David Pastrňák z Bostonu vyráží do útoku, zastavit ho zkouší Nick Jensen z Detroitu. | foto: AP

Pastrňák se Zadinou skórovali ve vzájemném souboji, gól slavil i Šustr

• 13
Hokejisté Detroitu si udrželi neporazitelnost v přípravě před startem sezony NHL, když ve středu zdolali 3:2 po prodloužení domácí Boston. Autorem první trefy Bruins byl David Pastrňák a vítěznou akci z nastavení Red Wings zařídil pro změnu mladík Filip Zadina. Gólem se ve stejný den připomněl i bek Anaheimu Andrej Šustr, jenž přispěl k divokému triumfu 7:4 nad Los Angeles.

Útočníci David Pastrňák (17:39, 1+0, 5 střel) a Filip Zadina (16:03, 1+0, 3 střely) figurovali mezi třemi hvězdami středečního duelu Bostonu s Detroitem. Hostující Red Wings si odvezli výhru 3:2 z prodloužení a uspěli tak i ve svém šestém představení v přípravě.

Výsledky a české zářezy

Boston - Detroit 2:3PP (Pastrňák 1+0 - Zadina 1+0), Rangers - Islanders 3:4PP, Pittsburgh - Buffalo 5:1 (za dom. Simon 0+1), Montreal - Toronto 3:5, Minnesota - Winnipeg 4:3, Colorado - Dallas 1:3 (za dom. Kaut 0+1), Anaheim - Los Angeles 7:4 (za dom. Šustr 1+0).

Rozhodující akci z první minuty nastavení vypracoval Luke Glendening, jenž se zmocnil volného puku po chybě domácích v rozehrávce a zatáhl jej do útočného pásma. Tam na sebe navázal dva bránící hráče a uvolnil českého mladíka Zadinu, jenž z pravého kruhu bez přípravy prostřelil přemísťujícího se Jaroslava Haláka.

Bruins tak nakonec padli, přestože v řádné hrací době vedli už o dvě branky. Jako první se trefil Pastrňák, když v 23. minutě umně tečoval ránu od modré z hole Stevena Kampfera. Podruhé domácí slavili v 27. minutě po akci Lee Stempniaka. Detroitu se však ještě ve druhé třetině podařilo srovnat. Prosadili se Nyquist a Cholowski. Kromě zmiňovaného Zadiny za vítěze v utkání nastoupili ještě další útočník Martin Frk (15:52, 2 střely) a obránci Filip Hronek (18:56, 2 střely) s Liborem Šulákem (16:42, 1 střela).

Bilanci v přípravě si napravují hokejisté Anaheimu. Po úvodních třech vysokých porážkách (1:4 a 3:7 se San Jose, 1:6 s Arizonou) v tomto týdnu porazili 4:2 Arizonu a naposledy 7:4 Los Angeles. Ducks, kteří budou minimálně dlouhých pět měsíců postrádat s kolenem laborující útočnou oporu Corey Perryho, proti Kings uspěli zejména díky produktivitě útočníků Adama Henriquea a Maxe Comtoise (oba 2+1).

Pod dohledem českého sudího Libora Suchánka se v zápase prosadil i obránce Andrej Šustr (19:28, 1+0, 1 střela). Člen druhé obranné dvojice s hvězdným Camem Fowlerem se prosadil ve 13. minutě, když jeho střelu od modré čáry gólman Campbell neudržel v lapačce. V útoku domácích nechyběl i český útočník Ondřej Kaše (14:01), do bodových statistik se ale nezapsal. Divácky nejatraktivnější byla druhá dvacetiminutovka - 4:3, během níž padlo v součtu sedm branek.

Pittsburgh s hvězdami Sidneym Crosbym a Jevgenijem Malkinem v sestavě si před svým publikem v PPG Paints Aréně poradil 5:1 s Buffalem. O výsledku bylo rozhodnuto už po úvodních dvou třetinách, během nichž se za domácího favorita prosadili dvougólový střelec Phil Kessel, obránce Kris Letang a útočníci Derick Brassard s Mattem Cullenem. U trefy Brassarda z 37. minuty na průběžných 4:1 si asistenci připsal i český zástupce Dominik Simon (14:17, 0+1, 2 střely). Elitní útok Buffala z postu centra vedl Vladimír Sobotka (20:39, 2 střely), jenž operoval s křídly Pominvillem a Girgensonsem.

Gólman Pavel Francouz kryl ze střídačky záda Semjonu Varlamovi v domácím souboji Colorada s Dallasem. Šťastnější byli po zápase hostující Stars, kterým výhru 3:1 ve třetí třetině vystříleli Pitlick a Honka. U jediné gólové akce domácích z hole Lewise si v první třetině připsal asistenci český talent Martin Kaut (15:39, 0+1). Byl to už jeho druhý bod v přípravě. V obraně Dallasu pak nechyběl řízný Roman Polák (21:04, 3 střely), centr Radek Faksa tentokrát dostal volno.

