 08:36 Gaudette, 51:49 Beagle (Motte, Edler). Rozhodčí: Furlatt, Syvret – Brisebois, Cormier.

Montreal Canadiens Price (Allen) – S. Weber (C), Chiarot, Petry, Edmundson, Mete, A. Romanov (A) – Gallagher, Danault, Tatar – J. Anderson, Suzuki, Drouin – Perry, Kotkaniemi, Toffoli (A) – Byron, Evans, Lehkonen.

Vancouver Canucks Holtby (Demko) – Jo. Benn, Q. Hughes, T. Myers, Schmidt, Chatfield, Edler (A) – Höglander, Horvat (C), Pearson – Boeser, E. Pettersson, J. T. Miller – MacEwen, B. Sutter (A), Gaudette – Virtanen, Beagle, Motte.

Washington Capitals - Boston Bruins 3:5 (2:0, 1:1, 0:4)

Branky: 13:26 Chára (Hathaway, Dowd), 13:37 Sprong (J. Vrána, Jensen), 28:35 Carlson (J. Vrána) - 32:37 Pastrňák (Marchand), 46:08 Pastrňák (J. Zbořil, McAvoy), 53:07 C. Smith (Lauzon, N. Ritchie), 57:23 Carlo (Kuraly, Wagner), 58:34 Marchand (Krejčí). Rozhodčí: Lambert, L'Ecuyer – Smith, Fournier.

Washington Capitals Vaněček (C. Anderson) – Chára, Carlson (A), Dillon, T. van Riemsdyk, Orlov, Jensen – Ovečkin (C), Bäckström (A), T. Wilson – Sheary, Oshie, Pánik – Hagelin, Dowd, Hathaway – J. Vrána, Sgarbossa, Sprong.

Boston Bruins Halák (T. Rask) – Lauzon, McAvoy, Clifton, Carlo, J. Zbořil, K. Miller – Marchand (A), Bergeron (C), Pastrňák – N. Ritchie, Krejčí (A), C. Smith – Frederic, Coyle, Wagner – Bjork, Kuraly, Kuhlman.

Tampa Bay Lightning - Nashville Predators 5:2 (3:0, 1:0, 1:2)

Branky: 09:13 Palát (Stamkos), 13:59 Gourde (T. Johnson, Cirelli), 19:59 B. Point (M. Joseph, Sergačjov), 27:23 Stamkos (Hedman, Killorn), 59:44 Gourde (Goodrow) - 42:53 Tolvanen (Haula), 45:41 Mikael Granlund (Ellis, Josi). Rozhodčí: Kozari, O’Rourke – MacPherson, Murray.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (McElhinney) – Rutta, Hedman, Černák, McDonagh (A), L. Schenn, Sergačjov – Stamkos (C), B. Point, Palát – T. Johnson, Cirelli, Killorn (A) – Goodrow, Gourde, Coleman – C. Foote, M. Joseph, Maroon.

Nashville Predators Saros (Rinne) – Ellis (A), Josi (C), Fabbro, Ekholm, Benning, Tinordi – Arvidsson, Johansen, Cousins – Mikael Granlund, Duchene, F. Forsberg – Tolvanen, Sissons, Trenin – Olivier, Haula, Grimaldi.

New York Rangers - Pittsburgh Penguins 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Branky: 37:42 Rooney (Panarin, R. Lindgren), 51:10 Kreider (Fox, Panarin), 59:59 Panarin (R. Strome) - 09:05 Zucker (Ruhwedel, Malkin). Rozhodčí: Mclsaac, St. Laurent – Berg, Schrader.

New York Rangers Šesťorkin (A. Georgijev) – Fox, R. Lindgren, Trouba (A), K'A. Miller, Br. Smith, Bitetto – Bučněvič, Zibanejad (A), Lafreniere – J. Gauthier, R. Strome, Panarin – Di Giuseppe, B. Howden, Kreider (A) – Brodzinski, Rooney, Lemieux.

Pittsburgh Penguins DeSmith (Jarry) – Marino, P-O. Joseph, Ceci, Czuczman, Ruhwedel, Y. Weber – Rust (A), Crosby (C), Guentzel – Kapanen, Malkin (A), Zucker – B. Tanev, Blueger, McCann – Lafferty, Jankowski, O'Connor.

2.Vegas5640214191:12482
3.Minnesota5635516181:16075