Radost hokejistů Tampy ve finále Stanley Cupu, s číslem 18 je Ondřej Palát. | foto: AP

Tampa je krok od Stanley Cupu. U třetí výhry za sebou asistoval Palát

• 25
Hokejisté celku Tampa Bay ve finále play off NHL potřetí za sebou porazili Dallas a výrazně se tak přiblížili zisku Stanley Cupu. O jejich pátečním triumfu 5:4 z prodloužení rozhodl v 67. minutě z přesilové hry obránce Kevin Shattenkirk. Jednu asistenci si za vítěze připsal i český útočník Ondřej Palát.

Po úvodním nezdaru 1:4 dokázali hokejisté Tampy porazit Dallas už potřetí za sebou, když na výsledky 3:2 a 5:2 v pátek po dramatickém průběhu navázali triumfem 5:4 z prodloužení. Od restartu soutěže po koronavirové pauze tak Lightning uspěli už v šestém z dosavadních sedmi nastavení.

Bodování play off NHL

Za stavu finálové série 3:1 na zápasy tak svěřence kouče Jona Coopera může od druhého Stanley Cupu v klubové historii dělit i pouhých 24 hodin. Páté klání je totiž na programu bez jednodenní pauzy už v noci ze soboty na neděli.

V sestavě vítězů po nedávném návratu z marodky opět chyběl kapitán Steven Stamkos, jenž po dlouhé rekonvalescenci stále není stoprocentně v pořádku. Ve čtvrtém útoku jej tak zastal Carter Verhaeghe.

V úvodu řádné hrací doby šel hned dvakrát do trháku Dallas. Během první dvacetiminutovky vyslali Stars na bránu Andreje Vasilevského jen tři puky, přesto jim to stačilo na dva vstřelené góly. Jako první se radoval v 8. minutě ofenzivní zadák John Klingberg. Při svém útočném výpadu nejprve pálil jen do bruslí bránícího Victora Hedmana, odražený puk si však pohotově zpracoval a napodruhé se již nemýlil.

Stanley Cup 2020

Program a výsledky

Na rozdíl dvou branek upravoval stav v 19. minutě Joe Pavelski, jenž z rychlého protiútoku těžil z pasu kapitána Jamieho Benna. Střelecky aktivnější Tampa se však v první třetině ještě stihla dostat do kontaktu. Časomíra se zastavila na 19 minutách a 27 vteřinách, když se prosadil produktivní Brayden Point. Do samostatného úniku nejlepšího střelce play off poslal český útočník Ondřej Palát (21:06, 0+1, +1, 3 střely). Point se tak zlepšil na průběžných dvanáct tref a to ještě neřekl své poslední slovo.

Hned v úvodu druhé hrací části totiž v přesilovce dokázal zařídit vyrovnání na 2:2. Od zadního mantinelu i přes teč bránícího hráče přihrával Alex Killorn a Point v předbrankovém prostoru dokázal dostat za Antona Chudobina puk pohotovou střelou ze vzduchu. Smírné skóre pak vydrželo do 29. minuty, kdy opět udeřil Dallas. Unikající Tyler Seguin po zákroku obránce sice nedokázal zakončit, zpětnou přihrávkou však našel před odkrytou bránou Coreyho Perryho - 3:2.

Těsně před druhým odchodem do kabin si ale Lightning podruhé v zápase pomohli využitou přesilovou hrou. Po zblokované střele lídra produktivity vyřazovacích bojů Nikity Kučerova (zlepšil se už na průběžných 32 bodů z 23 startů, 7+25) úspěšně dorážel Yanni Gourde. Ve třetí třetině dostal Tampu poprvé do vedení v 47. minutě Alex Killorn, jenž překvapil Chudobina střelou z otočky z pravého kruhu. Dallas ovšem zachránil v 52. minutě svou druhou brankou večera zkušený Pavelski - 4:4.

V prodloužení si nejprve zahráli v početní výhodě Stars. Faul beka Michaila Sergačjova ale potrestat nedokázali, což naopak neplatilo na druhé straně. V 66. minutě se totiž na trestnou lavici posadil kapitán Dallasu Benn a mohl jen sledovat, jak obránce Kevin Shattenkirk vstřelil rozhodující trefu. Společně se zmiňovaným Palátem se tak po další výhře ke Stanley Cupu výrazně přiblížil i obránce Jan Rutta (18:12, -2, 1 střela). V sestavě Dallasu kvůli zranění dále chyběl centr Radek Faksa.

Výsledek finále Stanley Cupu - 4. zápas:

Dallas Stars - Tampa Bay Lightning 4:5P (2:1, 1:2, 1:1 - 0:1)

Branky: 07:17 J. Klingberg (Lindell), 18:28 Pavelski (Ja. Benn, Radulov), 28:26 Perry (Seguin, Janmark), 51:35 Pavelski (Seguin, Heiskanen) - 19:27 B. Point (Palát, Shattenkirk), 22:08 B. Point (Killorn, Kučerov), 38:54 Gourde (Kučerov, Sergačjov), 46:41 Killorn (Sergačjov, Cirelli), 66:34 Shattenkirk (Hedman, Maroon). Rozhodčí: Charron, Sutherland – Kovachik, Barton. Stav série: 1:3

Dallas Stars Chudobin (Oettinger) – J. Klingberg, Lindell (A), Heiskanen, Oleksiak, Hanley, Sekera – Radulov, Seguin (A), Ja. Benn (C) – Gurjanov, Hintz, Janmark – Perry, Pavelski, Kiviranta – Caamano, Dickinson, Cogliano.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (McElhinney) – Rutta, Hedman (A), Shattenkirk, McDonagh (A), Černák, Sergačjov – Kučerov, B. Point, Palát – T. Johnson, Cirelli, Killorn (A) – Coleman, Gourde, Goodrow – Verhaeghe, Paquette, Maroon.