S pěti pokusy se zařadil mezi nejaktivnější střelce zápasu mezi Minnesotou a Winnipegem hostující útočník Kristian Reichel (11:46, 5 střel). Syn české hokejové legendy dostal šanci od kanadského celku už ve třetím přípravném duelu, do bodových statistik se však zapsat nedokázal. Domácí Wild nakonec uspěli těsně 4:3, když rozdílovou trefu zařídil v 56. minutě Jared Spurgeon.

Stejně jako Francouz zůstal ve čtvrtek jen na střídačce i další český gólman Marek Mazanec, jenž pro změnu sledoval počínání svého kolegy Henrika Lundqvista. Ten v bráně Rangers nezabránil domácí prohře 3:4 po prodloužení v derby s Islanders. Vítězný gól Ostrovanů, kteří nenasadili Jana Kováře, zařídil v 61. minutě Beauvillier. Druhou formaci Rangers se zkušenými křídly Spoonerem a Zuccarellem vedl český mladík Filip Chytil (17:14).

V kanadském derby se střetly celky Montrealu a Toronta. Díky třem trefám ze třetí třetiny si odvezli výhru 5:3 Maple Leafs, za které domácího hvězdného brankáře Carey Price postupně překonali útočníci Kadri, Matthews, Marner, Kapanen a Marleau. Jako první se v utkání prosadila slovenská posila domácích z Vegas, forvard Tomáš Tatar. Z českých hokejistů byl jediným zástupcem Tomáš Plekanec (14:35, 1 střela), proti svému bývalému klubu se však neprosadil.

Výsledky přípravných zápasů před startem NHL:

Colorado Avalanche - Dallas Stars 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

Branky: 13:08 Lewis (Kamenev, Kaut) - 20:55 Hintz (Honka, Shore), 44:24 Pitlick (Gurjanov, Dickinson), 49:46 Honka (Hanley, Dowling). Rozhodčí: Kyle Rehman, Tom Chmielewski – Brian Mach, Kiel Murchison. Diváci: neuvedeno.

Colorado Avalanche Varlamov (Francouz) – Zadorov (A), Barberio, Nemeth, Alt, Graves, Bojkov – Calvert, Söderberg (A), Kaut – Wilson (A), Jost, Andrighetto – Lewis, Shvyrev, Bass – Kamenev, Dries, O'Connor

Dallas Stars Bishop (Bow) – Bayreuther, Polák (A), Hanley, Honka, Nyberg, Scarlett – Shore (A), Hintz, Ničuškin – Gurjanov, Dickinson, Pitlick (A) – Elie, Smith, Ritchie – Mersch, Dowling, Condra

Boston Bruins - Detroit Red Wings 2:3P (0:0, 2:2, 0:0 - 0:1)

Branky: 22:52 Pastrňák (Kampfer, Marchand), 26:41 Stempniak (McAvoy, Cehlárik) - 27:49 Nyquist (Bertuzzi, Rasmussen), 32:41 Cholowski (Nyquist, Bertuzzi), 60:24 Zadina (Glendening). Rozhodčí: Wes McCauley, Peter MacDougall – James Tobias, Steve Miller.

Boston Bruins Halák (McIntyre) – Acciari, Backes, Carlo,Cehlárik, DeBrusk, Frederic, Heinen, Kampfer, Karlsson-Forsbacka, Krug, Marchand, McAvoy, Moore, Pastrňák, Stempniak, Szwarz, Vaakanainen, Winnik

Detroit Red Wings Bernier (Rybár) – Bertuzzi, Ehn, Frk, Glendening, Hicketts, Hronek, Cholowski, Jensen, Jokinen, Nielsen, Nyquist, Rasmussen, Saarijarvi, Smith, Šulák, Turgeon, Witkowski, Zadina

Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs 3:5 (1:1, 1:1, 1:3)

Branky: 04:00 Tatar (Lehkonen, Drouin), 26:59 Gallagher (Mete, Kotkaniemi), 41:16 Schlemko (Agostino, Mete) - 18:11 Kadri (Matthews, Marner), 21:14 Matthews (Marner, Gardiner), 40:16 Marner, 40:36 Kapanen (Lindholm), 54:08 Marleau (Marner). Rozhodčí: Rank, Furlatt – Kovachik, Marquis. Diváci: 20 486.

Montreal Canadiens Price (Lindgren) – Petry (A), Reilly, Schlemko, Jo. Benn, Juulsen, Mete – Lehkonen, Kotkaniemi, Drouin – Gallagher (A), Danaut, Tatar – Byron (A), Plekanec, Agostino – Ščerbak, de la Rose, Chaput.

Toronto Maple Leafs Andersen (Pickard) – Hainsey, Rielly (A), Zajcev, Gardiner, Ožiganov, Rosen – Ennis, Matthews, Marleau (A) – Marner, Tavares (A), Moore – Brown, Kadri, Leivo – Kapanen, Lindholm, Johnsson.

