JÁSOT. Tomáš Plekanec (vlevo) Alex Galchenyuk slaví gól  Montrealu.

JÁSOT. Tomáš Plekanec (vlevo) Alex Galchenyuk slaví gól Montrealu. | foto: AP

Na startu play-off NHL se střelecky prosadili Plekanec s Michálkem

• 15
Hokejoví útočníci Tomáš Plekanec a Milan Michálek slavili vstřelené góly v úvodním souboji Montrealu s Ottawou. Vstup do série nakonec vyšel lépe domácím Canadiens po těsné výhře 4:3. V dalších duelech naopak loupily hostující celky, Islanders uspěli 4:1 ve Washingtonu, Chicago 4:3 po prodloužení v Nashvillu a Calgary překvapilo 2:1 ve Vancouveru.

V součtu se závěrem základní části NHL se Tomáš Plekanec za Montreal gólově prosadil už v pátém startu za sebou, navrátilec do sestavy Ottawy Milan Michálek pro změnu gólově ozdobil svůj první zápas od 21. března. Kvůli otřesu mozku vynechal posledních jedenáct duelů, během nichž si Senators na poslední chvíli zajišťovali účast v play-off.

NA BRANKÁŘE NÁM NESAHEJ. Tomáš Plekanec z Montrealu přijel hájit svého gólmana Careyho Price, na kterého vyrukoval Mark Stone z Ottawy.

Právě s přispěním Michálka (15:58, +/-: +1, 2 střely) padl úvodní gól zápasu, když ve 13. minutě účinným napadáním přinutil k chybě Andreje Markova. Ruský zadák operující v bezprostřední blízkosti branky s Michálkem na zádech zbrklou rozehrávkou poslal puk přímo mezi betony zaskočeného Carey Price.

V gólově bohaté prostřední třetině, kdy padlo celkově šest branek, se však skóre otočilo na stranu domácích. V čase 27:03 nejprve zařídil vyrovnání Torrey Mitchell a o pouhých 15 vteřin později z brejku 2 na 1 přesně zakončil střelou z levého kruhu zmiňovaný Plekanec (18:55, +/-: 0, 3 střely) - 2:1 pro Montreal.

Na obou zásazích asistoval ofenzivní bek P.K. Subban, jenž byl krátce na to za seknutí Marka Stona odeslán rozhodčími předčasně do kabin. I bez klíčové postavy obrany se však Canadiens dokázali znova v ofenzivě prosazovat. Na využité přesilovky Kyla Turrise a Mika Zibanejada odpovídali Lars Eller a a autor rozdílové trefy Brian Flynn.

Pokud někdo zpochybňoval formu jedničky Islanders Jaroslava Haláka před startem play-off, úvodní duel ve Washingtonu jej musel vyvést z omylu. Slovenský reprezentant pochytal 24 z 25 střel domácích a výrazně přispěl k jasné výhře New Yorku v poměru 4:1.

Skóre otevřel v 7. minutě prudkou střelou nad lapačku washingtonského Bradena Holtbyho útočník Brock Nelson. Jedinou chybu v zápase Halák udělal v závěru první třetiny, kdy po jeho nevydařené rozehrávce pohotovým zakončením srovnal na 1:1 Marcus Johansson.

Klíčovou fází utkání byl úvod druhé dvacetiminutovky. Po vyhraném buly v útočném pásmu od Johna Tavarese vrátil hostům vedení v 24. minutě Ryan Strome a v 31. minutě pojišťoval výsledek Josh Bailey. V samotném závěru pak ještě do prázdné klece zamířil autor otevírací trefy Nelson. S 53 góly nejlepší střelec základní části NHL Alex Ovečkin vyzkoušel pozornost Haláka v osmi případech. Do statistik si však připsal jen dva záporné body do tabulky +/-.

Fanoušci Nashvillu se hned na úvod play-off dočkali hokejového maratonu. Po remíze 3:3 z řádné hrací doby se totiž o vítězi prvního klání série s Chicagem rozhodlo až ve druhém prodloužení. K nelibosti domácího publika skóroval v 88. minutě obránce Blackhawks Duncan Keith.

Vstup do zápasu přitom měli skvělý domácí Predators, kteří po třech gólech z úvodní třetiny nabyli nadějného vedení 3:0. Prosadili se dvougólový Colin Wilson a Viktor Stalberg. V prostřední třetině ale Chicago s náhradním brankářem Scottem Darlingem (od nástupu do hry pochytal všech 42 střel Predators), jenž po první přestávce nahradil odvolaného Corey Crawforda, zabralo a tři puky ze sítě lovil pro změnu domácí gólman Pekka Rinne. Pod vyrovnání na 3:3 se postupně podepsali Niklas Hjalmarsson a za asistencí uzdraveného Patricka Kana skórovali Patrick Sharp a Jonathan Toews.

Posledně jmenovaný kapitán Blackhawks se asistencí podílel i na vítězné brance Keitha (s odehraným časem 39:51 byl nejvytíženějším hráčem večera) z prodloužení a celkově si ze zápasu odnesl tři bodové zápisy (1+2). Jediný český zástupce v utkání, hostující bek Michal Rozsíval (19:24, +/-: -1), se bodově neprosadil.

Zásluhou gólu útočníka Bo Horvata vedl Vancouver nad Calgary od 33. minuty nejtěsnějším rozdílem 1:0. Ve třetí třetině však hosté předvedli velký obrat. V 48. minutě nejprve vyrovnal David Jones. Švédského brankáře Canucks Eddie Läcka, jenž dostal přednost před zkušenějším Ryanem Millerem, prostřelil prudkou ranou z prostoru mezi kruhy.

Když už vše nasvědčovalo prodloužení, udeřilo Calgary podruhé. V čase 59:30 ukončil smírný stav 1:1 pro Läcka skrytou střelou přes změť hráčů obránce Kris Russell. Jak v dresu domácích hodně aktivní Radim Vrbata (17:50, +/-: -1, 6 střel), tak vítězný Jiří Hudler (17:47, +/-: - 1) se v zápase bodově neprosadili.

Výsledky 1. kola play-off:

Východní konference:

Montreal - Ottawa 4:3 (0:1, 4:2, 0:0)
28. Mitchell, 29. Plekanec, 32. Eller, 38. Flynn - 13. M. Michálek, 31. Turris, 33. Zibanejad. Střely na branku: 39:33. Diváci: 21.287. Hvězdy zápasu: 1. Flynn, 2. Mitchell (oba Montreal), 3. Zibanejad (Ottawa). Stav série: 1:0.

Washington - NY Islanders 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
20. Johansson - 7. a 59. Nelson, 24. Strome, 31. Bailey. Střely na branku: 25:27. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Bailey, 2. Nelson (oba NY Islanders), 3. Johansson (Washington). Stav série: 0:1.

Západní konference:

Nashville - Chicago 3:4 ve druhém prodl. (3:0, 0:3, 0:0 - 0:1)
7. a 20. Wilson, 18. Stalberg - 22. Hjalmarsson, 29. Sharp, 34. Toews, 88. Keith. Střely na branku: 54:42. Diváci: 17 225. Hvězdy zápasu: 1. Keith (Chicago), 2. Wilson (Nashville), 3. Toews (Chicago). Stav série: 0:1.

Vancouver - Calgary 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)
33. Horvat - 48. Jones, 60. Russell. Střely na branku: 30:30. Diváci: 18 870. Hvězdy zápasu: 1. Hiller (Calgary), 2. Läck (Vancouver), 3. Russell (Calgary). Stav série: 0:1.