Dominik Kubalík (uprostřed) z Chicaga přijímá gratulaci ke vstřelenému gólu od...

Dominik Kubalík (uprostřed) z Chicaga přijímá gratulaci ke vstřelenému gólu od spoluhráčů JonathanaToewse (vpravo) a Kirbyhi Dacha. | foto: AP

Kubalík s Palátem se blýskli třemi body, nastoupili tři čeští gólmani

• 24
Druhý hrací den krátké přípravy před restartem hokejové NHL bylo na programu šest duelů. Tampa i díky třem asistencím Ondřeje Paláta nedala šanci Floridě po výsledku 5:0 a Dominik Kubalík se bilancí dvou gólů a přihrávky výrazně podepsal na triumfu Chicaga 4:0 nad St. Louis. Mezi střelci byl i Filip Chytil z Rangers. V bráně se představili hned tři čeští gólmani. Pavel Francouz, Petr Mrázek a nováček Vítek Vaněček.

S třiceti góly suverénně nejlepší střelec mezi nováčky letošní zkrácené základní části NHL po pauze hned ukázal, že ze své formy nic neztratil. Dominik Kubalík v generálce Chicaga proti St. Louis zazářil dvěma góly a jednou asistencí.

Blackhawks nad obhájci Stanley Cupu zvítězili jasně 4:0 poté, co 24letý rodák z Plzně nejprve v 28. minutě asistoval u otevírací trefy Brandona Saada a na pojistku Dylana Stromea sám ve třetí třetině navázal dvěma dalšími trefami. V 46. minutě člen elitní formace Chicaga zakončoval pohotově z mezikruží v přesilové hře a v 53. minutě z podobné pozice pálil podruhé. Puk prošel střídajícímu Jakeu Allenovi do sítě mezi tělem a vyrážečkou. Výhru společně s Kubalíkem slavil i další český forvard David Kämpf.

Hlavní hvězdou utkání Tampa Bay s Floridou byl centr Brayden Point s bilancí 2+2. Na pětigólovém triumfu se výrazně podílela celá elitní formace Lightning poté, co křídla Nikita Kučerov (2+1) a Ondřej Palát (0+3) brala po třech bodech.

Brankář vítězů Andrej Vasilevskij na nulu potřeboval 26 zákroků, to jeho krajan v bráně Panthers Sergej Bobrovskij nezastavil pět z 34 ran. Společně s aktivním Palátem výhru slavil i obránce Jan Rutta. Kromě pěkných gólových akcí přípravné utkání nabídlo nečekaně i pěstní souboj mezi urostlým Brianem Boylem a Michailem Sergačjovem.

Podobně jako Kubalík ukázal skvělou formu i další střelec Alex Ovečkin, jenž vyprodukoval rovněž 2+1. Ruský kapitán Washingtonu byl u všech tří branek svých barev při těsné výhře 3:2 nad Carolinou. Nejprve v 9. minutě druhou bombou příklepem z levého křídla v krátkém sledu za sebou propálil Petra Mrázka a po srovnání Vincenta Trocheka se v 11. minutě přihrávkou podílel na parádní kombinaci zakončené Jevgenijem Kuzněcovem do odkryté části brány. V 33. minutě pak Tom Wilson projel jako tank po pravém křídle a našel přesně hůl kanonýra s číslem osm - 3:1.

Mrázka, jenž zastavil 13 z 16 střel, po dané akci nahradil James Reimer a před třetí třetinou došlo ke změně v brankovišti i u Capitals. Jedničku Bradena Holtbyho nahradil český nováček z farmářského týmu Hershey Bears v AHL Vítek Vaněček, jenž dostává šanci po zranění Ilji Samsonova. Vaněček předvedl 13 zákroků a o čistý štít jej připravil jen Teuvo Teräväinen, jenž v 43. minutě během přesilovky 5 na 3 korigoval skóre. Vyrovnat ale český mladík Hurricanes nedovolil. Vítězství tak s ním brali i Jakub Vrána, Michal Kempný a Radko Gudas. Na druhé straně kromě Mrázka další Čech nenastoupil poté, co útočník Martin Nečas zůstal mimo sestavu.

