Konkrétně se má podle informací švédského webu expressen.se jednat například o značky Louis Vuitton, Chanel, Dior, Fendi a Christian Louboutin. „Dlužníci si museli vybrat, které věci si ponechají a které odevzdají. Výběrové řízení bylo ukončeno a neosvobozené věci si správce vyzvedl v dnes již bývalém domě dlužníků,“ uvedl insolvenční správce.
Ten doporučil prodej mírně používaných produktů především luxusních firem. A ve výčtu nechybí ani bizarní položky jako psí obojky značky Gucci.
Oproti domu v Las Vegas jde nicméně stále pouze o malé položky, sídlo na okraji města bylo oceněno na 35 milionů švédských korun, v přepočtu asi 76 milionů korun.
Lehnerova žena ho musela opustit na konci listopadu, když manžel zmizel a právníci nedostali zaplaceno ani přes urgování. „Fyzický pobyt Robina Lehnera není znám,“ uvedla dohoda mezi právníky a insolvenčním správcem.
Komplikací v případu tak přibývá, situace ani zdaleka není dořešená. Informování o průběhu, které ve Spojených státech běžně probíhá formou dopisů, totiž v Lehnerově případě nelze využívat právě kvůli jeho nejasné adrese pobývání. Nově má tak švédský brankář dostávat informace e-mailem, což soud schválil v minulém týdnu.
A kde Lehnerovy problémy, které ho doprovází několik posledních let, vlastně začaly?
Lehner nepoletí na hry kvůli duševnímu zdraví: Být někde zavřený? Pro mě risk |
Výrazný zlom nastal v průběhu roku 2022. Lehner tehdy nejprve odmítl reprezentovat na olympijských hrách v Pekingu z důvodu ochrany psychického zdraví: „Musím se hlavně cítit mentálně v pohodě. Být někde zavřený, nevědět, co se děje, a čekat, jestli náhodou nejsem pozitivní, to je pro mě velký risk.“ V covidové pandemii totiž pod pěti kruhy panovala výrazná opatření.
V dubnu pak nastal další zádrhel. Tehdy se v bráně představil naposledy, proti Washingtonu odchytal jedinou třetinu. Od té doby u jeho jména svítí „poranění kyčle“. A na konci roku se pak objevily první finanční komplikace. Lehner v tu dobu působil jako ručitel společnosti, která zkrachovala. Následně na něj okresní soud v rodném Švédsku vyhlásil bankrot.
Ten na sebe o necelý měsíc později vyhlásil sám Lehner také ve Spojených státech. Dluhy už měly dosáhnout v přepočtu přes miliardu korun. A nejvíce podivuhodná a nezdařená investice? Farma exotických hadů. Tu prý přitom považoval jako jakési penzijní spoření. „Plán byl vždy takový, že po kariéře jich začneme prodávat víc. Chtěl jsem jich mít tolik, abych mohl zásobit zhruba čtyři tisíce obchodů,“ poodhalil před rokem a půl Lehner.
Ten se v červnu 2023 ani nemohl radovat ze zisku Stanley Cupu, protože kvůli dříve zmiňovaným problémům do sezony vůbec nezasáhl.
Naposledy se pak rodák z Göteborgu vyjádřil v médiích před aktuálním ročníkem NHL. V září měl dorazit na tréninkový kemp a absolvovat zdravotní prohlídku, aby mohl dostávat výplatu i na seznamu zraněných hráčů. Jenže Lehner se nedostavil. „V tuto chvíli mohu říct jen to, že všichni vědí, proč jsem tam nemohl být. V klidu čekám, až se věci vyřeší,“ uvedl stručně pro server sportsnet.ca.
Reagoval tak mimo jiné na zmiňované finanční komplikace, kdy mu nevadský soud zmrazil aktiva z důvodu nehospodárného utrácení. Lehner se peněz zbavoval za dovolené, hazardní hry, ale také je přemisťoval do fiktivních společností sídlících v Dubaji.
Hráčská asociace NHL a Golden Knights se poté dohodli na unikátním vyřešení posledního roku Lehnerova kontraktu. Klub ho fakticky postavil mimo kádr, aby si udělal prostor pod platovým stropem. Švédovi má ale i nadále chodit výplata.
Kdysi talentovaný brankář, který dvakrát ovládl také William M. Jennings Trophy pro dvojici gólmanů s nejméně obdrženými góly, tak na další hokejové úspěchy nedosáhne. Místo toho musí řešit výrazné životní komplikace.
Že se léčím? Nevadí, život není snadný, já o něj bojoval, říká Lehner |
S těmi už má zkušenosti od roku 2018, kdy u něj vyvrcholila bipolární porucha a fáze nadšení střídaly fáze depresí. Projevila se u něj rovněž posttraumatická stresová porucha či ADHD. Během těchto stavů často podléhal konzumaci prášků na spaní či alkoholu, s nemocí se ale tehdy rozhodl bojovat a začal s léčbou.
V dresu New York Islanders pak v sezoně zaznamenal úspěšnost zákroků 93 %, za boj se závislostmi a psychickými problémy ho zámořská soutěž ocenila trofejí Billa Mastertona za oddanost hokeji.
Poté se přes krátkou štaci v Chicagu přesunul do Vegas, kde podepsal pětiletou smlouvu na celkem 25 milionů dolarů. Především si ale pochvaloval, že konečně s rodinou našel domov. „Byla to pro mě dlouhá cesta, než jsem se sem dostal, a nemůžu být šťastnější. Život občas není snadný,“ napsal tehdy na sociálních sítích.
Lehner: Sedativa bez předpisu? V NHL je to běžné. Mě léky málem zabily |
A opravdu to vypadalo, že angažmá ve státě Nevada pro něj bude tím pravým. Opět cítil důvěru, veřejně se dokonce pozastavil i nad chováním zámořské soutěže. Nebál se například opřít do vedení NHL kvůli neetickému zacházení se zdravím hráčů. Podle něj kluby hokejisty nutily brát prášky bez předpisu, což Lehner i na základě dřívějších osobních negativních zkušeností odmítal.
O tři roky později však bojuje s jinými problémy. A rovněž zdrcujícími.