Roman Will zasahuje v brance Colorada.

Roman Will zasahuje v brance Colorada. | foto: Twitter

Willův sen. Do NHL pomohla českému brankáři i aplikace

  • 17
Neprošel draftem, chytal jen druhou nejvyšší soutěž za Mladou Boleslav. Přesto český hokejový brankář Roman Will podepsal smlouvu s Coloradem a vydal se dobývat NHL. Nedávno si v ní prožil kratičký sen.

Od začátku sezony chytal na farmě a nezdálo se, že by se měl dostat výš. Jenže hokejovému Coloradu se ztížila situace s brankáři a Roman Will koncem ledna nastoupil na 18 minut do duelu v San Jose. Jednou inkasoval a stal se 15. českým gólmanem, jenž zasáhl do NHL.

„Úžasná atmosféra, neskutečně hluční fanoušci. Stoupl jsem si tam a řekl jsem si, že si to užiju. Splnil se mi sen. Byl to nepopsatelný pocit,“ říká Will pro MF DNES.

Na farmě jste neměl nijak oslnivá čísla. Počítal jste vůbec s možností startu v NHL?
Na začátku sezony jsem nad tím nijak nepřemýšlel. Ale postupem času, když se Reto Berra zranil, jsem věděl, že jakmile se něco stane, tak jdu.

Nakonec jste zaskočil při absenci jedničky Semjona Varlamova. Jak velký rozdíl je chytat NHL?
Obrovský. Je tam stále někdo, kdo stíní gólmanovi. A jakmile tam mají prostor ve třetině a jsou v dobré pozici, dokážou se perfektně trefit.

Teď už jste zpět na farmě v San Antoniu. Jak se vám tam líbí?
Má to tu skvělou úroveň. Téměř na každý zápas ven létáme letadlem. Autobusem jezdíme jen na duel s nedalekým Austinem. Bitky tady jsou, ale ne každý zápas. Parta je skvělá, zázemí a vše okolo je na parádní úrovni. Lidi tu milují basket, ale hokej je taky populární.

Prý vám ke zlepšování výkonů pomáhá speciální technika...
Jde o aplikaci Thundercloud, ve které má každý hráč ihned po zápase analýzu všech střídání. Gólman tam najde každý zákrok, prostě všechno. Slezu z ledu a hned se můžu podívat třeba na góly, co jsem dostal. Můžu si hned rozebrat v hlavě, co jsem měl udělat jinak, a poučit se z toho.

Podle statistik to na farmě nevypadá na velký průlom. Jak se cítíte osobně?
Snažím se na ta čísla moc nedívat. Cítím se skvěle, užívám si každý zápas. Musíme zabrat a urvat play-off, takže koukám na výhry.

V létě vám končí smlouva a v Coloradu je plno. Přemýšlíte, co bude?
Na to se teď nedívám. Soustředím se na tuhle sezonu, pak uvidíme.

I kdyby to nevyšlo, co všechno vám dal život v Americe?
Jsem hrozně rád, že teď mluvím dobře anglicky, a taky, že se tady starám sám o sebe v jinak mluvící zemi. Musel jsem si sehnat bydlení, nábytek a vše zařídit. A hokejově? Vidím, jak blízko, ale zároveň jak daleko jsem od NHL, a snažím se každý den makat, jak to jde.