Gólman Pavel Francouz naskočil do zápasu Colorada s Minnesotou od 31. minuty, kdy nahradil svého parťáka Philippe Grubauera. Stalo se tak za vedení Avs 3:2, na kterém se již po zbytek duelu nic nezměnilo. Český reprezentant pochytal všech 14 zbývajících střel Wild. Rozhodující akce se zrodila už v 25. minutě. Dvojnásobnou přesilovku využil Gabriel Landeskog. Kromě něj se za vítěze prosadili ještě Nathan MacKinnon a Joonas Donskoi.

Mladík Filip Chytil, jenž nastoupil na postu třetího centra s křídly Di Giuseppem a Kakkem, platil za jediného střelce Rangers v souboji s Islanders. Přípravný duel newyorských celků mnoho branek nanabídl. Poctivě bránícím Ostrovanům postupně zařídili dvougólový náskok Anthony Beauvillier a Devon Toews.

Na trefu druhého jmenovaného sice záhy na to v 57. minutě odpovídal Chytil, jenž před bránou Thomase Greisse pohotově dorážel odražený puk, na vyrovnání již ale Blueshirts nezbyl dostatek času. V pozici jedniček do zápasu nastoupili ruští gólmani, Igor Šesťjorkin za Rangers a Semjon Varlamov za Islanders. Veterán Henrik Lundqvist se do akce dostal od 30. minuty, na straně vítězů Greiss nastupoval až na třetí třetinu. V obraně Rangers operoval také český mladík Libor Hájek.

Výsledky přípravy na NHL:

Florida Panthers - Tampa Bay Lightning 0:5 (0:2, 0:2, 0:1)

Branky: 13:42 B. Point (Palát, Kučerov), 19:55 B. Point (Shattenkirk), 21:51 Kučerov (Sergačjov, B. Point), 25:13 L. Schenn (Palát, Gourde), 49:12 Kučerov (B. Point, Palát). Rozhodčí: Pollock, Rehman – MacPherson, Nansen.

Florida Panthers Bobrovskij (Driedger) – Brown, Yandle, Strälman, Matheson, Keeper, Stillman – Pysyk, Sceviour, B. Boyle – Connolly, Huberdeau, Toninato – Barkov, Saarela, Acciari – Haula, Dadonov, Hoffman – Wallmark, Vatrano.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Wedgewood) – McDonagh, Černák, Sergačjov, Shattenkirk, Rutta, Bogosian, Coburn, L. Schenn – Palát, B. Point, Kučerov – Killorn, Cirelli, T. Johnson – Goodrow, Gourde, Coleman – Maroon, Paquette, Stephens.

Minnesota Wild - Colorado Avalanche 2:3 (2:2, 0:1, 0:0)

Branky: 03:05 Dumba (E. Staal, Hunt), 14:06 E. Staal (Soucy, Parise) - 01:25 Donskoi (Naměstnikov, E. Johnson), 04:47 MacKinnon (Landeskog, Zadorov), 24:31 Landeskog (Makar, Rantanen). Rozhodčí: Pochmara, Kozari (Joannette) – Cherrey, Racicot, Murchison.

Minnesota Wild Stalock (31. Dubnyk) – Spurgeon, Suter (A), Dumba, Brodin, Hunt, Soucy – Fiala, E. Staal, Greenway – Kunin, J. Eriksson Ek, Parise (A) – Zuccarello, Galchenyuk, M. Foligno – Hartman, M. Koivu (C), Donato.

Colorado Avalanche Grubauer (31. Francouz) – Makar, Graves, E. Johnson (A), Cole, Zadorov, Timmins, Connauton – Rantanen, MacKinnon (A), Burakovsky – Ničuškin, Kadri, Landeskog (C) – Naměstnikov, Compher, Donskoi – Calvert, Bellemare, Nieto – Jost.

Washington Capitals - Carolina Hurricanes 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)

Branky: 08:27 Ovečkin (Oshie, Orlov), 10:34 Kuzněcov (Ovečkin, Orlov), 32:25 Ovečkin (T. Wilson, Jensen) - 08:57 Trocheck (Gardiner), 42:42 T. Teräväinen (Aho, Williams). Rozhodčí: Charron, Lee (L'Ecuyer) – Cormier, Brisebois.

