„Né, to ne, ne,“ culil se kanadský útočník Nathan MacKinnon při tiskové konferenci. Sálem se valil smích novinářů, doširoka se usmál také přísedící Sidney Crosby.
Přitom jeho odpovídající spoluhráč dostal „jen“ dotaz na to, zda by i v NHL místo současného pětiminutového uvítal delší, desetiminutové prodloužení ve třech. Jako to, které Kanada ve středu absolvovala v zápase se Švédskem a Mitch Marner jej ukončil zkraje 67. minuty.
Hned z krátké reakce bylo zřejmé, že MacKinnon toho měl tak akorát. „Možná sedm minut by šlo,“ couvl trošku.
Během nastavení na ledě strávil skoro dvě a půl minuty, v jeho průběhu se mu při přečíslení dvou na jednoho dokonce nabízel Connor McDavid. „Nevím, jak je možné, že jsem ho přehlédl. Ale upřímně, sotva jsem viděl, jak jsem byl unavený. Byl jsem rád, že Marner pak rozhodl. Moc sil mi už nezůstalo.“
„Mně to přišlo jako super zkouška,“ má úplně jiný pohled McDavid. „Podle mě se to líbilo hráčům i fanouškům. Cítili jsme, že to máme víc ve svých rukou, asi nikdo nechce, aby zápas dospěl do nájezdů.“
Jste pro zavedení desetiminutového prodloužení ve třech?
Pozitivně bral nový experiment také švédský forvard Jesper Bratt: „Tomuhle bych neřekl ne!“
A tak zámořští žurnalisté hned další den naběhli na hokejisty Spojených států a Finska, byť ti se přes základní hrací dobu vzhledem k výsledku 6:1 ani nedostali.
Aleksander Barkov, útočník Seveřanů, se nechal slyšet, že mu momentálně daný systém v NHL vyhovuje. Americkému brankáři Jakeu Oettingerovi zase možná změna přijde jako dobrý nápad. A podobně hovoří i obránce Zach Werenski, který nesnáší nájezdy.
Novinka v NHL. V prodloužení tři na tři. Co ještě Jágr zažije... |
Právě táhlejší varianta prodloužení, kterou si na startu roku zkusili třeba čeští junioři v utkání o bronz proti Švédsku, by výrazně snížila šance, že utkání rozsekne dovednostní soutěž.
Už pokud by část ve třech nad rámec hrací doby trvala devět minut, činila by sedm procent, počítají experti.
Atraktivní formát zámořská soutěž využívá už desátou sezonu, teď je ideální čas diskutovat nad jeho možným protažením. Na počátku totiž stojí jednání mezi soutěží a hráčskou asociací NHLPA o nové kolektivní smlouvě. Ta stávající vyprší v září 2026.
Případná úprava by nejspíš zamíchala i se strategií nasazování hráčů. Běžně se dává důvěra těm nejlepším z nejlepších, vzhledem k tomu, jak rychle zápasy v NHL běží za sebou a hrozí zranění z únavy, větší možnost vyniknout by pravděpodobně dostali také méně využívaní hokejisté.
„Mohli bychom to třeba otestovat v přípravě, abychom zjistili, jak na to hráči reagují,“ navrhuje Werenski.
Naopak větší čas hvězdám můžou teoreticky dát jiná rozpětí jednotlivých pauz, která NHL na Four Nations také testuje. Zatímco odstup mezi třetinami zkracuje o minutu, komerční pauzy natahuje o třicet sekund. To je šance na dostatečný oddech pro největší tahouny. Pakliže by změna opravdu měla nějaký vliv.
Podle renomovaného kanadského novináře Pierra LeBruna by se dala hned od příští sezony.
S tříbodovým systémem, který se praktikuje v Evropě a dělá větší rozdíly v tabulce, už však asi počítat nelze. V zámoří jsou zvyklí, že vítěz bere body dva, poražený maximálně jeden, pokud duel dotáhne přes hranici šedesáti minut.
Nějakou hokejovou obměnu ale krátký turnaj možná přece jen přinese.