Pittsburgh Penguins - Buffalo Sabres 5:1 (2:0, 3:1, 0:0)

Branky: 17:23 Kessel, 19:54 Kessel (Malkin, Hagelin), 27:22 Letang (Hornqvist, Crosby), 36:54 Brassard (Guentzel, Simon), 37:07 Cullen (Rust, Maatta) - 26:50 Nylander (Pominville, Scandella).

Pittsburgh Penguins Murray (Desmith) – Dumoulin, Letang, Maatta, Johnson, Oleksiak, Riikola, Trotman, Ruhwedel – Hornqvist, Crosby, Guentzel – Kessel, Malkin, Hagelin – Rust, Brassard, Simon – Sprong, Sheahan, Cullen

Buffalo Sabres Ullmark (Wedgewood) – Scandella, Ristolainen, Pilut, Tennyson, Beaulieu, Fedun – Pominville, Sobotka, Girgensons – Bailey, Mittelstadt, Nylander – Baptiste, Larsson, Wilson – Thompson, Asplund, Olofsson

New York Rangers - New York Islanders 3:4P (1:1, 1:1, 1:1 - 0:1)

Branky: 19:23 Bučněvič (Zibanejad), 27:14 Zibanejad (McQuaid, Bučněvič), 41:29 Zibanejad (Shattenkirk, Bučněvič) - 05:53 Pulock (Bailey, Filppula), 34:05 Pulock (Beauvillier, Filppula), 41:53 Hickey (Bailey, Barzal), 60:53 Beauvillier (Barzal, Nelson). Rozhodčí: Furman South, Gord Dwyer. Čároví: Devin Berg, Mark Shewchyk. Diváci: 13347.

New York Rangers Lundqvist (Mazanec) – M. Staal (A), Shattenkirk, Skjei, McQuaid, Crawley, Pionk – Kreider, Zibanejad (A), Bučněvič – Spooner, Chytil, Zuccarello (A) – Vesey, Andersson, Namestnikov – Gettinger, Howden, Lettieri. Hlavní trenér: David Quinn.

New York Islanders Lehner (Greiss) – Pelech, Pulock, Leddy, Sbisa, Hickey, Mayfield – Lee, Nelson, Eberle – Beauvillier, Barzal, Bailey – Johnston, Cizikas, Fritz – Kühnhackl, Filppula (A), Komarov (A). Hlavní trenér: Barry Trotz.

Anaheim Ducks - Los Angeles Kings 7:4 (2:1, 4:3, 1:0)

Branky: 06:42 Henrique (Silfverberg, Montour), 12:06 Šustr (Fowler, Comtois), 22:27 Comtois (Gibbons, Lindholm), 26:17 Rakell, 32:14 Silfverberg (Fowler, Henrique), 36:05 Comtois (Pettersson, Lunderström), 40:13 Henrique (Silfverberg) - 17:09 Wagner (MacDermid), 24:40 Phaneuf (Armadio, Clague), 25:45 Etem (LaDue, Iafallo), 32:39 Pearson (Armadio). Rozhodčí: Hanson, Brenk – Galloway, Suchánek.

Anaheim Ducks Miller (Gibson) – Lindholm, Manson, Fowler, Šuestr, Pettersson, Montour – Rakell, Getzlaf, Terry – Silfverberg, Henrique, Kaše – Cogliano, Steel, Sherwood – Comtois, Lunderström, Gibbons

Los Angeles Kings Campbell (Petersen) – Phaneuf, Clague, Brickley, Fantenberg, MacDermid, LaDue – Pearson, Amadio, Luff – Iafallo, Kempe, Etem – Wagner, Anderson-Dolan, Thompson – Imama, Rymsha, Rempal

Minnesota Wild - Winnipeg Jets 4:3 (1:1, 1:2, 2:0)

Branky: 04:36 Staal (Granlund), 34:09 Pateryn (Seeler, J. T. Brown), 46:24 Zucker (Granlund, Staal), 55:11 Spurgeon (Hendricks, Brodin) - 17:07 Nogier (Copp, Lowry), 28:49 Veselainen (Byfuglien), 39:49 Byfuglien (Ehlers, Roslovic). Rozhodčí: Brad Watson, Chris Schlenker – Bevan Mills, Matt MacPherson.

Minnesota Wild Dubnyk (Stalock) – Brodin, Brown, Coyle, Dumba, Eriksson, Foligno, Granlund Mik., Greenway, Hendricks, Koivu, Niederreiter, Parise, Pateryn, Seeler, Spurgeon, Staal, Suter, Zucker

Winnipeg Jets Brossoit (Comrie) – Appleton, Byfuglien, Copp, Daňo, Ehlers, Chiarot, Kulikov, Lemieux, Lipon, Lowry, Morrow, Niku, Nogier, Reichel, Roslovic, Suess, Tanev, Vesalainen