Washington Capitals Holtby (40. Vaněček) – Kempný, Carlson (A), Dillon, Orlov, Siegenthaler, Jensen, Gudas – Ovečkin (C), Kuzněcov, T. Wilson – J. Vrána, Bäckström (A), Oshie – Hagelin, Eller, Kovalčuk – Pánik, Dowd, Hathaway – Boyd.

Carolina Hurricanes Mrázek (33. Reimer) – Slavin (A), Vatanen, Skjei, Edmundson, Gardiner, T. van Riemsdyk, H. Fleury – Svečnikov, Aho, T. Teräväinen – Niederreiter, Trocheck, Foegele – Dzingel, J. Staal (C), Williams – B. McGinn, Geekie, Martinook (A) – Lorentz.

New York Rangers - New York Islanders 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky: 56:22 Chytil (Fast, Br. Smith) - 29:15 Beauvillier (A. Greene, Dobson), 55:35 D. Toews (Brassard, Johnston). Rozhodčí: Hebert, Dwyer – Barton, Berg.

New York Rangers Šesťorkin (30. H. Lundqvist) – R. Lindgren, Fox, Br. Smith, Trouba, M. Staal, DeAngelo, Hájek – Kreider, Zibanejad, Bučněvič – Panarin, R. Strome, Fast – Di Giuseppe, Chytil, Kakko – McKegg, B. Howden, J. Gauthier – Lemieux.

New York Islanders Varlamov (41. Greiss) – Pulock, Pelech, Mayfield, D. Toews, Boychuk, Leddy, A. Greene, Dobson – Eberle, Barzal, Lee – Jo. Bailey, B. Nelson, Beauvillier – Brassard, Pageau, Johnston – Clutterbuck, Cizikas, M. Martin.

Winnipeg Jets - Vancouver Canucks 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Branky: 18:57 Poolman (Wheeler, Beaulieu), 34:54 Ehlers (Laine, Morrissey), 36:19 D. Kulikov (Roslovic, Copp), 58:21 Wheeler (Scheifele, Connor) - 53:13 Roussel (Gaudette). Rozhodčí: St. Laurent, Meier – Smith, Sericolo.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – Morrissey (A), DeMelo, D. Kulikov, Pionk, Beaulieu, Poolman, Sbisa – Connor, Scheifele (A), Wheeler (C) – Ehlers, Eakin, Laine – Copp, Lowry, Roslovic – Appleton, N. Shore, Perreault – G. Bourque, Harkins.

Vancouver Canucks Markström (Demko) – Q. Hughes, Ch. Tanev, Fantenberg, T. Myers, Edler (A), Stecher – Pearson, Horvat (C), Boeser – J. T. Miller, E. Pettersson, Toffoli – Roussel, Gaudette, Ferland – Motte, Beagle, B. Sutter (A) – MacEwen.

Chicago Blackhawks - St. Louis Blues 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

Branky: 27:40 Saad (J. Toews, D. Kubalík), 29:12 D. Strome (P. Kane), 45:04 D. Kubalík (Dach, P. Kane), 52:04 D. Kubalík (J. Toews, Dach). Rozhodčí: McIsaac, Rooney – Gibbons, Shewchyk.

Chicago Blackhawks Crawford (31. M. Subban) – Boqvist, Keith (A), C. Murphy, de Haan, Koekkoek, Määttä, Carlsson – Saad (C), J. Toews, D. Kubalík (A) – P. Kane, D. Strome, A. Nylander – DeBrincat, Dach, Caggiula – Kämpf, Carpenter, Highmore – Sikura.

St. Louis Blues Binnington (41. Allen) – Pietrangelo (C), Gunnarsson, Parayko, Scandella, Faulk, Bortuzzo, Mikkola – Tarasenko (A), B. Schenn, Schwartz – Perron, R. O'Reilly (A), Sanford – Bozak, Thomas, Blais – MacEachern, Sundqvist, Barbašev – Brouwer.